• امروز : ۶ مرداد ۱۴۰۰

زولا

زولا

بررسی تخصصی بازی Zula

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

16 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  زولا یک بازی تیراندازی آنلاین است که بازیکنان در قالب رقابت‌های مختلف، همدیگر را بی‌رحمانه می‌کشند. این بازی، سبک‌ها و نقشه‌های مختلفی دارد و به بازیکنان اجازه می‌دهد با دادن پول، تجهیزات قوی‌تر برای خود تهیه کنند و  تیم برای خود داشته باشند. همچنین بازیکنانی که برای رقابت در یک اتاق قرار می‌گیرند می‌توانند با هم چت کنند.

سال 2016 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

زولا اولین بازی رایانه‌ای آنلاین است که از فارسی پشتیبانی می‌کند و سازندگان آن با ایرانی‌ها همکاری می‌کنند.
جزئیات
خشونت

در این بازی بدون دلیل خاصی و صرفا برای رقابت و کسب پاداش بیشتر به اعمال خشونت (کشتن) نسبت به سایرین می‌پردازند. این کشتار به وسیله‌ی اسلحه‌های مختلف و واقعی سرد و گرم انجام می‌شود. البته باید اشاره کرد که این کشتار فاقد جزئیات است.

جزئیات
ترس

در بازی محتوای ترسناکی نیست و حالت ترسناکی نیز جود ندارد اما صدایی که القاب بازیکن را می‎خواند ممکن است باعث ترس یا دلهره در بازیکنان کم‌سن‌تر شود. همچنین دلهره‌ی مدام بازیکن از در خطر بودن، ممکن است تازه‌کارها را آزار دهد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

بازی به خودی خود، نمایش یا اشاره به ناهنجاری‌های اجتماعی ندارد اما از آنجایی که امکان گفت و گوی متنی در بازی فراهم است، بازیکنان ممکن است به هم تندی کنند، ناسزا بگویند یا همدیگر را مسخره کنند. هر چند بازی سیستمی طراحی کرده است تا کلمات رکیک سانسور شود اما بازیکنان منظور خود را می‌رسانند. بازی با اهداف درآمدزایی نقش مهمی به شانس داده است و بازیکن برای خرید یک پوسته برای اسلحه و تجهیزاتش باید بسته‌ی شانس خریداری کند. همچنین موفقیت در ارتقاء اسلحه‌ها بستگی به شانس دارد که البته با پرداخت پول، می‌توان شانس را افزایش داد.

ادامه متن
جزئیات
مصرف گرایی

بازیکنان در این بازی می‌توانند با پرداخت پول، می‌توانند تجهیزات بهتری خریداری کنند و اسلحه‌های خود را به روز کنند. این سیاست بازی‌ساز، باعث می‌شود که این بازی جزو دسته بازی‌های «پول بده و برنده شو» قرار گیرد؛ یعنی هرکسی پول بیشتری صرف کند، احتمال پیروزی او بیشتر است. بازی مدام استفاده از فروشگاه و اقلام آن را تبلیغ می‌کند. در ایران این اسلحه و تجهیزات خریداری نمی‌شوند بلکه برای یک روز، یک هفته و یک ماه اجاره داده می‌شوند که به این ترتیب بازیکن مجبور است پول واقعی بیشتری صرف بازی کند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش یاددهی

بازی به‌طور کلی رویکرد آموزشی ندارد اما آشنایی بازیکن با نام و فضای کلی برخی مکان‌ها، اسلحه‌ها و نحوه‌ی استفاده‌شان در حین بازی صورت می‌پذیرد. بازیکن می‌تواند کار تیمی را، مخصوصا در حالت اسکورت (محافظت کردن)، تجربه کند. همچنین بازی، بعد از یک ساعت، به بازیکن پیام می‌دهد که بازی را ترک و کمی استراحت کند که بسیار ارزشمند است و بازیکن را متوجه می‌کند که بازی، از بازیکن انرژی می‌گیرد.

ادامه متن
جزئیات
آسانی بازی

زولا به خودی خود سختی خاصی برای نوجوانان ندارد اما از آنجایی که بازی آنلاین است و هم‌تیمی‌ها و رقیب‌ها، انسان واقعی هستند با توانمندی‌های متفاوتی که ممکن است داشته باشند، بنابراین سختی بازی و مهارت مورد نیاز این بازی به‌طور مستقیم به هم‌بازی‌هایی که در میدان هستند مربوط می‌شود.

جزئیات
بازی پذیری

محور این بازی رقابت و حذف سایرین است که برای بازیکنان رقابتجویی که اهل چالش با دیگران هستند، بسیار جذاب است. امکانات دیگری مثل لیگ و مسابقات دوره‌ای و انواع جدول رقابت، این جذابیت‌ها را افزایش می‌دهد. امکان تیم داشتن و ارتباط متنی و گفت و گو با سایر بازیکنان، ویژگی‌هایی از بازی هستند که بازیکنان معاشرت‌جو که اهل ارتباط با دوستان و سپری کردن زمان با رفقا هستند را به خود جذب می‌کند. اینکه قصه بازی و شخصیت‌ها، روی سایت بازی منتشر شده است هم ممکن است بازیکنان کاوشگر را که اهل جستجو در زمینه‌ای هستند برای مدتی محدود به خود جذب کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

زولا یک بازی تیراندازی اول شخص آنلاین است که روی رایانه‌های شخصی با سیستم عامل ویندوز اجرا می‌شود. کشتن و خشونت، محور این بازی‌ست که البته خیلی عیان و واضح به تصویر نمی‌آید. بازی به طور آشکارا به شیوه‌ای طراحی شده است که بازیکن برای پیروزی نیازمند خرج پول است. برای مثال با پرداخت پول، می‌توانند تجهیزات بهتری خریداری کنند و اسلحه‌های خود را به روز کنند. این استراتژی باعث می‌شود که این بازی جزو دسته بازی‌های «پول بده و برنده شو» قرار گیرد که حتی در کشورهای غرب نیز با محدودیت‌های قانونی روبرو هستند. آیتم‌های پولی همین بازی در اروپا، در شیوه‌ی قیمت‌گذاری و فروش تفاوت دارند. همچنین به خاطر امکان چت متنی، پیامدهای تربیتی و امنیتی مانند هر بازی آنلاین دیگری با این امکانات جدی‌ست و والدین باید به آن توجه کنند.

اگر فرزند زیر 15 سالی مشغول این بازی‌ست، خیلی زود، با روش‌هایی مثل گفت و گو، بازی جایگزین و مانند اینها، او را از این بازی جدا کنید.

علی رغم تبلیغات گسترده بازی، افکت‌های صوتی بازی خیلی تیز و آزاردهنده طراحی شده‌اند و به هیچ وجه دلنشین نیستند؛ به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که بازیکن صدای بازی را خیلی کم کند و از گوشی، هدست و هنسفری نیز استفاده نکند.

بازی مدام تبلیغ می‌کند که بازیکن از محتواهای فروشگاه خرید کند. میزان این خریدها و هزینه‌هایی که برای آنها می‌شود، دقت بیشتری می‌طلبند. مخصوصا که آیتم‌ها شانسی و یا موقتی هستند.

در هر نوبت بازی، بازیکن هیجان زیادی را تجربه می‌کند؛ از آنجایی که طول زمان هر نوبت هم طولانی‌ست، فشار زیادی به اعصاب بازیکن وارد می‌شود، بنابراین بهتر است در مورد مدت زمان بازی کردن فرزندمان حساس باشیم و مخصوصا مانع از آن شویم که چند نوبت پشت سر هم و بیشتر از 1 ساعت این بازی را تجربه کند. بازی هم متوجه این نکته است و وقتی بازیکن بیشتر از یک ساعت بازی می‌کند، به او پیام می‌دهد.

خلاصه‌ی آن: والدین باید بدانند که زولا یک بازی آنلاین تیراندازی‌ست که بسیار هیجان‌انگیز است. برای همین، مدت زمان بازی بسیار مهم است. همچنین باید توجه کنند که شانس و پرداخت درون‌برنامه‌ای جایگاه ویژه‌ای در بازی دارند. چت و امکان گفت و گوی متنی نیز در بازی، ممکن است مسائل امنیتی و تربیتی به همراه داشته باشد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با سوالاتی در مورد به حق بودن نبرد، توجه فرزندمان را به داستان بازی هل دهیم.

نظر فرزندمان را در مورد دلایل جنگ و خشونت جویا شویم.

با قصه‌ها و روایت‌هایی به او تذکر دهیم که جنگیدن و کشتن آخرین راه است.

به او توجه دهیم که برای موفقیت تلاش عنصر مهم‌تری از پول است.

در مورد رفتار درست آنلاین با فرزندمان صحبت کنیم و به توضیح دهیم که افراد گوناگون با فرهنگ‌های گوناگون در بازی هستند، بنابراین لازم نیست جز در مورد مسائل مربوط به بازی در مورد سایر مسائل با آنها حرف بزند.

توصیه‌های امنیتی را به او بگوییم. اطلاعات شخصی‌اش مثل نام کامل، محل زندگی و سن و سالش را فاش نکند. نام کاربری و رمز عبورش را به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار ندهد.

خلاصه‌ی آن: در مورد دلیل خشونت، مسائل امنیتی و ادب در فضای آنلاین با فرزندمان صحبت کنیم.

ماجرای بازی

در خود بازی داستانی روایت نمی‌شود اما در سایت بازی درباره‌ی روایت بازی این‌طور نوشته شده: مدتی‌ست ترکیه درگیر آشوب و خرابکاری شده و یک گروه تروریستی چند ملیتی به آن لطمه زده است. دولت ترکیه تصمیم می‌گیرد که یک گروه ضربت از بهترین نیروهای جهان را به استخدام خود درآورد تا به مبارزه با آنها بپردازد. داستان‌هایی فرعی هم در مورد شخصیت‌ها روی سایت هست که اثری در بازی ندارند.

بازیکن در این بازی، در حالت‌های گوناگون نبرد مثل قتل عام، خرابکاری و چند حالت دیگر، به رقابت آنلاین با دیگران می پردازد. رقابت‌های بازی ـ به جز یک حالت که مربوط به بمب گذاری‌ست و یک حالت دیگر که باید از یک ماشین نظامی مراقبت کرد ـ صرفا بر اساس کشتار است و تنها تفاوت در حالت‌ها، تفاوت در هدف کشتن است و بازیکنان برای کشتار بیشتر و حرفه ای‌تر، پاداش می گیرند و در جدول رده‌بندی می‌شوند. این کشتار به وسیله‌ی سلاح‌های واقعی گرم و سرد صورت می‌پذیرد ولی گرافیک واقع‌گرایانه ندارد و جزئیات دیده نمی‌شود.

این نبردها در محل‌های گوناگونی که اکثرا در کشور ترکیه قرار دارند اتفاق می افتد اما از آنجا که بازی آنلاین است و کاربرانی از کشورهای مختلف دارد، نقشه های دیگری مانند ، تخت جمشید، تهران، پاریس و چند محل و شهر دیگر نیز در بازی وجود دارند.

بازیکنان در این بازی می‌توانند با پ اسلحه، تجهیزات و ظاهر خود را تغییر دهند و با پرداخت پول، می‌توانند تجهیزات بهتری خریداری کنند و اسلحه‌های خود را به روز کنند.

جزئیات بازی

سیستم عامل(ها): Windows

نام ناشر: در ایران، زولا را سورنا گیمز منتشر و پشتیبانی می‌کند.

نام توسعه دهنده: مد بیتز گیم (ترکیه)

تاریخ انتشار: 3 تیر 1395 – 23 ژوئن 2016

تاریخ آخرین به روزرسانی: اسفند 1399

نیاز به اینترنت: دارد و کاملا آنلاین است.

امکانات آنلاین: بازی چند نفره، پرداخت درون‌برنامه‌ای، چت شخصی و گروهی، ساخت تیم، رتبه‌بندی، پخش تبلیغ، لیگ و مسابقات

امکان بازی به صورت چند نفره محلی (آفلاین): ندارد

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد