• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

شیفت آخر

شیفت آخر

بررسی تخصصی فیلم The Last Shift

author-img

توسط : معصومه جویباری ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«شیفت آخر» داستان پیرمردی به نام «استنلی» است که به‌زودی از مدیریت رستوران بازنشسته می‌شود. او به‌عنوان آخرین وظیفه‌اش، جوانی را آموزش می­‌دهد تا جایگزین خودش شود. این جوان به‌خاطر ارتکاب جرم، به صد ساعت کار خدماتی محکوم شده است. ارتباط این‌دو با یکدیگر چالش‌هایی به دنبال خواهد داشت. در این اثر مسائل مربوط به نژادپرستی بیان شده و یک اثر انتقادی در ژانر درام و کمدی محسوب می‌شود. این فیلم محصول سال 2020 آمریکاست.

سال 2020 90 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

مشتریان رستوران معمولاً با لحنی تحقیرآمیز با استنلی صحبت می‌کنند. پس از اینکه استنلی با چندین جوان سیاه‌پوست درگیری لفظی پیدا می‌کند، یکی از جوان‌ها از پشت به او حمله ‌می‌کند و در یک صحنه‌ی کوتاه، او را به زمین می‌اندازد.

جزئیات
ترس

استنلی در رانندگی مهارت‌ کافی ندارد و نزدیک است که تصادف کند اما این اتفاق نمی‌افتد. او در ماشین را باز می‌کند و در یک صحنه‌ی ناگهانی، اتوبوسی در خودرو را از جا می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در داستان این فیلم، یک‌بار از استنلی دزدی می‌شود و استنلی نیز برای اینکه به پول موردنیازش برسد، دزدی می‌کند سپس به جوآن تهمت دزدی می‌زند. سیگار کشیدن دو شخصیت اصلی نیز از ناهنجاری‌های این اثر است که البته مورد تقبیح قرار گرفته است.

جزئیات
پیام مثبت

در این داستان مسائل نژادی به‌صورت غیرمستقیم بیان شده است. استنلی نسبت به مادرش قدردان است و همه‌ی زندگی‌اش را از او می‌داند. همچنین از اینکه برادرش مادرشان را به آسایشگاه سپرده است ناراضی است. در این اثر چندین صحنه‌ی کوتاه حاوی پیام‌ کمک به همنوع و همراهی و پشتیبانی از همدیگر مشاهده می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت‌های این اثر، نه مثبت‌اند و نه منفی، بلکه خاکستری هستند. استنلی شخصیت آرامی دارد و معمولاً نمی‌خواهد با کسی درگیری پیدا کند. او سال‌ها با کار و زحمت فراوان امرارِمعاش می‌کرده و از زندگی پرزحمت خود راضی است. اما درنهایت دست به دزدی می‌زند و جوآن را مقصر معرفی می‌کند. شخصیت جوآن که مجرم شناخته می‌شود فردی آرام و روشنفکر است. او به نویسندگی علاقه دارد و از آن برای اعتراض به وضع سیاسی-اجتماعی استفاده می‌کند. او نمی‌خواهد کسی را آزار دهد و درنهایت سعی دارد پدر خوبی برای فرزندش باشد و وقت بیشتری با او بگذراند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

این اثر تصویرگر زندگی قشر متوسط جامعه‌ی آمریکا و بعضی از مشکلات آن‌هاست. شاید بتوان گفت با یک اثر انتقادی نسبت به اوضاع جامعه‌ی آمریکا مواجهیم. اما این فیلم تنها روایتگر ماجراست و قضاوت به عهده‌ی بیننده است.

در این فیلم، مسائل نژادی مطرح شده است اما هیچ پیش‌داوری یا نتیجه‌گیری‌ای نسبت به این مسائل بروز نمی‌دهد؛ بنابراین واکاوی اتفاقات و تصمیمات شخصیت‌ها می‌تواند در فهم این اثر کمک‌ کند. پیشنهاد می‌شود با توجه به محتوای اثر، سؤالاتی در حوزه‌ی اخلاق و جامعه مطرح کنید و با فرزندتان درمورد آن بیندیشید. مسلّماً این امر در رشد فکری و اخلاقی فرزندتان مؤثر خواهد بود.

خلاصه: توصیه می‌شود با فرزندتان درمورد اصول اخلاقی مطرح‌شده در این اثر یا اصولی که فقدان آن‌ها حس می‌شود صحبت کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بپرسید چرا استنلی دست به چنین کاری زد؟ چه راهکار جایگزینی برای او می‌توانست وجود داشته باشد؟ آیا او نژادپرست بود؟ کمک کنید تا فرزندتان با راهنمایی شما رفتار و تصمیم استنلی را ریشه‌یابی کند. از فرزند خود بخواهید درمورد نژادپرستی فکر کند و مقدار کمی از تاریخچه‌ی آن و طمع و انگیزه‌ی کشورهای صنعتی در ظلم به کشورهای فقیر صحبت کنید. درمورد هدف اصلی این داستان با فرزند خود صحبت کنید.

خلاصه: با فرزند خود درمورد نژادپرستی و برابری همه‌ی انسان‌ها گفت‌وگو کنید.

داستان فیلم

«استنلی» به مدّت 38 سال در یک رستوران زنجیره‌ای مشغول تهیه‌ی فست‌فود بوده است. او از زندگی و نحوه‌ی کارکردنش راضی بوده و به نظرش حقوق درخوری دریافت کرده است. حالا تنها یک هفته به بازنشستگی او باقی مانده و او به‌عنوان آخرین وظیفه‌اش باید جوانی را آموزش دهد تا جایگزین او شود. این شخص یک پدر جوان است که به‌خاطر ارتکاب جرم، به 100 ساعت کار خدماتی محکوم شده است. میان آن‌ها درمورد نژاد‌پرستی و حقوق و مزایای این شغل بحثی پیش می‌آید. پس از این، استنلی به‌تدریج نسبت به زندگی خودش و زحمات بسیار زیادی که برای شغلش کشیده، احساس نارضایتی پیدا می‌کند. مادر استنلی در یک آسایشگاه بستری است و او می‌خواهد بعد از بازنشستگی به دنبالش برود. یک شب که استنلی برای خرید به یک فروشگاه می‌رود، چند پسر جوان سیاه‌پوست به او حمله کرده و تمام پولش را می‌دزدند. از نظر استنلی، آن جوان هم همدست آن‌ها بوده است. حالا استنلی که پولی برایش باقی نمانده و از کارش هم گله‌مند شده به صندوق رستوران دستبرد می‌زند و پول موردنیازش را برمی‌دارد. او موقع بازخواست کارفرمایش، قضیه انکار می‌کند و جوان مقصر شناخته می‌شود. پس از این ماجرا، جوان کارش را رها می‌کند و همسرش و پسرش او را ترک می‌کنند. مدّت‌ها بعد استنلی و جوان به‌صورت اتفاقی یکدیگر را در اتوبوس می‌بینند. اما استنلی بدون اینکه حرفی بزند، از اتوبوس خارج می‌شود و احتمالاً نسبت به کاری که در حق جوان کرده عذاب وجدان دارد.

جزئیات فیلم

کارگردان: آندرو کوهن Andrew Cohn

نویسنده: آندرو کوهن Andrew Cohn

تهیه‌کننده: آلبرت برگر، رون یرکسا، سم بیزبی Albert Berger, ron yerxa, sam bisbee

بازیگران: Cameron Scott Roberts، Da'Vine Joy Randolph،shane paul mcghie ، Richard Jenkins

ریچارد جنکیز، شین پل مک گی، داوین جوی رندولف، کمرون اسکات رابرت

شخصیت‌ها:

استنلی: مرد میانسالی است که پس از 38 سال کارکردن در رستوران زنجیره‌ای اسکار، قرار است به‌زودی بازنشسته شود.

جوآن: پدر جوانی است که مرتکب جرم شده است و باید به جای حبس، 100 ساعت کار خدماتی انجام دهد. او درادامه برای کار نزد استنلی فرستاده می‌شود تا جایگزین او شود.

کشور سازنده: ایالات متحده آمریکا

کمپانی سازنده:  Bona Fide Productions

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد