• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

مدرسه قهرمانانه من: خیزش قهرمانان

مدرسه قهرمانانه من: خیزش قهرمانان

بررسی تخصصی انیمیشن My Hero Academia: Heroes Rising

author-img

توسط : معصومه جویباری ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  انیمه ژاپنی مدرسه قهرمانانه من، در سال 2019 تولید و در سال 2020 منتشر شده است. این انیمیشن یک داستان علمی-تخیلی در مورد یک جامعه‌ی ابرانسانی است که در آن اکثر جمعیت دارای یک نیروی خارق‌العاده هستند و گروهی از افراد تبهکار سعی در دزدیدن قدرت سایر افراد دارند تا جامعه‌ای بر پایه‌ی قدرت مطلق بسازند به طوری که جایی برای افراد ضعیف در این جامعه نباشد. دکو و سایر قهرمانان، پس از درگیری‌های فراوان، با فداکاری و کار گروهی با تبهکاران مبارزه می‌کنند و از مردم عادی محافظت می‌کنند. این انیمه شامل صحنه‌های متمادی درگیری و خشونت است.

سال 2019 104دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در این انیمه صحنه‌های متعدد و متوالی درگیری میان گروه قهرمانان و تبهکاران دیده می‌شود و خشونت به عنوان راهکار منتهی به پیروزی موجه جلوه داده شده‌است. می‌توان گفت نیمی از زمان انیمیشن به صحنه‌های درگیری تعلق دارد. قهرمانان و تبهکاران در درگیری‌ها از قدرت‌های تخیلی برای نابودی یکدیگر استفاده ‌می‌کنند و در پایان همگی زخمی می‌شوند و از حال می‌روند. به علاوه دو کودک (کاتسوما و ماهورو) نیز در معرض تهدید و خشونت فیزیکی قرار دارند و مردم زیادی به خاطر انفجار و درگیری‌ها آواره می‌شوند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

چهره‌ و اندام بیشتر شخصیت‌ها، عجیب و تا حدودی ترسناک است. در بیشتر صحنه‌های درگیری موسیقی با ضربآهنگ تند شنیده می‌شود که ترس و اضطراب ناشی از تماشای خشونت را افزایش می‌دهد. بر ریتم کلی این اثر، ترس از خشونت فیزیکی غلبه دارد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در صحنه‌های ابتدایی به صورت کوتاه، مزاحم شدن پسرها برای چند خانم نمایش داده شده که قهرمانان جلوی آنها را می‌گیرند و این عمل مورد سرزنش قرار می‌گیرد به علاوه پوشش نامناسب در چند صحنه گذرا دیده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

از مهمترین پیام‌های مثبت این انیمه، فداکاری و ازخودگذشتگی قهرمانان برای نجات مردم عادی است. حتی کاتسوما به عنوان یک کودک در این داستان برای نجات مردم و خواهرش سعی دارد فداکاری کند. دکو، به خاطر نجات مردم تصمیم می‌گیرد از قدرت خود و رویای خود بگذرد. او و دوستانش با کوشش بسیار و اتحاد تا پای جان از مردم حفاظت می‌کند. علاوه بر اینها تیم قهرمانان در زمان صلح نیز به مردم در انجام کارهایشان کمک می‌کردند و از این کار لذت می‌بردند و از طرف دیگر نیز قدردانی مردم عادی از آنها به نمایش درآمده است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت دکو، به عنوان یک پسر جوان، باانگیزه و پرتلاش است. او وارث قدرت قهرمانان گذشته است و می‌خواهد قدرت خود را به حد عالی آن برساند. او به مردم کمک می‌کند و همیشه برای این کار داوطلب است. او برای محافظت از مردم عادی نهایت تلاش خود را می‌کند و در پایان نیز با فداکاری و از خودگذشتگی، مردم را نجات می‌دهد. در این اثر شخصیت‌ها مثبت یا منفی مطلق‌اند. شخصیت‌های شرور، خودخواه و منفعت‌طلب‌اند که به صورت مستقیم در دیالوگها این نکته ذکر شده‌است و در پایان داستان نیز شکست خورده و سزای اعمال خود را می‌بینند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

با توجه به اینکه این داستان در قالب یک انیمه عرضه شده، ترس و خشونت نمایش داده شده، غیرواقعی و به صورت کارتونی است و احتمالا برای نوجوان آزاردهنده نیست. اما برای سنین پایین‌تر دیدن آن توصیه نمی‌شود به علاوه خیلی از دیالوگ‌ها و کلمات در این اثر برای کودکان قابل فهم نیست. گروه تبهکاران، شعارهایی همانند برابری و یکسانی بین اعضای جامعه را بیان می‌کنند. این شعار ممکن است کمی دو پهلو به نظر بیاید؛ اما از نظر آنها فرقی میان گروه قهرمان و تبهکار  نباید وجود داشته باشد. آنها برای رسیدن به قدرت بیشتر حاضر به نابودی دیگران هستند. پیشنهاد می‌شود والدین با نوجوانان خود در مورد انگیزه‌ی تبهکاران گفتوگو کنند.

خلاصه: توصیه می‌شود والدین در مورد خشونت و ترس این اثر و میزان تاثیرگذاری آن بر نوجوانان با فرزند خود گفتوگو کنند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

شخصیت مثبت داستان دارای قدرتی به نام «یکی برای همه» است و شخصیت منفی دارای قدرت «همه برای یکی». مقایسه‌ این دو نام و این دو شخصیت می‌تواند موضوع خوبی برای گفتوگو باشد. می‌توانید از فرزند خود بپرسید که این دو نام یا شعار چه معنایی دارد و چطور در این دو شخصیت نمود یافته‌است.

 از نوجوان خود بپرسید نسبت به صحنه‌های خشن و ترسناک نمایش داده شده در این اثر چه حسی داشتند؟ آیا برای آنها آزاردهنده بود یا از هیجان آن لذت بردند؟

می‌توانید در مورد قدرت‌های ابرقهرمانی با فرزند خود گفتوگو کنید و بپرسید که از نظر آنها کدام یک از قدرت‌ها اهمیت بیشتری دارد؟

در مورد انگیزه‌ی گروه تبهکار از فرزند خود بپرسید. به نظر می‌رسد گفتوگو در مورد قدرت می‌تواند موضوع خوبی برای رشد قوای فکری نوجوانان باشد؛ بنابراین می‌توانید بپرسید آیا ارتباطی بین این داستان تخیلی و زندگی واقعی می‌بیند؟

خلاصه: از فرزند خود بپرسید انگیزه‌ی گروه تبهکار چه بود و چرا این انگیزه نادرست است؟

داستان انیمیشن

در یک جامعه ابر انسانی که 80 درصد جمعیت دارای قدرت به‌خصوصی هستند، دکو و سایر دوستانش در مدرسه UA مشغول پرورش قدرت ابرقهرمانی خود هستند. آنها به جزیره ناوا فرستاده می‌شوند تا به مردم کمک کنند و در صورت حمله‌ی تبهکاران، از مردم محافظت کنند. تبهکاران، عده‌ای از افراد قدرتمند هستند که قدرت خاص دیگر قهرمانان را می‌دزدند و سبب ایجاد هرج ومرج می‌شوند. . کاتسوما، پسر بچه‌ای است که با خواهرش در جزیره زندگی می‌کند و قدرت او بازسازی سلول‌های مرده است. یکی از افراد تبهکار که قدرت‌ او «همه برای یکی» نامیده شده، هر بار به خاطر استفاده از قدرت‌های متعدد، دچار آسیب جسمی می‌شود و به قدرت کاتسوما نیاز دارد تا بتواند همه‌ی قدرت‌هایی که دزدیده است حفظ کند. گروه تبهکار به خاطر کاتسوما وارد جزیره می‌شوند و پس از درگیری‌های فراوان با گروه قهرمان، هر دو گروه از نفس می‌افتند. در این لحظه، دکو از قدرتش می‌گذرد و به خاطر نجات مردم، قدرتش را به باکوگو می‌دهد و از رویای قهرمان شدن دل می‌کند. او با این کار سبب نابودی تبهکاران می‌شود و در نهایت به خاطر فداکاری که کرده قدرت جدیدی پیدا می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مولف: کنجی ناگاساکیKenji Nagasaki

نویسنده/ مترجم: یوسوکه کورودا

نام بازیگران: دایکی یاماشیتا، نوبوهیکو اوکاموتو، یوکا تراساکی، تومویو کوروساوا، یوکی کاجی

نام شخصیت ها: دکو: دکو در حال پرورش قدرت به خصوص خود است و تلاش دارد که روزی قهرمان شود. باکوگو: دوست دکو است که روحیه‌ی مبارزه دارد و در مبارزات مکمل دکو است. کاتسوما: پسربچه‌ای است که قدرت به‌خصوصش درمان سلول‌های مرده است.

کشور سازنده: ژاپن

کمپانی سازنده:  توهو

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد