• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

پل؛ سگ گمشده آرتور

پل؛ سگ گمشده آرتور

بررسی تخصصی انیمیشن (Arthur's Missing Pal)

author-img

توسط : فاطمه سادات حجتی ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  انیمیشن «پل؛ سگ گمشده‌ی آرتور»، یک داستان بلند از انیمیشن «آرتور» است که ماجرای گم‌شدنِ سگِ «آرتور» را نشان می‌دهد. آرتور با همکاری و کمک دوستانش به دنبال «پل» می‌گردد و در این حین گاهی خواهر کوچکترش (DW) با آرتور هم‌دردی و هم‌فکری می‌کند، اما با عصبانیت و بی‌اعتمادیِ آرتور مواجه می‌شود. درنهایت آرتور با کمک خواهر و دوستانش، پل را پیدا می‌کند و متوجه می‌شود که باید بیشتر از سگش مراقبت کند.

سال 2004 64دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

بیشترین خشونتی که در این انیمیشن نمایش داده می‌شود درگیری‌های لفظی آرتور و خواهر کوچک‌ترش است. آرتور به خواهرش بی‌توجه است و به او اعتماد نمی‌کند، اما درنهایت به کمک خواهرش «پل» را پیدا می‌کند.

جزئیات
ترس

عمده‌ی ترس در این انیمیشن هنگامی است که سگ آرتور (پل) گم می‌شود و نیز زمانی که سگ‌ها در کارخانه به پل حمله کرده و او از سگ‌ها فرار می‌کند. نوع برخورد خشن و بازجویی آرتور از خواهر کوچک‌ترش نیز می‌تواند با کمی استرس همراه باشد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ازجمله ناهنجاری‌های اجتماعی در این انیمشین، زندگی با سگ (پل)، فریبکاری و تقلب در بازی توسط دوستان آرتور، خبرچینی خواهر آرتور از آرتور به پدرش و صمیمی‌نبودن اعضای خانواده است.

جزئیات
پیام مثبت

همکاری، کمک، همفکری و تلاش دوستان آرتور در پیداکردن پل (سگ آرتور) ازجمله پیام‌های مثبت این انیمیشن است. ابراز محبت و همدردی خواهر کوچک‌تر آرتور (DW) با او هنگام گم‌شدن پل نیز پیام مثبتی است، اما آرتور درمقابل هم‌دردی‌های DW، با عصبانیت و بی‌توجهی نسبت به او برخورد می‌کند. فریادزدن و بلندصحبت‌کردن در هنگام عصبانیت و اینکه برای آرتور پیداشدنِ پل اولویت بیشتری نسبت به خواهرش داشت ازجمله پیام‌های منفی داستان است. درنهایت، آرتور متوجه می‌شود که با خواهرش بدرفتار بوده و بی‌اعتمادی‌اش به خواهرش کار درستی نبوده است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

آرتور از اینکه مراقب سگش نبوده و نسبت به مسئولیتی که در قبال آن داشته بی‌توجهی کرده پشیمان می‌شود. او به کمک دوستانش و همفکری‌های خواهرش، موفق می‌شود سگش را پیدا کند. آرتور در این داستان، نسبت به خواهر کوچک‌ترش بی‌اعتماد است، اما در انتهای داستان متوجه می‌شود که باید با خواهرش مهربان‌تر برخورد کند. خواهر آرتور نیز از اینکه با سهل‌انگاری باعث شده بود «پل» گم شود پشیمان بود و تلاشش را کرد تا اشتباهی که کرده را جبران کند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

در تئاتری که خواهر آرتور به تماشای آن می‌رود، اعداد به مخاطب آموزش داده می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن به بیان داستان سگ یک خانواده و گم‌شدن آن می‌پردازد که با فرهنگ ما همخوانی چندانی ندارد. مسئله‌ی اصلی در این انیمیشن اولویت‌دادن به سگِ آرتور (پل) و صمیمی‌نبودنِ آرتور با خواهرش است.

در جریان انیمیشن، خواهر کوچک‌تر آرتور (DW) بارها برای امور مختلفی مانند علایق شخصی‌اش (رفتن به تئاتر)، کمک، همدردی و همفکری با آرتور برای پیداکردن سگش و... با او صحبت می‌کند، ولی واکنش آرتور بی‌توجهی، بی‌اعتمادی و عصبانیت نسبت به DW است.

ممکن است یکی از دلایل لجباری، بی‌ادبی و پرخاشگری DW در کودکی، همین بی‌توجهی‌ها و رفتارهای آرتور با او باشد. از سوی دیگر، در این داستان نکات مثبتی مانند حمایت، همکاری و همفکری دوستان با آرتور در یافتن «پل» بسیار پررنگ است. نهایتاً با پیداشدن پل، آرتور متوجه اشتباهش می‌شود و اهمیت مراقبت بیشتر از سگش و توجه به پیشنهادهای خواهرش را نتیجه می‌گیرد.

آنچه مهم به نظر می‌رسد این است که ممکن است فرزند شما با دیدن این انیمشین به داشتن حیوان خانگی علاقه نشان دهد. شما می‌توانید برای ایجاد احساس مسئولیت‌پذیری در او و برای توجه به علاقه‌اش، برای او جوجه‌های کوچک رنگی یا گلدان گیاه تهیه کنید و فرزندتان را مسئول نگهداری از آن‌ها کنید.

مسئله‌ی مهم دیگر این است که در یک مورد، DW از آرتور درمورد چگونگی بچه‌دارشدنِ «پل» سوال می‌پرسد که آرتور او را به پدرش ارجاع می‌دهد. اگر فرزند شما درمورد مسائلی از قبیل بچه‌دارشدن کنجکاو می‌شود. می‌توانید برای پاسخ به سوالات فرزندتان از متخصص و مشاور کمک بگیرید تا در روند اطلاع‌پیداکردن از این مسائل، فرزندتان متحمّل آسیبی نشود.

خلاصه: در این انیمشین زندگی حیوان خانگی (سگ) با خانواده، مراقبت از آن، تلاش، همکاری و حمایت دوستان برای پیداکردن سگ گمشده دیده می‌شود.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

بعد از دیدن این انیمیشن از فرزند خود بپرسید که نظرش درباره‌ی نگه‌داری حیواناتی مانند سگ در خانه چیست.

از او بپرسید هنگام عصبانیت چه رفتاری باید داشت؟ اگر هنگام عصبانیت، با خواهر یا برادر کوچک‌تر یا دیگران بلند صحبت کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی نیاز به کمک داری از چه کسی کمک می‌گیری؟ به او بیاموزید به حرف‌های خواهر یا برادر کوچک‌ترش گوش دهد تا به فرزند بزرگ‌تر حس حامی‌بودن و به فرزند کوچک‌تر حس حمایت‌شدن دست بدهد.

خلاصه: با فرزند خود درمورد راهکارهای عصبانیت، حمایت از کوچک‌ترها و همکاری با دوستان صحبت کنید.

داستان انیمیشن

انیمیشن «پل؛ سگ گمشده‌ی آرتور» داستان گم‌شدن سگ آرتور است که با خانواده‌ی آرتور زندگی می‌کند. در این انیمیشن، با گم‌شدن «پل»، آرتور و دوستانش، ازجمله «باستر»، به او کمک می‌کنند تا پل را پیدا کنند.

خواهر کوچک‌تر آرتور علاقه‌ی زیادی به دیدن یک نمایش کودکانه دارد و برای دیدن آن باید یک پازل را کامل کند. او با ذوق هربار از رفتن به این نمایش صحبت می‌کند، اما با بی‌اهمیتی و عصبانیت آرتور مواجه می‌شود؛ زیرا پیداکردن پل برای آرتور بر هر چیزی اولویت دارد.

درنهایت، با همکاری دوستان آرتور، یافتن سرنخ‌هایی توسط باستر و کمک خواهر آرتور، پل پیدا می‌شود و آرتور از اینکه توجه بیشتری به سگش نکرده پشیمان می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Yvette Kaplan

نویسنده: Ken Scarborough

نام تهیه کننده: Yvette Kaplan ,Marc Brown,Tolon Brown, Rose M. Compagine

نام بازیگران: Carr Thompson, Daniel Brochu, Luciano Rauso

شخصیت‌ها:

آرتور: نوجوانی است که با خانواده‌ی خود زندگی می‌کند. او صاحب یک سگ است که علاقه‌ی زیادی به او دارد و در حین داستان سگش (پل) را گم می‌کند و همراه با دوستانش به دنبال او می‌گردد.

دی‌دبلیو (DW): خواهر کوچک آرتور است که علاقه‌ی زیادی به شرکت در تئاتر کودکانه دارد. او به دلیل توجه افراطی آتور به سگش (پال) و کم‌توجهی به او گاهی عصبانی و ناراحت می‌شود.

پل: سگ آرتور است که به دلیل کم‌توجهی آرتور به او گم می‌شود.

باستر: دوست آرتور است که در پیداکردن پل (سگ آرتور) به او کمک می‌کند، اما گاهی رفتارهای احمقانه از او سر می‌زند.

کشور سازنده: آمریکا، هند، کانادا

کمپانی سازنده: RichCrest Animation, WGBH, Crest Animation Studios

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه