• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی سریال سریال نکست (next)

author-img

توسط : مبینا محمدی پناه ارزیاب کدومو

12 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

1678 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

سریال  «نکست» با ژانری درام و جنایی قصد دارد یک تهدید علمی برای بشریت به نام هوش مصنوعی را به تصویر بکشد. این اثر از روزهای تقابل هوش مصنوعی ابرهوشمند با معماری شناختی محدود اما تلاشگر صحبت می‌کند. نکست ساخته شرکت FOX است که با به تصویر کشیدن خشونت و ناهنجاری‌های ناشی از به‌قدرت رسیدن یک هوش مصنوعی گستاخ، شما را از آینده‌ای چالش‌برانگیز و ترسناک آگاه می‌کند.

با دیدن سریال نکست تخیل و علم در ذهن شما شناور می‌شوند و گاه با خود می‌گویید که در نهایت پیروزی از آن کیست؟ یکی از میان برداشته میشود یا میتوان با معامله هر دو بمانند و بسازنند؟

با وجود حضور صحنه‌هایی از جنس ترس، دلهره، ناهنجاری و…  تماشای این سریال می‌تواند فرزندتان را از حضور مخاطره‌آمیز تکنولوژی آگاه کند.

ژانر : تخیلی جنایی درام علمی تخیلی علمی و تخیلی

سال 2020 1 فصل 10 قسمتی، هر قسمت 42 دقیقه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

نکست سریالی از جنس‌ دنیای تکنولوژی و فناوری‌های فوق پیشرفته در زمینه هوش مصنوعی است که با نگاهی خشن آن را به نمایش می‌گذارد. این هوش مصنوعی با معماری شناختی و فوق‌العاده‌اش تمام تلاش خود را می‌کند تا انسان‌ها را با روش‌های متفاوت ازجمله امور جنایت‌کارانه و گاهاً دلهره‌آور برعلیه یکدیگر بشوراند و درنهایت آن‌ها را از سر راه خود بردارد و عالم را به سخره خود درآورد.

انسان، این موجود بااراده، تلاشگر، صبور و خودخواه از پس نبرد با نکست پیروز بازمی‌گردد و یکبار دیگر به ما اثبات می‌شود که هر تصمیم انسان چقدر در جامعه و زندگی اجتماعی کنار هم‌‌نوعانش اثرگذار است و چطور بین دو مفهوم مرگ و زندگی در تلاش و تقلاست...

 

 

خلاصه:

این سریال با وجود به تصویر کشیدن خشونت و ناهنجاری‌های قابل‌توجه مثل خشم مردم و ازبین بردن اموال عمومی، قتل پدر توسط دختر، عملیات انتحاری و…  اما دارای پیام‌های مثبتی از جمله روحیه همکاری و مسئولیت‌پذیری، محبت و همدلی، شجاعت و ازخودگذشتی و… است که می‌تواند برای شما و فرزندتان آموزنده باشد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

حتما تجربه کرده‌اید که با ورود تکنولوژی جدید به بازار، کودک یا نوجوان شما با هیجان خاصی به تعريف از آن می پردازند.

و حالا در دنیای امروز که حرف از هوش مصنوعی به میان آمده و روز به روز درحال اوج گرفتن است، می‌توانید با او از فواید و مضرات بها دادن و غرق‌شدن بیش از اندازه در تکنولوژی سخن بگویید.

می‌توانید برای اطلاع از ادراکات فرزندتان راجع به محتوای سریال از سوالات زیر استفاده کنید:

کاربرد هوش مصنوعی در کدام یک از ابعاد زندگی می‌تواند مفید باشد؟

چند اختراع در حوزه تکنولوژی نام ببرید، مثل کامپیوتر، اینترنت، تلفن همراه، اینستاگرام و… او از او بخواهید تا فواید و خطرات استفاده از آن‌ها را توضیح دهد.

 

خلاصه: 

از او بپرسید اگر قرار بود از برترین نخبگان حوزه فناوری باشد، اولین اختراعی که میخواهد خلق کند چیست؟

راهکار او برای نجات دنیا از خباثت‌های نکست چیست؟

داستان اثر

چشمانتان را ببندید و دنیایی را تصور کنید که اینبار به جای کنترل اوضاع و اتفاقات توسط انسان، این اتفاق توسط یک برنامه با هوش مصنوعی و معماری شناختی جلو می‌رود.

هیچ‌چیز در کنترل شما نخواهد بود؛

نه انتخاب فیلم مورد علاقه برای تماشا.

نه انتخاب مقصد و مسیر برای رانندگی.

نه دسترسی سالم به اطلاعات و اخبار.

نه کنترل آلات پزشکی در بیمارستان‌ها.

نه مرگ و نه زندگی.

نکست یک هوش مصنوعی است که با معماری شناختی‌اش رقیب سرسخت زندگی انسان است و حالا پاول لبلانک موسس شرکت فناوری‌های الکترونیک، به درخواست شی (She)، مامور پلیس جرائم سایبری (FBI) آمریکا که از مرگ دوستش (دکتر وایس) توسط هوش مصنوعی نگران است، به سراغ ردیابی معماری نکست در شرکت سابق‌اش و تلاش برای نابودی او می‌رود.

تد، برادر پاول لبلانک در وهله اول اختلافات برادری و خودخواهی برای دست‌یابی به ثروتی عظیم را درگیر ماجرا می‌کند و سرعت پیشبرد ردیابی نکست را به تعویق می اندازد. اما وقتی متوجه بازی خوردن از نکست می‌شود به کمک برادرش برمی‌خیزد.

بازی دادن‌های نکست همچنان ادامه دارد و او خودش را به امنيت ملی می‌رساند تا با دسترسی به سرورها و گسترش پهنای باند خود، به ازبین‌بردن تدریجی انسان‌ها بپردازد.

پاول، شی، سی‌ام و جینا یک‌بار دیگر با انجام یک عملیات پیچیده که در نهایت انفجار بخشی از امنيت ملی را به همراه دارد، برای نابودی نکست قدم بر می‌دارند. هر کدام به نحوی از خودگذشتگی و پاگذاشتن روی زندگی روزمره شان را تجربه می‌کنند. شی با دوری از خانواده‌ و نزول جايگاه شغلی در FBI، جینا با قرارگرفتن در خطر زندان ابد، سی‌ام با به خطر افتادن جانش و پاول با از دست دادن روزهای کوتاه باقی مانده از عمرش که می‌توانست در کنار دخترش سپری شود.

سرور نکست با انفجار در ساختمان امنيت ملی از بین رفت و تا حدی آرامش به زمین برگشت.

اما درست در لحظه پایانی فیلم به این چالش کشیده می‌شویم که درایو برنامه نکست نابود نشده و ممکن است این روزها دوباره تکرار شود و …. .

جزئیات اثر

کارگردان:

Glen Ficara

  Team Hunter

 John Ricoa 

  Brad Turner

نویسنده:

 Mani Koto

 Nicholas Hawthorne

 Brian Civilson

نام تهیه کننده: Daniel Weinstock

 Team Hunter

نام بازیگران:

 John Slattery

 Fernanda Andrade

 Elizabeth Cappuccino

 Eve Harlow

 Michael Mosley

نام شخصیت ها:

نکست: هوش مصنوعی با ساختار و معماری شناختی که برای جانشینی بر تخت انسان، به نبرد بی‌رحمانه با او می‌پردازد.

 پاول لبلانک Paul Leblanc: دانشمند و نخبه‌ای که بنیانگذار یکی از بزرگترین شرکت‌های فناوری به نام زاوا الکترونیک است که دچار بیماری زوال عقل شده اما باهوش و تلاش شبانه‌روزی‌اش می‌تواند مقابل نکست بایستد.

 تد لبلانک Ted Leblanc: برادر پاول لبلانک و جانشین او در شرکت زاوا الکترونیک است که طمع‌ورزی منجر به همکاری با نکست می‌شود اما درنهایت با پشیمانی از اشتباه، شجاعانه به همکاری با برادرش می‌پردازد.

 اَبی لبلانک Abi Leblanc: دختر پاول لبلانک که دچار کمبود محبت و توجه پدر است. پاول با غرق‌شدن در عالم علم و فناوری وقت کمی را با او طی می‌کند اما به ابی اثبات می‌کند که با وجود دور بودن از او، هیچوقت از فکر امنیت، آسایش و سلامتی ابی خارج نشده‌است.

شی: مامور ویژه سالازار که به درخواست دختر یکی از دوستان صمیمی‌اش که قربانی هوش‌ مصنوعی شده، به ماجراجویی و نبرد با نکست می‌پردازد.

 بن Ben: همکار و هم‌تیم شی در FBI که در میانه مسیر دچار انحراف می‌شود اما تمام تلاش خود را می‌کند تا جبران کند.

جینا Gina: همکار و هم‌تیم شی در FBI که برای موفقیت در تعقیب و نابودی نکست حاضر به ریسک می‌شود و زندگی خود را به خطر می‌اندازد.

 سی‌ام‌ c em: همکار و هم‌تیم شی در FBI که از اعضای سابق ملی‌گرایان افراطی سفیدپوست بوده و با پلیس همکاری می‌کند. نکست از گذشته سی‌ام برای ازمیان برداشتن‌ش اقدام می‌کند اما موفق نمی‌شود.

 تای Tai: همسر شی که با همکاری و همدلی با شی او را در این مسیر همراهی می‌کند.

 ایتن Ethan: پسر کم‌سن و شجاع شی که هم مورد سوء‌استفاده ناموفق نکست قرار می‌گیرد و هم با همکاری با مادرش، نشان می‌دهد که شجاع است و می‌شود روی او حساب کرد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده:

MannyCotoProduction

Zaftig Films

 Fox Entertainment

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد سریال نکست

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!