• امروز : ۸ بهمن ۱۳۹۹

پر از بلوط

بررسی تخصصی انیمیشن Gone Nutty

پر از بلوط

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

«پر از بلوط»، پویانمایی صامت و کوتاهی است که در سال ۲۰۰۲ در آمریکا تولید شده است. این پویانمایی درباره‌ی طمع سنجابی به نام اسکرات است که به‌خاطر یک بلوط، تمام بلوط‌هایش را از دست داد.

سال 2002 4 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

سنجابی به نام اسکرات بر اثر حادثه‌ای تمام بلوط‌هایش از بالای درخت به‌سمت زمین‌ یخی می‌افتد و او هم همراه آن‌ها سقوط می‌کند. ناگهان بلوطی با شدت به اسکرات برخورد می‌کند و او را له می‌کند. تمام این صحنه‌ها کمدی و فانتزی است و خشونت جدی در آن مشاهده نمی‌شود.

جزئیات
ترس

سنجابی به نام اسکرات همیشه می‌ترسید بلوط‌هایی را که جمع می‌کند، از دست بدهد. او ناگهان بر اثر حادثه‌ای تمام آن‌ها را از دست می‌دهد. بلوطی با شدت زیاد از آسمان به‌سمتش سقوط می‌کند و بسیار می‌ترسد و باعث له‌شدنش می‌شود. تمام این صحنه‌ها فانتزی و کمدی است.

جزئیات
پیام مثبت

پیام مهم و مثبت این پویانمایی این است که انسان نباید حریص باشد. اگرچه ذخیره‌کردن برای روزهای مبادا پسندیده است؛ ولی بهتر است انسان در عین ذخیره‌کردن، استفاده نیز بکند تا اگر اتفاقی برایش افتاد، افسوس نخورد. همچنین انسان باید در حد نیاز ذخیره بکند و بیش‌از مقدار مورد نیازش جمع نکند.

جزئیات
الگوی مثبت

: اسکرات متوجه شد که نباید بیش‌ازحد نیاز بلوط جمع می‌کرد. طمع او باعث شد همه بلوط‌هایش را از دست بدهد. اسکرات می‌تواند الگوی خوبی برای کسانی باشد که طمع می‌کنند و فقط به فکر جمع‌کردن هستند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) از فرزندتان بخواهید خلاصه آنچه را دیده است، بیان کند.

2) از او بخواهید پیام مهمی را که با تماشای این پویانمایی دریافت کرده است، بیان کند.

3) نظرش را در رابطه با طمع بپرسید.

4) نظرش را درباره‌ی عاقبت اسکرات جویا شوید.

5) اگر او جای اسکرات بود، چه‌کاری انجام می‌داد؟

خلاصه: از فرزندتان بخواهید نظرش را درباره‌ی عاقبت اسکرات بیان کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن درباره‌ی طمع و عاقبت طمع‌کاری است. تم داستان فانتزی و کمدی است. ازاین‌رو برای سنین کودکی مناسب است. فرزندتان با مشاهده‌ی این پویانمایی متوجه می‌شود اگر اسکرات طمع نمی‌کرد، می‌توانست تمام بلوط‌هایش را حفظ کند. حتماً این موضوع را برای او بسط دهید و از عاقبت نافرجام اسکرات با او صحبت کنید. می‌توانید در این زمینه مثال‌های عینی از زندگی خود یا اطرافیان بزنید تا برای او ملموس‌تر باشد. به او بگویید ذخیره‌کردن برای آینده بسیار مطلوب است؛ اما نباید بیش‌ازحد موردنیاز باشد. درغیراین‌صورت ممکن مانند اسکرات به هیچ‌کدام از بلوط‌هایش دسترسی پیدا نکند.

خلاصه: با فرزندتان درباره‌ی طمع‌کاری و عاقبت آن گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

«سنجابی» به نام «اسکرات» سعی دارد تمام بلوط‌هایش را درجایی جمع کند؛ اما بر اثر اتفاقی آن‌ها را از دست می‌دهد و حتی یک بلوط هم برایش باقی نمی‌ماند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Carlos Saldanha/ کارلس سالدانها

نویسنده: William H. Frake III, Dan Shefelman, Moroni Olsen / ویلیام اچ فریک، دن شفلمن، مورونی السن

نام تهیه‌کننده: John C. Donkin, Chris Kuwata, Deanna Pizzut / جان سی دونکین، کریس کواتا، دیانا پیزوتی

نام بازیگران: Chris Wedge / کریس ودجی

نام شخصیت‌ها:

اسکرات: سنجاب طمع‌کاری که فقط به فکر جمع‌کردن است. او طی اتفاقی به‌خاطر یک بلوط، تمام بلوط‌هایش را از دست داد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation Twentieth Century Fox / بلو اسکای استودیو، توانتیس سنتری فاکس پویانمایی، توانتیس سنتری‌فاکس

سال تولید: 2002/1381

زمان اثر: 4 دقیقه

جوایز و افتخارات: نامزد اسکار در سال 2004.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه