• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی بازی زولا (Zula)

author-img

توسط : محسن رزاقی ارزیاب کدومو

3 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

2216 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 16 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
 

زولا یک بازی تیراندازی آنلاین است که بازیکنان در قالب رقابت‌های مختلف، همدیگر را بی‌رحمانه می‌کشند. این بازی، سبک‌ها و نقشه‌های مختلفی دارد و به بازیکنان اجازه می‌دهد با دادن پول، تجهیزات قوی‌تر برای خود تهیه کنند و  تیم برای خود داشته باشند. همچنین بازیکنانی که برای رقابت در یک اتاق قرار می‌گیرند می‌توانند با هم چت کنند.

ژانر : اکشن

11 مناسب خانواده 3 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 15 +
بر اساس 2 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
medal-image

زولا اولین بازی رایانه‌ای آنلاین است که از فارسی پشتیبانی می‌کند و سازندگان آن با ایرانی‌ها همکاری می‌کنند.

جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

زولا یک بازی تیراندازی اول شخص آنلاین است که روی رایانه‌های شخصی با سیستم عامل ویندوز اجرا می‌شود. کشتن و خشونت، محور این بازی‌ست که البته خیلی عیان و واضح به تصویر نمی‌آید. بازی به طور آشکارا به شیوه‌ای طراحی شده است که بازیکن برای پیروزی نیازمند خرج پول است. برای مثال با پرداخت پول، می‌توانند تجهیزات بهتری خریداری کنند و اسلحه‌های خود را به روز کنند. این استراتژی باعث می‌شود که این بازی جزو دسته بازی‌های «پول بده و برنده شو» قرار گیرد که حتی در کشورهای غرب نیز با محدودیت‌های قانونی روبرو هستند. آیتم‌های پولی همین بازی در اروپا، در شیوه‌ی قیمت‌گذاری و فروش تفاوت دارند. همچنین به خاطر امکان چت متنی، پیامدهای تربیتی و امنیتی مانند هر بازی آنلاین دیگری با این امکانات جدی‌ست و والدین باید به آن توجه کنند.

اگر فرزند زیر 15 سالی مشغول این بازی‌ست، خیلی زود، با روش‌هایی مثل گفت و گو، بازی جایگزین و مانند اینها، او را از این بازی جدا کنید.

علی رغم تبلیغات گسترده بازی، افکت‌های صوتی بازی خیلی تیز و آزاردهنده طراحی شده‌اند و به هیچ وجه دلنشین نیستند؛ به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که بازیکن صدای بازی را خیلی کم کند و از گوشی، هدست و هنسفری نیز استفاده نکند.

بازی مدام تبلیغ می‌کند که بازیکن از محتواهای فروشگاه خرید کند. میزان این خریدها و هزینه‌هایی که برای آنها می‌شود، دقت بیشتری می‌طلبند. مخصوصا که آیتم‌ها شانسی و یا موقتی هستند.

در هر نوبت بازی، بازیکن هیجان زیادی را تجربه می‌کند؛ از آنجایی که طول زمان هر نوبت هم طولانی‌ست، فشار زیادی به اعصاب بازیکن وارد می‌شود، بنابراین بهتر است در مورد مدت زمان بازی کردن فرزندمان حساس باشیم و مخصوصا مانع از آن شویم که چند نوبت پشت سر هم و بیشتر از 1 ساعت این بازی را تجربه کند. بازی هم متوجه این نکته است و وقتی بازیکن بیشتر از یک ساعت بازی می‌کند، به او پیام می‌دهد.

خلاصه‌ی آن: والدین باید بدانند که زولا یک بازی آنلاین تیراندازی‌ست که بسیار هیجان‌انگیز است. برای همین، مدت زمان بازی بسیار مهم است. همچنین باید توجه کنند که شانس و پرداخت درون‌برنامه‌ای جایگاه ویژه‌ای در بازی دارند. چت و امکان گفت و گوی متنی نیز در بازی، ممکن است مسائل امنیتی و تربیتی به همراه داشته باشد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با سوالاتی در مورد به حق بودن نبرد، توجه فرزندمان را به داستان بازی هل دهیم.

نظر فرزندمان را در مورد دلایل جنگ و خشونت جویا شویم.

با قصه‌ها و روایت‌هایی به او تذکر دهیم که جنگیدن و کشتن آخرین راه است.

به او توجه دهیم که برای موفقیت تلاش عنصر مهم‌تری از پول است.

در مورد رفتار درست آنلاین با فرزندمان صحبت کنیم و به توضیح دهیم که افراد گوناگون با فرهنگ‌های گوناگون در بازی هستند، بنابراین لازم نیست جز در مورد مسائل مربوط به بازی در مورد سایر مسائل با آنها حرف بزند.

توصیه‌های امنیتی را به او بگوییم. اطلاعات شخصی‌اش مثل نام کامل، محل زندگی و سن و سالش را فاش نکند. نام کاربری و رمز عبورش را به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار ندهد.

خلاصه‌ی آن: در مورد دلیل خشونت، مسائل امنیتی و ادب در فضای آنلاین با فرزندمان صحبت کنیم.

ماجرای بازی

در خود بازی داستانی روایت نمی‌شود اما در سایت بازی درباره‌ی روایت بازی این‌طور نوشته شده: مدتی‌ست ترکیه درگیر آشوب و خرابکاری شده و یک گروه تروریستی چند ملیتی به آن لطمه زده است. دولت ترکیه تصمیم می‌گیرد که یک گروه ضربت از بهترین نیروهای جهان را به استخدام خود درآورد تا به مبارزه با آنها بپردازد. داستان‌هایی فرعی هم در مورد شخصیت‌ها روی سایت هست که اثری در بازی ندارند.

بازیکن در این بازی، در حالت‌های گوناگون نبرد مثل قتل عام، خرابکاری و چند حالت دیگر، به رقابت آنلاین با دیگران می پردازد. رقابت‌های بازی ـ به جز یک حالت که مربوط به بمب گذاری‌ست و یک حالت دیگر که باید از یک ماشین نظامی مراقبت کرد ـ صرفا بر اساس کشتار است و تنها تفاوت در حالت‌ها، تفاوت در هدف کشتن است و بازیکنان برای کشتار بیشتر و حرفه ای‌تر، پاداش می گیرند و در جدول رده‌بندی می‌شوند. این کشتار به وسیله‌ی سلاح‌های واقعی گرم و سرد صورت می‌پذیرد ولی گرافیک واقع‌گرایانه ندارد و جزئیات دیده نمی‌شود.

این نبردها در محل‌های گوناگونی که اکثرا در کشور ترکیه قرار دارند اتفاق می افتد اما از آنجا که بازی آنلاین است و کاربرانی از کشورهای مختلف دارد، نقشه های دیگری مانند ، تخت جمشید، تهران، پاریس و چند محل و شهر دیگر نیز در بازی وجود دارند.

بازیکنان در این بازی می‌توانند با پ اسلحه، تجهیزات و ظاهر خود را تغییر دهند و با پرداخت پول، می‌توانند تجهیزات بهتری خریداری کنند و اسلحه‌های خود را به روز کنند.

جزئیات اثر

سیستم عامل(ها): Windows

نام ناشر: در ایران، زولا را سورنا گیمز منتشر و پشتیبانی می‌کند.

نام توسعه دهنده: مد بیتز گیم (ترکیه)

تاریخ انتشار: 3 تیر 1395 – 23 ژوئن 2016

تاریخ آخرین به روزرسانی: اسفند 1399

نیاز به اینترنت: دارد و کاملا آنلاین است.

امکانات آنلاین: بازی چند نفره، پرداخت درون‌برنامه‌ای، چت شخصی و گروهی، ساخت تیم، رتبه‌بندی، پخش تبلیغ، لیگ و مسابقات

امکان بازی به صورت چند نفره محلی (آفلاین): ندارد

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : محمد خانی

۱۷ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

هر کسی زولا رو بازی کرده الان پشیمونه... چون سیستم بازی جوری طراحی شده که به شدت همه رو وسوسه میکنه که پول پرداخت کنن و اسلحه و آیتم های مختلف بخرن. خیلی از بزرگسالانی رو من میشناسم که میلیونی خرج این بازی کردن و الان پشیمون هستن. از یه دوست به شما نصیحت، اگه میخواین برای بازی و سرگرمی هزینه کنید، حداقل برای یه سرگرمی هزینه کنید که مفید باشه و چیزی به شما اضافه کنه. مثل کتاب، بازی فکری

بزرگسال

توسط : رضا باقری

۱۳ تیر ۱۴۰۲

مناسب سن 11 +

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد زولا

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!