• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

زخم کاری

زخم کاری

بررسی تخصصی سریال

author-img

توسط : فاطمه سادات حجتی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«زخم کاری» سریالی اجتماعی و نوآور با اقتباس از رمان «بیست زخم کاری» نوشته‌ی محمود حسینی‌زاد و «مکبث» اثر ویلیام شکسپیر است. این اثر محصول کشور ایران در سال 1400 است. این سریال داستان مردی به نام «مالک» را روایت می‌کند که دلال یک هولدینگ خانوادگی است. از نظر «سمیرا»، همسر مالک، حقوقی که به مالک پرداخت می‌شود متناسب با میزان کاری که انجام می‌دهد نیست. به‌همین‌خاطر آن‌ها نقشه‌ی قتل «حاج عمو»، مدیرعامل هولدینگ را می‌کشند. در این سریال، میزان خشونت به دلیل رفتارهای نامناسب خانوادگی و قتل زیاد است. همچنین ناهنجاری اجتماعی به دلیل مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی بالاست.

سال 1400 میانگین قسمت‌ها: 58 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

خشونت اصلی در این سریال به‌صورت فریادزدن و توهین و تحقیر اعضای خانواده است. برای نمونه، ناصر، پسر عموی مالک، در میان جمع مالک را به‌خاطر فقیربودن پدرش تحقیر می‌کند. در جای دیگر، سمیرا با عصبانیت با مالک برخورد می‌کند و حتی او را کتک می‌زند. همچنین ناصر ارتباط خیلی بدی با پدرش دارد و در این ارتباط دوسویه‌ی پدروفرزندی، به یکدیگر احترام نمی‌گذارند. علاوه‌براین‌ها، در یک صحنه، مالک عمویش را در وان حمام با دست خفه می‌کند و او را به قتل می ‌رساند که این اقدام مالک مخاطب را شوکه می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ترس‌های این سریال به‌صورت رخدادهای ناگهانی دیده می‌شود. برای نمونه، سمیرا به‌یک‌باره به مالک حمله می‌کند و لیوان را بر زمین می‌کوبد. همچنین مردی که از همسر خود جدا شده و اجازه‌ی دیدن فرزندش را ندارد برای دیدن دخترش به مدرسه‌ی او می‌رود و به‌زور وارد کلاس او می‌شود و سبب ترس بچه‌ها و مخاطب می‌شود. علاوه‌بر این موارد، می‌توان گفت که در صحنه‌هایی که مالک درحال انعقاد قرارداد است موسیقی دلهره‌آوری نواخته می‌شود که می‌تواند برای مخاطب اضطراب‌آور باشد. همچنین لحظه‌ی قتل حاج عمو و شیوه‌ی کشتن او، یعنی خفه‌کردنش در وان حمام توسط مالک، برای بیننده بسیار منزجرکننده و ترس‌آور است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری‌های اجتماعی این سریال عمدتاً به‌صورت متعدد و پرتکرار از کشیدن سیگار توسط مالک و ناصر، کشیدن تریاک توسط حاج عمو و دوستانش و نمایش مشروبات الکلی در جمع‌های خانوادگی است. علاوه‌براین، ارتباط میثم و مائده که بیشتر از یک ارتباط خانوادگی به یک ارتباط دوستانه و عاشقانه شبیه است مورد تأیید حاج عمو است و این امر کنترل والدین را بر این ارتباط از بین می‌برد. از سویی دیگر، مالک به حاج عمو خیانت می‌کند و در یک قرارداد، شماره‌حساب خودش را به جای شماره‌حساب شرکت اعلام می‌کند. دلیل کار مالک انتقام از حاج عمو است. چون عمو با ازدواج مالک و دخترش منصوره، علی‌رغم علاقه‌ی شدید به یکدیگر مخالفت کرده است. ازطرفی هم حقوق کمتری نسبت به دیگران دریافت می‌کند. درادامه هم مالک با همراهی همسرش، حاج عمو را در وان حمام خفه می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پیام‌های این سریال عمدتاً منفی هستند. به‌گونه‌ای که سمیرا در بخش‌های مختلفی از سریال، مالک را برای به‌دست‌آوردن پول تحریک می‌کند. مثلاً به او می‌فهماند که حقوق دریافتی‌اش نسبت به میزان سودآوری‌اش برای شرکت بسیار کم است. میثم و مائده به‌صورت آزادانه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و این ارتباط مورد تأیید و حمایت حاج عمو قرار می‌گیرد در نتیجه، دخالت حاج عمو، کنترل والدین بر فرزندان را از بین می‌برد. ازسوی‌دیگر، پیام‌های مثبتی، هرچند بسیار ناچیز، در این سریال دیده می‌شود. برای نمونه، همسر ناصر از پدر بیمارش به‌خوبی نگهداری می‌کند. ناصر هم باوجوداینکه انسان چندان اخلاق‌مداری نیست، اما در یک صحنه به‌خاطر رفتار بدش از خانواده‌اش عذرخواهی می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت‌های اصلی این سریال سیاه و خاکستری هستند و شخصیت مثبت قابل‌ذکری دیده نمی‌شود. برای نمونه، حاج عمو مدیرعامل یک هولدینگ موفق است، ولی برای سودآوری بیشتر به هر راهی متوسّل می‌شود و مواد مخدر می‌کشد. همچنین مالک مهارت قابل‌توجهی در کسب‌وکار و انعقاد قراردادهای شرکت دارد، اما تحت تأثیر صحبت‌های همسرش، به حاج عمو خیانت می‌کند و او را به قتل می‌رساند. سمیرا نیز قدر داشته‌هایش را نمی‌داند و با تحقیر و تحت‌فشارگذاشتن مالک، او را به کارهایی که می‌خواهد وادرا می‌کند. ناصر، پسر حاج عمو هم شخصیتی بداخلاق و حسود دارد که تنها بر ثروت پدرش تکیه کرده است.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

والدین گرامی باید توجه داشته باشند که محتوای این فیلم خیانت و فریب دادن در راستای کسب ثروت است؛ لذا این موضوع برای فرزندان با سن کم مطلوب نیست. از سویی دیگر رابطه‌ی عاطفی میثم و مائده با وجود اطلاع خانواده‌ها به شیوه‌ای مناسب و هنجار نشان داده می‌شود؛ در حالی که این نوع ارتباط به دلیل هیجانات دوران نوجوانی ممکن است خطر ساز باشد.

دراین‌باره بخوانید:

دودی که به چشم آینده‌ی سالم فرزندم خواهد رفت!

چگونه فرزندم را از خشونت رسانه‌ها در امان نگه دارم؟

ممکن است نوجوانان و جوانان، کنترل والدین بر روابط مشابه آن‌ها را غیر لازم و زائد بپندارند. علاوه بر این بسیاری از ناهنجاری‌ها مانند سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکلی و کشیدن تریاک، پرتکرار، هوس‌برانگیز و به گونه‌ای نمایش داده می‌شود که خطرات و آسیب‌های آن‌ها برای اقشار پر درآمد چندان قابل توجه نیست. ضمنا داستان این سریال بین اقشار پر درآمد و مرفهین جریان دارد و با نشان دادن خانه، ویلا و ماشین‌های لوکس همراه است؛ پس ممکن است فرزند شما در مقابل این رفاه‌زدگی احساس حقارت کند و از امکانات و داشته‌های خود احساس نارضایتی کند. بنابراین والدین حتما باید درباره رفتار شخصیت‌هایی مانند مالک و خیانتش به حاج عمو، با فرزند خود گفتگو کنند. ازسوی‌دیگر، پیام‌های مثبتی، هرچند بسیار ناچیز، در این سریال دیده می‌شود. برای نمونه، همسر ناصر از پدر بیمارش به‌خوبی نگهداری می‌کند. ناصر هم باوجوداینکه انسان چندان اخلاق‌مداری نیست، اما در یک صحنه به‌خاطر رفتار بدش از خانواده‌اش عذرخواهی می‌کند.

خلاصه: خیانت و کلاهبرداری محتوای اصلی این فیلم است. علاوه بر این، عادی‌سازی روابط دختر و پسر و نمایش جذاب و مکرر و رفتارهای ناهنجاری مانند سیگار کشیدن توسط افراد ثروتمند و موفق اثرات مخربی بر روی فرزند شما دارد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بپرسید که آیا حقیقتاً حقی از «مالک» ضایع شده بود یا تنها تصوّر او و «سیمرا» بود؟

آیا «مالک» برای گرفتن حق خود راه درستی انتخاب کرده است؟

چرا «سمیرا» به‌دنبال گرفتن حق بیشتر و به‌نوعی انتقام از خانواده‌ی «ریزآبادی» است؟

«مالک» چگونه می‌توانست درمقابل پیشنهادهای همسرش رفتار صحیح را پیش بگیرد که مشکلات بعدی ایجاد نشود؟

با فرزند خود درمورد اثرات مخرّب کشیدن سیگار و مواد مخدر گفت‌وگو کنید و به او توضیح دهید که این رفتارها ممکن است توسط هر فردی انجام شود و اثرات آن برای همه در طول زمان یکسان است.

خلاصه: با فرزند خود درمورد اثرات مخرّب مصرف سیگار و مواد مخدر صحبت کنید. همچنین با او درمورد رفتارهای «مالک» گفت‌وگو کنید و نظر او را درمورد راه‌حل‌های «مالک» برای مشکلاتش بپرسید.

داستان سریال

سریال «زخم کاری» داستان شخصی به نام آقای «مالک مالکی» است که در یک هولدینگ خصوصی نقش دلال را دارد و قراردادهای بزرگی را برای شرکت منعقد کرده است. مالکی در یک خانواده‌ی فقیر متولّد شده بود که با حمایت عمویش که رئیس هولدینگ است، تحصیلات خود را در لندن به پایان رسانده و اکنون در شرکت او مشغول کار است.

«سمیرا»، همسر مالک، او را تحریک می‌کند که در این شرکت حق او ضایع شده است و نسبت به بقیه و کاری که می‌کند، به او توجه کمتری می‌شود. این صحبت‌های سمیرا در مالک اثر می‌کند و او در یک قرارداد خارجی به جای شماره‌حساب شرکت، شماره‌حساب خودش را اعلام می‌کند.

پس از انعقاد این قرارداد مهم، حاج عمو مدیریت هولدینگ در کیش و دبی را به مالک می‌دهد. در این هنگام مالک نسبت به کار قبلی خود پشیمان می‌شود و می‌اندیشد که به‌گونه‌ای پول را به حساب شرکت واریز کند. ولی سمیرا او را از این کار منصرف می‌کند و به او اطمینان می‌دهد که می‌تواند حق خودش را از شرکت بگیرد. مالک با پیشنهاد حاج عمو برای پیشرفت شغلی‌اش در ویلایی در شمال، یک مهمانی برگزار می‌کند. در پایان این مهمانی سمیرا و مالک با یک برنامه قبلی، حاج عمو را در وان حمام به قتل می‌رسانند.

جزئیات سریال

کارگردان: محمدحسین مهدویان  نویسنده: محمدحسین مهدویان  تهیه‌کننده: محمدرضا تخت‌کشیان  بازیگران: جواد عزتی، رعنا آزادی ور، هانیه توسلی، سعید چنگیزیان، الهه حصاری، سیاوش طهمورث  شخصیت‌ها: مالک: یک دلال موفق در یک هولدینگ بزرگ است. او و همسرش تصوّر می‌کنند که حق او در این شرکت ضایع شده و با قتل مدیرعامل، تلاش می‌کند حقش را بگیرد. حاج عمو: مدیر یک هولدنیگ بزرگ است که اغلب افراد فامیلش را در شرکتش استخدام کرده و به مالک اعتماد زیادی دارد. سمیرا: همسر مالک است که او را تحریک می‌کند تا حق خود را از شرکت حاج عمو به دست آورد. ناصر: پسر حاج عمو است که به مالک حسادت می‌کند و از اعتماد پدرش به مالک و بی‌توجهی پدر به او رنج می‌برد.  کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد