• امروز : 31 تیر 1403
logo

نقد و بررسی فیلم قطب شمال

در حال ارزیابی
author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

448 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +

سریال«قطب شمال» درباره زندگی مردی به نام همایون است که از رفیق‌اش خیانت می‌بیند و بهترین سال‌های جوانی‌اش را در زندان هدر می‌دهد. او به طرز معجزه‌آسایی از زندان فرار می‌کند و با گنجی که در اختیار دارد، به سراغ آن‌هایی که به او خیانت کرده می‌رود؛ اما با چهره‌ای جعلی! داستان این اثر، از رمان مشهور الکساندر دوما یعنی «کنت منت کریستو» اقتباس شده و به فراخور زمان، تغییراتی کرده است. مقوله انتقام‌جویی به شکلی مطلوب نمایش داده می‌شود و رده سنی اثر را به +15 سال رسانده است.

ژانر : اجتماعی درام

سال 1403 قسمت های 40 دقیقه ای جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

چرا 15 سال؟

خشونت روانی و ناهنجاری اجتماعی اثر، در کنار محتوای آن که به نارفیقی می‌پردازد و همچنین وجود داستانی عاشقانه، که تصویری فانتزی از رابطه عاشقانه را نشان می‌دهد، سبب شده تا رده سنی مناسب سریال، به +15 سال برسد. علاوه بر آنکه، نارو زدن و استفاده از هر وسیله‌ای، دو مسیر اصلی برای رسیدن به اهداف هستند و تا این قسمت سریال (قسمت 5) مورد تقبیح قرار نگرفته و امتحان خود را پس داده‌اند، دلیل دیگری برای +15 سال‌بودن اثر است.

نقش ما چیست؟

سریال «قطب شمال» چندین رابطه غیرواقعی و فانتزی را در خود جای داده که یکی از آن‌ها، رابطه بین آرشام و صحراست. صحرا بدون توجه به هدف آرشام وارد نقشه او می‌شود و بعد از او می‌خواهد تا باهم ازدواج کنند. رفتار این دو با یکدیگر ظاهری خشن و باطنی دوستانه دارد و بیشتر صحنه‌های اثر، به رابطه آن‌ها اختصاص دارد. این مدل روابط، فانتزی هستند و در دنیای واقعی بسیار کم اتفاق می‌افتند. درباره این نوع روابط و غیرواقعی‌بودن آن‌ها با یکدیگر گفت‌وگو کنید. پیام سریال، انتقام‌جویی و تسویه‌حساب با آدم‌های گذشته است و این عملکرد، به شکل مطلوبی نمایش داده می‌شود و مخاطب به دنبال انجام آن است؛ درباره درستی یا نادرستی رفتار همایون و کارهای جایگزین دیگری که در طی این چندسال از دست‌اش برمی‌آمد، گفت‌وگو کنید. نارفیقی و ناروی سامان به همایون، چون در قالب یک رابطه دوستانه اتفاق می‌افتد، ممکن است مخاطبین را نسبت به روابط دوستانه، مردد کند. بهتر است پس از تماشای سریال، درباره ویژگی‌های شخصیتی هر فرد و نکاتی که باید در هر دوستی رعایت شود با یکدیگر صحبت کنید. همچنین بابت اتفاقی که برای سامان و همایون، نقطه عطف تغییرات‌شان بود گفت‌وگو کنید و ببینید آن اتفاق، چگونه مسیر زندگی هر یک را تغییر داد.

داستان اثر

شخصیت‌ها:

همایون: شخصیت اصلی فیلم که در نزدیکی ازدواج با نامزدش ارغوان، دچار مسئله‌ای مالی می‌شود و به سال‌ها زندان محکوم می‌شود.

سامان: رفیق صمیمی همایون که به خاطر علاقه به ارغوان، برایش پاپوش درست می‌کند و او را به زندان می‌اندازد.

آرشام: آرشام در واقع همان همایون است که با چهره و شخصیت جدیدی برگشته تا انتقام‌اش را از سامان بگیرد.

صحرا: دختری که به طور موقت و سوری، نقش همسر آرشام را ایفا می‌کند.

داستان اثر:

همایون و ارغوان در تدارک مراسم عروسی‌شان هستند که ناگهان به خاطر یک فساد مالی، همایون راهی زندان می‌شود. همایون که از اصل ماجرا خبر دارد و می‌داند که بی‌گناه است، کارهای آزادی‌اش را به دوست صمیمی‌اش سامان می‌سپارد. سامان که به ارغوان علاقه دارد و می‌خواهد همایون را از سر راه خود بردارد، به همایون کمکی نمی‌کند و او محکوم به سال‌ها حبس می‌شود. پس از 12سال همایون بر اثر یک اتفاق در زندان می‌میرد اما معجزه‌وار زنده می‌شود و به سراغ گنجی که از هم‌بندی‌اش شنیده می‌رود. او با استفاده از گنج، برای خود تشکیلاتی دست‌وپا می‌کند و با عمل جراحی، خود را به آرشام یکتا تبدیل می‌کند تا بتواند بدون جلب توجه سامان و ارغوان، انتقام خود را از آن‌ها بگیرد. او در این راه، از صحرا می‌خواهد تا برای طبیعی‌تر شدن نقشه‌اش، نقش همسرش را ایفا کند.

جزئیات اثر

کارگردان:امین محمودی یکتا نویسنده:امین محمودی یکتا-حامد افضلی تهیه‌کننده:اکبر تحویلیان بازیگران:فرزاد فرزین-نازنین بیاتی-امیرحسین فتحی-آناهیتا درگاهی-فرزاد حسنی کشور سازنده:ایران شرکت سازنده: مخاطب اثر: بزرگسال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد قطب شمال

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!