الا، بلا، بینگو

بررسی تخصصی انیمیشن Ella Bella Bingo

الا، بلا، بینگو

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

«فیلم الا، بلا، بینگو» به کارگردانی «آتل سولبرگ بلکست» در سال ۲۰۲۰ ساخته ‌شده است. این فیلم محصول کشور نروژ و در ژانر انیمیشن و ماجراجویی است. در سال ۲۰۱۱ نسخه‌ی سریالی این انیمیشن که شامل سه فصل و ۱۰۴ قسمت بود، ساخته شد و در بیش از ۲۰ کشور جهان به نمایش درآمد. داستان این انیمیشن از این ‌قرار است که الا، بلا، بینگو و هنری بهترین‌دوستان یکدیگر هستند؛ اما روزی پسری جدید وارد محله می‌شود و همه‌چیز تغییر می‌کند. دوستی و همکاری و فداکاری و چگونگی برقراری رابطه‌ی دوستانه ازجمله پیام‌های مثبت این انیمیشن است.

سال 2020 75 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

اغلب خشونت‌های این محصول فانتزی و کمدی است. الا و هنری با یکدیگر دوست هستند و جانی پسربچه‌ای است که تازه‌ وارد شهر شده است و با هنری دوست می‌شود. وقتی الا به دنبال هنری می‌گشت، وارد محدوده‌ی زندگی یک گاو وحشی شد. گاو با دیدن الا به او حمله کرد؛ اما جانی از راه رسید و سعی کرد با انداختن لیزر به چشم گاو حواسش را از الا پرت کند تا به دنبال او بیاید. گاو، جانی را تعقیب کرد و بعد از تعقیب‌وگریزهایی، دوچرخه جانی به هوا پرتاب شد و آسیب دید.

ادامه متن
جزئیات
ترس

الا و هنری با یکدیگر دوست صمیمی هستند. جانی از راه می‌رسد و با هنری دوست می‌شود. یک‌روز وقتی الا به‌دنبال هنری می‌گشت، ناگهان یک گاو وحشی می‌بیند که بسیار ترسناک است. در حین فرار دوچرخه‌ی الا در گِل گیر می‌کند و از جانی کمک می‌خواهد. او بسیار ترسیده بود؛ ولی جانی از راه می‌رسد و به او کمک می‌کند. اغلب ترس‌های موجود در این انیمیشن فانتزی و کمدی است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

دوستی دو پسربچه (الا و هنری) با ورود جانی به مشکل برمی‌خورد. در صحنه‌ای که الا با کمک جانی از دست گاو نجات پیدا می‌کند، به گاو زبان‌درازی می‌کند و گاو هم همین کار را تکرار می‌کند که صحنه کمدی و طنزی را به‌وجود می‌آورد. در سکانس دیگری هم هنری به الا می‌گوید: جانی دروغ می‌گوید که دوستان زیادی دارد، او تنهاست.

جزئیات
پیام مثبت

دوستی بین هنری و الا به زیبایی به تصویر کشیده شده است. در طول داستان جانی و هنری و الا متوجه می‌شوند که برای دوستی، باید به یکدیگر محبت کنند و فقط به‌دنبال منافع خود نباشند. رابطه‌ی خوب پدر الا با او، همچنین پدر هنری با او می‌تواند پیام مثبتی برای مخاطب داشته باشد. پدر هنری برای کمک‌کردن به فرزندش تمام‌کارهایی را که او دوست داشت، انجام داد تا او دوباره خوشحال شود. پدر الا هم از ایده‌ی پسرش استقبال کرد و به او کمک کرد تا بهترین‌اجرا را داشته باشد. روابط خانوادگی و همسایگی گرمی بین شخصیت‌های انیمیشن برقرار است. کمک‌گرفتن از همسایه‌ها و ابتکار عملی که در الا وجود داشت، باعث شد مشکلات زودتر حل شود. جانی هم برخلاف ظاهرش پسری مهربان بود که در شرایط سخت به کمک الا آمد و در این راه دوچرخه‌اش آسیب دید؛ ولی ناراحت نشد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

رفتار الا در پایان داستان الگوی رفتاری خوبی برای کسانی است که فقط به دنبال منافع خود هستند و نسبت به اطرافیانشان بی‌توجه هستند. وقتی الا متوجه شد که جانی رفته است، به‌دنبال او گشت و سعی کرد با سخنانی او را دوباره برگرداند. جانی هم باوجوداینکه با الا مشکل داشت؛ ولی در شرایط سخت به سراغش آمد و جانش را نجات داد.

جزئیات
ارزش آموزشی

بیان نام چند شهر، همچنین استفاده از فناوری جدید در جهت صحیح، ازجمله موارد آموزشی در این انیمیشن است. نمایش رابطه‌ی دوستی بچه‌ها فارغ از رنگ پوستشان می‌تواند برای کودکان بار آموزشی زیادی داشته باشد تا نگاه نژادپرستانه‌ای که در بین ملل مختلف وجود دارد، در ذهنشان کمرنگ‌تر شود.

1) از فرزندتان بخواهید سیر کلی داستان را بیان کند.

2) نظرش را درباره‌ی‌ تم اصلی داستان و پایان‌بندی آن بپرسید. اگر به‌جای کارگردان بود، چه پایان‌بندی و چه شخصیت‌هایی را به آن اضافه می‌کرد؟ با این کار قوه‌ی تخیل و ذهن فرزندتان تقویت می‌شود.

3) نظرش را درباره‌ی‌ رفتار جانی و هنری بپرسید. حسی را که در الا به‌وجود آمده بود، تاکنون تجربه کرده است؟ آن را بیان کند.

4) نظرش را درباره‌ی رفتارهای جانی و هنری و الا بپرسید. اگر جانی هم باهنری و هم با الا دوست می‌شد، آیا این مشکلات به‌وجود می‌آمد؟

5) بهتر بود هنری چگونه بین دو دوستش تعامل کند تا هر دو ناراحت نشوند؟

6) مهم‌ترین عامل دوستی و ماندگاری آن چیست؟

7) برای شروع یک رابطه چگونه باید قدم برداشت؟

خلاصه: از فرزندتان بخواهید برداشت خود را از تماشای این انیمیشن بیان کند.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه