• امروز : 1 اردیبهشت 1403
logo

نقد و بررسی سریال دفتر یادداشت (Note Book)

author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

5 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: دقیقه

21223 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

سریال «دفتر یادداشت» ژانری کمدی دارد ولی رده سنی مناسب آن+15 سال است. در این سریال، ایرج که به تازگی از آسایشگاه مرخص شده، در پی یافتن علت مرگ خواهرش است و به کمک دستیارش حمید، لحظات خنده‌داری را رقم می‌زنند. کمدی سریال، از جنس کمدی‌های نا به هنجار بوده و به سبب شوخی جنسی، کنایه‌های دو پهلو، تحقیر و توهین مخاطب را می‌خنداند. بیشتر ناهنجاری‌ها، در قالب روابط دوستانه اتفاق می‌افتد و تاثیرگذاری بالایی دارند.

ژانر : جنایی کمدی

سال 1402 20 قسمت 50 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
34 مناسب خانواده 79 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 14 +
بر اساس 16 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال «دفتریادداشت» یک کمدی بزرگسالانه است و برای رده سنی  زیر +15 سال توصیه نمی‌شود. در این سریال، شوخی‌ها، اغلب کنایه‌آمیز و جنسی بوده و با تحقیر و توهین همراه هستند. توجه داشته باشید که این کنایه‌ها به شکل ظریفانه ای گفته می‌شود و بی‌پرده نیست به همین دلیل بسته به اطلاعات فرد ممکن است معنای آن دریافت شود یا نشود. در انتخاب این اثر به روحیات و حساسیت های خود فرزندتان توجه داشته باشید.

خشونت کلامی و رفتاری، در این سریال پرتکرار است و ممکن است تاثیرات نامناسبی بر روی مخاطبین کم‌سن داشته باشد. توهین و مسخره‌کردن نقاط ضعف دیگری، از جمله خشونت‌های کلامی‌ست که اتفاقا در بستر روابط دوستانه اتفاق می‌افتد و ممکن است تاثیر نامناسبی بر روی نوجوانان و رفتار آن‌ها با دوستانشان داشته باشد.

منیر که یک زن جوان است، به خاطر علاقه به پول و قدرت، با یک پیرمرد ازدواج می‌کند. او صراحتا به پیرمرد داستان، پیشنهاد ازدواج می‌دهد و به او می‌گوید که به اموال و موقعیتش علاقه دارد. او با پسری جوان نیز در ارتباط است.

موضوع اصلی سریال، پیداشدن قاتلی‌ست که مردانی را که به همسرانشان خیانت می‌کنند، می‌کشد. بنابراین در داستان مردان خیانت‌کار یا دو همسری نمایش داده می‌شود و در یکی از این موارد، در کنار مرد خائن، زن شوهر داری وجود دارد که به همسرش خیانت می‌کند.         

خلاصه: به دلیل وجود محتوای جنسی و بزرگسالانه، تماشای این اثر برای گروه سنی کمتر از15 سال توصیه نمی‌شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

سیمین به مرگ طبیعی مرده یا به قتل رسیده؟ دلیل مرگ او چه می‌تواند باشد؟ دلیل اینکه قاتل مردان خائن را می‌کشد چه می‌تواند باشد؟ حدس شما درباره قاتل چیست؟ او چه کسی می‌تواند باشد؟

خلاصه: دلیل مرگ سیمین و هدف قاتل از انجام قتل‌ها چیست؟

داستان اثر

ایرج که در جوانی کارآگاه زبردستی بوده‌است،با گذشت زمان، حافظه خود را از دست داده و در آسایشگاه بستری شده است. در پی مرگ خواهرش سیمین، حمید دوست و همکار ایرج، او را از آسایشگاه نجات می‌دهد. ایرج که جسته و گریخته خاطراتی را به یاد می‌آورد، متوجه پیگیری‌های خواهرش درباره قاتلی زنجیره‌ای می‌شود و همین موضوع را با مرگ سیمین، مرتبط می‌داند. او سعی می‌کند با کنارهم گذاشتن خاطرات و سرنخ‌هایی که از خانه سیمین پیدا می‌کند. پرده از قتل او بردارد. در این میان یکی از اهالی ساختمان نیز به طرز مشکوکی به قتل می‌رسد و ماجرا پیچیده‌تر می‌شود.

جزئیات اثر

کارگردان: کیارش اسدی‌زاده

نویسنده: مسعود خاکباز

نام تهیه کننده: حسین اکبری

نام بازیگران: رضا عطاران-حسن معجونی-مینا ساداتی- آزیتا حاجیان- داریوش کاردان- کاظم سیاحی- سوگل خلیق

نام شخصیت ها:

ایرج: کارآگاهی کهنه‌کار که به دلیل بیماری خاص مغزی، فراموشی گرفته و در آسایشگاه بستری است. او به دنبال حل معمای قتل خواهرش، از آسایشگاه خارج شده و درگیر ماجرایی پیچیده می‌شود.

حمید: دوست ایرج و خواهرش سیمین. او به ایرج ماجرای مرگ سیمین را اطلاع می‌دهد و او را از آسایشگاه بیرون می‌آورد.

غراب: کارآگاهی که از ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای که سیمین در پی آن بوده با خبر می‌شود و می‌خواهد به ایرج کمک کند.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : معصومه سادات نواب

۳ فروردین ۱۴۰۳

مناسب سن 15 +

این سریال جذاب بود، اما فقط از نظر روند موضوع. با این که چهارده ساله ام اما پس از تماشای کامل این سریال ترس نسبتا خفیفی در جانم مانده؛ به خاطر صحنه هایی که مشاهده کرده ام. این سریال را اصلا به افراد زیر پانزده سال پیشنهاد نمی کنم. لطفا هم با خود نگویید من شجاعم و اتفاقی برایم نمی‌افتد. من هم همین را به خود می گفتم…

بزرگسال

توسط : علی حبیبی

۲۸ اسفند ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

فاجعه بود، در ضمن این سریال هست نه فیلم، کسی که فرق سریال و فیلم رو نمیدونه چطوری میتونه اصلا نظر بدرد بخوری یا فنی بده، منظورم به کامنت ها هست، من از قسمت دهم به بعد دیگه ندیدم این فاجعه ارو، حیف اینهمه هنرپیشه خوب حیف اینهمه هزینه حیف اینهمه وقت و زمان، واقعا حیف، فکر کردن هرچی توو فضایه مجازی مرسومه، هر شوخی زننده ای هر جملات رکیکی که الان بین مخاطبین توو اینستا یا جاهای دیگه رد و بدل میشه اگه توو سریال بیاد همه خوششون میاد، قافل از اینکه فضایه مجازی فضایه مجازی هست نه حقیقت زندگی، و خیلی ها هم بدشون میاد از این شوخیا و الفاظ،! بابا دهنت س.... یه زمون فحش خیلی بدی بود و بخاطرش دعوا و شر میشد، حالا شما مثله نقل و نبات توو سریال به هم میگید!!! و خیییییلی مسایل دیگه که جاش نیست، واقعا متاسفم، آقای عطاران که دیگه شورشو در آوردن

بزرگسال

توسط : علی حبیبی

۲۸ اسفند ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

فاجعه بود، در ضمن این سریال هست نه فیلم، کسی که فرق سریال و فیلم رو نمیدونه چطوری میتونه اصلا نظر بدرد بخوری یا فنی بده

بزرگسال

توسط : Hadi M yousef

۵ اسفند ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

عالی و نو سریال تازه و خلاقانه بود

بزرگسال

توسط : راحیل تاج تیموری

۳ اسفند ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

خیلی خیلی فیلم عالیه

بزرگسال

توسط : راحیل تاج تیموری

۳ اسفند ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

خیلی خیلی فیلم عالیه

بزرگسال

توسط : راحیل تاج تیموری

۳ اسفند ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

خیلی خیلی فیلم عالیه

بزرگسال

توسط : zhra Zobeydi

۲۴ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

من اولش ک دیدم فکر میکردم خیلی مسخره باشه ولی با رفتن ب جلو برام جذابتر شد و صحنه های خنده دارشم خیلییی دوس داشتم فیلم برداری و صحنه هاشم همینطور ..

بزرگسال

توسط : ریحانه روسن

۵ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 1 +

مسخره ترین سریال خیلی کند پیش میره میخاستن سریال مثل خارجی ها درست کنن ریدن

بزرگسال

توسط : علیرضا احمدی

۲۸ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

بنظر من خیلی فیلم عالی هستش درسته حرفای مثبت 18 یا صحنه های نامناسب داره ولی بسیار قشنگه من ک دوست دارم معمایی و خیلی رومخه اینطور بهتره

بزرگسال

توسط : آرمان آرمان عبداللهی

۲۶ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

داستان خوب و روان تا قسمت ۵ که من دیدم. حجم شوخی های جنسی بالاست متاسفانه که برای خانواده های مذهبی باید مورد توجه باشه.

بزرگسال

توسط : مهدی گطعاوی زاده

۱۹ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

در این تحلیل یا بهتر است گفته شود معرفی با دیدگاهی کاملا سطحی به لایه های پنهان این کمدی سیاسی محض هیچ اشاره ای نشده است به دلیل نبود جای کافی جهت نوشتن من تنها میتوانم چند کلید واژه را ذکر کنم. #سیاستمدارخاطره نویس=سیمین #جنبش سبز #زن زندگی آزادی #استخر #کلید #۹۵ #احیای پرونده یک قتل

بزرگسال

توسط : علی وهاب

۱۵ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

سریال در قسمت اول بخوبی جلو رفت و خواسته بینندگان را در قسمت ابتدایی تا حدی برآورده کرد اما در قسمت دوم کاملا از صحنه های جنسی با پوشش قانونی همچون ماسک زدن خانم و حضور در محل دیگر و .... می توان یاد کرد که واقعا کل انتظارات من رو از ی سریال زیبا دور کرد و فیلم را ناتمام رها کردم . نمی دونم چرا برخی از فیلم سازان بجای پرمحتوا کردن فیلم با فیلم نامه زیبا و تکه و طنزهای زیبا و عامه پسند به موارد توهین وشوخی های جنسی رو میارن که کاستی های فیلم رو پر کنند. و ما چیزی رو که انتظار داشتیم برآورده نشد

بزرگسال

توسط : HA Gh

۱۳ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

سریالی بسیار خوش ساخت و جدا از فیلم سازی ایران/کارگردانی عالی/تدوینگری و صداگذاری حرف نداره/شاهد زوج خوب بازیگری عطاران و معجونی هستیم و ترکیب و انتخاب بازیگری/سریال قوی هست و حرف برای گفتن داره ولی جای تعجب داره که چه جور تونسته با نظارت ساترا به پخش برسه

بزرگسال

توسط : احمد یاری

۱۳ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

حجم توهین‌ ها و شوخی های زیرشکمی محتوای جنسی این سریال برای من شوکه کننده بود. کی به اینها مجوز میده؟

بزرگسال

توسط : حسین جعفری رنجبر

۶ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 16 +

سریال خانگی، دفتر یاداشت؛ یه سریال بی عیب و نقص با کارگردان رضا عطاران طنز فکر شده کاملاً جا افتاده در سبک های خانوادگی کمدی جنایی، کمدی جنایی هجو، کمدی خانوادگی هجو تمام ویژگی میزانسن بی عیب و نقص هستند؛ حرکت هوشمندانه تصویر برداری برای باورپذیری حس و حال بازیگران، نور پردازی، طراحی صحنه، طراحی لباس، طراحی دکوراسیون داخلی، رنگ آمیزی، فرم بندی، فُرم بندی هدشمندانه، ظرافت های هوشمندانه برای گرفتن طنز خاص، تیتراژ تدوینگری عالی و به جا، دکوپاژ عالی میشه پخته تر از بزنگاه و نو تر خلاق تر از سیب خنده تا موج و صخره، پختگی بهتر از بزنگاه با دیدن ارزش بالا دمت گرم رضا

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد دفتر یادداشت

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!