• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

ببعی

ببعی

بررسی تخصصی انیمیشن

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

2 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  این انیمیشن زیبا فعلاً در 3 فصل ساخته‌شده و محصول کشور ایران در سال 1397 است و برای مخاطب کودک و خردسال بسیار آموزنده است. هر قسمت آن به موضوعی خاص می‌پردازد و طی ماجراهایی که برای شخصیت‌های انیمیشن اتفاق می‌افتد مضامین مختلف اخلاقی، اجتماعی و خانوادگی به‌طور غیرمستقیم به خردسالان آموزش داده می‌شود. مانند نحوه آداب و معاشرت، دستشویی رفتن، خوردن غذا و دارو به‌موقع، گوش دادن به حرف والدین و... .

سال 1397 قسمت های 10دقیقه ای جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن می‌تواند پیام مثبت و مهمی را به مخاطب کودک منتقل کند زیرا دربردارنده مسائل و مشکلاتی است که اغلب کودکان با آن سروکار دارند. همچنین می‌تواند آموزش خوبی به والدین بدهد که در مقابل این کنش‌ها چه واکنش‌هایی را انجام دهند. به‌عنوان‌مثال تماشای یکی از قسمت‌ها که در مورد امتناع بچه‌ها از خوردن غذا و دارو است باعث می‌شود هم پدر و مادر وهم بچه‌ها یاد بگیرند در این مواقع چگونه رفتار کنند. یا والدین در مورد عدم تمایل بچه‌ها به رفتن به دندانپزشکی چه اقداماتی را باید انجام دهند. مخاطب کودک هم با تماشای آن قسمت یاد می‌گیرد که نباید از رفتن به دندانپزشکی اکراه داشته باشد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ببعی و ببعو در قسمت‌های مختلف این انیمیشن یاد می‌گیرند که باید چگونه با مسائل مختلف مواجه شوند و سعی کنند آن را تکرار نکنند. به‌عنوان‌مثال ببعو به پدر و مادرش کمک می‌کرد اما ببعی تنبلی می‌کرد همین امر باعث شد با ببعو و پدرش به خرید نرود. به همین دلیل ببعی تصمیم گرفت که همیشه به پدر و مادرش کمک کند و تنبلی نکند.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن به دلیل روایت ساده و روانی که دارد برای مخاطب کودک بسیار مناسب است. فرزندتان با تماشای این انیمیشن با مفاهیم آموزشی خوبی آشنا می‌شود. گاهی کودکان از والدینشان حرف‌شنوی ندارند؛ تماشای این سبک انیمیشن‌ها که شخصیت اول داستان طی اتفاقاتی یاد می‌گیرد که چگونه با مسائل مختلف روبه‌رو شود و به حرف پدر و مادرش گوش دهد باعث می‌شود آن کار به‌طور ناخودآگاه در ذهن فرزندتان القا شود تا بهتر و راحت‌تر آن کار را انجام دهد. همچنین برای والدین هم می‌تواند آموزنده باشد زیرا پدر و مادر ببعی و ببعو رفتار خوبی در برابر فرزندانشان دارند و سعی می‌کنند با بیان خوب و شیوه مناسب آن‌ها را متقاعد کنند. محیط خانه آن‌ها بسیار آرام است و پدر و مادر باهم رابطه گرم و صمیمی دارند. اگر محیط خانه‌تان تنش دارد بدانید که کودکتان درگیر اضطراب و تنش است و به‌سختی چیزی را یاد می‌گیرد. پس اول سعی کنید فضای خانه را برای یادگیری فرزندتان مهیا کنید تا او در سایه عمل شما، آن کار را انجام دهد.

خلاصه: فرزندتان با تماشای این انیمیشن زیبا با مفاهیم آموزشی خوبی آشنا می‌شود. در مورد هر یک از این مفاهیم با او صحبت کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از کودکتان بخواهید داستان هر قسمت را برایتان تعریف کند.

از او بپرسید که با تماشای هر قسمت چه چیزهایی را یاد گرفته است. این پرسش باعث می‌شود قدرت بیان و تفکر فرزندتان تقویت شود.

از او بخواهید نظرش را در مورد رفتار پدر و مادر ببعی در مقابل کار بد ببعی بگوید. به نظر او بهتر بود پدر و مادر ببعی چگونه رفتار می‌کردند یا ببعی چگونه رفتار می‌کرد. با این سؤال شما متوجه می‌شوید که او به چه روش‌هایی بهتر به حرف شما گوش می‌دهد.

از فرزندتان بخواهید در مورد هر یک از قسمت‌هایی که دیده است نقاشی بکشد. این کار علاوه بر دست‌ورزی باعث می‌شود متوجه شوید که آیا فرزندتان پیام داستان را خوب متوجه شده است یا خیر.

خلاصه: با فرزندتان در مورد رفتارهای مثبت و منفی ببعی و ببعو گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

این انیمیشن در فضای فانتزی برای مخاطب خردسال ساخته‌شده است. ببعی و ببعو دو خواهر گوسفند هستند که در کنار پدر و مادرشان مسائل مختلفی را یاد می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال روزی ببعی مریض می‌شود و پدر و مادر با ترفندی به او یاد می‌دهند که باید داروهایش را سر موقع بخورد تا خوب شود. همچنین ببعی و ببعو یاد می‌گیرند که باید در دوران کرونا در صورت لزوم بیرون بروند و حتماً دوستانشان که شامل ماسک و دستکش و ژل هست را با خود به همراه ببرند. این انیمیشن در مورد بدغذایی و شیطنت و آداب معاشرت و... هم راه‌کارهای عملی هم به پدر و مادر وهم به بچه‌ها می‌دهد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: حسین صفارزادگان

نویسنده: شیوا حاجیانی، مهدی مداحی گیوی

نام تهیه‌کننده: محمد مهدی مشکوری

نام بازیگران: صدا پیشگان: مهوش افشاری، امیرحکیمی، مریم رادپور، زهره اسدی، شیلا آژیر، (استودیو آریان)

نام شخصیت‌ها: ببعی: گوسفند دختری است که بسیار پرنشاط و کنجکاو است. او بسیار مهربان و احساساتی است و در محیط گرم و صمیمی خانه، چیزهای زیادی یادمی‌گیرد. ببعو: خواهر ببعی است که نسبت به ببعی آرام‌تر و حرف‌گوش‌کن‌تر است و گاهی به‌عنوان کاراکتر اصلی داستان نقش ایفا می‌کند. پدر: او پدر ببعی و ببعو است که رابطه بسیار خوبی با فرزندان و همسرش دارد. البته چندان دوراندیش نیست و همسرش در این زمینه به او کمک می‌کند. مادر: او بسیار قانون‌مدار و آینده‌نگر است و سعی می‌کند با شیوه‌های خاصی به فرزندانش آموزش دهد.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: شبکه پویا

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه