• امروز : 4 مرداد 1403
logo

نقد و بررسی بازی سیمز۴ ( the sims 4)

author-img

توسط : مریم عظیمی ارزیاب کدومو

2 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

9025 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 18 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

بازی سیمز در ژانر نقش‌آفرینی طراحی شده است. مواردی مانند آزادی جنسی و نمایش روابط در آن دیده می‌شود.به همین دلیل برای کودک و نوجوان مناسب نیست. روند بازی به گونه‌ای است که مصرف‌گرایی را القا می‌کند. همچنین بستری برای تمرین روابط اجتماعی و مدیریت دخل و خرج  فراهم می‌کند..

ژانر : نقش آفرینی

21 مناسب خانواده 46 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

در بازی سیمز بازیکن می‌تواند یک انسان بسازد و بدن و شخصیت او را طراحی کند. می‌تواند مهارت‌های مختلف کسب کند و ارتقای شغلی بگیرد، خانه بسازد، وسایل خانه بخرد، ازدواج کند و بچه‌دار شود. این بازی پرطرفدار، نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارد.

سیمز بستری برای تمرین مدیریت دخل و خرج و روابط است.

در این بازی، برقراری ارتباط عاشقانه و جنسی با «هرکسی» غیر از نوجوانان، کودکان و خردسالان ممکن است. همچنین امکان انتخاب گرایش جنسی وجود دارد.

روح مصرف‌گرایی بر بازی حاکم است؛ در بازی برای داشتن حداقل‌ آسایش، باید تخت، مبل، میز غذاخوری و... داشت. اجناس ارزانتر، زودتر خراب می‌شوند و حتی ممکن است باعث مرگ شخصیت‌های بازی شوند و اجناس گرانتر، نیازهای شخصیت‌ها مانند نیاز به استراحت را زودتر تامین می‌کنند. همواره دسترسی به تنوع زیادی از لباس برای بازیکن وجود دارد.

بزهکاری به عنوان یک شغل به رسمیت شناخته شده‌است.

هیچ اشاره‌ای به خدا نشده است و به نظر می‌رسد که بازیکن خدای بازی باشد.

خشونت در قالب مسخره کردن، هل دادن ، سیلی زدن و حتی کتک‌کاری وجود دارد؛ اگرچه نمایش کتک‌کاری به‌صورت یک هاله از گرد و خاک است و با نمایش دقیق ضرب و جرح همراه نیست. مرگ نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال مرگ بر اثر آتش سوزی، غرق شدن، کهولت سن و...

در این بازی دنیای واقعی با تخیل آمیخته شده است. مواردی مانند فرشته‌ی مرگ و ارواح سرگردان به چشم می‌خورد و امکان برقراری ارتباط با آنان وجود دارد.

سیمز می‌تواند یک بازی اعتیاد‌آور و غرق‌کننده باشد. بازی سیمز دنیایی بی‌نهایت از تجربه کردن فراهم می‌کند و امکان شخصی‌سازی شخصیت‌ها، خانه‌ها و... علاقه‌ی بازیکن را به بازی بیشتر خواهد کرد. علاوه بر این، پک‌های تکمیلی برای این بازی وجود دارد که جذابیت و امکانات بیشتری به بازیکنان ارائه می‌کند. این پک‌ها در دسترس و بسیار محبوب هستند.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید منابع زیر را مطالعه کنید:

ده نکته که هر پدر و مادری باید درباره سیمز بداند

اینفوگرافیک بازی سیمز

مقایسه‌ی آثار مثبت و منفی بازی سیمز

خلاصه‌ی آن:

بازی سیمز در ژانر شبیه‌سازی است. خشونت ملایم، آزادی جنسی، نمایش روابط، حضور اوراح و امکان برقراری ارتباط با آنان، تبلیغ مصرف‌گرایی و... در بازی وجود دارد. این بازی می‌تواند اعتیادآور باشد و پک‌های تکمیلی دارد. سیمز می‌تواند بستری برای تمرین روابط اجتماعی و بچه‌داری باشد

   

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

اگر از تکرار برخی کارها توسط او در بازی نگران شدید، پیشنهاد می‌کنیم که مداخله‌ی مستقیم و تند نکنید. ممکن است کارهای او از سر کنجکاوی باشد. برای بررسی این مورد از یک مشاور کمک بگیرید.

با فرزند خود راجع به اینکه شخصیت او نزدیک به کدام یک از گرایش‌های اولیه‌ی انتخابی در بازی سیمز می‌تواند باشد گفتگو کنید.

در مورد اینکه انتخاب‌های ما در زندگی به راه‌ها و نیازهای متفاوتی ختم می‌شود و خودمان نویسنده‌ی بخش مهمی از داستان زندگی خود هستیم، گفتگو کنید.

از او بپرسید در ذهنش چه چیزهایی معیار زیبایی است، در مورد معیارهای زیبایی کنونی یا قدیمی جامعه به او بگویید و درباره موقتی بودن معیارهای زیبایی صحبت کنید.

این بازی، برای نوجوان مناسب نیست! اما اگر نوجوان شما سیمز بازی می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم قوانینی برای ساعت یا محل بازی کردن او بگذارید.

می‌توانید با توجه به اعتقادات خود در مورد اینکه خالقیت و تکوین در دنیای واقعی تنها در دست خداست، گفتگو کنید.

در مورد اینکه با تلاش کردن مداوم، اهداف شغلی، ارتباطی و... محقق می‌شوند گفتگو کنید.

اگر فرزندتان به خاطر علاقه به شبیه‌سازی، ساخت و ساز و یا مدیریت به سمت این بازی رفته است، می‌توانید او را به سمت بازی‌های دیگری در این ژانرها هدایت کنید تا از آثار مخرب سیمز در امان بماند.

به عنوان مثال بازی‌های Civilization, Simcity, Stardew Valley, Two Point Hospital, Farming Simulator

در مورد اینکه پولدار شدن یک اتفاق یک‌شبه نیست و با کار کردن روزانه و کسب مهارت شغلی و... پیشرفت مالی محقق می‌شود.

درباره اینکه انسان‌ها در کنار اهداف و وظایفشان نیازهایی هم دارند و برای سالم زیستن و حفظ سلامت فیزیکی و روانی باید به همه‌ی جنبه‌های زندگی توجه داشت، گفتگو کنید.

با او در مورد شخصیت‌هایی که در بازی ساخته است گفتگو کنید و بخواهید آنها را برایتان توصیف کند. از او بپرسید که دوست دارد شبیه کدام باشد یا نباشد؟ چرا؟

خلاصه‌ی آن:

اگر فرزندتان به خاطر علاقه به شبیه‌سازی، ساخت و ساز و یا مدیریت به سمت این بازی رفته است، می‌توانید او را به سمت بازی‌های دیگری در این ژانرها هدایت کنید تا از آثار مخرب سیمز در امان بماند.

به عنوان مثال بازی‌های Civilization, Simcity, Stardew Valley, Two Point Hospital, Farming Simulator

     

ماجرای بازی

سیمز یک بازی در ژانر نقش‌آفرینی است در این بازی زندگی واقعی انسان‌ها از ساخت‌و‌ساز خانه تا جزئی‌ترین رفتارهای روزانه به نمایش درمی‌آید. بازیکن می‌تواند یک انسان بسازد و چهره، بدن، خلق‌و‌خو و حتی گرایش جنسی او را طراحی و انتخاب کند. در نقش شخصیت‌های بازی فعالیت‌های متنوعی را تجربه کند، مهارت‌های مختلف کسب کند، ارتقای شغلی بگیرد، خانه بسازد، وسایل خانه بخرد، ازدواج کند و بچه‌دار شود.پس می‌توان گفت یکی از از بخش‌های مهم آن مدیریت دخل‌و‌خرج و روابط بین شخصیت‌هاست

در بخش ساختن شخصیت‌ها، انتخاب‌های زیادی برای طراحی ظاهر و روحیات، پیش روی بازیکن است. همچنین می‌تواند از طریق گزینه‌ی «نوشتن داستان سیم»، با پاسخ دادن به یک سری سوال چند‌گزینه‌ای، یک شخصیت با ویژگی‌های روحی خودش در بازی بسازد. شخصیت‌های بازی نیازها و تمایلاتی دارند و با برطرف شدن آنها، احساس شادی و رضایت می‌کنند. این تمایلات برخاسته از ویژگی‌های شخصیتی و رفتارهای پیشین آنان است. در بازی امکان برقراری ارتباط جنسی و عاشقانه با هرکسی وجود دارد. بازیکن می‌تواند به شخصیت‌های‌ بازی فرمان‌ رفتار‌های خشن بدهد. عواقب رفتارها نمایش داده می‌شوند. مثلا بعد از ابراز خشونت، روابط سرد می‌شوند. امکان آزار فیزیکی و روانی کودکان و افراد پیر هم وجود دارد. شخصیت‌ها نمی‌توانند به یکدیگر آسیب جدی برسانند یا مرتکب قتل شوند.

در بازی موارد ناهنجار دیده می‌شود که امکان حذف آن‌ها از دسترس بازیکن وجود ندارد؛ مانند نمایش روابط و رفتارهای نادرست.

در بازی خرید وسایل خانه و تزیین آن وجود دارد. بازیکن می‌تواند با پرداخت پول بازی، بچه به سرپرستی بگیرد و به خیریه کمک کند. تمامی شخصیت‌ها، حتی شخصیت‌های شیطانی پس از کمک به خیریه احساس خوبی تجربه می‌کنند. بزرگ کردن نوزاد در بازی سختی‌هایی دارد و به نوعی تمرین بچه‌داری است.

سیم‌ها در نهایت بر اثر کهولت سن یا حوادث دیگر مانند آتش‌سوزی، غرق شدن یا غلیان احساساتی مانند خشم و شادی می‌میرند. در هنگام مردن، فرشته‌ی مرگ در کنار شخصیت‌ها ظاهر می‌شود و با حرکت دادن داس بلندی که در دست دارد، جان آنها را می‌گیرد.

بازیکن می‌تواند به شخصیت‌های بازی، فرمان بدهد که با فرشته مرگ ارتباط برقرار کنند. ارواح سرگردان در جهان بازی وجود دارند و امکان برقراری ارتباط با آنان وجود دارد. زمانی که تمام سیم‌های یک خانه بمیرند، بازیکن گیم اور می‌شود. اما همیشه می‌تواند دوباره شروع کند!

امکان آپلود شخصیت‌ها و ساختمان‌هایی که بازیکن ساخته‌است در شبکه‌ی اجتماعی بازی وجود دارد و دیگران می‌توانند آن را پسند کنند، کامنت بگذارند و برای خود دانلود کنند. توسعه دهندگان بازی افزونه‌های متنوع و جذابی برای بازی منتشر کرده‌اند که به بازیکن تم‌ها و انتخاب‌ها و دسترسی‌های هیجان‌انگیزی می‌دهد. مانند افزونه‌ی خون‌آشام‌ها، گرگینه‌ها، فصل‌ها و...

این افزونه‌های فروشی، مدام در بازی تبلیغ می‌شوند و یکی از جذابیت‌های رایج بازی هستند.

 

جزئیات اثر

سیستم عامل(ها): playstation 4 & 5 &…, microsoft windows, xbox one,mac operating systems

نام ناشر: electronic arts

نام توسعه دهنده: maxis

تاریخ انتشار: 02/09/2014- 11/06/98

تاریخ آخرین به روزرسانی: 13/09/2022- 22/06/1401

نیاز به اینترنت: ندارد اما در صورت اتصال به اینترنت امکانات بیشتری فعال می‌شود.

امکانات آنلاین: خرید، رویداد، ذخیره سازی، شبکه‌ی اجتماعی، چالش، به اشتراک گذاشتن محتوا

امکان بازی به صورت چند نفره محلی: ندارد

 

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد سیمز۴

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!