• امروز : ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

طعمه کوسه

طعمه کوسه

بررسی تخصصی انیمیشن Shark Bait

author-img

توسط : ریحانه دماوندی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  طعمه کوسه انیمیشنی ماجراجویی- خانوادگی است که داستان ماهی کنجکاو و مهربانی به نام پای را روایت می‌کند. پای در کودکی پدر مادرش را از دست می‌دهد و به دنبال قولی که به مادرش داده بود به ریف می‌رود تا زندگی جدیدی را آغاز کند. در آنجا عاشق ماهی‌ای به نام کوردلیا می‌شود که مورد توجه کوسه‌ای زورگو به نام تروی است و همین مسئله باعث می‌شود او وارد جریاناتی شود. این انیمشن حاوی موضوعاتی مانند شجاعت، تسلیم ناپذیری در مقابل زورگویان، کمک به دیگران و... است و فرصت خوبی را ایجاد می‌کند تا با کودکانتان درباره ی این موضوعات صحبت کنید.

سال 2006 77 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

تروی، کوسه‌ی بدجنسی که در نزدیکی ریف زندگی می‌کند بارها و بارها جلوی ماهی‌ها به خصوص کوردلیای زیبا و معروف را می‌گیرد و او را با صحبت ها و لمس‌کردن‌هایش مورد آزار قرار می‌دهد. همچنین تروی و دستیارانش بارها به پای هم حمله می‌کنند و او را تهدید کرده و کتک می‌زنند. صحنه هایی از تعقیب پای و کوردلیا توسط تروی و فرار آنها در انیمیشن وجود دارد. دستیاران تروی از کلمات خشنی برای مسخره کردن دیگر ماهی‌ها و بین خودشان استفاده می کنند و یکدیگر را مسخره می کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در ابتدای انیمشن مشاهده می‌شود که ماهی‌ها با ترس از تور ماهی‌گیری انسان‌ها فرار می‌کنند اما پای و والدینش گرفتار می‌شوند. والدین پای او را نجات می‌دهند اما خودشان نجات پیدا نمی‌کنند و پای از پدر مادرش جدا می‌شود. تروی کوسه‌ی زورگوی انیمشین به تعقیب کوردلیا و پای می‌پردازد تا آنها را اذیت کند. صحنه‌هایی از اذیت و آزار کوردلیا و پای توسط تروی نیز وجود دارد .

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

خاله‌ی پای از طریق رمالی کردن و فریب دادن ماهی‌ها امرار معاش می‌کند . تروی کوردلیا را با کلمات و لمس کردنش اذیت می‌کند، همچنین کلمات توهین آمیز و مسخره کننده ای نمایش داده می شود.

جزئیات
پیام مثبت

داستان انیمیشن بر این تاکید دارد که خشونت و زورگویی راه‌حل مناسبی برای حل مسائل نیست و این امر نکوهش می‌شود. پای شخصیت اصلی داستان با تلاش و کوشش زیاد، یاد می‌گیرد چطور با استفاده از قوه‌ی تفکر خود جلوی زورگویی‌های تروی بایستد و به اهالی ریف کمک کند. اهالی ریف هم دست از ترس خود برمی‌دارند و با همکاری هم مشکلات خود را حل می‌کنند.

جزئیات
الگوی مثبت

پای شخصیتی مهربان دارد و همیشه آماده ‌ی کمک به دیگران است و برای رسیدن به اهدافش تلاش و کوشش فراوانی می‌کند و ناامید نمی‌شود . کوردلیا هم ماهی‌ای شجاع و مهربان است که در برابر تروی از خود ضعف نشان نمی‌دهد و تمام تلاشش را برای کمک به ماهی‌های ریف می‌کند. نرسیا هم لاک‌پشت خردمندی است که به پای آموزش می‌دهد و بر استفاده از قوه‌ی فکر تاکید می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن طعمه کوسه که با نام دیگر صخره شناخته می‌شود، داستان ماهی شجاع و مهربانی به نام پای را روایت می‌کند. پای در کودکی پدر و مادر خود را طی یک حادثه‌ی غم‌انگیز از دست می‌دهد و تحت حمایت پرسی و مادرش که دلفین هستند قرار می‌گیرد. صحنه‌ی جدایی پای از والدینش ممکن است برای کودکانی که روحیه‌ی حساسی دارند رنج‌آور باشد؛ بنابراین اگر کودک حساسی دارید با او همدلی کنید و تاکید کنید این یک انیمیشن است و شخصیت اصلی داستان با کمک دوستانش می‌تواند از این مسئله گذر کند. پای پس از این واقعه به دنبال قولی که به مادرش هنگام جدایی داده، با کمک دوستش پرسی، به سمت ریف می‌رود تا زندگی جدیدی را کنار خاله اش پرل شروع کند. خاله پرل با فریب دادن مردم و اینکه می‌تواند آینده را توسط یک گوی پیش‌بینی کند امرار معاش می‌کند. با کودکان خود درباره این مشاغل و غیر قانونی و صحیح نبودنشان صحبت کنید.  پای پس از ورودش به ریف عاشق ماهی‌ای زیبا و معروف به نام کوردلیا می‌شود. سیر داستان از این پس عاشقانه می‌شود و حاوی صحنه های رمانتکی میان کوردلیا و پای است. اگر روی این مسائل حساسیت دارید به این نکته توجه کنید. منطقه ریف توسط کوسه‌ای به نام تروی مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرد. تروی علاقه‌ی ویژه‌ای به کوردلیا دارد و کوردلیا همواره با شجاعت مقابل زورگویی‌های تروی می‌ایستد اما زمانی که تروی به پای آسیب  می‌ر‌ساند و او را تهدید به مرگ می‌کند کوردلیا تسلیم تروی می‌شود و به او قول ازدواج می‌دهد. صحنه هایی که در آن تروی و دستیارانش وجود دارند حاوی لحظات خشونت آمیزی است که باید به آن توجه کنید و درباره‌ی غلط بودن این کار و عواقب آن با کودکانتان صحبت کنید . پای برای نجات کوردلیا از اهالی ریف کمک می‌خواهد اما هیچ کدام به او کمک نمی‌کنند و در نهایت پای تصمیم می‌گیرد از نرسیا لاکپشت پیری که در کشتی قدیمی زندگی می‌کند و از اهالی ریف دلخور است کمک بخواهد و از او خواهش کند فنون رزم‌آوری رابه او آموزش دهد. نرسیا معلم او می‌شود . سعی و تلاش پای برای نجات ریف و کوردلیا و همچنین تاکید نرسیا بر استفاده از تفکر در مقابله با تروی به جای تکیه کردن بر زور و بازو  و اهمیت همکاری برای عبور از اتفاقات سخت از نکات آموزنده‌ی این انیمیشن است که می‌توانید در این باره با کودک خود به گفت‌و‌گو بپردازید. از نکات دیگری که باید به آن توجه شود توجه بیش از اندازه ریف به ظاهر و زیبایی کوردلیا به جای تاکید بر شخصیت مهربان و شجاع اوست بهتر است در هنگام تماشای انیمشن توجه کودک را به خصوصیات اخلاقی شخصیت های انیمشن جلب کنید.

خلاصه:  استفاده از قوه تفکر به جای تکیه بر جثه‌ی بزرگ ، تاکید بر همکاری و سعی و تلاش برای رسیدن به اهداف از نکات آموزنده این انیمیشن است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با کودکان خود می توانید در این باره صحبت کنید : آیا خشونت و زورگویی راه‌حل مناسبی برای حل مسائل  است ؟ پای چه کار دیگری می‌توانست برای حل مشکل ریف انجام دهد؟ آیا تا به حال با آدم هایی مثل تروی برخورد داشته ای ؟ چه کاری در مقابلش انجام داده ای ؟ اگر شخصی مورد زورگویی و آزار و اذیت قرار بگیرد تو به او کمک می‌کنی ؟ برای کمک به او از چه روش‌هایی استفاده می‌کنی ؟

خلاصه:

آیا خشونت و زورگویی راه صحیحی برای رسیدن به اهداف است ؟

داستان انیمیشن

داستان انیمیشن درمورد ماهی‌ای به نام پای است که در کودکی پدر و مادرش گرفتار ماهی‌گیران شدند. پای به مادرش قول داد که برای زندگی کردن به ریف نزد خاله‌اش پرل برود. پای به کمک دوست دلفینش به سمت ریف می‌رود تا زندگی جدیدی را آغاز کند. پای در ریف ماهی زیبایی به نام کوردلیا را ملاقات می‌کند و عاشق او می شود ولی کوردلیا ماهی است که مورد توجه کوسه‌ای به نام تروی است . تروی زورگویی است که به آزار اذیت ماهی های ریف می‌پردازد و به دنبال تصاحب کوردلیا است. کوردلیا و پای به هم علاقه‌مند می‌شوند و تروی پای را تهدید به مرگ می‌کند در نتیجه کوردلیا به خاطر نجات پای به ازدواج با تروی رضایت می‌دهد. پای این مسئله را نمی‌پذیرد و از نرسیا ( لاکپشت 250 ساله ای که در کشتی ای قدیمی زندگی می کند و فنون مبارزه را بلد است.) می‌خواهد که او را تعلیم دهد تا با تروی مبارزه کند و او را شکست دهد. پای همچنین ماهی‌های ریف را نیز تشویق به مبارزه علیه تروی می‌کند ولی آن‌ها به خاطر ترس درخواست همکاری پای را رد می‌کنند. در نهایت پس از یک ماه زمان مبارزه پای و تروی فرا می‌رسد و ماهی‌های ریف نیز سرانجام برای شکست دادن تروی به او می‌پیوندند. در نهایت با شجاعت و هوش پای و همکاری اهالی ریف تروی شکست می‌خورد و صلح و آرامش به ریف بازمی‌گردد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: هاوارد بیکر،جان فاکس،کیونگ هو لی/ Howard E. Baker, John Fox, Kyung Ho Lee

نویسنده: اسکات کلونجر،کریس دنک، آنورگا مهتا/ Scott Clevenger, Chris Denk, Anurag Mehta

نام تهیه کننده: Youngki Lee, Davide Hillary, Eeljin chae/ یانگ کی لی، دیوید هیلاری، الجین چائه

نام بازیگران: ایوان ریچل وود، فردی پرینز، راب اشنایدر، جان ریس-دیویس/ Evan Rachel wood, Freddie Prinze, Rob Schneider, John Rhys Davies

نام شخصیت ها:

پای: شخصیت اصلی داستان و یک ماهی سخت‌کوش و مهربان که به خاطر قولی که به مادرش داده به منطقه‌ای به نام ریف می‌رود و درگیر ماجراهایی می‌شود.

کوردلیا: ماهی زیبا و معروفی که در ریف زندگی می‌کند و مورد اذیت و آزار تروی که یک کوسه است قرار می‌گیرد.

تروی : کوسه‌ی بدجنسی که به اذیت آزار ماهی‌های ریف می‌پردازد.

نرسیا: لاک پشت250ساله‌ای که در کشتی ای قدیمی زندگی می‌کند و بعد ها معلم پای می‌شود.

کشور سازنده: آمریکا-کره جنوبی

کمپانی سازنده: CJ Entertainment, Weinstein Company

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه