• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

هشتگ خاله‌سوسکه

هشتگ خاله‌سوسکه

بررسی تخصصی فیلم

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

در شهر افسانه­‌ها شخصیت­ قصه­‌ها‌ی مختلف در کنار هم زندگی می­کنند. در شب عروسی خاله‌سوسکه و آقاموشه بعد از گذشتن ساعت دوازده، جشن متوقف می­شود و همه به خانه­‌های خود برمی­گردند؛ زیرا شهر توسط دیو بدجنس به طلسم تکرار دچار شده است. مردم شهر هم برای اینکه این طلسم را از بین ببرند با هم متحد می‌شوند تا دیو را شکست دهند. این سریال ژانری موزیکال و فانتزی دارد و در سال 1397 تولید شده است.

سال 2018 271 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

برخی از شخصیت‌های فیلم همدیگر را تحقیر می‌کنند و گاهی در صحنه‌های کوتاه همدیگر را کتک می‌زنند. «طیاره»، ندیمه «ملکه‌شهرزاد»، زنی عصبی است که رفتار درستی با دیگران ندارد و مدام به همه توهین می‌کند. زمانی‌که حاکم به همراه «مبارک» و «علی‌بابا» به شهر «قصه‌خوان‌ها» می‌رود تا دارویی برای ملکه‌شهرزاد پیدا کند، فروشنده‌ی دارو، برای گرفتنِ پول از تفنگ استفاده می‌کند تا آن‌ها را تهدید کند. «مردی شنل‌پوش» در تیتراژ ابتدایی هرقسمت از خشونت و پلیدی تعریف می‌کند. در یکی از قسمت‌ها، یکی از شخصیت‌ها می‌گوید ما ایرانی‌ها عصبانی‌ترین مردم دنیاییم و با بددهنی با دیگران صحبت می‌کند. در یکی از صحنه‌ها، یکی از شخصیت‌ها روی دیگران اسلحه می‌کشد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

مردی با شنلی مشکی و چهره‌ای پوشیده به‌دنبال شهناز، خواهر ملکه‌شهرزاد، است تا به او آسیب بزند و او را بکشد؛ اما شهناز دختر شجاعی است که با او درگیر می‌شود و شکستش می‌دهد. نمایش درگیری شهناز و مرد شنل‌پوش ایجادِ ترس و دلهره در کودکان می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شخصیت‌هایی مانند حاکم، طیاره و آقاموشه در صحنه‌های کوتاهی با بدزبانی به دیگران توهین می‌کنند. عباراتی مانند احمق، بزنمت ریقت دربیاد، غلط کردی، ذلیل‌شده، بترکی و... از بد‌دهنی‌های این مجموعه است. اشارات جنسی و نا‌مناسب و عشوه‌گری‌های شخصیت‌های زن و واکنش‌های منفعلانه‌ی مردان در مقابل زنان، از ناهنجاری‌های اجتماعی است. همچنین از اختلاس و دزدی هم صحبت‌هایی به‌میان می‌آید و یکی از شخصیت‌ها دزدی می‌کند. یکی از شخصیت‌های داستان در گوشی همراه خود عکس‌هایی از دختر‌های غریبه دارد و از طریق اپلیکیشنی به نام «عزیزجان» با آن‌ها ارتباط می‌گیرد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

مردم شهر بعد از هراتفاق و اسیرشدن هریک از شهروند‌ها توسط قارون، امیدشان را از دست می‌دهند؛ اما عمونوروز به آن‌ها می‌گوید که با امید و همکاری می‌توانند قارون را شکست بدهند و طلسم را از بین ببرند.

جزئیات
الگوی مثبت

مردم شهر افسانه‌ها بعد از اینکه متوجه طلسم تکرار می‌شود، با هم متحد می‌شوند تا قارون را شکست بدهند و طلسم را از بین ببرند. دیو با اینکه شخصیتی بدجنس در طول سریال است؛ اما درنهایت برای نجات چهل‌گیس، دختری که به او علاقه دارد، فداکاری می‌کند و حاضر می‌شود برای ازبین‌بردن طلسم قارون جانش را از دست بدهد.

آنچه لازم است والدین بدانند

با وجود کم‌بودن میزان ناهنجاری اجتماعی سریال، در قسمت­های زیادی از آن، شخصیت­ها به یکدیگر توهین می­کنند و گاهی در صحبت­هایشان شوخی­های جنسی هم دیده می­شود که می‌تواند برای کودکان و نوجوانان تأثیرات منفی داشته باشد. ترس در این انیمیشن از نوع ترس غیرمنتظره است، تصاویری از به‌بندکشیدن یک زن در اتاقی تاریک وجود دارد که می‌تواند برای کودکان کم‌سن ترسناک باشد. در برخی از صحنه­های سریال، زمانی‌که مردم شهر جشن می­گیرند، زنان آواز می‌خوانند و مردان حرکات موزون انجام می­دهند که بنابه فرهنگ خانواده‌تان لازم است به آن توجه کنید. اشارات جنسی و نا‌مناسب، عشوه‌گری‌های شخصیت‌های زن و واکنش‌های منفعلانه‌ی مردان در مقابل زنان می‌تواند کلیشه‌های جنسیتی را در ذهن نوجوانان ایجاد یا تقویت کند. با فرزندتان درباره‌ی رفتار­های درست و نادرست شخصیت­ها مانند همکاری در شکست دیو، باطل‌کردن طلسم و توهین و تمسخر دیگران گفت‌وگو کنید تا متوجه پیام­های مثبت و ناهنجاری­های سریال بشود. می‌توانید درباره‌ی داستان‌های عامیانه‌ی ایرانی مانند حسن‌کچل و خاله‌سوسکه با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

خلاصه: درباره‌ی تصمیمات و رفتار شخصیت­های سریال و داستان‌های اصلی هریک از شخصیت‌ها در ادبیات عامه، (مانند داستان حسن‌کچل، خاله‌سوسکه و...) با فرزند نوجوانتان گفت‌وگو کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

راز موفقیت مردم شهر افسانه­ها در باطل‌کردنِ طلسم چیست؟

ملک‌محمد چرا به دیو تبدیل شد؟

آیا رفتار­های طیاره با دیگران کار درستی است؟

اگر مردم شهر افسانه­ها امیدشان را از دست می­دادند، چه می­شد؟

تاکنون داستان‌های عامیانه‌ی خاله‌سوسکه و حسن‌کچل را شنیده‌ای؟

به‌نظرت چرا این شخصیت‌ها خاکستری‌اند و الگو‌های خوبی نیستند؟

از نوجوان خود بپرسید به‌نظرش چرا این نمونه‌ی ایرانی از سریال موزیکال نتوانسته است به اندازه‌ی نمونه‌های موزیکال خارجی، موفق باشد؟

خلاصه: راز موفقیت مردم شهر افسانه­ها در باطل‌کردن طلسم چیست؟

داستان فیلم

در شهر «افسانه­‌ها» شخصیت قصه­‌های مختلف مثل «خاله‌سوسکه»، «آقاموشه»، «حسن‌کچل»، «خاله‌بزغاله» و... زندگی می­کنند. زمانی‌که خاله‌سوسکه و آقا‌موشه برای جشن عروسی آماده می­شوند، حاکم شهر هم که برای تولد فرزندش خوشحال است، تصمیم می­گیرد مهمانی بزرگی برگزار کند و عروسی خاله‌سوسکه و آقا‌موشه را هم در آن مهمانی جشن بگیرد؛ اما در آخر شب که ساعت دوازده می­شود، جشن متوقف می­شود و به خانه­‌های خود برمی­گردند؛ زیرا شهر افسانه­‌ها دچار «طلسم تکرار» شده است و هرروز اتفاقات روز قبل تکرار می‌شود. بعد از گذشت چندروز «ملکه‌شهرزاد» که زن باهوشی است، متوجه این طلسم می­شود و با کمک خاله‌سوسکه، آقاموشه و «عمونوروز» به‌دنبال راهی هستند تا دیو را شکست دهند و طلسم را از بین ببرند. «دیو» که مرد بدجنسی است، «چهل‌گیس» را زندانی کرده است و او را مجبور می­کند تا با او ازدواج کند. هرروز یک نفر از شهر افسانه‌­ها گم می­شود و توسط دیو یا «قارون» زندانی می­شود. درنهایت قارون که به‌دنبال جادوی جنگل و قدرت زیاد است، ملکه‌شهرزاد، خاله‌سوسکه و چهل‌گیس را زندانی می­کند؛ اما دیو که علاقه‌ی زیادی به چهل‌گیس دارد، با فداکاری طلسم قارون را می­شکند و آن­ها را نجات می­دهد.

جزئیات فیلم

کارگردان / مؤلف: محمد مسلمی

نویسنده / مترجم: کریم خودسیانی

نام تهیه‌کننده: حسن مصطفوی

نام بازیگران: بهاره کیان‌افشار، امیرحسین رستمی، محمد مسلمی، ارژنگ امیرفضلی، نیلوفر رجایی­فر، لیلا بلوکات، الهام حمیدی، الناز حبیبی، سعید امیرسلیمانی

نام شخصیت‌ها:

خاله‌سوسکه: زن مهربانی که قصد ازدواج با آقاموشه را دارد؛ اما طلسم تکرار، مانع ازدواج آن­ها شده است،

آقاموشه: برای اینکه بتواند با خاله‌سوسکه ازدواج کند، به ملکه شهرزاد کمک می­کند تا دیو را شکست دهند،

ملکه شهرزاد: ملکه شهر افسانه­ها که شهرزاد قصه­گوست و در تلاش است تا دیو را شکست دهد،

دیو: دیو بدجنسی که شهر افسانه­ها را به طلسم تکرار دچار کرده و چهل‌گیس را زندانی کرده است.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه