سم‌سم

بررسی تخصصی انیمیشن sam sam

سم‌سم

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن سم‌سم در فضای فانتزی با کاراکترهای فضایی خلق ‌شده است. ژانر آن ماجراجویی است و داستان زندگی سم‌سم و دوستش، مگا را، روایت می‌کند. سم‌سم با استفاده از قدرت تفکر و هوش خود توانست مردم شهر را نجات دهد و به یک ابرقهرمان تبدیل شود.

سال 2019 75 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

اکثر خشونت‌ها قالب فانتزی دارند. مگا دختری است که پدرش فرمانده و مادرش خواننده است. پدرش بسیار مستبد است و با او با تحکم صحبت می‌کند. پدر مگا چون در کودکی مورد تمسخر بچه‌ها قرار گرفته، از آن‌ها کینه به دل ‌گرفته است و با ساخت یک هیولا قصد ناامیدکردنشان را دارد. هیولا به‌دنبال مردم، به‌خصوص بچه‌ها می‌رفت و با پرتاب شلیکِ غم، آن‌ها را مأیوس و ناامید می‌کرد. سم‌سم با تعقیب‌وگریزهایی توانست از دست هیولا نجات پیدا کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

پدر مگا فرمانده‌ی مستبدی است که از خنده‌ی بچه‌ها متنفر است. به همین دلیل با ساخت هیولا قصد انتقام‌گرفتن از آن‌ها را داشت. مردم، به‌خصوص بچه‌ها، از حضور این هیولا در سیاره‌شان بسیار می‌ترسیدند؛ زیرا با پرتاب شلیکی، آن‌ها را به موجود ناامیدی تبدیل می‌کرد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

نافرمانی از والدین و دروغ‌گفتن به آن‌ها در چندصحنه دیده می‌شود. روزی مگا از منطقه‌ی امنی که مادرش دستور داده بود بیرون نرود، خارج می‌شود و با سم‌سم آشنا می‌شود. مگا برای اینکه با سم‌سم به مدرسه‌ی ابرقهرمانان برود، به پدر و مادرش دروغ می‌گوید تا دل آن‌ها را به‌دست آورد. او به آن‌ها گفته بود به مدرسه‌ی آواز می‌رود، درحالی‌که با سم‌سم به مدرسه‌ی ابرقهرمانان می‌رفت. سم‌سم که قدرت‌های ماورایی نداشت، توسط دوستانش تحقیر می‌شد. به همین دلیل مگا بدون اجازه‌ی پدرش، اسپری مخصوص پودرکردن اشیاء را برداشت تا به‌وسیله‌ی آن سم‌سم فکر کند قدرت دارد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

سم‌سم به‌دنبال به‌دست‌آوردن قدرت‌های ماورایی بود، غافل از اینکه لازم نبود با قدرت ماورایی کارهای خارق‌العاده انجام دهد، بلکه استفاده از هوش و تفکر هم می‌تواند به‌عنوان یک قدرت، عامل براندازی دشمن باشد. او در آخر متوجه این موضوع شد و باهوشش توانست مردم سیاره را نجات دهد. پدر مگا هم به‌خاطر اتفاقی که در کودکی برایش افتاده بود، از بچه‌ها متنفر بود، او کینه به دل ‌گرفته بود و همین امر باعث شد هیولایی که برای غمگین‌کردن بچه‌ها ساخته بود، گریبان فرزند و همسرش را هم بگیرد و آن‌ها را نیز افسرده کند. این امر نشان‌دهنده‌ی آن است که بازخورد اعمال و افکار ما به خود ما برمی‌گردد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

سم‌سم با استفاده از قدرت هوش و تفکر توانست به همه نشان دهد که برای ابرقهرمان‌شدن به کارهای خارق‌العاده و محیرالعقول نیازی نیست، بلکه می‌توان با قدرت خلاقیت و تفکر به یک ابرقهرمان تبدیل شد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) خلاصه و سیر داستان را تشریح کنید.

2) مهم‌ترین پیامی را که از این انیمیشن دریافت کرده است، بازگو کند.

3) نظرش را در رابطه با دروغ مگا بپرسید. اگر دروغ نمی‌گفت، چه اتفاقی می‌افتاد؟

4) نظرش را درباره‌ی کینه و انتقام بپرسید. آیا کار پدر مگا درست بود؟

5) نظرش را درباره‌ی پیام انتهای انیمیشن بپرسید. به‌نظر او یک ابرقهرمان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

6) از او بپرسید آیا دوست دارد شبیه سم‌سم، یک ابرقهرمان باشد یا شبیه پدر و مادرش که قدرت‌های عجیبی دارند؟ با این سؤال متوجه می‌شوید که چه‌قدر از توانایی‌های خود شناخت دارد و آیا به دنبال نجات اطرافیان است یا خیر.

خلاصه: از فرزندتان بخواهید تا ویژگی‌های یک ابرقهرمان واقعی را بگوید.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن برای کودکانی که به فکر کارهای خارق‌العاده و متفاوت هستند، می‌تواند مفید باشد. آن‌ها با دیدن انتهای انیمیشن متوجه می‌شوند که برای تبدیل‌شدن به یک ابرقهرمان، نیازی به لباس مخصوص و کارهای مخصوص ندارند، بلکه باقدرت هوش و تفکر می‌توانند برای خود و جامعه‌شان یک ابرقهرمان محسوب شوند. البته در کنار این پیام مثبت برخی از کارهای مگا هم می‌تواند روی فرزندتان تأثیر منفی بگذارد. مگا برای رسیدن به هدفش به پدر و مادرش دروغ گفت و کاری را که خودش تمایل داشت انجام داد یا اینکه مگا برخلاف حرف مادرش از محدوده‌ی امن خارج شد. می‌توانید در هنگام دیدن این صحنه‌ها با فرزندتان درباره‌ی منفی‌بودن این کار توضیح دهید. می‌توانید درباره‌ی اشتباهات مگا در برخورد با خانواده‌اش، با فرزند خود گفت‌وگو کنید و برای تشخیص رفتارهای درست از نادرست او را راهنمایی کنید.

علاقه‌ی‌ زیاد مگا برای رفتن به مدرسه‌ی ابرقهرمانان و تلاش او برای این مهم، ممکن است کودکان را به انجام‌دادن کارهای خارق‌العاده علاقه‌مند کند. می‌توانید با توجه به استعداد‌های فرزندتان به او توضیح دهید که این کارها در دنیای واقعی رخ نمی‌دهد و همان‌طور که در انتهای داستان مشاهده می‌شود، مهم استفاده‌ی به‌جا از هوش و تفکر است. تماشای این فیلم موقعیت خوبی برای گفت‌وگو با فرزندتان در حوزه‌ی‌ توانایی‌ها و استعدادهای اوست. مگا شخصیتی است که برای رسیدن به اهدافش تلاش می‌کند. اشاره به تلاشگری مگا به‌عنوان یکی از عوامل اصلی موفقیتش می‎تواند برای کودکان، به‌ویژه زمانی‌که در برخورد با همسالانشان دچار کاهش اعتمادبه‌نفس می‌شوند، مفید باشد. می‌توانید برای او لباس مخصوص بخرید و از او بخواهید با شعبده‌بازی کارهای عجیبی انجام دهد. او با این کار متوجه می‌شود که در دنیای واقعی نمی‌تواند خیلی از کارها را انجام دهد و کم‌کم خودش با دیدن انتهای داستان متوجه موضوع مهم‌تری مانند هوش می‌شود. البته مسئله هوش درباره‌ی همه‌ی بچه‌ها صدق نمی‌کند، می‌توانید با توجه به استعدادها و توانایی‌های فرزندتان برای او مثال‌هایی بزنید تا متوجه آن‌ها شود و در آن زمینه فعالیت کند.

همچنین پدر مگا به دلیل تمسخر اطرافیانش در کودکی، از بچه‌ها کینه به دل ‌گرفته بود و قصد انتقام داشت، در این مورد حتماً از عواقب کینه‌توزی و انتقام‌گیری با فرزندتان صحبت کنید. پدر مگا با ساخت هیولا قصد انتقام از بچه‌ها را داشت؛ ولی باعث شد خانواده‌اش هم توسط هیولا غمگین بشوند.

خلاصه: درباره‌ی ویژگی‌های یک قهرمان واقعی با فرزندتان صحبت کنید.

داستان انیمیشن

پدر و مادر «سم‌سم» هردو «ابرقهرمان» بودند. سم‌سم هم منتظر بود مانند پدر و مادرش قدرت‌های درونش پیدا شود و به یک ابرقهرمان تبدیل شود. در سیاره‌ی «مریخ» هم دختری به نام «مگا» زندگی می‌کرد که پدرش فرمانده‌ی بداخلاقی بود و از بچه‌ها متنفر بود، مادرش هم خواننده بود. او برخلاف خواست پدر و مادرش دوست داشت ابرقهرمان شود، به همین دلیل به مدرسه‌ی «ابرقهرمانان» رفت و با سم‌سم و دوستانش آشنا شد. مگا در مدرسه نقاب می‌زد تا دوستانش متوجه نشوند که او فرزند «مریخ‌خان» است؛ زیرا همه می‌دانستند که مریخ‌خان از بچه‌ها متنفر است؛ اما رفته‌رفته متوجه این موضوع شدند و با او قهر کردند. پدر مگا به همراه یک دانشمند، «هیولایی» ساخت تا به‌وسیله‌ی آن بچه‌ها را غمگین کند. هیولا به سیاره‌ی بچه‌ها رفت و همه مردم آن سیاره را غمگین و افسرده کرد. هیولا به دنبال سم‌سم بود که وارد سیاره‌ی مریخ شد و مردمان آنجا را هم افسرده کرد. ناگهان سم‌سم متوجه شد هیولا با خندیدن کوچک‌تر می‌شود، به همین دلیل نمایشی برای او اجرا کرد تا او را بخنداند. همین امر محقق شد و او به هیولای کوچکی تبدیل شد که باعث خنداندن و شادی بقیه می‌شد. به این ترتیب سم‌سم با قدرت فکر توانست به یک ابرقهرمان تبدیل شود و همه را نجات دهد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Tanguy de Kermel/ تانگوی دی کرمل

نویسنده: Serge Bloch, Valérie Magis, Jean regnaud / سرجی بلاچ، والری ماگیز، جین رگناد

نام تهیه‌کننده: Damien Brunner, Didier Brunner, Gaëtan David, André Logie / دامین برانر، دیدر برانر، گاتان دیوید، آندره لوجی

نام بازیگران:

نام شخصیت‌ها:

سم‌سم: پسر شجاع و باهوشی که توانست با استفاده از قدرت هوش به یک ابرقهرمان تبدیل شود،

مگا: دختر شجاعی از سیاره‌ی مریخ که سعی کرد برخلاف فکر پدر و مادرش به‌دنبال علایقش برود،

مریخی‌خان اول: پدر مگا و فرمانده‌ی سیاره‌ی مریخ است، او به‌خاطر تمسخر بچه‌ها در کودکی به‌دنبال انتقام از آن‌ها برمی‌آید.

کشور سازنده: فرانسه

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه