• امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سرزمین رؤیاها

بررسی تخصصی فیلم Dreamland

سرزمین رؤیاها

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم سرزمین رؤیاها ژانر اکشن و درام دارد و محصول سال ۲۰۱۹ سینمای آمریکاست. داستان در مورد جوان ۲۵ ساله‌ای‌ست که طی اتفاقی مجبور می‌شود به سارق بانکی کمک کند تا فرار کند اما پایان داستان جور دیگری رقم می‌خورد. پیامد اعتمادِ بی‌جا کردن و پایان تلخ انسان‌های جانی به‌خوبی در این فیلم نمایش داده‌شده است.

سال 2020 85 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

یوجین با مادر و ناپدری‌اش به نام جرج زندگی می‌کرد. جرج کلانتر بود و روحیه خشنی داشت. درصحنه‌ای جرج بدن مرده یک گربه را از وسط نصف می‌کند و پوستش را می‌کند. از طرفی خانم سارقی به نام الیسون ولز به همراه دوستش از بانکی سرقت می‌کند و مجبور می‌شوند به یک کودک و پلیس شلیک کنند که باعث کشته شدنشان می‌شود. الیسون در انباری خانه یوجین مخفی می‌شود. یوجین گلوله را زخم الیسون بیرون می‌آورد و کمکش می‌کند تا فرار کند. آن‌ها در بین راه مجبور می‌شوند برای به دست آوردن پول، از بانکی سرقت کنند که ناگهان یوجین مجبور می‌شود برای حفظ جان الیسون یکی را با تفنگ بکشد. دراین‌بین جرج از راه می‌رسد و الیسون را با تفنگ می‌کشد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

خانم سارقی به نام الیسون ولز از بانکی در شهر سرقت می‌کند که باعث ترس و وحشت مردم در بانک می‌شود. او بعد از کشتن پلیس فرار می‌کند و در انباری خانه پسری به نام یوجین مخفی می‌شود. یوجین که بعد از رفتن پدرش دچار تنهایی مزمنی شده بود مجبور بود با ناپدری‌اش زندگی کند. در شهر معمولاً طوفان و باد شدیدی می‌وزید که باعث ایجاد حس ترس در مردم می‌شد. دریکی از همین شب‌ها که طوفان سهمگینی شروع به وزیدن کرد، یوجین به الیسون کمک کرد تا از شهر فرار کند. آن دو باهم هم‌سفر می‌شوند و در بین راه دوباره به بانکی حمله می‌کنند و در آنجا هم یک نفر را می‌کشند که باعث ترس همگان می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

یوجین به الیسون کمک کرد و زخمش را مداوا کرد و به او لباس داد ولی از پشت در او را که در حال تعویض لباس بود نگاه کرد. درصحنه‌ای نشان می‌دهد که یوجین سیگار می‌کشد و به دلایلی مجبور می‌شود از خانه فرار کند و با الیسون همراه شود و به مکزیک برود. در مسیر پلیس یوجین را می‌بیند اما به او دروغ می‌گوید که الیسون را ندیده است. همچنین در بین راه به بانکی حمله می‌کنند و پول‌های بانک را می‌دزدند. خواهرش فیبی هم بدون اجازه مادرش سوار ماشین پدرش می‌شود تا برادرش را نجات دهد. بدزبانی، برهنگی طولانی مدت در قسمت بالای بدن زن و مرد، بوسیدن و لمس کردن، از مصادیق ناهنجاری است که در این اثر وجود دارد اما در نسخه‌های مورد اعتماد کدومو این موارد تا حد بسیاری اصلاح شده‌اند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

الیسون به همراه دوستش سارقان بانکی بودند که منجر به کشته شدن چند انسان بی‌گناه شدند و سرانجام هردوی آن‌ها به جزای اعمالشان رسیدند و توسط پلیس‌ها کشته شدند. این عاقبت می‌تواند برای مخاطب نوجوان و جوان آموزنده باشد که پایان چنین اعمالی چیزی جز پایان تلخ نخواهد بود. هرچند چند صباحی ممکن است با پول‌های به‌دست‌آمده خوشحال باشند اما سرانجام خوشی در پی نخواهند داشت.

جزئیات
الگوی مثبت

یوجین به‌سادگی تحت‌تاثیر اولیسون قرار گرفت و همراه او شد. در راه فرار به سمت مکزیک، بعد از کشتن یک نفر در بانک دچار عذاب وجدان شد و تصمیم گرفت که دیگر با الیسون همراه نشود. او تصمیم گرفت راهش را از او جدا کند به همین دلیل بعد از مردن الیسون، به مکزیک رفت تا سرنوشت جدیدی را تجربه کند. مادر یوجین هم زن فداکار و مهربانی بود که تمام سعی خود را می‌کرد تا از فرزندانش مراقبت کند. فیبی، خواهر یوجین، هم بسیار رازدار بود و وقتی احساس کرد برادرش درخطر است در ماشین پدرش مخفی شد تا به یوجین کمک کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

 این فیلم روایت پسری به نام یوجین است که طی اتفاقی مجبور می‌شود به سارقی کمک کند تا فرار کند. تماشای این فیلم به دلیل استفاده مکرر از تفنگ و صحنه‌های کشت و کشتار بهتر است برای افراد با رده سنی بالای 17 سال گذاشته شود. خشونت و ترسی که در لایه‌های مختلف فیلم دیده می‌شود مانند کندن پوست گربه مرده و نصف کردن آن از وسط و کشتن دختربچه بی‌گناه می‌تواند در روحیه فرزندتان تأثیر بگذارد. پس در انتخاب آن کمی تأمل ‌کنید و اگر فرزندتان تمایل به دیدن آن دارد با او همراه شوید و در کنارش بنشینید. دقایقی در نسخه اصلی فیلم وجود دارد که صحنه‌ی جنسی است که در نسخه‌های مورد اعتماد کدومو، این مسئله تا حد قابل توجهی اصلاح شده. درصحنه‌ای یوجین از قفل در، الیسون را که مشغول تعویض لباس است را می‌بیند. به او از اشتباه بودن این کار بگویید و با او در این زمینه گفت‌وگو کنید. بگویید که این کار فارغ از اینکه چه کسی پشت در است، بسیار کار اشتباهی است. اگر فرزندتان بچه طلاق است و با ناپدری و یا نامادری‌اش زندگی می‌کند با مشاهده این فیلم ممکن است نسبت به او حس خوبی پیدا نکند زیرا شخصیت اول داستان با ناپدری‌اش رابطه خوبی ندارد و از او متنفر است. حتماً ضمن تماشای این فیلم به او از نقاط مثبت شخصیتی ناپدری و نامادری‌اش بگویید و در این زمینه سعی کنید ذهنیت او را عوض کنید. یوجین به‌راحتی به الیسون اعتماد کرد و در آخر متوجه اشتباهش شد و عذاب وجدان گرفت. حتماً در این زمینه با فرزندتان گفت‌وگو کنید و از اشتباه بودن این کار به او توضیح بدهید. از او بخواهید که به‌سادگی به افراد اعتماد نکند از طرفی هم نسبت به همه بدبین نباشد بلکه باید حد اعتدالی را رعایت کند تا بتواند با اشتباه کمتری زندگی کند. یوجین بعد از اعتماد بی‌جایش به الیسون مجبور شد به پلیس دروغ بگوید و از بانک سرقت کند. یک اشتباه باعث شد او به انسان دیگری تبدیل شود و انسان بی‌گناهی را بکشد اما زود متوجه این تغییر شد و دست از این کار کشید. حتماً با او در این زمینه صحبت کنید و از عواقب این کار سخن بگویید زیرا نوجوانان و جوانان در معرض چنین خطراتی هستند و باید قبل از رخ دادن این قبیل اتفاقات، اطلاعات لازم را داشته باشند.

خلاصه: حتماً در مورد شخصیت یوجین و الیسون با فرزندتان صحبت کنید و از عواقب کارهای آن‌ها سخن بگویید. البته تا جایی که ممکن است بگذارید فرزندتان خودش خوب و بد بودن این شخصیت‌ها را بفهمد و شما صرفاً به او کمک کنید تا جهت ذهنش درست شکل بگیرد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از نوجوانتان بخواهید خلاصه آنچه را دیده بیان کند.

بعد از پایان داستان، چه پیام مهمی را دریافت کرده است.

از او بپرسید تمایل داشت جای کدام شخصیت داستان باشد؟ کدام‌یک را بیش‌تر می‌پسندد؟ با این سؤال می‌توانید شخصیت او را بهتر بشناسید که تمایل به کدام جهت فکری دارد.

نظرش را در مورد سیگار و کشت و کشتارهای فیلم بپرسید. آیا به دست آوردن پول به قیمت کشتن انسان‌های بی‌گناه کار درستی است؟ پولی که در مسیرِ به‌دست آوردن آن به دیگران آسیب برسانیم، چگونه قابل توجیه است؟ اگر همه انسان‌ها به هر قیمتی بخواهند به پول برسند، چه وضعیتی رخ می‌دهد؟

اگر او به‌جای کارگردان بود پایان داستان را چگونه می‌نوشت؟

اگر تمایل دارد با مفاهیمی که در داستان وجود دارد یک داستان و یا فیلم‌نامه‌ای بنویسد تا ذهنش خلاق و پویا شود. با المان‌هایی که در فیلم خود به کار می‌برد بیشتر متوجه ابعاد پنهانی شخصیتی نوجوانتان می‌شوید.

خلاصه: از فرزندتان بخواهید ویژگی‌های شخصیت یوجین و الیسون را بیان کند.

ادامه متن

داستان فیلم

پسری به نام یوجین در 5 سالگی طعم تلخ جدایی مادر از پدر را می‌چشد و مجبور می‌شود با ناپدری‌اش به نام جرج زندگی کند. جرج معاون کلانتر بود و روحیه‌ی خشنی داشت. روزی بیانیه‌ای مبنی بر گم‌شدن خانم سارقی به نام الیسون ولز اعلام می‌شود که در صورت پیدا کردنش جایزه هنگفتی پرداخت می‌شود. یوجین برای به دست آوردن جایزه همه‌جا را به دنبال او می‌گردد ولی موفق نمی‌شود. شبی برای انجام کاری به انباری خانه‌اش می‌رود که ناگهان الیسون را می‌بیند. یوجین جذب الیسون می‌شود و به او کمک می‌کند تا زخمش را مداوا کند. الیسون از او درخواست یک ماشین به سمت مکزیک را می‌کند. یوجین که فکر می‌کرد پدرش در مکزیک زندگی می‌کند با او هم‌سفر می‌شود تا هر دو به مکزیک بروند. در بین راه از بانکی سرقت می‌کنند و یوجین مجبور می‌شود برای حفظ جان الیسون یک نفر را علی‌رغم میل باطنی‌اش بکشد. او که از کرده خود پشیمان شده بود تصمیم می‌گیرد راهش را از الیسون جدا کند. دراین‌بین ناپدری‌اش از راه می‌رسد و الیسون را می‌کشد. یوجین هم با ماشین به سمت مکزیک می‌رود و دیگر برنمی‌گردد.

جزئیات فیلم

کارگردان: Miles Joris Peyrafitte/میلس جوریس پیرافیت نویسنده: Nicolaas Zwart /نیکولاس زدوارت نام تهیه‌کننده: Tom Ackerley، Rian Cahill/رین چالی، تام اکرلی نام بازیگران: Finn Cole، Margot Robbie، Travis Fimmel، Kerry Condon، Darby Camp، Lola Kirke، Stephen Dinh، Tim D. Janis، Pab Schwendimann/فین کول، مارگوت رابی، تراویس فیمل، کری کندن، داربی کمپ، لولا کرک، استفن دین، تیم دی جانیس، پب اسچوندیمن نام شخصیت‌ها: یوجین: پسر جوان و خامی است که به‌سادگی به زن سارق بانک اعتماد کرد و او را فراری داد. اما به زودی متوجه اشتباهش شد و مسیرش را از او جدا کرد. الیسون ولز: زن جوانی است که به دلایلی برای امرار معاشش مجبورمی‌شود از بانک سرقت کند. دراین‌بین انسان بی‌گناهی را می‌کشد و در پایان توسط ناپدری یوجین کشته می‌شود. جرج: او ناپدری یوجین و مردی خشن و سختگیر است. او رابطه خوبی با یوجین ندارد. اولیویا: مادر مهربان و فداکار یوجین است که تمام تلاش خود را کرد تا از فرزندش مراقبت کند. او بعد از جدایی از پدر یوجین با فردی به نام جرج زندگی کرد و صاحب دختری به نام فیبی شد. کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Automatik Entertainment (as Automatik Entertainment)، LuckyChap Entertainment ، Romulus Entertainment/ اتوماتیک اینترتیتمنت، لاکیچپ اینترتیتمنت، روملاس اینرتتیتمنت

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه