• امروز : 8 آذر 1402
logo

نقد و بررسی انیمیشن گربه چکمه‌پوش: آخرین آرزو (Puss in Boots: The Last Wish)

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

11 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: دقیقه

7882 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

انیمیشن «گربه چکمه‌پوش: آخرین آرزو» در سال 2022 ساخته شده است و محصول کشور آمریکا و در ژانر ماجراجویی است. گربه چکمه‌پوش برای بازیابی جان‌های از دست رفته‌اش راهی سفر پرخطری می‌شود اما سرانجام متوجه می‌شود که دوستی، مهربانی و درکنار هم بودن با ارزش‌تر است. او متوجه می‌شود نیازی به 9 جان ندارد و فقط باید کیفیت زندگی‌اش را بهتر کند.

ژانر : ماجراجویی

سال 2022 ۱۰۲ دقیقه جزئیات کامل اثر
58 مناسب خانواده 30 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 10 +
بر اساس 7 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن اگرچه صحنه‌های ترسناک و خشونت‌آمیز زیادی دارد اما سرشار از مفاهیم اخلاقی است. همان طور که در قسمت الگوی مثبت ذکر شد، سگ توانست دید اطرافیانش را نسبت به زندگی عوض کند.

بچه‌ها در هر سنی آرزوها و آمالی دارند که ممکن است مانند گربه چکمه‌پوش فکر کنند باید معجزه‌ای اتفاق بیفتد و به جادویی متوسل شوند تا برآورده شود، اما همین در کنارهم بودن، دوستی، اعتماد می‌تواند معجزه زندگی باشد. همان‌طور که گربه، کسی مانند کیتی را داشت تا در کنارش بتواند به خوبی زندگی کند یا دختر، خرس‌های مهربانی را داشت که جای والدینش را گرفته بودند.

گربه فقط به فکر پس گرفتن جان‌های ازدست رفته‌اش بود غافل از اینکه برای داشتن زندگی خوب نیازی به جاودانه شدن نیست بلکه مهم کیفیت زندگی است. سعی کنید این مفاهیم را برای فرزندتان شرح دهید و به او در فهمیدن سیر داستان کمک کنید. حتی مثال‌های عینی از زندگی خودتان بزنید تا بیشتر متوجه این مفاهیم شود.

دختری که با خرس‌ها زندگی می‌کرد به دنبال والدینش بود و آرزو داشت آن‌ها را پیدا کند. ممکن است شما یا اطرافیانتان کسی را به فرزندی قبول کرده باشید و فرزندان این قضیه را بدانند پس این انیمیشن بسیار برای آن‌ها مفید خواهد بود زیرا سگ به دختر فهماند که اطرافیانش کسانی هستند که او را دوست دارند و همین او را تبدیل به یتیم خوش شانس کرده است و این موضوع برای خوشبختی او کافیست. به همین دلیل دیگر او به دنبال والدینش نگشت و به زندگی‌اش با آن‌ها ادامه داد.

در این فیلم گرگ با ظاهر ترسناک نماد مرگ است و ممکن است فرزندتان در مورد مرگ سوالاتی بپرسد. سعی کنید خونسرد باشید و از غیر واقعی بودن این کاراکتر صحبت کنید. به او بفهمانید که مرگ ظاهر زشت و ترسناکی ندارد بلکه انسان‌ها برای جاودانه شدن به دنیایی می‌روند که بهشت نام دارد و از زیبایی‌های آنجا بگویید.

ممکن است به تازگی نقل مکان کرده باشید یا مدرسه فرزندتان را تغییر داده باشید این فیلم هم می‌تواند برای فرزندتان بسیار مناسب باشد زیرا وقتی گربه به خانه پیرزن رفت از ابتدا نتوانست عادت‌های خود را تغییر دهد اما به مرور به غذای آنجا و محیط آنجا عادت کرد و توانست خود را تطبیق دهد. در این مورد حتما با فرزندتان صحبت کنید.

در مورد شخصیت جک هورنر هم بهتر است بیشتر با فرزندتان صحبت کنید و از مثال‌های عینی از اطرافیانتان بزنید که عاقبت آن‌ها هم مانند او به تباهی کشده شده است و تنها مانده اند.

خلاصه: این انیمیشن در کنار صحنه‌های ترسناک، سرشار از مفاهیم اخلاقی است که بسیار آموزنده است.

 

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید خلاصه داستان را بیان کند و پیام مهم آن را شرح دهد.

2از فرزندتان بخواهید آرزوهایش را بیان کند؟

 آیا تاکنون برای رسیدن به آرزویی تلاش کرده است؟

از او بخواهید نعمت‌هایی که دارد را بشمارد. و از او بپرسید آیا این نعمت‌ها، آرزوی دیگران هست یا نه؟ پس بهتر است قدر این نعمت‌ها را بدانیم و شکرگزار باشیم.

از او بپرسید آیا کسی از دوستان یا اطرافیانش هست که دیگران نسبت به او بی‌تفاوت باشند و او را در جمع خود راه ندهند؟ آیا شخصیت او مانند شخصیت سگ در این انیمیشن نیست؟

از او بپرسید دوست دارد جای کدام یک از شخصیت‌های این داستان قرار بگیرد؟ با این سوال متوجه علاقه او می‌شوید. آیا شخصیت جک برای او جذاب است یا گربه چکمه‌پوش یا سگ؟

از او بپرسید مهربانی را تعریف کند؟ از نظر او چه کسی در اطرافیانش مهربان است؟ نام چند نفر از دوستان خوبش را بگوید و دلیل انتخاب آن‌ها را بیان کند. خلاصه: از فرزندتان بپرسید آرزوهایش را بیان کند.  

داستان اثر

گربه چکمه‌پوش شخصیت ماجراجویی دارد اما در این بین با گرگی آشنا می‌شود که به او هشدار می‌دهد از 9جانی که داشته است تنها یک جان برایش باقی مانده است. به همین دلیل گربه تصمیم می‌گیرد که دیگر به دنبال ماجراجویی نگردد و به خانه پیرزنی که از گربه‌ها نگهداری می‌کند، برود. روزی دختری به همراه خرس‌ها به دنبالش می‌آید و از ستاره آرزو خبر می‌دهد. هرکسی نقشه را پیدا کند و به جنگل تاریک برود می‌تواند یک آرزو بکند. پسر شرور شیرینی‌پزی هم به نام جک هورنر زندگی می‌کند که به دنبال جادوگری است. او هم به دنبال این نقشه به راه می‌افتد. در راه گربه چکمه‌پوش، کیتی را می‌بیند که قبلا قرار بود با او ازدواج کند، همچنین او همراه با سگی که در خانه پیرزن دوست شده بود همسفر می‌شود. آن‌ها در راه سختی‌های زیادی متحمل می‌شوند و در نهایت گربه چکمه‌پوش به ستاره می‌رسد. او آرزو داشت جان‌های از دست رفته‌اش را دوباره برگرداند تا جاودانه شود اما دوستش سگ به او گفت مهم زیبا زندگی کردن است حتی اگر یک جان داشته باشد. در آخر جک هورنر که آدم‌های زیادی را کشته بود تا به ستاره برسد کشته می‌شود و در نهایت هیچ کس نمی‌تواند به کمک ستاره، آرزو کند.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: Joel Crawford،Januel Mercado/جوئل کرافورد،ژانوئل مرکادو

نویسنده/ مترجم: Paul Fisher،Tommy Swerdlow/پوئل فیشر، تامی‌سیوردلو

نام تهیه کننده: Mark Swift/مارک سویفت

نام بازیگران: Antonio Banderas، Salma Hayek، Harvey Guillén، Florence Pugh/انتونی باندرز، سلما‌هایک،‌هاروی گولین، فلورنس پاگ

نام شخصیت‌ها: گربه چکمه‌پوش: گربه شجاع و نترسی است که همیشه چکمه به پا دارد و تا کنون هشت بار مرده است و دوباره زنده شده است. سگ: سگ مهربانی است که به گربه چکمه‌پوش کمک می‌کند تا به هدفش برسد. او دید گربه را نسبت به زندگی عوض می‌کند. جک هورنر: مرد شیرینی پزی است که در کودکی به دلیل اینکه جادویی نداشته است، مورد توجه اطرافیانش قرار نمی‌گرفته است. به همین دلیل در بزرگی به دنبال جادو و جادوگری می‌گردد و برای رسیدن به ستاره آرزو همه اطرافیانش را می‌کشد.

کشور سازنده: امریکا

کمپانی سازنده: DreamWorks Animation،Pacific Data Images (PDI)/دریم ورکس انیمیشن، پسیفیک دیتاایمیج

جوایز و افتخارات: این فیلم نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم پویانمایی در هشتادمین مراسم گلدن گلوب، و جایزه سینمایی انتخاب منتقدان برای بهترین پویانمایی بلند شد.

مخاطب اثر: نوجوانان

دیالوگ:مرگ به سراغ همه ما می‌آید.

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : Mohammad Hosein Hoseini

۷ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

عالییییی بود کار دریم ورکس حرف نداره خیلی انیمیشن های خوبی رو درست می‌کنه مخصوصا همین گربه چکمه پوش کاشکه گربه چکمه پوش 3 رو هم بسازن من منتظرش هستمممم

بزرگسال

توسط : Mohammad Hosein Hoseini

۷ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

عالییییی بود کار دریم ورکس حرف نداره خیلی انیمیشن های خوبی رو درست می‌کنه مخصوصا همین گربه چکمه پوش کاشکه گربه چکمه پوش 3 رو هم بسازن من منتظرش هستمممم

بزرگسال

توسط : فهیمه شفیعی

۶ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 8 +

.ترس رو مثل یه موجود قوی تر از خودمون دونسته که همیشه همراهمون که باید با اون مقابله کنیم. و برای رسیدن به آرزوها تلاش کنیم. به نظرم یه کم اثر اسطوره بودن ناجیان دروغینی مثل مرد عنکبوتی و ... رو کم میکنه که نکته خوبی هست. و پرداختن به جزئیات زندگی و ساماندهی روابط خانوادگی رو بهتر از شخصیت‌ سازی های موهوم میدونه. اگر والدین به همراه بچه ها تماشا کنن و بعد درباره فیلم صحبت کنن خیلی بهتره.

بزرگسال

توسط : فاطمه صالحی

۲۹ بهمن ۱۴۰۱

مناسب سن 17 +

این انیمیشن، مثل سایر انیمیشن‌ها یک پیام کلی دارد و تعدادی پیام پنهان. اون چیزی که باعث نامناسب بودن اثر برای مخاطب میشه، تفاوت‌های بالای فرهنگی و نمادگذاری‌های پنهان کار هست. و این موارد انقدر زیاد هست که غیر قابل اغماض باشه خصوصا در اثری با چنین جذابیت داستانی و گرافیکی! در نتیجه برای مخاطب زیر ۱۵-۱۶ سال یا لازمه انیمیشین با اصلاحات دیده شه یا بهتره دیده نشه.

بزرگسال

توسط : ساره جامه بزرگ

۲۲ بهمن ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

من از این فیلم یک نتیجه گرفتم که اون هم فقط نترسیدن و یا شجاعت است

بزرگسال

توسط : حسین مصطفایی

۲۹ دی ۱۴۰۱

مناسب سن 10 +

این انیمیشن به من یاد میدهد که برای براورده کردن ارزو نیاز به ستاره ارزو واینطور چیز ها نیست وما باید فقط برایش کمی تلاش کنیم

بزرگسال

توسط : هلیا صابری

۲۴ دی ۱۴۰۱

مناسب سن 9 +

هیجان انگیز بود و نکات مفیدی هم داشت

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد گربه چکمه‌پوش: آخرین آرزو

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!