• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

مسافران دره‌ی تمشک: جشن پرواز

بررسی تخصصی انیمیشن The Land Before Time 12: The Great Day of the Flyers

مسافران دره‌ی تمشک: جشن پرواز

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

«انیمیشن مسافران دره‌ی تمشک» با موضوعت مختلف در چندقسمت ساخته‌ شده است. قسمت «جشن پرواز» در سال ۲۰۰۶ در آمریکا تولید شده است. داستان دایناسوری به نام پیتری است که توانایی اجرای گروهی ندارد و همین امر باعث تمسخر برادرانش شده است؛ اما او با کمک دایناسور دیگری به نام گوئیدو توانست اعتمادبه‌نفسش را احیا کند و بهترین‌نمایش خود را اجرا نماید. همدلی، کمک به همدیگر و فداکاری ازجمله پیام‌های مهم این انیمیشن است.

سال 2006 70 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

غالب خشونت‌های موجود در این انیمیشن فانتزی و کمدی است. وقتی دایناسور جدیدی به نام گوئیدو وارد دره‌ی تمشک می‌شود، پیتری با او دوست می‌شود و به او کمک می‌کند. شبی پیتری متوجه می‌شود گوئیدو خوابگرد است. ازاین‌رو به‌دنبالش می‌رود تا از او محافظت کند. در بین راه بقیه بچه‌دایناسورها مانند سارا و گردن‌دراز و بقیه با او همراه می‌شوند تا مراقب گوئیدو باشند. در بین راه چندبار نزدیک بود گوئیدو بمیرد یا از دره‌ای سقوط کند؛ ولی بچه‌ها با ابتکارات جالب توانستند جانش را نجات دهند. بااین‌حال در صحنه‌هایی گوئیدو وارد منطقه ممنوعه می‌شود که اژدهای بزرگی در آنجا زندگی می‌کرد. تعقیب‌وگریزهایی دراین‌بین رخ می‌دهد؛ اما درنهایت آن‌ها موفق می‌شوند نجات پیدا کنند. پیتری هم که نمی‌تواند با برادرانش نمایش گروهی منسجمی انجام دهد، برادرانش او را همیشه مسخره می‌کنند و روحیه او را تضعیف می‌کنند. برادران پیتری به گوئیدوی تازه‌وارد هم توهین می‌کنند و او را به‌خاطر ظاهرش مسخره می‌کنند. توجه بیش‌ازاندازه‌ی پدر و مادر سارا به خواهر تازه‌متولدشده‌اش هم می‌تواند نوعی ناهنجاری اجتماعی تلقی شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

گوئیدو که دایناسوری خوابگرد است، شبی در خواب راه می‌رود. پیتری که دایناسور پرنده است، به‌دنبالش می‌رود تا او را نجات دهد. بقیه بچه‌دایناسورها مثل سارا و گردن‌دراز هم به او ملحق می‌شوند. در بین راه چندبار گوئیدو در موقعیت‌های خطرناک و ترسناکی قرار می‌گیرد؛ مثلاً در صحنه‌ای از دره‌ای سقوط می‌کند یا در صحنه‌ی دیگر درحال رفتن به‌سمت گودال آتش بود؛ اما پیتری با کمک بقیه دایناسورها توانستند او را نجات دهند. در صحنه‌ای هم خواهر سارا، تریشا، در آب می‌افتد و نزدیک بود غرق شود. همه می‌ترسند و به‌دنبالش می‌روند؛ اما سرانجام با کمک گوئیدو و پیتری و بقیه بچه‌ها نجات پیدا می‌کند. این صحنه‌ها و بقیه صحنه‌های دیگر این انیمیشن، به‌دلیل فانتزی‌بودن شدت ترس کمتری در مخاطب به‌وجود می‌آورد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن سرشار از مفاهیم مثبت برای کودکان است. پیتری با کمک گوئیدو توانست اعتمادبه‌نفسش را به‌دست بیاورد و بتواند به‌خوبی پرواز کند. او سعی کرد خودش باشد و با توجه به توانایی‌هایش پرواز کند. خلاقیت او در نوعِ پرواز، باعث شکوفایی استعدادهای بقیه برادران و دوستانش شد. سارا هم بعد از تولد خواهرش سعی کرد با او مهربان باشد و دید منفی نسبت به او نداشته باشد. در این انیمیشن به اهمیتِ خانواده و خواهر و برادر در زندگی، به‌خوبی پرداخته ‌شده است. کمک همه‌ی بچه‌دایناسورها برای نجات گوئیدو و تریشا، همچنین همکاری آن‌ها برای حل مشکلات بسیار ستودنی بود و می‌تواند پیام مهمی در این زمینه به مخاطب القا کند. پیتری در قبال گوئیدو احساس مسئولیت می‌کرد و مراقب او بود تا اتفاقی برایش نیفتد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

پیتری در اوایل داستان به‌دلیل ناتوانایی‌اش در اجرای مراسم گروهی، اعتمادبه‌نفسش را ازدست‌داده بود؛ ولی با کمک‌های گوئیدو و حرف‌های انگیزشی‌اش توانست دوباره اعتمادبه‌نفسش را احیا کند و با توجه به توانایی‌اش در مراسم شرکت کند. او لزومی به تبعیت از قوانین خشک و رسمی نشان نداد و با اجراهای متفاوت توانست نمایش زیبایی رقم بزند. برخورد سارا هم با چالش مهم زندگی‌اش (تولد خواهرش) برای مخاطب می‌تواند الگوی خوبی باشد. او با کمک دوستانش سعی کرد دیدش را نسبت به خواهرش عوض کند و به نقاط مثبت آن موضوع فکر کند. او در آخر به الگوی خوبی برای کسانی تبدیل شد که با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند. گوئیدو هم که به توانایی‌هایش اعتمادی نداشت، با کمک دوستانش توانست استعدادش را کشف کند و باعث نجات تریشا شود.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

ابتدای این انیمیشن توضیحات کامل و جامعی در رابطه با چگونگی پیدایش زمین و دایناسورها، عصر یخبندان و جابجایی قاره‌ها می‌دهد. همچنین نحوه‌ی زندگی آن‌ها و تخم‌گذاربودنشان می‌تواند برای مخاطب بار آموزشی زیادی داشته باشد. درباره‌ی خوابگردی گوئیدو، پیتری نکته‌ی علمی خوبی مبنی بر بیدارنکردن او بیان می‌کند؛ زیرا با بیدارکردن گوئیدو ممکن بود اتفاقات بدتری برایش بیفتد. بنابراین او را بیدار نکردند و سعی کردند مواظبش باشند. این مهم می‌تواند برای مخاطبانی که با این مسئله دست‌وپنجه نرم می‌کنند یا خواهند کرد، مفید باشد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

تماشای این انیمیشن برای کودکانی که اعتمادبه‌نفس پایینی دارند، بسیار مفید است. گوئیدو و پیتری با همکاری دوستانشان توانستند استعداد خود را کشف کنند و موفق شوند. همکاری و همدلی و کمک دوستان و خانواده در این زمینه بسیار راهگشاست و باعث می‌شود آن‌ها استعدادهای خود را کشف و خود را باور کنند. پیتری سعی کرد با توجه به توانایی‌هایش نمایش اجرا کند؛ زیرا طبق گفته خودش، او استعداد نمایش گروهی را نداشت، به همین دلیل در روز مراسم، پروازی مخصوص به خود را اجرا کرد و موفق شد. حتماً در این زمینه با فرزندتان گفت‌وگو کنید و راهکارهای عملی پیش‌روی او بگذارید.

سعی کنید او را در جمع تشویق کنید تا اعتمادبه‌نفس پیدا کند. سعی کنید او را در موفقیت‌های کوچک تشویق کنید و هدیه‌ای بخرید. به او جملات انگیزشی مانند جمله‌ای که پیتری در داستان گفت، یاد بدهید تا در مواقع ضروری آن را بیان کند. نکته‌ی مهم دیگری که با تماشای این انیمیشن دریافت می‌شود، حضور خواهر تازه‌متولدشده‌ی ساراست. توجه بیش‌ازاندازه‌ی پدر و مادر سارا به فرزند تازه‌متولدشده‌شان و بی‌اعتنایی‌شان به سارا، باعث ایجاد حس کینه و نفرت در سارا شده بود؛ ولی سارا با حرف‌ها و کمک‌های دوستانش توانست این موضوع را بپذیرد و با تریشا مهربان باشد. حتماً والدین گرامی توجه کنند با تولد فرزند جدید، محبتشان را نسبت به فرزند اولشان کم نکنند. بلکه سعی کنند مهربان‌تر از قبل باشند تا حس رقابت و کینه در آن‌ها کمتر شود. فرزندتان ممکن است با تماشای این صحنه‌ها حس کند حضور فرزند دیگر در خانواده باعث مزاحمت و کمترشدن محبت والدین نسبت به او می‌شود. سعی کنید این ذهنیت را از او دور کنید و به او این اطمینان را بدهید که فرزند جدید هیچ‌فرقی با او ندارد. از اتفاقات مثبتی که با حضور فرزند جدید در خانواده به‌وجود می‌آید، صحبت کنید و از هم‌بازی‌بودنش در آینده با او، صحبت کنید.

درباره‌ی داستانِ پیدایش زمین و چگونگی انقراض دایناسورها که در اوایل انیمیشن به آن اشاره می‌شود، با او صحبت کنید و تصاویر و فیلم‌های در این زمینه به او نشان دهید.

خلاصه: با فرزندتان درباره‌ی همکاری و کمک به هم‌نوعان، همچنین اهمیت اعتمادبه‌نفس در پیشرفت کارها صحبت کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) خلاصه و سیر داستان را از فرزندتان بپرسید.

2) از او بخواهید پیام‌های مهم این انیمیشن را بیان کند. با این کار قوه‌ی خیال و بیانش تقویت می‌شود.

3) نظرش را درباره‌ی فرزند جدید و اتفاقاتی که به‌دنبال دارد بپرسید.

4) از او بخواهید توانایی‌ها و استعدادهایش را بیان کند. اگر به یاد ندارد به او کمک کنید تا بهتر به یاد بیاورد. به او بگویید چه راه‌هایی برای بروز استعدادهایش به‌نظرش می‌رسد.

5) نظرش را درباره‌ی مسئولیت‌های اجتماعی و کمک به هم‌نوعان بپرسید.

خلاصه: با فرزندتان درباره‌ی پیام‌های مثبت انیمیشن گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

«پیتری» دایناسوری از نژاد پرندگان است که به همراه برادرانش قرار است در «جشن پرواز» شرکت کند. او توانایی خوبی در اجرای نمایش گروهی ندارد و همین امر باعث شده است اعتمادبه‌نفسش را از دست بدهد. «سارا» هم بچه‌دایناسوری است که قرار است خواهرش، «تریشا»، به‌زودی به دنیا بیاید؛ اما پدر و مادرش بیش‌ازحد به تریشا توجه می‌کنند تاجایی‌که سارا فکر می‌کند او را دوست ندارند. در همین حین دایناسور عجیبی به نام «گوئیدو» وارد دره‌ی تمشک می‌شود. او به یاد نمی‌آورد که پدر و مادرش چه موجوداتی هستند و یا چه توانایی‌هایی دارد. شب قبل از مراسم جشن پرواز، گوئیدو که کنار پیتری می‌خوابد، در خواب راه می‌رود. پیتری به دنبالش می‌رود تا مراقب او باشد. در همین حین سارا و بقیه دایناسورها هم از خواب بیدار می‌شوند و به‌دنبال گوئیدو می‌روند و می‌توانند او را نجات دهند؛ اما ناگهان گوئیدو در دره‌ای می‌افتد و در کمال ناباوری می‌بینند که پرواز می‌کند. نزدیک صبح گوئیدو از خواب بیدار می‌شود و با بقیه بچه‌ها به خانه برمی‌گردد. پیتری که خسته از ماجرای دیشب است، تمایلی به شرکت در مراسم ندارد؛ اما دوستانش او را همراهی می‌کنند و به او اعتمادبه‌نفس می‌دهند. در همین حین خواهر سارا در آب می‌افتد و گوئیدو و پیتری و برادرانش به او کمک می‌کنند و او را نجات می‌دهند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Charles Grosvenor/ کارلس گروسوِنر

نویسنده: John Loy, Judy Freudberg/ جان لوی، جودی فریدبرگ

نام تهیه‌کننده: Charles Grosvenor / کارلس گروسوِنر

نام بازیگران: John Ingle, Nick Price, Aria Noelle Curzon, Rob Paulsen, Camryn Manheim, Anndi McAfee Jeff Bennett, / کامرین مانهیم، راب پالسن، آریا نوئل کورزان، نیک پریس، جان انگل، جف بنیتی، اندی مکافی

نام شخصیت‌ها:

سارا: دایناسور دختر سه‌شاخی است که بسیار مهربان و دلسوز است و برای نجات دوستانش از هیچ‌کاری دریغ نمی‌کند. او به‌خاطر توجه بیش‌ازاندازه والدینش به خواهر تازه متولدشده‌اش کمی حساس و زودرنج شده است،

گوئیدو: دایناسور پرنده‌ای که به‌تازگی وارد دره‌ی تمشک شده است و به یاد نمی‌آورد چه کسی است و از کجا آمده است. او بسیار مهربان و دلسوز است و به دوستانش در مواقع نیاز کمک می‌کند،

پیتری: دایناسوری از نژاد پرندگان که به دلیل اعتمادبه‌نفس کم، نمی‌تواند با برادرانش پرواز گروهی انجام دهد. او بسیار مهربان و مسئولیت‌پذیر است،

گردن‌دراز: دایناسوری است که گردن بلندی دارد و در مواقع نیاز به دوستانش کمک می‌کند،

تریشا: خواهر تازه متولدشده‌ی ساراست که به‌خاطر بازیگوشی‌هایش ممکن بود جانش را از دست بدهد؛ اما با کمک دوستان خواهرش توانست نجات پیدا کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Universal Animation Studios / یونیورسال انیمیشن استودیو

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه