• امروز : 12 خرداد 1402
logo

نقد و بررسی سریال دیو و ماه پیشونی

author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

4597 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

«دیو و ماه پیشونی» اولین سریال کودکانه با موضوع داستان‌های ایرانی‌ست که بازیگران مطرحی هم‌چون، علی صادقی، لیلا اوتادی و... در آن ایفای نقش کرده‌اند. شهربانو، ماه پیشانی قصه، که سال‌ها پیش مادرش را از دست داده و پدرش با زنی به نام آفت ازدواج کرده‌، درمیابد که آفت، پدر و مادرش را طلسم کرده و راه رهایی آن‌ها، سفری پر ماجرا به شهر افسانه‌ها و دیدار با ارژنگ دیو است.

 در خلال داستان و ماجراجویی‌های شهربانو، با اساطیر ایرانی مثل سندباد و آرش کمانگیر آشنا می‌شویم و اطلاعات مفیدی از مشاهر ایرانی می‌آموزیم، همچنین وجود صحنه‌های شاد و نمایش‌ شهری تخیلی باعث شده تا تماشای آن برای گروه سنی +12 سال جذابیت داشته باشد.

ژانر : فانتزی کمدی

سال 1401 15 قسمت 45 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
37 مناسب خانواده 30 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 11 +
بر اساس 15 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال جذاب و آموزنده «دیو و ماه پیشونی» یک داستان اساطیری ایرانی را در خود جای داده و با هدف زنده‌کردن داستان‌های ایرانی و آشنایی با مشاهیر ساخته شده‌است. در این سریال، مفاهیم مناسبی مثل آشنایی با حواس پنج‌گانه، آداب معاشرت و ... آموزش داده می‌شود و اگر مفهوم نادرستی مثل رمالی و فال‌بینی مطرح شود، بلافاصله بدی‌های آن برشمرده و نکوهیده می‌شود.

ماه پیشانی دختری فعال، باهوش و با استعداد است که همه دانایی و توانایی خود را در خواندن کتاب‌ها می‌داند و مخاطب را ترغیب به کتاب‌خوانی، علی الخصوص خواندن شاهنامه، می‌کند. او تک بعدی نیست و در کنار کتاب‌خوانی و کسب علم، به ورزش هم می‌پردازد و آمادگی جسمانی بالایی دارد. ماه پیشانی در حال آموزش است و هرچه می‌آموزد را با دیگران در میان می‌گذارد. او به دانستن علاقه‌‌مند است و رشد را در گرو یادگیری می‌داند.

مفاهیم یاد شده که در سریال به آن پرداخته می‌شود، مفاهیم ارزشمندی هستند که با تکرار و تایید، بر جان فرزندتان می‌نشیند، البته فراموش نکنید که تاثیر کارهای عملی در تربیت و درونی‌کردن عادتی مثل کتاب‌خواندن، بسیار بیشتر از تذکر و نصیحت است.

خلاصه: درباره مفاهیم آموزشی یادشده در سریال با فرزندتان صحبت کنید و زمینه را برای هم‌نشینی او با کتاب‌ها فراهم کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

چرا پدر و مادر شهربانو طلسم شده بودند؟ چه فرقی بین رفتار شهربانو و الفت وجود داشت که یکی ماه پیشانی شد و دیگری زگیل در آورد؟ الفت با تنبلی و بی‌کاری چه ظلمی در حق خود کرده‌بود و چه تفاوتی با ماه‌پیشانی داشت؟ دلیل موفقیت شهربانو و پیروزی او در حل مشکلات چه بود؟

خلاصه: درباره تفاوت بین الفت و شهربانو، نحوه تربیت و نوع زندگی آن‌ها با یکدیگر صحبت کنید.

داستان اثر

شهربانو و عسل که در کنار پدرشان به خوبی زندگی می‌کنند، به یک‌باره به اغوای آفت، گرفتار شده و پدرشان با او ازدواج می‌کند. آفت که به دخترهای همسرش به چشم کلفت نگاه می‌کند، از هیچ ظلمی به آن‌ها فروگذار نمی‌کند و با آن‌ها بدرفتاری می‌کند. تا جایی که شهربانو را مجبور به ازدواج با پیرمردی ثروتمند می‌کند. شهربانو که برای فرار از دست آفت، به پدر خود پناه می‌برد، متوجه می‌شود که او و مادرش، به طلسمی گرفتار شده‌اند و راه حل نجات از آن، رفتن به شهر افسانه‌هاست. شهربانو راهی شهر افسانه‌ها می‌شود و در آن‌جا با ارژنگ دیو آشنا می‌شود. ارژنگ که دیو مهربانی‌ست و کارش زشت یا زیباکردن هرچیز است، به جبران محبت‌های شهربانو به در پیشانی او ماهی ظاهر می‌کند و ماه پیشانی را عضوی از شهر افسانه‌ها می‌کند. آن‌ها با یکدیگر راهی سفری پر ماجرا می‌شوند تا طلسم مادر و پدر شهربانو را باطل کرده و خانواده‌اش را نجات دهند. در این سفر آن‌ها به شهرهای مختلفی همچون، شهر لی‌لی‌پوت‌ها، شهر پیرها، شهر مدرن و... می‌رسند و در هر شهر داستان‌هایی انتظار آن‌ها را می‌کشد.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: حسین قناعت

نویسنده/ مترجم: مهرداد کوروش‌نیا

نام تهیه کننده: مهدی یاری

نام بازیگران: علی صادقی- لیلا اوتادی- رامین ناصر نصیر- افسانه بایگان- حسین محجوب- حسن پورشیرازی

نام شخصیت ها: ماه پیشانی: شهربانو یا همان ماه پیشانی، دختری زیبا و باهوش است که در کودکی مادرش را از دست داده. او متوجه می‌شود که مادر و پدرش توسط طلسم دیوی بدکردار، گرفتار شده‌اند و کلید حل مشکل، رفتنش به سرزمین افسانه‌ها و باطل‌کردن طلسم است.

ارژنگ دیو: دیو تنبلی که مادرش زندان‌بان والدین ماه پیشانی‌ست و با نقشه‌ای از پیش تعیین شده توسط مادر و والدین ماه‌ پیشانی، وارد داستان ماه‌ پیشانی شده و او را در باطل‌کردن طلسم یاری می‌رساند. توانایی ارژنگ، زشت یا زیباکردن هرچیزی‌ست و به‌خاطر مهربانی و خوش‌رفتاری شهربانو، ماهی در پیشانی او می‌کارد و زیباترش می‌کند.

عسل: خواهر کوچک شهربانو که از زمان تولدش، مادر را ندیده، پنهانی با شهربانو هم‌سفر می‌شود تا هم از دست آفت فرار کرده‌ و هم به شهربانو کمک کرده‌باشد.

آفت: نامادری بدجنس شهربانو و عسل که ذاتا دیوی پلید است. او به‌خاطر اکسیرهای پدر شهربانو با او ازدواج کرده و دخترهایش را آزار می‌دهد.

الفت: دختر زشت و تنبل آفت که بسیار نازپرورده و بی‌عرضه است. او به‌خاطر حسادت به ماه پیشانی رفتار او را تقلید می‌کند، ولی به‌خاطر بدرفتاری‌هایش به جای ماه روی پیشانی، زگیل درمی‌آورد و زشت‌تر می‌شود.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: موسسه سرو رسانه پارسیان

مخاطب اثر: نوجوان

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : mitra jahan bakhsh

۹ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 8 +

به نظرم خوبه ولی داخل گوگل بعضی قسمت هاش بااین که درست شده ولی حتما باید پول داد تا ان فیلم رودید

بزرگسال

توسط : فاطمه دهپهلوان

۹ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

عالی بود نکات خیلی اموزنده ای داشت کمک به مردم نشون دادن اساتیر ایرانی دست کارگردانش درد نکنه واقعا بسیار فیلم خوبی ساختید

بزرگسال

توسط : مائده اکبری

۳ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

عالیه

بزرگسال

توسط : فاطمه سعیدی

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

سریال بسیار خوبی هست و نکات آموزنده زیادی داره مثل علاقه مند کردن بچه ها به خواندن شاهنامه و ...

بزرگسال

توسط : مجید مومن برمی

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

بسمه تعالی اگر به کلیت فیلم نامه نگاه کنیم ..نکات بسیار مثبتی رو مشاهده میکنیم که دفاع از کتاب خوانی و مطالعه و خوش اخلاقی و ورزش و عادات مثبت هست ...اما به جز خانم ستایش موسوی که عالی هستن بقیه بازیگرها با اینکه از چهره های در جه یک هستند ولی بازی کاملی ندارند...دومین نکته مثبت فیلم نامه مبارزه با عادت های بد اجتماعی مثل استفاده نا معارف از فضای مجازی و استفاده زیاد از فسفور بجای غذاهای سالم هست

بزرگسال

توسط : Mahdi Shokri

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

سریال دیو و ماه پیشونی خوبه من ۱۲ ساله ام دارم نگاهش می کنم ولی وقعا خسته کننده شده هر شهری می رن طلسم میشن و البته خیلی چیز های غیر منطقی در سریال دیو و ماه پیشونی وجود داره مثل پیر شدن انسان ها ، کوچک شدن انسان ها ، طلسم شدن پیر مراد نقال توسط ژینوس که او را تبدیل به طوطی کرده !!!!

بزرگسال

توسط : حمید رضا اسدی

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 4 +

راستش من دو تا دختر دارم ۴ ساله و ۱۰ ساله هر دو تا میبینن خیلی هم خوششون اومده دختر بزرگم بهم گفته واسم شاهنامه بخر میخوام بخونم . اما باید بگم سریال با اینکه کلی چهره های معروف توش داره اما از توانایی هاشون اصلا استفاده نشده و فیلم نامه بسیار ضعیفه و سوتی زیاد تو فیلم داره مثلا ماشین ارژنگ تو بعضی از سکانسها عوض میشه وخیلی از اتفاقات فیلم منطقی نیست . و کلا فیلم نامه کشش سریال بلند مدت رو نداره و خسته کننده شده .

بزرگسال

توسط : خادمه الزهرا

۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

فضای فیلم یه فضای فانتزی با رویکرد فیلمهای غربی است و ناگفته نماند که برخی امتیازات مثل کمک به دیگران ومعرفی مشایخ ایران رو به همراه دارد. ولی بنده هم با نشان دادن والگو دهی بعضی از روابط بین فیلم مثل روابط ازاد دختر وپسر و مدل لباسها و برخی دیگر از کاراکتر های این سریال موافق نیستم.

بزرگسال

توسط : خودم خودم

۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 8 +

بزرگسال

توسط : ثنا بذرافشان

۳۰ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 7 +

بنظرمن فیلم آموزنده و خیلی خوبی بودش واون دوستمون که میگه آموزش روابط ازاد دختروپسرواین چیزابایدبگم مثه اینکه توجامعه نیستی ونمیبینی الان چخبره تومدرسه وخیلی جاهاوالا بچه های الان ازماخیلی بیشترمیفهمن بهتره خودتونوبه نفهمی نزنین واینکه بنظرم نکات مثبت و اموزندش خیلی بیشتره مثه کتابخوانی شاهنامه خوانی و نشون دادن اساطیرایرانی اینکه بچه هابجای بتمن واین چیزاکه واقعی نیستن ازرستم وسهراب یاارش کمانگیریاخیلی کسای دیگه که واقعی هستن الگوبگیرن

بزرگسال

توسط : فرید فریدی

۲۲ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

آموزش روابط آزاد دختر و پسر بیان روابط زناشویی بین زن و شوهر

بزرگسال

توسط : فرید فریدی

۲۲ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

آموزش روابط آزاد دختر و پسر بیان روابط زناشویی بین زن و شوهر

بزرگسال

توسط : هری پاتر

۱۵ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 11 +

عالی بود ولی دیر به دیر قسمت هاش میاد

بزرگسال

توسط : هری پاتر

۱۵ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 11 +

عالی بود ولی دیر به دیر قسمت هاش میاد

بزرگسال

توسط : فاطمه سلیمی

۹ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 9 +

خیلی خوبه

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد دیو و ماه پیشونی

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!