• امروز : ۶ بهمن ۱۳۹۹

جعبه‌ی جنگل: یخچال و چکش اسباب‌بازی

بررسی تخصصی انیمیشن Jungle Box: Refrigerator and toy hammer

جعبه‌ی جنگل: یخچال و چکش اسباب‌بازی

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این انیمیشن کوتاه در سال ۲۰۱۸ در کره‌ی جنوبی تولید شده است و ماجراهای طنزآمیزی از سه دوست را (میمون، خرس و پسربچه) در جنگل روایت می‌کند که در هرقسمت با ماجرایی کمدی روبه‌رو می‌شوند. پیامی که از تماشای این انیمیشن دریافت می‌شود، اهمیت دوستی و راست‌گویی است.

سال 2018 5 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

اتفاقات خشونت‌آمیز این انیمیشن به‌صورت طنز نمایش داده می‌شود. پنگوئنی که از درون یک یخچال از آسمان فرود می‌آید و در جمع سه دوست جنگلی قرار می‌گیرد. او برخلاف ظاهر بامزه‌اش رفتارهای خشنی دارد. پنگوئن با میمون و پسربچه‌ای که آنجا زندگی می‌کردند، بدرفتاری می‌کرد و درعوض با خرسی مهربان بود. در نبود خرسی، پنگوئن با خردکردن آجر و شیشه آن‌ها را می‌ترساند، با تهدید تبر و پتک موزهایشان را می‌گیرد و باعث ترس آن‌ها می‌شود؛ ولی خرسی از راه می‌رسد و به‌خاطر خونریزی نوک پنگوئن، فکر می‌کند دوستانش باعث اذیت پنگوئن شده‌اند. به همین دلیل سر آن‌ها فریاد می‌زند و با آن‌ها برخورد می‌کند. در قسمت دوم داستان باز هم جعبه‌ای از آسمان فرود می‌آید و این‌بار روی سر خرسی می‌افتد. خرسی و دوستانش چکش اسباب‌بازی درون جعبه را بر سر خرسی می‌زدند؛ اما در پایان به‌جای چکش اسباب‌بازی، اشتباهی از چکش واقعی استفاده کردند و باعث مرگ خرسی شدند! صحنه‌ی مستقیم از برخورد چکش با سر خرسی نشان داده نشده است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

اتفاقاتی که باعث ترس شخصیت‌های داستان می‌شود آمیخته با طنز است؛ فرود یخچال از آسمان به‌سمت جنگل، باعث ترس میمون و پسربچه و خرسی شده بود. پنگوئنی از یخچال بیرون آمد که با ورودش مهر او بر دل خرسی نشست و با او دوست شد؛ اما پنگوئن با پسربچه و میمون بدرفتاری کرد. همین امر باعث ترس آن‌ها از پنگوئن شده بود و پسربچه تصمیم گرفت او را داخل یخچال کند و به آسمان پرتاب کند؛ اما دوباره یخچال بزرگ‌تری با پنگوئن‌های بیشتر به زمین آمدند و آن‌ها را محاصره کردند و همین امر باعث ترس آن‌ها شده بود. در قسمت بعدی هم به دلیل یک اشتباه بامزه خرسی می‌میرد!

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

پنگوئنی که تازه از آسمان فرود آمده است، خودش را پیش خرسی مظلوم جلوه می‌دهد؛ اما در نبود او، دوستان خرسی را آزار می‌دهد و در یک صحنه به آن‌ها زبان‌درازی می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن ژانر کمدی دارد و پیام مثبتی در دل آن نهفته شده است. رفتار پنگوئن و عکس‌العمل میمون و پسربچه در مقابل بدی او، باعث شد اتفاق بدتری برایشان بیفتد و پنگوئن‌های بیش‌تری از آسمان به زمین فرود بیایند. بهتر بود آن‌ها از همان ابتدا باهم دوست می‌شدند تا متوجه اتفاقات بدتری نمی‌شدند. پیام مثبتی هم که در داستان دوم وجود داشت، این بود که بهتر بود پسربچه به‌جای ساخت چکش از سنگ، از همان ابتدا جریان را برای خرسی تعریف می‌کرد تا باعث مرگ خرسی نمی‌شد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

میمون، پسربچه و خرسی هرچند دچار اشتباه می‌شوند و اتفاقات بامزه و گاه ناگواری را رقم می‌زنند؛ اما دوستان خوبی برای یکدیگر هستند. خرسی قلب مهربانی دارد و پسربچه هم دوست ندارد باعث ناراحتی دوستانش شود.

جزئیات
ارزش آموزشی

پسربچه‌ای که در این انیمیشن دیده می‌شود، لباسی بر تن ندارد و خود را با برگ درختان پوشانده است. دیدن این صحنه‌ها برای مخاطب کودک بار آموزشی خوبی دارد تا مطالبی که در باب انسان‌های نخستین خوانده است، برایش تداعی شود.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) از فرزندتان بخواهید خلاصه و سیر داستان را بیان کند.

2) پیام مهمی را که از تماشای این انیمیشن دریافت کرده است، بیان کند.

3) نظرش را درباره‌ی رفتار بد پنگوئن با میمون و پسربچه بپرسید. اگر او این رفتار را نمی‌کرد، چه اتفاقاتی نمی‌افتاد؟

4) نظر فرزندتان را درباره‌ی عکس‌العمل میمون و پسربچه بپرسید. آیا این نوع رفتار در قبال رفتار زشت پنگوئن کار درستی بود؟ بهتر بود چه‌کاری انجام می‌دادند؟

5) نظر فرزندتان را درباره‌ی ساخت چکش جدید بپرسید. از او بپرسید بهترین کاری که پسربچه می‌توانست انجام دهد چه‌کاری بود تا باعث مرگ دوستش نشود؟

6) از فرزندتان بپرسید تاکنون در چنین مواقعی قرار گرفته است؟ راست گفته است یا دروغ؟

خلاصه: نظر فرزندتان را درباره‌ی رفتارهای پنگوئن و میمون و پسربچه با یکدیگر بپرسید.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن، ژانر کمدی دارد. پیام داستان در دلش نهفته شده، پس‌ نیاز است والدین گرامی ضمن تماشای انیمیشن به فرزندشان توضیحات لازم و پیام‌های دریافتی از آن را بیان کنند. پنگوئن با ورودش سعی در جلب‌توجه خرسی داشت و بدون هیچ‌دلیلی با پسربچه و میمون بدرفتاری می‌کرد. در این زمینه با فرزندتان گفت‌وگو کنید و از علت اشتباه‌بودن این نوع دید نسبت به افراد، او را آگاه کنید و از اثرات سوء آن با او سخن بگویید.

پسربچه و میمون هم به‌جای سعی در تغییردادن دید پنگوئن، با او به مقابله پرداختند و او را جری‌تر کردند و همین امر باعث شد که اتفاق ناگوارتری برایشان بیفتد. نظر فرزندتان را دراین‌باره بپرسید و با او گفت‌وگو کنید. در قسمت دوم پسربچه برای ازدست‌ندادن خرسی و ناراحت‌نشدن او، چکش جدیدی از سنگ ساخت و همین امر باعث مرگ خرسی شد. با فرزندتان دراین‌باره گفت‌وگو کنید و او را از اهمیت راست‌گویی در چنین مواقعی آگاه کنید. به او بگویید اگر پسر از همان ابتدا راست می‌گفت، باعث مرگ دوستش نمی‌شد. صحنه‌ی مستقیمی از مرگ خرسی در انیمیشن نشان داده نمی‌شود؛ اما اگر فرزندتان متأثر شد، او را در آغوش بگیرید و با او همدردی کنید. در این انیمیشن کمدی، خشونت‌های آمیخته با طنز وجود دارد که ممکن است کودکان بخواهند از آن تقلید کنند. بنابراین درباره‌ی عاقبت این‌گونه رفتارها در واقعیت، به فرزندتان توضیح دهید.

خلاصه: با فرزندتان درباره‌ی رفتارهای اشتباه شخصیت‌ها و عاقبت آن‌ها گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

در یک جنگل زیبا «میمون» و «خرس» و «پسربچه‌ای» زندگی می‌کردند. روزی از آسمان «یخچالی» بر زمین می‌افتد. ناگهان در یخچال باز و «پنگوئنی» از آن خارج می‌شود. پنگوئن از خرسی خوشش می‌آید و سعی در جلب‌توجهش می‌کند؛ ولی با پسربچه و میمون بدرفتاری و آن‌ها را اذیت می‌کند. آن‌ها هم به مقابله با او می‌پردازند. خرسی که شاهد دعوای آن‌ها بود، با میمون و پسربچه دعوا می‌کند، آن‌ها هم برای تلافی پنگوئن را داخل یخچال می‌کنند و به آسمان می‌فرستند. آن‌ها سرخوش از این اتفاق بودند که ناگهان ساید بزرگی پر از پنگوئن به زمین فرود می‌آید و پسربچه و میمون را احاطه می‌کنند. داستان دوم درباره‌ی «چکش اسباب‌بازی» است که از آسمان بر سر خرسی و پسربچه فرود می‌آید. پسربچه با چکش بازی می‌کند؛ ولی حین بازی چکش خراب می‌شود. او برای اینکه خرسی ناراحت نشود با سنگ، چکش جدیدی می‌سازد. وقتی خرسی چکش را می‌بیند، از میمون درخواست می‌کند تا برای بازی آن را بر سرش بزند. میمون بر سر او می‌زند و همین امر باعث مرگش می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Shin Tae Sik/ شین تای سیک نام تهیه‌کننده: Kim Joy / کیم جوی کشور سازنده: کره‌ی جنوبی

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه