• امروز : ۶ مرداد ۱۴۰۰

گروه شب نقاب

گروه شب نقاب

بررسی تخصصی سریال PJMASKS

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این انیمیشن ژانر اکشن و ماجراجویی دارد که در سال 2015 در کشور فرانسه ساخته‌شده است؛ سپس در سال‌های بعد به کشورهای دیگر راه یافت و از نوروز 99 در ایران دوبله و پخش‌شده است. «گروه شب نقاب»، داستان سه نوجوانی است که دغدغه نجات مردم و ایجاد آرامش و امنیت برای ساکنین شهر را دارند. آن‌ها با تبدیل‌شدن به ابرقهرمانان با خلاف‌کارهای شهر مقابله می‌کنند. این انیمیشن در فضای فانتزی ساخته‌شده است که این امر از شدت خشونت‌ها و ترس‌های آن کمی می‌کاهد.

سال 2015 قسمت‌های 12 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 2 رأی

جزئیات
خشونت

گروه شب نقاب با خلاف‌کارهای شب مانند رونی و فلورانس و نینجای شهر می‌جنگد و سعی می‌کند آن‌ها را که موجب بی‌نظمی در شهر شده‌اند را نجات دهند. در این حین درگیری‌ها و زدوخوردها و انداختن لیزر به یکدیگر رخ می‌دهد که در فضای فانتزی از شدت آن کم می‌کند. شخصیت‌های منفی انیمیشن نیز گروه شب نقاب را تحقیر و تمسخر می‌کنند تا آن‌ها را به مقابله برانگیزند اما گروه شب نقاب صبوری می‌کنند و کار درست را در مقابل آن‌ها انجام می‌دهند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

گروه شب نقاب در حین عملیات علیه خلاف‌کارهای شهر با موقعیت‌های ترسناکی مانند ترس از مردن، ترس از ارتفاع و سقوط، تعقیب و گریزهایی که باعث ایجاد ترس و دلهره در مخاطب می‌شود، روبه‌رو می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

خلاف‌کارهای شهرکارهای ناهنجاری مانند آسیب رساندن به اموال عمومی، دزدی و مسخره کردن گروه شب نقاب را انجام می‌دهند. آن‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا گروه شب نقاب را از بین ببرند اما در هر قسمت با شکست مواجه می‌شوند.

جزئیات
پیام مثبت

گروه شب نقاب در قسمت‌های مختلف و در رویارویی با مشکلات تمام تلاش خود را به کار می‌بندد تا با ناهنجاری‌های اجتماعی مقابله کند. اعضای این گروه با اتحاد و همکاری و داشتن روحیه و انگیزه و داشتن حس مسئولیت نسبت به همنوعانش موفق می‌شود بر مشکلات فائق آید. گروه خلافکار (رونی و فلورانس و نینجاها) هم سعی دارند با گروه شب نقاب مقابله کنند. آن ها سعی دارند در شهر بی‌نظمی به وجود بیاورند و آسایش مردم را از بین ببرند تاخود بر شهر مسلط شوند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

گروه شب نقاب می‌تواند نماد و الگوی خوبی برای مخاطب کودک باشد. زیرا اعضای این گروه با اتحاد و همکاری و داشتن انگیزه و پشتکار با کار گروهی توانستند دشمنان را شکست دهند و آرامش و امنیت را در شهر برقرار کنند. در مقابل آن‌ها گروه‌های دیگری هم وجود داشتند که تمام سعی و تلاش خود را می‌کردند تا گروه شب نقاب را از بین ببرند. رونی، فلورانس و نینجا، بسیار متکبر و مغرور هستند؛ آن‌ها سعی می‌کردند با تمسخر، تحقیر و استفاده از ابزارهای جنگی، گروه شب نقاب را نابود کنند، اما در هر قسمت با شکست مواجه می‌شوند. تلاش شخصیت‌های منفی برای آسیب زدن به دیگران می‌تواند الگوی منفی مهمی برای مخاطب کودک باشد.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

درصحنه‌هایی تشویق به مطالعه می‌شود و نظریه‌هایی درزمینه‌ی علوم تجربی مانند زیست‌شناسی و حیات حیوانات و همچنین قوانین فیزیک و شیمی بیان می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن نگاه اجمالی به توانایی‌ها و استعدادهای چند نوجوان دارد که در کنار هم می‌توانند بر دشمنانشان غلبه کنند و آرامش و امنیت را در شهر برقرار کنند. آن‌ها در طی عملیات متوجه یک سری مسائل می‌شوند و سعی می‌کنند با پشتکار و اتحاد و البته با دقت و برنامه‌ریزی آن‌ها را حل کنند. فرزندتان با تماشای این انیمیشن با این مفاهیم روبه‌رو می‌شود و در ناخودآگاهش ثبت می‌شود. حتماً شما هم در این زمینه با او صحبت کنید و مثال‌های عینی از زندگی خود و اطرافیانتان بزنید تا بیش‌تر متوجه اهمیت این موضوعات شود. محور اصلی این انیمیشن تقابل خیر و شر است. کودکان می‌توانند حق و باطل را تشخیص دهند و به‌طور ناخودآگاه باشخصیت‌های مثبت این انیمیشن که گروه شب نقاب هستند هم‌ذات‌پنداری کنند. شما هم در این زمینه با او بیش‌تر صحبت کنید و ویژگی‌های منفی گروه نینجا و رونی و فلورانس را بیان کنید. خشونت‌ها و درگیری‌های موجود در این انیمیشن می‌تواند باعث الگوبرداری کودکان به‌خصوص پسرها باشد. برای خنثی کردن این رفتارها می‌توانید او را در کلاس‌های ورزشی ثبت‌نام کنید تا انرژی‌اش را در جای مناسب تخلیه کند؛ این کار می‌تواند او را در یک رشته ورزشی تقویت کند و همین باعث ایجاد اعتماد به نفس در فرزندتان شود. البته در مورد نادرست بودن رفتارهای خشونت‌آمیز حتماً با او صحبت کنید و به فرزندتان یادآور شوید که گروه شب نقاب برای مقابله با دشمنان از این ترفندها استفاده می‌کردند، نه با دوست و اطرافیانش. می‌توانید از او بخواهید با خواهر یا برادر یا دوستانش کاری را در کنار هم انجام دهند. حتی می‌توانید در قالب بازی او و دوستانش را مأمور به انجام کاری کنید تا با بهره‌گیری از ذهن و توانایی‌هایشان با این مفاهیم به‌طور عملی آشنا شوند. به‌عنوان‌مثال می‌توانید وسیله بازی را درجایی مخفی کنید و با دادن نقشه‌ای، از آن‌ها بخواهید تا گنج را پیدا کنند. به فراخور سن و توانایی‌هایشان می‌توانید این بازی را بسط دهید. ممکن است کودکان در سنین کم با تماشای این انیمیشن در تصورشان شخصیت‌های اصلی داستان را واقعی بپندارند و وقتی با دنیای واقعی و شخصیت درونی خود مواجه می‌شوند دچار تناقض درونی شدیدی شوند. حتماً از غیرواقعی بودن این شخصیت‌ها و توانایی‌ها با او صحبت کنید می‌توانید برای او لباس اسپایدرمن بخرید تا متوجه شود که لباس و ظاهر نمی‌تواند کسی را قدرتمند کند. برخی افراد قوت بدنی زیادی دارند و اگر کسی ندارد می‌تواند از قدرت تفکر و خلاقیتش برای پیشبرد اهدافش استفاده کند. شخصیت اما می‌تواند الگوی رفتاری خوبی برای دخترها باشد زیرا او همیشه در مقابل ظلم می‌ایستاد و فداکاری می‌کرد.

خلاصه: تماشای این انیمیشن باعث می‌شود فرزندتان با مفاهیمی همچون صبر، پشتکار، کارگروهی و اتحاد آشنا شود.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید خلاصه هر قسمت را بیان کند.

پیام مهمی که در هر قسمت وجود دارد را بیان کند.

از فرزندتان بپرسید که دوست دارد به‌جای کدام شخصیت‌های انیمیشن باشد. اگر فرزندتان سن کمی دارد می‌توانید شخصیت‌های هر یک را برای او تشریح کنید تا بهتر تصمیم بگیرد. با این سؤال شما والدین متوجه می‌شوید که جهت فکری فرزندتان چگونه است. آیا تمایل به عضویت در گروه خلاف‌کارها را دارد و کارهای آن‌ها را جذاب می‌پندارد یا دوست دارد در گروه شب نقاب باشد و به مبارزه علیه بی‌نظمی و بی‌قانون بپردازد.

در چند قسمت از این انیمیشن شاهد اختراع از طرف فردی به نام رونی هستیم. این اختراع‌ها می‌تواند الهام‌بخش خوبی برای کودکان باشد. والدین با کمک فرزندانشان می‌توانند اختراع‌های کوچک با وسایل ساده و ابتدایی انجام دهند تا ذهن فرزندشان خلاق شود. ضمن این کار حتماً در مورد اختراع‌های رونی در جهت ایجاد هرج‌ومرج و مزاحمت برای مردم صحبت کنید.

خلاصه: با فرزندتان در مورد ویژگی‌های شخصیت‌های مثبت و منفی داستان صحبت کنید.

داستان سریال

این انیمیشن فانتزی در رابطه با سه نوجوان است که با یکدیگر گروهی به نام گروه شب نقاب را تشکیل می‌دهند. آن‌ها در هر قسمت با خلاف‌کارهای شهر که موجب بی‌نظمی و آزار و اذیت مردم و خرابیِ وسایل شهر می‌شوند مقابله می‌کنند. آن‌ها با گذاشتن نقاب‌هایی روی صورت و پوشیدن لباس‌های مخصوص در هنگام غروب خورشید تبدیل به ابرقهرمانان باقدرت‌های ماورایی می‌شوند که در هر قسمت موفق می‌شوند، خلاف‌کارها را شکست دهند.

جزئیات سریال

نام اثر: گروه شب نقاب/ PJMASKS

قالب اثر: سریال

ژانر اثر: ماجراجویی

کارگردان: Christian De Vita/ کریستین دی ویتا

نویسنده: Marc Seal, Lisa Akhurs, Simon Nich Olson/ مارک سیل، لیسا آخورس، سیمون نیک اولسون

نام تهیه‌کننده: Olivier Dumont/ اولیور دیومنت

نام بازیگران: اما: اما یا کوند تنها دختر گروه شب نقاب است که قدرت پریدن دارد و هرگاه با مشکلی مواجه می‌شود باانگیزه زیاد به کمک دوستانش می‌شتابد. کانر: نام دیگر او پیجا است. او یکی از پسرهای گروه شب نقاب است که در نقش یک گربه توانایی و سرعت عمل زیادی دارد. او کمی عجول است و دوست دارد کارها را زود پیش ببرد. گرید: نام دوم او هربا است که شخصیت آرام و ساکت و البته شجاعی دارد و نقش یک آفتاب‌پرست را در گروه ایفا می‌کند. او باقابلیتی که دارد خود را به رنگ محیط درمی‌آورد و به دوستانش برای رسیدن به اهداف گروه کمک می‌کند. رونی: او پسر باهوشی است که با اختراعاتش موجب ایجاد هرج‌ومرج و بی‌نظمی در شهر می‌شود. به همین دلیل از گروه شب نقاب کینه دارد و سعی می‌کند آن‌ها را از بین ببرد. فلورانس: او پسر مغرور و آزار رسانی است که به‌وسیله شاپرک‌هایش موجب بی‌نظمی در شهر می‌شود و با گروه شب نقاب به مقابله می‌پردازد. نینجای شهر: او به همراه 4نینجای خود موجب آسیب رساندن و ایجاد بی‌نظمی در شهر می‌شود و دزدی و خلاف می‌کند.

نام شخصیت‌ها: Addison Holley، Kyle Breitkopf، Juan Luis Bonilla، Brianna Daguanno/ ادیسون هولی، کیل بریتکفت، جان لویس بونیلا، بریانا داگانا

کشور سازنده: فرانسه

کمپانی سازنده: Frog Box, Entertainment One, France Télévisions, TeamTO, Walt Disney Television/ فراگ باکس، اینترتیتمنت وان، فرانس تلویژن، تیم تو، والت دیسنی تلویژن

سال تولید: 2015/ 1394

زمان اثر: 75 قسمت. میانگین هر قسمت: 12 دقیقه. ارزیابی شده: 118 دقیقه

جوایز و افتخارات: برنده 2 جایزه در بخش‌های مختلف و 5 بار نامزد دریافت جایزه در بخش‌های گوناگون از سال 2015 تا 2019 شده است.

مخاطب اثر: کودکان

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

خردسال

توسط : کمند پی جی لاور

۲۹ بهمن ۱۳۹۹

مناسب سن 9+ گزارش نظر
شب نقابا عالین

من یک پی جی لاورم عالی بود البته گفته بودید ترس کمی داره توی قسمت هایی که فلو به ماه می رفت ترسناک ترین قسمت هاش بود که البته خشونت زیادی هم داشت

خردسال

توسط : کمند پی جی لاور

۲۹ بهمن ۱۳۹۹

مناسب سن 9+ گزارش نظر
شب نقابا عالین

من یک پی جی لاورم عالی بود البته گفته بودید ترس کمی داره توی قسمت هایی که فلو به ماه می رفت ترسناک ترین قسمت هاش بود که البته خشونت زیادی هم داشت