• امروز : ۸ اسفند ۱۳۹۹

پیله شیرین

بررسی تخصصی انیمیشن Sweet Cocoon

پیله شیرین

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

این انیمیشن در سال ۲۰۱۴ به دست تیمی متشکل از پنج کارگردان از مدرسه انیمیشن‌سازی «ESMA» (از معروف‌ترین و موفق‌ترین مدارس انیمیشن‌سازی اروپا، واقع در فرانسه) ساخته ‌شده است. روایت کرم ابریشمی است که مشکل اضافه‌وزن دارد و نمی‌تواند به‌راحتی به داخل پیله‌اش برود. سرانجام با کمک دوستانش موفق به این کار می‌شود. اتحاد و همکاری و بی‌تفاوت‌نبودن به مشکلات اطرافیان ازجمله پیام‌های مهم این انیمیشن است.

سال 2014 5 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

وقتی کرم ابریشم به دلیل اضافه‌وزن نمی‌توانست داخل پیله‌اش برود، دوستانش به او کمک کردند تا وارد پیله‌اش شود؛ اما ناگهان کرم روی دوستانش افتاد و آن‌ها را له کرد که صحنه فانتزی و کمدی رقم خورد. سرانجام با کمک دوستانش توانست به پیله‌اش برود؛ اما وقتی بیرون آمد و به یک پروانه زیبا تبدیل شد، پرنده‌ای او را شکار کرد و با خود برد.

جزئیات
ترس

کرم ابریشم چاقی برای اینکه وارد پیله‌اش شود، تلاش زیادی کرد. ناگهان پرنده‌ای از بالای سرش حرکت کرد. کرم بسیار ترسید؛ ولی پرنده نتوانست او را شکار کند. دراین‌بین صحنه فانتزی رقم خورد. در صحنه آخر وقتی کرم به پروانه‌ای زیبا تبدیل شد، توسط پرنده‌ای شکار شد.

جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن درباره‌ی همکاری و کمک به یکدیگر است. دو حشره سعی کردند مشکل کرم ابریشم را حل کنند و به او کمک کردند تا به داخل پیله‌اش برود. آن‌ها حتی مجبور شدند شب روی سنگی بخوابند تا کرم بتواند به‌آرامی در پیله‌اش بخوابد. آن‌ها نسبت به مشکل کرم بی‌تفاوت نبودند و به او کمک کردند.

جزئیات
الگوی مثبت

سوسک و پشه می‌توانند الگوی خوبی برای کسانی باشند که فقط به خود فکر می‌کنند و خودشان را به‌خاطر کسی به‌سختی نمی‌اندازند. سوسک و پشه سعی کردند مشکل کرم ابریشم را حل کنند و تمام سختی‌ها را به جان خریدند تا او به هدفش برسد. آن‌ها نسبت به مشکل کرم بی‌تفاوت نبودند. اگرچه کرم ابریشم هم‌نوع آن‌ها نبود؛ ولی بااین‌حال به او کمک کردند.

جزئیات
ارزش آموزشی

این انیمیشن درباره‌ی لزوم به پیله‌رفتن کرم ابریشم اطلاعاتی به مخاطب می‌دهد. مخاطب با دیدن این انیمیشن متوجه می‌شود کرم‌ها برای تبدیل‌شدن به پروانه باید مدتی در پیله خود بمانند.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن سیر داستان نسبتاً جذابی دارد و در برخی از موقعیت‌های آن، رگه‌هایی از طنز دیده می‌شود. این اثر به‌دلیل ساخت ساده داستانی بیش‌تر مناسب سنین کودکی است. در این انیمیشن موضوعاتی مثل همکاری و کمک به یکدیگر به‌صورت فانتزی و کمدی نمایش داده ‌شده است. همچنین کار گروهی، کمک به یکدیگر، فداکاری و بی‌تفاوت‌نبودن نسبت به اطرافیان به‌خوبی نشان داده ‌شده است. حتماً با فرزندتان درباره‌ی این موضوعات گفت‌وگو کنید. از او بخواهید کمک‌هایی را که تاکنون به دیگران کرده است، بیان کند. از تجارب خودتان هم در این زمینه مثال بزنید تا برای فرزندتان ملموس‌تر باشد. انتهای داستان که پروانه توسط پرنده شکار می‌شود، ممکن است در روحیه فرزندتان تأثیر بگذارد و او را آزرده‌خاطر کند. او را در آغوش بگیرید و از غیرواقعی‌نبودن این انیمیشن با او صحبت کنید. اگر فرزندتان کمی بزرگ‌تر است، با او درباره‌ی چرخه طبیعت و لزوم خوردن و بلعیده‌شدن صحبت کنید.

خلاصه: با فرزندتان درباره‌ی اتفاقاتی که در سیر داستان رخ می‌دهد، گفت‌وگو کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) از فرزندتان بخواهید خلاصه و سیر داستان را بیان کند.

2) پیام مهمی را که با تماشای این انیمیشن دریافت کرده است، بیان کند.

3) نظرش را در رابطه با کمک‌های سوسک و پشه بپرسید.

4) آیا تاکنون او کمک به کسی کرده است؟

5) نظرش را درباره‌ی پایان داستان بپرسید. اگر او کارگردان بود پایان داستان را چگونه می‌نوشت؟

6) از او بخواهید داستانی با مفهوم کمک و همکاری در ذهنش بسازد یا نقاشی کند.

خلاصه: از فرزندتان بخواهید نظرش را درباره‌ی همکاری و کمک به یکدیگر بیان کند.

داستان انیمیشن

داستان انیمیشن «پیله‌ی شیرین»،‌ درباره‌ی یک «کرم ابریشم» است که مشکل اضافه‌وزن دارد. این کرم قصد دارد به داخل پیله‌اش برود و به پروانه تبدیل شود؛ اما به‌خاطر فیزیک بدنی‌‌اش نمی‌تواند به‌آسانی از پس این کار بربیاید. او بعد از چندین تلاش نافرجام، از یک «سوسک» و «پشه» که درحال گذر از آن حوالی بودند، درخواست کمک می‌کند. آن‌ها با تلاش زیاد موفق می‌شوند او را به داخل پیله‌اش هدایت کنند؛ اما وقتی از پیله‌اش بیرون می‌آید و به یک پروانه زیبا تبدیل می‌شود، «پرنده‌ی شکاری» او را شکار می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Matéo Bernard, Matthias Bruget / متیو برنارد، متیس براگت

نام بازیگران: José Vicente, Jonathan Duret, Jérome Bresset, Matthias Bruget / جوس ویسنت، جاناتان دورت، جرمی برست، متیاس براگت

نام شخصیت‌ها:

کرم ابریشم: کرم چاقی که قصد دارد داخل پیله کوچکی برود. او با کمک دوستانش موفق می‌شود داخل پیله شود؛ ولی وقتی از پیله‌اش بیرون می‌آید و پروانه می‌شود، توسط پرنده‌ای شکار می‌شود،

سوسک: حشره‌ای که وقتی با تلاش‌های نافرجام کرم برای داخل‌شدن به پیله‌اش مواجه می‌شود، به او کمک می‌کند،

پشه: حشره‌ای که وقتی مشکل کرم ابریشم را دید، به او کمک کرد تا بتواند داخل پیله‌اش برود.

کشور سازنده: فرانسه

کمپانی سازنده: ESMA / ای‌اس‌ام‌ای

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه