• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

خرس‌های دهکده

خرس‌های دهکده

بررسی تخصصی فیلم The Country Bears

author-img

توسط : معصومه جویباری ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

2 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«خرس‌های دهکده» داستان خرس جوانی به نام «بری» است که درکنار انسان‌ها زندگی می‌کند و متوجه تفاوت خودش با انسان‌ها شده است. این تفاوت سبب شده تا «بری» خانه را ترک کند و تلاش کند گروه موسیقی موردعلاقه‌اش را که سال‌هاست فعالیتی ندارند گرد هم جمع کند. در این اثر، گروه موسیقی خرس‌های دهکده در صحنه‌های متعدد مشغول اجرای موسیقی به سبک راک هستند. این فیلم در سال 2002 توسط کمپانی دیزنی در ژانر کمدی، خانوادگی و موزیکال تولید شده است.

سال 2002 88 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در دقایق ابتدایی، پدر خانواده برای اینکه پسرش حرفی نزند که بری را ناراحت کند با روزنامه او را می‌زند. شخصیت تیمپل که قبلاً در مسابقه‌ی موسیقی از خرس‌ها شکست خورده بود، به‌خاطراینکه تحمل شکست را نداشت، آن‌ها را کتک زد و صندلی را به سمت آن‌ها پرت کرد. صحنه‌ای که از این اتفاق نمایش داده شده بسیار کوتاه و گذراست. همچنین تیمپل همان فردی است که می‌خواهد تالار را تخریب کند تا انتقام شکستش را بگیرد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در صحنه‌های تعقیب‌‌وگریز با ماشین، احتمال تصادف می‌رود به‌صورتی‌که امکان داشت یکی از خرس‌ها به زیر اتوبوس برود، اما نجات پیدا کرد. درنهایت تصادف هم اتفاق می‌افتد اما کسی آسیبی نمی‌بیند. در صحنه‌ای، خرس‌ها اتوبوس خود را برای فرار از پلیس به کارواش می‌برند. پلیس نیز پشت سر آن‌ها وارد کارواش می‌شود و برای اینکه به اتوبوس برسند از شیشه‌ی ماشین به بیرون می‌روند و درحالی‌که ماشین‌های شست‌وشو درحال کار بودند، دو پلیس در دستگاه شست‌و‌شو گیر می‌کنند و نمی‌توانند بیرون بیایند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«بری» بدون اطلاع خانواده از خانه فرار می‌کند و این کار برای او اصلاً دشوار نیست. شخصیت زب زوبر به عسل معتاد است. از توصیفاتی که از عسل شده است مشخص است که حکم مشروب را برای خرس‌ها دارد. در قسمتی از فیلم کلمات «کلّه‌پوک» و «خنگ» به کار رفته است.

جزئیات
پیام مثبت

خانواده‌ی بارینگتون نسبت به بری بسیار مهربان و حامی بودند و سعی داشتند میان او و برادرش تفاوتی قائل نشوند. از شعارهای اصلی این فیلم این است که متفاوت‌بودن خوب است و می‌تواند انسان را به هدفش برساند، اما باید با دیگران هماهنگ بود. تفاوت‌ها باید مورد پذیرش قرار گیرند تا افراد بتوانند با یکدیگر همکاری داشته باشند. این اصل در خانواده نیز باید مورد توجه قرار گیرد. البته منظور از تفاوت در این فیلم، بیشتر مربوط به تفاوت انسان‌ها و خرس‌هاست و ارتباط آن‌ها با یکدیگر.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«بری» شخصیت باهوشی است که هر زمان به مشکلی برمی‌خورد به‌جای برخورد احساسی، به راه‌حل فکر می‌کند و با این کارش بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بااین‌وجود ترک منزل که حرکتی غیرمنطقی است در او به‌صورت عادی و هنجار نمایش داده شده‎ است. دکس که به بری حسادت می‌کرد با دیدن تلاش‌های بری برای جمع‌کردن گروه موسیقی، او را به‌عنوان برادر خود می‌پذیرد و از او حمایت می‌کند. بری هم درمقابل می‌آموزد که محبت انسان‌ها را بپذیرد و خانواده‌ی بارینگتون را دوست داشته باشد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم «خرس‌های دهکده» یک فیلم موزیکال درمورد یک گروه موسیقی راک است. بنابراین در صحنه‌های بسیاری شاهد آوازه‌خوانی و نواختن انواع سازهای موسیقی غربی مانند گیتار برقی و درامز هستیم. گاهی نیز حرکات موزون در حین اجرای کنسرت دیده می‌شود. ترانه‌ی موسیقی در زیرنویس ترجمه شده است و محتوای آن از نظر معنایی مناسب است و درکل موسیقی بر سایر جنبه‌های این اثر غلبه دارد.

این اثر خانواده را افرادی معرفی می‎‌کند که در هر شرایطی ما را دوست دارند. پس هر کسی می‌تواند جای خانواده‌ی ما باشد. بری بااینکه در خانواده‌ی بارینگتون مورد توجه و محبت بسیار است و والدین بین او و برادرش تفاوتی قائل نمی‌شوند. بااین‌حال به‌خاطر تفاوت خود با انسان‌ها دوست دارد با خرس‌ها زندگی کند و به‌راحتی خانواده‌ی باریگنتون را رها می‌کند. در  آخر نیز نزد خانواده‌ی خود بازمی‌گردد و قدر عشق ‌بی‌قیدوشرط آن‌ها را می‌شناسد. انیمیشن «خرس‌های دهکده» تفاوت‌ها را به‌عنوان یک ویژگی مثبت در نظر می‌گیرد و متفاوت‌بودن را می‌ستاید.

خلاصه: اجرای کنسرت موسیقی غربی در این اثر در صحنه‌های متعدد به نمایش درآمده است و معنای شعرها در زیرنویس ترجمه شده است. این نوع موسیقی به‌نحوی به تصویر کشیده شده که افراد را از خود‌ بی‌خود می‌کند و باعث حرکات عجیب در آن‌ها می‌شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درمورد دیالوگ‌های معنادار فیلم با کودک خود صحبت کنید. جملاتی مانند «تفاوت‌ها ما رو به اهداف بزرگ‌تر می‌رسونه.» یا «در تالار خرس‌ها، تو می‌تونی متفاوت باشی، ولی هنوز با بقیه هماهنگ باشی.» و «خانواده‌ی تو کسانی هستند که تو رو در هر شرایطی دوست دارند.» از کودکان بپرسید این جملات برای آن‌ها چه معنایی دارد؟ آیا متفاوت‌بودن خوب است یا دوست دارد مانند بقیه باشد؟ چرا؟ درباره‌ی ترک خانه با فرزند خود صحبت کنید. به نظر شما «بری» برای چه خانه را ترک کرد؟ آیا کار او درست بود ؟ ممکن بود فرار از خانه چه عواقبی برای او به وجود آورد؟ اگر کسی در خانواده با دیگران متفاوت باشد، چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد؟ راه‌حل چیست؟

خلاصه: از فرزند خود درباره‌ی متفاوت‌بودن افراد با یکدیگر و ترک منزل سؤال کنید.

داستان فیلم

فیلم «خرس‌های دهکده» درمورد یک بچه‌خرس به نام «بری» که با انسان‌ها زندگی می‌کند. او متوجه تفاوت خود با انسان‌ها شده است و این مسئله او را آزار می‌دهد. او تصمیم می‌گیرد سرنوشت خود را تغییر دهد و بی‌خبر از خانه ‌می‌رود. درادامه‌ی ماجرا، او تلاش دارد گروه موسیقی راک موردعلاقه‌اش را که سال‌هاست از فعالیت دست کشیده‌اند دور هم جمع کند. شعار این گروه موسیقی این است که «در گروه خرس‌های دهکده، تو می‌تونی متفاوت باشی، اما هنوز با بقیه هماهنگ باشی.»

بری در مسیر جمع‌کردن اعضای گروه موسیقی، در جریان مشکلات آن‌ها قرار می‌گیرد و سعی می‌کند مشکلات را حل کند. در طی این مدّت، خانواده‌ی او بسیار برای او نگران شدند و دو مأمور پلیس نیز در تعقیب بری بودند. پس از ماجراهای فراوان، بری نزد خانواده‌ی خود می‌رود تا آن‌ها را از نگرانی درآورد و گروه موسیقی خرس‌های دهکده نیز موفق می‌شوند با تلاش‌های بری دوباره روی صحنه اجرا کنند.

جزئیات فیلم

کارگردان: پیتر هیستینکز Peter Hastings

 نویسنده: مارک پرز     mark perez

بازیگران: هیلی جول اسمنت، دایدریچ بیدر، کندی فورد، جیمز گامون، کریستوفر واکن

 Haley Joel Osment,Diedrich Bader,Candy Ford,James Gammon

شخصیت‌ها:

بری برینسون: خرس جوانی است که توسط انسان‌ها بزرگ شده و به‌خاطر تفاوتش با انسان‌ها، خانواده‌اش را ترک می‌کند تا سرنوشت خود را در گروه موسیقی خرس‌های دهکده دنبال کند.

بیگ اَل: سرایدار ساختمان و مجموعه‌ی دهکده‌ی خرس‌ها

 هنری دیکسن تایلر: یکی از خرس‌ها که مدیریت گروه موسیقی را به عهده داشته است.

فرد، تد، تنسی، هنری و زب: اعضای گروه موسیقی خرس‌های دهکده هستند که هرکدام به دلایلی از کار در گروه موسیقی منصرف شده‌اند.

 

کشور سازنده: ایالات متحده آمریکا

کمپانی سازنده:  دیزنی

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد