• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

سفر به دهلی

سفر به دهلی

بررسی تخصصی انیمیشن Delhi Safari

author-img

توسط : فاطمه سادات حجتی ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

در انیمیشن «سفر به دهلی» پس از کشته‌شدن یوزپلنگ پدر توسط سازندگان برج، گروهی از حیوانات با اصرارهای یوزپلنگ پسر، تصمیم می‌گیرند برای اینکه محیط زندگی خود را حفظ کنند، به دهلی سفر کنند و از انسان‌ها و مسئولین پارلمان بپرسند که چرا محل زندگی آن‌ها در آستانه‌ی نابودی قرار گرفته است. آن‌ها برای ارتباط با انسان‌ها از یک طوطی سخنگو کمک می‌گیرند و انسان‌ها با صحبت‌های او متوجه اشتباه خود می‌شوند.

سال 2012 86 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

بیشترین خشونتی که در این انیمیشن دیده می‌شود نمایش اسلحه و سلاح‌های مختلف مانند چاقو و تفنگ توسط باجرنگی و انسان‌هاست. همچنین نقشه‌هایی که باجرنگی برای کشتن الکس می‌کشد خطرناک است. اما درنهایت از کارش پشیمان می‌شود و با او دوست می‌شود. در جایی که انسان‌ها به جنگل‌ها حمله می‌کنند، صحنه‌هایی از حمله‌ی تخریب‌گرانه‌ی ماشین‌آلات به نمایش گذاشته می‌شود که علاوه‌بر خشونت علیه طبیعت، همراه با غمی برای ازدست‌دادن سلطان است که این غم بر شخصیت‌های داستان و احساس مخاطب مؤثر است. درگیری میان مادر یووی و کفتارها نیز از موارد خشونتی است که در این اثر نمایش داده شده است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

اکثر صحنه‌های ترسناک مانند فرارکردن یووی، سلطان و دوستانش هنگام خطر همراه با موسیقی ترسناک است. کشته‌شدن سلطان جلوی چشم یووی و مادرش و یادآوری لحظه‌ی مرگ و غم ازدست‌دادن پدر از صحنه‌های دلخراش این انیمیشن است. صحنه‌های درگیری میان حیوانات و حمله‌ی انسان‌ها به جنگل از مواردی است که ممکن است باعث ترس در مخاطب شود. فرار از گروه زنبورها، مواردی از سقوط‌کردن و تصادفی که در دهلی اتفاق می‌افتد می‌تواند برای مخاطب همراه با ترس اندکی باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری اجتماعی در این انیمیشن تنها در دو مورد مشاهده شده که عبارت‌اند از دروغ‌گفتن باجرنگی هنگامی که قصد اذیت‌کردن الکس را داشت درحالی‌که گفت قصد محافظت از او را دارم و دوم فریبکاری الکس زمانی‌که می‌توانست حرف بزند اما خود را به بی‌زبانی زده بود که درنهایت هردو از کارهای بد خود پشیمان می‌شوند و از یکدیگر عذرخواهی می‌کنند.

جزئیات
پیام مثبت

پیامی که مادر یووی بر آن تأکید داشت این بود که «کسی که نجات می‌دهد از کسی که می‌کشد بزرگ‌تر است.» و همین صحبت او بر روی باجرنگی تأثیر گذاشت و او بااینکه از الکس بسیار ناراحت بود، اما درنهایت جان او را نجات داد. همچنین بااینکه سلطان کشته شده بود، اما یووی تنهاکسی بود که او را می‌دید و هرچه تلاش می‌کرد که مادر و بقیه‌یی حیوانات او را ببینند موفق نمی‌شد تااینکه باگا به نکته‌ی بسیار خوبی اشاره کرد؛ گفت بودنِ صفات خوب سلطان در هرکسی یاد او را زنده نگه می‌دارد و به‌راحتی می‌توان او را دید. همان‌طورکه شنیده‌ایم «سعدیا، مرد نکونام نمیرد هرگز؛ مرده آن است که نامش به نکویی نبرند.» در اواخر داستان، الکس برای اینکه انسان‌ها ناراحتی حیوانات را از تخریب جنگل درک کنند ابتدا آن‌ها را تهدید می‌کند و از این طریق وجدان انسان‌ها بیدار شده و به نادرست‌بودن تخریب جنگل و به بی‌توجهی به زیستگاه حیوانات پی می‌برند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

یووی به‌عنوان یک شخصیت و الگوی مثبت در این انیمیشن نقش مهمی ایفا می‌کند. او بااینکه سن کمی دارد ولی با روحیه‌ای قوی و انگیزه‌ای بالا تلاش می‌کند تا سایر حیوانات را مجاب کند تا برای حفظ جنگل اقدام کنند و با همراهی آنان و استفاده از توانایی همه‌ی حیوانات جنگل به این هدف دست پیدا می‌کند. او در آغاز داستان پدرش را که حامی اوست از دست می‌دهد ولی ناامید نشده و به‌جای ناراحتی بر روی هدف اصلی که حفظ جنگل است تمرکز می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

با توجه به اینکه الکس در شهر زندگی کرده بود و حیوانات در جنگل، حیوانات امور لازم برای شکایت‌کردن از انسان‌هایی که جنگل را تخریب کردند نمی‌دانستند، اما الکس اشخاص و اماکن مانند پارلمان، نماینده‌ی مجلس و...که مرتبط برای شکایت بودند را به حیوانات توضیح داد.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «سفر به دهلی» داستان کشته‌شدن یک یوزپلنگ درمقابل چشم فرزند و همسرش توسط انسان‌هایی است که جنگل را تخریب می‌کنند و در آنجا برج می‌سازند. این مسئله ممکن است کودکان را نگران کند. بنابراین لازم است به‌عنوان مادر یا پدر، با فرزندان خود همدلی کنید و هنگام تماشای صحنه‌های نگران‌کننده با آن‌ها همراه باشید و درمورد مرگ و ازدست‌دادن عزیزان با توجه به سنش صحبت کنید.

در این انیمیشن پیام‌های خوب و مثبتی مانند دفاع از حق خود و مقاومت دربرابر تخریب محیط زیست با استفاده از صحنه‌هایی تقریباً خشن و ترسناک به نمایش درآمده است. درنهایت حیوانات با همکاری و کمک به یکدیگر به محیط طبیعی زندگی خود برمی‌گردند. همچنین صحنه‌هایی از آواز و حرکات موزون دیده می‌شود که جهت دلجویی، انگیزه و امید و استقبال از مهمان به کار گرفته شده است. موزیکال‌بودن بعضی صحنه‌ها ممکن است برای کودک شما جذّاب باشد که می‌توانید با گفت‌وگو به او توضیح دهید که در فرهنگ برخی کشورها مانند هند بعضی از رفتارها هنجار و پذیرفته شده است و از سنّت‌های آنان است.

خلاصه: شما می‌توانید با تماشای این محصول به همراه فرزندتان به او یادآوری کنید همان‌طورکه خانه و خانواده برای ما ارزشمند است و از آن‌ها حفاظت می‌کنیم، جنگل‌ها و طبیعت برای حیوانات ارزشمند است و نباید به آن‌ها آسیب برسانیم.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

پس از دیدن انیمیشن با فرزندان خود درمورد وظایف انسان درمقابل طبیعت و محیط‌زیست صحبت کنید. از او بپرسید که اصرار یووی برای ماندن در محل زندگی‌اش، یعنی جنگل، درست بود یا اصرار مادرش برای رفتن از جنگل برای زنده‌ماندن؟ چه کارهایی محل زندگی و زیستگاه حیوانات را به خطر می‌اندازد؟ به نظر تو با کسانی که محیط‌زیست را تخریب می‌کنند چه باید کرد؟ در آخر درباره‌ی تلاش و مقاومت برای رسیدن به حق خود باوجود تمام سختی‌ها با او صحبت کنید.

خلاصه: با فرزند خود درمورد حفاظت از محیط‌زیست، عوامل تخریب آن و نتایج ویرانی جنگل‌ها و طبیعت گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

انیمیشن «سفر به دهلی» روایت تخریب محیط‌زیست و جنگل‌ها توسط انسان‌ها است که محل زندگی حیوانات را به خطر می‌اندازد. در این انیمیشن یوزپلنگ پدر (سلطان) توسط سازندگان برج‌ها کشته می‌شود. با این اتفاق، همسر او و سایر حیوانات برای زنده‌ماندن تصمیم به ترک جنگل می‌گیرند اما یووی (یوزپلنگ کوچک) اصرار به ماندن در محل زندگی خود دارد و مادر و دوستان خود را راضی می‌کند تا با انسان‌ها صحبت کنند که به محیط‌زیست آسیب نرسانند.

آن‌ها برای اینکه صدای خود را به گوش انسان‌ها برسانند از یک طوطی سخنگو به نام الکس کمک می گیرند و نهایتاً انسان‌ها را متوجه اشتباه خود می‌کنند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Nikkhil Advani

نویسنده: Nikkhil Advani

تهیه کننده: Anupama Patil، Kishor Patil

بازیگران: Govinda, Akshaye Khanna, Urmila Matondkar

شخصیت‌ها:

سلطان: یوزپلنگ پدر که همراه با خانواده‌ی خود (همسر و فرزندش) در یک جنگل زندگی می‌کند و توسط شکارچیان کشته می‌شود.

یووی: یوزپلنگ کوچک که در یک جنگل زندگی می‌کند و پس از کشته‌شدن پدرش توسط شکارچیان، همراه با مادر و دوستانش به شهر می‌رود تا به انسان‌ها بفهماند جنگل‌ها و محیط زندگی آن‌ها را تخریب نکنند.

باجرنگی: میمونی عصبانی که همیشه انواع سلاح را با خود دارد و معتقد است که برای دفاع از خود صحبت‌کردن فایده ندارد و تنها راه مبارزه است. او طوطی سخنگو (الکس) را رقیب خود می‌داند و قصد دارد او را بکشد اما نهایتاً با او دوست می‌شود.

باگا: خرس بزرگی که یووی او را عمو صدا می‌زند و معتقد است هرچیزی با گفت‌وگو و مذاکره قابل‌حل است.

الکس: طوطی سخنگویی که در شهر درکنار یک انسان زندگی می‌کند اما توسط یووی و دوستانش به جنگل آورده می‌شود تا نماینده‌ی آن‌ها برای حرف‌زدن با انسان‌ها باشد.

کشور سازنده: هند

کمپانی سازنده: Golden Network Asia, Krayon Pictures

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد