• امروز : 17 خرداد 1402
logo

نقد و بررسی انیمیشن فرزندان گرگ (wolf children)

author-img

توسط : معصومه جویباری ارزیاب کدومو

3 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

1467 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 13 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
فرزندان گرگ، در  سال 2012 با ایده‌ی مامورو هوسودا ساخته شد. این انیمه داستانی فانتزی است در مورد هانا و دو فرزند گرگینه‌اش. هانا در نقش مادری خود با چالش‌های بسیاری مواجه می‌شود. او می‌تواند از راه رسم زندگی در جامعه به فرزندانش بیاموزد، اما در مورد زندگی به‌عنوان یک گرگ، نمی‌تواند راهنمای فرزندانش باشد. او به خانه‌ای روستایی در حاشیه‌ی شهر نقل مکان می‌کند تا هم فرزندانش را از جامعه‌ای که ممکن است آنها را طرد کند حفظ کند و هم آنها را برای گرگ یا انسان‌بودن آزاد گذارد. اهمیت احترام به تفاوت‌های فردی، توجه به حق انتخاب افراد، تلاش و امیدواری از پیام‌های مهم و مثبت این اثر است. خشونت و ترس در این اثر محدود است اما برای کودکان زیر 13 سال چندان توصیه نمی‌شود.

ژانر : برشی از زندگی درام فانتزی

سال 2012 117 دقیقه جزئیات کامل اثر
3 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمه‌ی سینمایی «فرزندان گرگ»، داستان مادری است که فرزندان خاصی دارد. او باید به تنهایی دو فرزند نیمه‌گرگ و نیمه‌انسانش را بزرگ کند. در این اثر، پیام‌های مثبتی مانند توجه به تفاوت‌های فردی، قائل‌بودن حق انتخاب برای فرزندان و تلاش و تسلیم‌ناپذیری وجود دارد و شخصیت هانا به خوبی فداکاری‌های مادرانه، تلاش و امیدواری را نشان می‌دهد.

در این انیمه چندین صحنه نیمه برهنگی وجود دارد و با توجه به اینکه چندان در روند داستان تاثیرگذار نیست، پیشنهاد می‌شود از نسخه‌ی پالایش شده استفاده نمایید. هر چند این انیمه از نظر شاخص‌های ترس و خشونت، به چند صحنه‌‌ی اندک محدود است اما تماشای آن به دلایل زیر برای کودکان زیر 9 سال مناسب نیست. به طور کلی ممکن است پیام این انیمه توسط کودکان به خوبی درک نشود و کودکان خردسال، با تماشای گرگ‌شدن شخصیت‌ها بترسند و یا آن را باور کنند. توصیه می‌شود کودکانی که قابلیت تشخیص تخیلی‌بودن داستان را ندارند، حتما از تماشای آن پرهیز کنند. همچنین داستان، با جدایی هانا از دو فرزندش پایان می‌یابد. هرچند که در پایان هانا این واقعیت را می‌پذیرد که فرزندانش باید مسیر خود را طی کنند، اما این واقعیت باعث ناراحتی و غم در کودکان می‌شود و برای آنها غیرقابل‌پذیرش است. هانا تصمیم می‌گیرد که فرزندان خود را در خانه به دنیا آورد که این قضیه می‌تواند برای کودکان سوال‌برانگیز باشد.

در صورتی که والدین از نسخه پالایش‌شده استفاده کنند و توان پاسخگویی به سوالات فرزندشان را داشته باشند، می‌توانند با فرزندان بالای 13 سال از این اثر استفاده نمایند. به طور کلی، پیام و خط داستانی برای افراد زیر 13 سال چندان قابل درک نیست و می‌توان گفت این اثر بیشتر برای بزرگسالانی که جایگاه تربیتی دارند ساخته شده است.

خلاصه:

در این اثر پیام‌های مثبت غلبه دارد، اما به‌دلیل پایان تلخ و تخیلی‌بودنش برای افراد زیر 13 سال توصیه نمی‌شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

چه چیزی باعث می‌شود که هانا شخصیتی دوست‌داشتنی باشد؟

هانا چگونه توانست بر سختی‌ها و مشکلات غلبه کند؟

چه چیزی یوکی و آمه را از همدیگر متفاوت می‌کرد؟

به نظر شما هانا باید مانع آمه می‌شد و فرزندش را نزد خود نگه می‌داشت؟

خلاصه: از فرزند خود در مورد تفاوت‌ها و انتخاب‌های یوکی و آمه  و نقش مادر در تربیت فرزندانش سوال کنید.

داستان اثر

هانا، دختر دانشجویی است که در کلاس‌های دانشگاه، با پسری آرام و اهل مطالعه آشنا می‌شود. مدتی پس از قرارگذاشتن با این پسر، متوجه می‌شود که او یک گرگینه است. در واقع او یک نیمه‌انسان و نیمه‌گرگ است که می‌تواند در مواقعی خودش را به‌صورت یک گرگ درآورد. هانا زندگی عاشقانه‌اش را با او آغاز می‌کند و مدتی بعد صاحب دو فرزند دختر (یوکی) و پسر (آمه) می‌شود.

یک روز بارانی، هانا در انتظار همسرش، با دو فرزند خود در خیابان‌ها او را جست‌وجو می‌کند که با جسد او در حالت گرگینه‌اش در رودخانه مواجه می‌شود. هانا نمی‌داند علت مرگش چه بوده، شاید غریزه‌ی طبیعی‌اش برای شکار او را به مرگ کشانده باشد.

 پس از این هانا در بزرگ‌کردن دو فرزند نیمه‌گرگ و نیمه‌انسانش با چالش‌های بسیاری مواجه می‌شود. دخترش یوکی، مدام برای رسیدن به خواسته‌هایش به گرگ تبدیل می‌شود و پسرش آمه بی‌حال و مریض است و هانا نمی‌داند باید او را نزد پزشک یا دامپزشک ببرد. همسایه‌ها نیز از سر و صدای آنها شکایت می‌کنند و هانا برای پنهان‌کردن واقعیت فرزندانش تحت فشار قرار می‌گیرد. او تصمیم می‌گیرد به یک خانه‌ی روستایی نقل مکان کند تا بتواند هم از فرزندانش به خوبی مراقبت کند و هم آنها را برای انتخاب نوع زندگی‌شان آزاد بگذارد. او سعی دارد فرزندانش را از خطرات محیط و جامعه دور نگه دارد و در عین حال آنها را آزاد بگذارد تا راه رسم زندگی انسانی یا زندگی در طبیعت وحشی را بیاموزند. هانا با تلاش و کار مداوم، خانه و زندگی جدیدشان را سروسامان می‌دهد و بارها تلاش می‌کند تا در مزرعه نزدیک خانه‌اش سبزیجات بکارد.

مدتی بعد یوکی و آمه وارد مدرسه می‌شوند. یوکی تلاش می‌کند در میان هم‌کلاسی‌هایش پذیرفته شود و کم‌کم از جنبه‌ی گرگینه‌‌ای خود فاصله می‌گیرد. آمه اما چندان با همسالانش نمی‌جوشد و به مدرسه نمی‌رود، بلکه ارتباط عمیق‌تری با طبیعت برقرار می‌کند. او با گرگی ارتباط برقرار می‌کند که جنگل تحت قلمرو اوست. آمه او را «سنسی» خطاب می‌کند. سنسی پس از مدتی مجروح می‌شود و آمه می‌خواهد پس از او، مسئولیت سنسی را به عهده بگیرد. در نهایت این هاناست که باید فرزندش را رها کند و انتخاب فرزندش را بپذیرد.

جزئیات اثر

کارگردان: مامورو هوسودا/ Mamoru Hosoda

نویسنده: مامورو هوسودا/ Mamoru Hosoda

نام تهیه‌کننده: Yuichiro Saito

نام بازیگران: Aoi Miyazaki, Takao Osawa

نام شخصیت ها:

 هانا: دختر دانشجویی است که عاشق مردی نیمه‌انسان و نیمه‌گرگ می‌شود. هانا زندگی عاشقانه‌اش را با این مرد آغاز می‌کند و چندی بعد صاحب دو فرزند می‌شود در حالی که هیچ چیزی از تربیت گرگینه‌ها نمی‌داند و در ادامه همسرش را نیز از دست می‌دهد. او برای اینکه فرزندانش بتوانند نوع زندگی‌شان را انتخاب کنند، به روستایی دورافتاده نقل مکان می‌کند.

یوکی: فرزند ارشد و دختر هاناست. یوکی بسیار پرانرژی است و دائماً به حالت گرگ یا انسان تغییر شکل می‌دهد. او دوست دارد به مدرسه برود و دوست پیدا کند و بین دوستانش مقبول باشد. ترجیح او زندگی در میان انسا‌ن‌هاست.

آمه: پسر هانا که آرام و گوشه‌گیر است. در کودکی چندان به گرگ‌بودن علاقه نداشت، اما با ورود به مدرسه به‌تدریج بیشتر به دامان طبیعت پناه می‌برد و تصمیم دارد برای ادامه زندگی گرگینه‌بودن را انتخاب کند.

کشور سازنده: ژاپن

کمپانی سازنده: Studio Chizu/ استودیو چیزو

جوایز و افتخارات: در سال 2013 در جوایز آکادمی ژاپن که معادل اسکار ژاپنی است، برنده‌ی عنوان انیمیشن سال شد.

مخاطب اثر: نوجوانان

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد فرزندان گرگ

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!