• امروز : 17 خرداد 1402
logo

نقد و بررسی فیلم زیبای سیاه (Black Beauty)

author-img

توسط : ریحانه دماوندی ارزیاب کدومو

2 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

7891 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 13 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

 

فیلم سینمایی «زیبای سیاه» محصول سال 2020 و برگرفته از رمانی مشهور به همین نام به قلم «آنا سیول» است. تاکنون از این کتاب کلاسیک فیلم‌های متعددی ساخته شده است. این فیلم روایتگر داستان اسبی سرکش و وحشی است که توسط انسان‌ها از خانواده‌اش جدا شده است. جو دختر نوجوانی است که پدرومادرش را در سانحه‌ی رانندگی از دست می‌دهد و غم او به قدری است که نمی‌تواند با کسی ارتباط برقرار کند، تااینکه با این اسب وحشی آشنا می‌شود.

جو و زیبا همدیگر را درک می‌کنند و درنهایت جو موفق به رام‌کردن او می‌شود، اما جریانات دیگری اتفاق می‌افتد. فیلم تقریباً روند کندی دارد و بیشتر بر رابطه‌ی جو و زیبا متمرکز است. فضای داستان به دلیل اندوه شخصیت‌های اصلی غمگین است و ممکن است برای کودکان زیاد خوشایند نباشد و بیشتر مناسب نوجوانان و بزرگسالان است. داستان فیلم به مفاهیمی مانند حقوق حیوانات می‌پردازد و سرشار از پیام‌هایی برای روبه‌رویی و تلاش برای گذشتن از سختی‌هاست.

ژانر : خانوادگی

سال 2020 110 دقیقه جزئیات کامل اثر
29 مناسب خانواده 10 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 13 +
بر اساس 2 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم سینمایی «زیبای سیاه» محصول 2020 و برگرفته از رمان مشهور «آنا سیول»، نویسنده‌ی قرن 19 میلادی است. از این رمان آثار متعددی ساخته شده است و نویسنده‌ی آن در پی به‌تصویرکشیدن رنج یک اسب از آزار و اذیت‌هایی است که از طرف انسان‌ها می‌بیند. راوی این فیلم ماده اسب سیاه وحشی و سرکشی است که به همراه مادر و گله‌اش در دشت زندگی می‌کنند اما به دلیل اشتباهی که از این اسب سرمی‌زند، انسان‌ها به گله حمله می‌کنند و آن‌ها را ازهم جدا کرده و با خود می‌برند.

زیبا (بعدها این اسب با این نام خوانده می‌شود) توسط مرد مهربان و صبوری به نام جان خریداری می‌شود تا او را رام کند، ولی زیبا به دلیل جدایی از مادر و اندوهی که تحمل می‌کرد به‌هیچ‌عنوان رام نمی‌شد و به سرکشی ادامه می‌داد.

خواهرزاده‌ی جان که به‌تازگی پدر و مادرش را از دست داده بود تحت سرپرستی جان قرار می‌گیرد و به برتویک می‌آید. جو نیز به دلیل اتفاقات پیش‌آمده در زندگی‌اش روح سرکش و ناآرامی داشت و همین باعث می‌شود بتواند با زیبا ارتباط برقرار کند و برای همدیگر دوستان خوبی شوند.

ریتم داستان تقریباً کند است و به رابطه‌ی بین این‌دو و تغییرشان پس از آشنایی با هم می‌پردازد؛ اینکه چطور لحظات خود را با هم شریک می‌شوند؛ باعث بهترشدن حال یکدیگر می‌شوند و با هم از پس مشکلات برمی‌آیند.

فضای داستان به دلیل غم و اندوه شخصیت‌های داستان غمگین و گرفته است و ممکن است برای کودکان یا نوجوانانی که ترس از ازدست‌دادن والدین و طردشدن دارند یا دارای روحیه‌ی حساسی هستند اذیت‌کننده باشد.

با فرزندانتان همدلی کنید و سعی کنید توجه آن‌ها را به سمت تغییرات شخصیت‌های اصلی و چگونگی مواجه‌شدن آن‌ها با مشکلات معطوف کنید. فیلم فضای خشونت علیه حیوانات را به تصویر می‌‎کشد که زیبا، شخصیت اصلی داستان، هم از این قضیه مستثنا نیست و مخاطب را با خود همراه می‌کند که از این رفتارها منزجر شود. می‌توانید درباره‌ی نحوه‌ی صحیح رفتار با حیوانات و تأثیری که بر زندگی ما دارند با فرزندانتان صحبت کنید.

همچنین فیلم اطلاعات قابل‌توجهی درمورد اسب‌ها و چگونگی تربیت‌کردن آن‌ها می‌دهد که برای نوجوانان و حتی بزرگسالان ممکن است جذّاب باشد. دایی جو، یعنی جان، به‌عنوان یک بزرگسال رفتار بسیار معقولی با خواهرزاده‌اش دارد و بدون اینکه او را تحت فشار بگذارد اجازه می‌دهد دوره‌ی سوگ خود را طی کند و دنبال اشتراکاتی برای ارتباط با جو می‌گردد.

اگرچه جو در ابتدای ورود به برتویک رفتار خوبی با دایی‌اش نداشت اما به دلیل رفتار آرام جان به خودش اجازه نمی‌داد بیش از این گستاخانه رفتار کند. این نکته‌ی مثبتی در برخورد با نوجوانان است که شما می‌توانید از آن استفاده کنید. جو و زیبا در جایی از داستان مجبور به ترک برتویک و رفتن به خانه‌ی یکی از ثروتمندان می‌شوند.

آن‌ها زیبا را برای مسابقه اجاره کرده بودند. دختر و مادر خانواده رفتار بدی با جو داشتند و مدام  مسئله‌ی فاصله‌ی طبقاتی را مطرح می‌کردند اما پسر خانواده، جرج، برخلاف مادر و خواهرش رفتار مناسبی با همه داشت و به همه احترام می‌گذاشت و سعی می‌کرد به جو و زیبا کمک کند تا اوقات بهتری داشته باشند. زمان مناسبی است که درباره‌ی احترام به همه‌ی اقشار مختلف جامعه با فرزندتان صحبت کنید.

بین جو و جرج ارتباط عاطفی‌ای شکل می‌گیرد و اگر نسبت به این دست مسائل حساسیت دارید به این نکته توجه کنید. درنهایت این فیلم سرشار از نکات و پیام‌های مثبتی همچون بخشندگی، شجاعت و سعی و تلاش برای گذشتن از سختی‌هاست و می‌تواند فیلم آموزنده‌ای برای نوجوانان باشد.

خلاصه: فیلم سرشار از نکات مثبت درباره‌ی بخشندگی، شجاعت و سعی و تلاش برای گذشتن از سختی‌هاست و می‌تواند فیلم آموزنده‌ای برای نوجوانان باشد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

می‌توانید با فرزندانتان درباره‌ی داستان اصلی رمان «زیبای سیاه» صحبت کنید و اینکه چه مسئله‌ای باعث شده تا این رمان مشهور شود و چندین اثر از آن ساخته شود؟ اگر آثار دیگری از این رمان دیده‌اید می‌توانید با هم مقایسه کنید. زیبا و جو چگونه استقامت و مقاومت نشان دادند و از مشکلات عبور کردند؟ چه ویژگی های مثبتی در جو و زیبا بود؟

خلاصه: جو و زیبا چگونه و با تکیه بر چه ویژگی‌هایی از مشکلات عبور کردند؟

داستان اثر

«زیبای سیاه» داستان اسب وحشی‌ای را روایت می‌کند که توسط انسان‌ها از گله و خانواده‌ی خود جدا می‌شود و به جان مندلی فروخته می‌شود تا رامش کند، اما جان در رام و تربیت‌کردن زیبا موفق نبود. جان خواهرزاده‌ای به نام جو داشت که پدر و مادرش را در حادثه‌ی رانندگی از دست می‌دهد و حضانت او بعد از این ماجرا به جان واگذار می‌شود.

جو از نظر روحی در شرایط خوبی نبود و با جان هم سر ناسازگاری داشت، تااینکه کم‌کم رابطه‌ای میان جو و زیبا شکل می‌گیرد و زیبا (این نامی است که جو بر این اسب می‌گذارد) که با همه ناسازگار بود توسط جو تربیت و رام می‌شود و این امر باعث می‌شود حال هردوی آن‌ها بهتر شود.

تااینکه طی حادثه‌ای برتویک آتش می‌گیرد و تمام سرمایه‌ی صاحب برتویک به باد می‌رود. طی این اتفاق صاحب برتویک مجبور می‌شود که تمام اسب‌ها را بفروشد، اما جو از او می‌خواهد به او مهلت دهد تا با کارکردن بتواند زیبا را مال خودش کند. صاحب برتویک موافقت می‌کند اما به شرطی که زیبا در این مدت اجاره داده شود.

زیبا به خانواده‌ای ثروتمند اجاره داده می‌شود و جو نیز در همان خانه به همراه زیبا مشغول به کار می‌شود. دختر این خانواده رفتار بدی با زیبا و جو دارد و آن‌ها را آزار می‌دهد اما جرج پسر خانواده سعی می‌کند تا اقامت را برای آن‌ها راحت‌تر کند. در همین هنگام جان به جو خبر می‌رساند که برتویک ورشکسته شده است و مجبور هستند همه‌چیز را بفروشند که شامل زیبا هم می‌شود.

جو و زیبا با دلی شکسته از هم جدا می‌شوند اما جو به زیبا قول می‌دهد که روزی دوباره برتویک را راه بیندازد و او را پیدا کند. پس از آن زیبا با صاحبان بسیاری برخورد داشته و اتفاقات زیادی را از سر می‌گذارند. درست زمانی که آخرین صاحب او قصد فروش و ازبین‌بردنش را دارد جو او را پیدا می‌کند و پس از 7 سال جدایی آن‌ها بار دیگر کنارِهم برمی‌گردند و در برتویک محلّی که جو برای نجات اسب‌ها دوباره آن را باز کرده است به زندگی ادامه می‌دهند.

جزئیات اثر

کارگردان: اشلی آویس / Ashley Avis

نویسنده: اشلی آویس / Ashley Avis

تهیه کننده: جرمی بولت، رابرت کولزر/Jeremy Bolt, Robert Kulzer

بازیگران: مک کنزی فوی، کیت وینسلت، کلر فورلانی، ایان گلن/ Mackenzie Foy, Kate Winslet, Claire Forlani, Iain Glen

شخصیت‌ها:

زیبا: راوی و شخصیت اصلی داستان که یک اسب سیاه وحشی است و پس از آشنایی با دختری به نام جو تربیت شده و آرام می‌گیرد.

 جو: دختری که پدر و مادرش را از دست داده و در غم و اندوه دست و پا می‌زند و پس از دیدن زیبا کم‌کم روحیه‌ی خود را به دست می‌آورد و او را تربیت می‌کند.

جرج: پسر خانواده ای که زیبا را برای مدتی اجاره کرده بودند و به جو علاقه‌مند می‌شود.

 جان مندلی : دایی جو که پس از مرگ پدر مادر او وظیفه‌ی سرپرستی جو به او واگذار می‌شود و یک تربیت‌کننده اسب است.

تری : یکی از صاحبان مهربان زیبا که در کوهستان به افراد گمشده کمک می‌کرد.

 

کشور سازنده: آمریکا، آفریقای جنوبی، آلمان

کمپانی سازنده: Constantin Film/ Disney+

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : نازنین زهرا صادقی صادقی

۱۴ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 13 +

زیبا مشکی خیلی زیبا است وواقعا کسی که بیعشوری کنه خیلی عنه اتفاقا اسب خیلی زیبا است

بزرگسال

توسط : نازنین زهرا صادقی صادقی

۱۴ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 13 +

زیبا مشکی خیلی زیبا است وواقعا کسی که بیعشوری کنه خیلی عنه اتفاقا اسب خیلی زیبا است

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد زیبای سیاه

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!