• امروز : 3 اسفند 1402
logo

نقد و بررسی انیمه پلاتین اند (platinum end)

author-img

توسط : معصومه جویباری ارزیاب کدومو

4 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

440 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 18 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

سریال «انتهای پلاتین» یا «پلاتین اِند»، محصولی 24 قسمتی است که منبع آن توسط مانگاکای دفترچه مرگ نوشته شده است. داستان از این قرار است که خدای فعلی قصد دارد تا 999 روز دیگر بازنشسته شود و 13 تن از فرشتگانش موظف‌اند از میان انسان‌هایی که در آستانه‌ی خودکشی هستند، خدای بعدی را انتخاب کنند و رقابت بر سر خدا شدن در میان این 13 نفر آغاز می‌شود. این سریال ناهنجاری اجتماعی و خشونت بالایی دارد که تاثیر مستقیمی بر شاخص ترس گذاشته است. به طور کلی پیام یا الگوی مثبتی را نمی‌توان در این اثر دید. به دلیل زیر سوال بردن وجود خدا و ناامیدی نسبت به زندگی تماشای این اثر برای افراد زیر 18 سال ممنوع است.

ژانر : انیمه بقا درام روان‌شناختی شونن ماوراءالطبیعی مایتولوژی

سال 2021 24 قسمتِ 24 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
0 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 18 +
بر اساس 1 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

همه‌ ما از کودکی در مواجهه با مفاهیم انتزاعی مانند خدا، بهشت و جهنم با چالش‌های جدی روبه ‌رو بوده‌ایم و می‌دانیم قانع کردن ذهن کنجکاو و البته محدود کودکان و نوجوانان در مورد این مفاهیم اصلا ساده نیست؛ بنابراین مخاطب این اثر به هیچ وجه کودکان و نوجوانان نیستند.

همانطور که شرح داده شد، موضوع این اثر، در مورد خداست و قرار است طی داستان، خدای جدیدی از میان انسان‌ها برگزیده شود. لازم نیست خدای جدید ویژگی‌ خاصی داشته باشد تا به این جایگاه برسد؛ در واقع خدا در این داستان هم‌تراز انسان است یا گاهی حتی پایین‌تر از انسان است. در بخش‌هایی از داستان عنوان می‌شود که وجود خدا امیدوارکننده است اما مثل بابانوئل در کودکی باورش داریم، وقتی که بزرگ شویم به ساختگی بودن آن پی می‌بریم؛ بنابراین خدای فعلی موجودی تقلبی است که تنها با وجود پرستنده‌هایش قدرت می‌گیرد.  با پیشرفت علم بشر دیگر نیازی به خدا ندارد و باید روی پای خودش بایستد. در واقع این اثر وجود خدا را با اراده و اختیار انسان در تعارض قرار می‌دهد. اگر فرزند قبلا شما آموزشی در مورد خدا، فسلفه دنیا و جهان آخرت ندیده، احتمال اینکه گزاره‌های این اثر را بپذیرد بسیار بالاست. گزاره‌هایی مانند: با پیشرفت علم دیگر بشر نیازی به خدا احساس نمی‌کند، هر چند می‌تواند بخشی از حقیقت را بیان کند، اما همه‌ی حقیقت نیست.

در پایان شخصیتی به این جایگاه می‌رسد که کمترین امید را نسبت به زندگی دارد و هدفش کمک به مردمی است که جرأت خودکشی ندارند. او می‌خواهد کمک کند این افراد آزادانه خودکشی کنند و حتی مورد ستایش قرار گیرند. او با دیدن زندگی فلاکت‌بار مردم در نابرابری از خود می‌پرسد پس خدای قبلی در برابر این مردمی که از او تقاضای کمک می‌کردند چه می‌کرده؟ ندایی پاسخ می‌دهد که لازم نیست کاری انجام دهی، وظیفه تو فقط تماشا کردن است. در ادامه خدای جدید خودکشی می‌کند و با از بین رفتن خدا همه‌ی مخلوقات هم از بین می‌روند. هر چند با این اتفاق ثابت می‌شود که وجود خدا چه کارکردی دارد اما در تمام طی داستان پرسش‌های شک‌برانگیز بسیاری در ذهن مخاطب رها می‌شود. این پرسش‌ها را نمی‌توان به راحتی پاسخ داد؛ بنابراین چنانچه عقاید و جهان‌بینی فرزندانتان اهمیت قائلید از تماشای این اثر پرهیز کنید.

علاوه بر این شرایط سخت را در توجیه خودکشی به تصویر می‌کشد اما راه حلی برای خروج از این بن‌بست ارائه نمی‌کند و می‌توان گفت که نگرشی مأیوسانه نسبت به زندگی و تسلیم شدن در برابر شرایط سخت را به مخاطب نشان می‌دهد

خلاصه:  تماشای این اثر به دلیل مطرح کردن پرسش‌های فلسفی و انکار وجود خدا و دیدگاهی مأیوسانه به زندگی، برای کودک و نوجوان مناسب نیست.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

فکر می‌کنید به چه علت انسان‌ها به خدا نیاز دارند؟

آیا فرضیه این اثر را در مورد اینکه با وجود علم انسان‌ها به خدا نیاز ندارند، می‌پذیرید؟

شما خدا را با چه ویژگی‌هایی می‌شناسید؟

در این داستان خدا چه ویژگی‌هایی دارد؟ با تصورات شما چه تفاوتی دارد؟

خلاصه: با فرزند خود در مورد ویژگی‌های خدا و ارتباط انسان با خدا صحبت کنید.

داستان اثر

میرای کاکِهاشی، پسر نوجوانی است که در کودکی با از دست دادن خانواده‌اش در یک انفجار، زندگی سخت و دردناکی را تجربه کرده‌است. عمو و عمه‌اش او را با تبعیض و خشونت بزرگ کرده‌اند و او اکنون  قصد خودکشی دارد اما فرشته‌ای به نام ناسّه او را نجات می‌دهد. ناسّه او را قانع می‌کند که می‌تواند از این به بعد خوشحال زندگی کند و به او سه قدرت می‌دهد. بال که با آن با سرعت خارق‌العاده‌ای می‌تواند پرواز کند؛ پیکان قرمز که به هرکسی شلیک کند او را عاشق و شیفته خود می‌کند و تا 33 روز گوش به فرمان او می‌شود؛ تیغ سفید که به هرکسی شلیک کند بلافاصله می‌میرد.

اما ماجرای اصلی داستان این است که تا 999 روز دیگر خدا بازنشسته می‌شود و به 13 تن از فرشتگانش سپرده که از میان انسان‌ها خدای بعدی را انتخاب کنند. این 13 فرشته از بین انسان‌هایی که امید به زندگی ندارند و می‌خواهد خودکشی کنند کاندیدها را انتخاب می‌کنند و به آنها قابلیت‌هایی مانند بال، پیکان سفید و پیکان قرمز می‌دهند.

به تدریج هویت بقیه‌ی کاندیدهای خدایی پیدا می‌شود و رقابتی میان آنها شکل می‌گیرد. هر چند که کاکِهاشی چندان مایل نیست خدا شود و تنها هدفش این است که زندگی شادی داشته باشد اما در مقابل او «متروپولیمن» قرار می‌گیرد؛ یکی دیگر از کاندیدها که قصد دارد با کشتن سایر کاندیدها به مقام خدایی برسد. میرای به زودی می‌فهمد که دوست دوران کودکی و معشوقه‌اش، ساکی، نیز کاندید شده‌است و متروپولیمن تهدیدی علیه هر دو آنهاست.

کشمکش میان هر یک از کاندیدها ادامه می‌یابد و تعدادی از آنها کشته می‌شوند. تا اینکه آخرین کاندید که پرفسوری بسیار مشهور در زمینه فیزیک است، بشر را بی‌نیاز از وجود خدا می‌داند و اعتقاد دارد خدا، موجودی تقلبی است و بشر امروز با تکیه بر علم دیگر نیازی به این خدا ندارد؛ بنابراین باید کاری کرد تا خدای فعلی از بین برود و خدای جدید هم هرگز جایگزین نشود. میرای که برای جان انسان‌ها ارزش زیادی قائل است فکر می‌کند که ممکن است افرادی که خداباورند با این اتفاق ناامید شوند و سپس به خودکشی دست بزنند.

درنهایت یکی از کاندیدها با رضایت و رأی سایرین به عنوان خدای جدید انتخاب می‌شود. این پسر نوجوان که معتقد است انسان‌ها باید برای خودکشی آزاد باشند و حتی برای این کار ستایش شوند، زمانی که در جایگاه خدا قرار می‌گیرد خود را می‌کشد و بعد تمام اشکال حیات از فرشته‌ها تا انسان‌ها روی زمین نابود می‌شوند.

جزئیات اثر

کارگردان: هیدیا تاکاهاشی، کازوچیکا کیسه

نویسنده‌ی اثر: شینیچی اینوتسومه

نویسنده‌ی مانگا: تسوگامی اوبا

نام بازیگران: میو ایرینو، مائو ایچیمیچی، یویی اوگورا

نام شخصیت‌ها:

کاکِهاشی میرای: شخصیت اصلی داستان، پسری نوجوان است که به خاطر زندگی سخت و از دست دادن خانواده‌اش دست به خودکشی می‌زند اما فرشته‌ای او را نجات می‌دهد.

ناسّه: یک فرشته ویژه است که کاکِهاشی را نجات می‌دهد و او را کاندید خدای بعدی می‌کند.

ساکی چان: دوست کودکی و معشوقه‌ی کاکهاشی است که در ابتدای داستان بسیار مأیوس است و امیدی به زندگی ندارد. او نیز کاندید خدا شدن می‌شود و به کمک کاکِهاشی دوباره شوق به زندگی پیدا می‌کند.

متروپولیمن: شخصیتی مانند ابرقهرمان‌ها دارد که می‌خواهد با کشتن سایر کاندیدها خودش خدا شود. او در اصل یک پسر نوجوان ثروتمند است که ناخواسته موجب مرگ خواهرش می‌شود و انگیزه‌اش این است که در دنیای دیگر بتواند خواهرش را ببیند.

ناکوئومی شوجو: پسر بچه‌ای است که به عنوان کاندید خدا، به کسانی که قصد خودکشی دارند کمک می‌کند آرام و بی‌درد بمیرند. او با این دیدگاه موجب مرگ پدر و مادر و پدربزرگش می‌شود.

کشور سازنده: ژاپن

کمپانی سازنده: MD

مخاطب اثر: نوجوانان

هشتگ: انیمه، ماورالطبیعی، خدا، فرشته، انسان، خوشبختی، قتل، مرگ، رقابت، خودکشی، ناامیدی، مأیوس، همجنسگرایی، قدرت، خداباور، خداناباور، انکار خدا

دیالوگ‌های تأثیرگذار: اگر خودت شاد نباشی، نمی‌تونی از شادی دیگری خرسند باشی.

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : معصومه توکلی

۳ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

این انیمه اصلاًبرای کودکان ، نو جوانان خوب نیست.

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد پلاتین اند

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!