• امروز : ۷ بهمن ۱۳۹۹

لگو دی سی: بتمن – مسائل خانوادگی

بررسی تخصصی انیمیشن LEGO DC: Batman Family Matters

لگو دی سی: بتمن – مسائل خانوادگی

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

شرکت لگو از سال ۲۰۱۴ شروع به ساخت انیمیشن‌هایی با شخصیت‌های لگویی کرده است که انیمیشن «لگو دی‌سی: بتمن، مسائل خانوادگی» یکی از آن‌هاست. این انیمیشن ژانر اکشن و ابرقهرمانی دارد. بتمن برای خنثی‌کردن بمب‌ها در شهر مجبور می‌شود از دوستانش کمک بگیرد تا مانع نابودی شهر شود. سرانجام او با کمک و تلاش هم‌گروهی‌هایش موفق می‌شود طی تعقیب‌وگریزها و صحنه‌های اکشنی، بمب‌ها را خنثی کند و تصمیم می‌گیرد از این پس، بیشتر به اطرافیانش توجه کند و از آن‌ها در کارهایش کمک بگیرد.

سال 2019 78 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

بتمن برای نجات شهر از دست دشمنانش، به نام‌های «دوصورت» و «ردهود»، دست به درگیری و خشونت می‌زند. او با کمک دوستانش با دوصورت و ردهود می‌جنگد. ردهود پنج بمب در شهر می‌گذارد و دوستان بتمن برای خنثی‌کردن بمب‌ها راهی و با دوستان ردهود درگیر می‌شوند، گلوله‌های فانتزی شلیک می‌کنند و برخورد فیزیکی انجام می‌دهند. ردهود دوستان بتمن را دستگیر و از دیوار آویزان می‌کند؛ اما بعداً متوجه قضاوت نادرستش می‌شود و آن‌ها را آزاد می‌کند. عموم درگیری‌ها و خشونت‌ها به دلیل لگوبودن کاراکترها و فانتزی‌بودن فضا حالت کمدی و جذابی دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

بتمن در فکر خدمت به مردم است؛ اما دشمنانی مانند «ردهود»و «دوصورت»دارد و به مقابله با آن‌ها می‌پردازد. ردهود چهار بمب در شهر می‌گذارد و به بتمن و دوستانش می‌گوید اگر چهار بمب را خنثی کردند، مکان بمب پنجم را به آن‌ها خواهد گفت، درغیراین‌صورت شهر نابود می‌شود. بتمن و دوستانش موفق می‌شوند هرچهار بمب را در دقایق آخر خنثی کنند که بسیار لحظه‌ی ترسناک و هیجان‌انگیزی را به‌وجود می‌آورد. دوصورت از طریق ماهواره و انداختن لیزر به شهر باعث اختلال و بی‌نظمی در شهر می‌شود و مردم را می‌ترساند، او ربات‌هایی را وارد شهر می‌کند تا مردم را بکشند و این باعث ایجاد ترس و دلهره در مردم می‌شود. سرانجام بتمن توانست با کمک دوستانش شهر را نجات دهد. عموم خشونت‌های موجود در این انیمیشن شامل درگیری، پرتاب گلوله‌های فانتزی و انفجار بمب است که کمی آمیخته با کمدی و طنز است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

درصحنه‌ای از فیلم هیولایی به خفاشِ زن توهین می‌کند و او را به‌خاطر زن‌بودن مسخره می‌کند. خفاش هم با او به مقابله و جنگ می‌پردازد و او را شکست می‌دهد.

جزئیات
پیام مثبت

بتمن ابرقهرمانی است که به فکر خدمت به مردم است. او برای نجات شهر از دوستانش کمک می‌گیرد تا بمب‌ها را خنثی کنند. او با کمک دوستانش موفق می‌شود شهر را نجات دهد. بتمن در انتهای داستان اعتراف می‌کند که نباید به‌تنهایی کارهایش را انجام بدهد، حتماً باید از فکر و نظر دیگران استفاده کند و به خانواده‌اش بیش‌تر توجه نماید. مهم‌ترین پیام این انیمیشن حفظ اتحاد و همدلی و توجه به نزدیکان و تلاش برای رسیدن به هدف است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

بتمن الگوی انسانی است که وقتی متوجه اشتباهاتش شد، به آن اعتراف کرد و سعی کرد عیب‌هایش را برطرف کند. دوستانش هم به او در راه رسیدن به اهدافش کمک کردند و همه برای نجات شهر تلاش نمودند. بتمن سعی کرد با اتحاد و همدلی بر مشکلات فائق آید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) خلاصه داستان را از فرندتان بپرسید. با این کار قوه‌ی خیال و بیانش را تقویت می‌کنید.

2) از او بپرسید که طرفدار دوصورت است یا بتمن. با این پرسش متوجه می‌شوید که جهت فکری فرزندتان چگونه است و اگر به دوصورت تمایل نشان داد، می‌توانید با سخن‌گفتن و یا کمک‌گرفتن از اطرافیان و مشاور، جهت فکری‌اش را درست کنید تا در آینده دچار مشکلی نشود.

3) از او بخواهید پیام مثبتی را که از این انیمیشن دریافت می‌کند، بیان کند. با این کار قوه‌ی بیان و قوه‌ی تفکر در او تقویت می‌شود. اگر نتوانست بیان کند، با او همراهی کنید تا خودش بگوید.

4) مواردی را از او بخواهید که تاکنون بدون کمک دیگران انجام داده، درحالی‌که نیازمند کمک دیگران بوده است. آیا نتیجه‌ی مثبتی داشته است یا خیر؟

5) نظرش را درباره‌ی اتحاد و همدلی و کمک به دیگران بپرسید.

6) از او بپرسید اشتباه کار بتمن چه بوده است؟ چه‌کارهایی باید می‌کرد تا ردهود ناراحت نشود؟ ردهود به‌جای انتقام و خیانت چکاری باید می‌کرد؟

خلاصه: از فرزندتان بخواهید پیام مهم انیمیشن را بیان کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن ژانر اکشن دارد و صحنه‌هایی همراه با خشونت و ترس دارد؛ اما به‌دلیل فانتزی‌بودن فضا، آن را برای کودکان جذاب نشان می‌دهد. با فرزندانتان درباره‌ی تلاش برای رسیدن به هدف، همکاری و کمک به دیگران، ابتکار عمل و از همه مهم‌تر توجه به خانواده، هم‌چنین درباره‌ی آثار تفرقه و جدایی صحبت کنید و نمونه‌های عملی که در طول زندگی به یاد دارید به او بگویید. از او بخواهید که خودش مثال‌هایی در این زمینه بزند.

نکته‌ی دیگری که در این انیمیشن حائز اهمیت است، اعتراف شخصیت مثبت داستان؛ یعنی بتمن به اشتباهاتش است. شما می‌توانید در ضمن پخش این صحنه از انیمیشن، این کار مهم بتمن را به او متذکر شوید تا رفتار او الگوی خوبی برای فرزندانتان باشد.

ممکن است فرزندتان با دیدن کاراکترِ رابین که شخصی جوان بود و توانست باهوش فراوان، به دوستانش کمک کند به‌وجد بیاید و اعتمادبه‌نفسش زیاد شود. او با دیدن این قسمت از انیمیشن متوجه می‌شود که نمی‌توان تنها از قدرت بدنی برای ابرقهرمان‌شدن استفاده کرد، بلکه هوش زیاد و به‌کاربردن آموزه‌های دروس مدرسه در زندگی، باعث می‌شود کارهای بزرگ انجام شود و موفقیت حاصل گردد. در کنار این موارد مثبت از مضرات خیانت، عدم مشارکت در کارها، نابودی محیط‌ زیست و ترجیح‌دادن منافع خود بر دیگران با او صحبت کنید و فکرش را در جهت مثبت همراهی کنید.

خلاصه: با فرزندتان درباره‌ی اتحاد و همدلی و توجه به خانواده و نزدیکان صحبت کنید.

داستان انیمیشن

«بتمن» دو شخصیت دارد: یکی در قالب جنگ و درگیری به نام «بتمن» و دیگری به نام «بروس‌وین» که صاحب شرکت است و کسی از هویتش دومش باخبر نیست. پس از درگیری او با دشمنان، در شرکتش جلسه‌ی مهمی برگزار و درباره‌ی فناوری «چشم‌برادر» صحبت می‌شود. به‌وسیله‌ی این فناوری می‌توان همه‌ی کارها را از راه دور مدیریت کرد. بروس‌وین این طرح را قبول می‌کند و بعد از خروج از شرکت، آن را می‌فروشد؛ زیرا تمایلی به جلسه و کارهای اداری ندارد. «ردهود» و «دوصورت» دو شخصیتی هستند که به مبارزه با بتمن می‌پردازند. به همین دلیل پیامی به بتمن و خانواده‌ی «خفاش‌ها» می‌فرستد و آن‌ها را در کوچه‌ای در شهر «گاتهام» دعوت می‌کند. به آن‌ها اعلام می‌کند که در شهر پنج بمب قرار داده است که درصورت خنثی‌کردن چهار بمب دیگر، مکان بمب آخر را فاش می‌کند. وقتی هرچهار بمب خنثی می‌شوند، ردهود به بتمن خبر می‌دهد که به غارش بیاید. در آنجا بتمن متوجه می‌شود که ردهود همان محافظ سابقش به نام «جیسون‌تاد» است. تاد وقتی حس می‌کند که بتمن دیگر با او نیست، از او جدا می‌شود و فکر می‌کند که بتمن دیگر به سراغش نیامده، درحالی‌که بتمن پیگیر او بوده است. ازاین‌رو تاد پشیمان می‌شود. دو صورت که این اتحاد را می‌بیند، به‌وسیله‌ی ربات‌هایش سعی می‌کند شهر را نابود کند، خفاش‌ها به مبارزه با ربات‌ها می‌پردازند. بتمن و جیسون هم سعی می‌کنند «چشم‌برادر» را خنثی کنند؛ اما موفق نمی‌شوند. بتمن اعتراف می‌کند که مدیر خوبی نبوده است و نباید بدون همراهی دیگران کاری انجام دهد. چشم‌برادر اعترافش را قبول می‌کند و بمب متوقف می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Matt Peters/ مت پیترز

نویسنده: Jeremy Adams/ جرمی آدامز

نام تهیه‌کننده: Jason Cosler James Krieg, Rick Morales, / ریک مُرالس، جیمز کریگ، جاسون کاسلر

نام بازیگران:

Troy Baker, Steve Blum, Zach Callison, Cam Clarke Friedle, Ralph Garman, will Jake green, Josh Keaton, Tom Kenny, Christian Lanz Scott Menville, Nolan North, André Sogliuzzo, Jason Spisak, Alyson Stoner, Tara Strong, Fred Tatasciore / رالف گارمان، ویل فریدل، جک گرین، تروی بیکر، استیو بلوم، زاچ کالیسون، کام کلارک، اندره سوگلیزو، نولان نورث، اسکات منویل، کریستین لنز، تام کنی، جوش کیاتن، جیسون اسپیساک، تارا استرانگ، الیسون استونر، فرد تاتاکر.

نام شخصیت‌ها:

بتمن: بتمن یا بروس‌وین که منجی گاتهام است و با دشمنان می‌جنگند،

رابین: پسر نوجوانی است که هوش زیادی دارد و از آن در جهت کمک به مردم شهر استفاده می‌کند،

جیسون: جیسون یا رابین قبلی که به خاطر سوء‌تفاهمی از بتمن جدا می‌شود و به فکر انتقام می‌افتد،

دوصورت: او دوصورت دارد که یکی وکیل و دیگری تبهکار است و به فکر انتقام از بتمن و نابودی شهر است،

ردهود: ردهود یا جیسون که به فکر انتقام از بتمن است.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Warner Bros. Animation, The LEGO Group, DC Entertainment

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه