• امروز : 4 مرداد 1403
logo

نقد و بررسی سریال مهمونی

author-img

توسط : نفیسه عبداللهی ارزیاب کدومو

2 سال پیش

مدت زمان مطالعه: دقیقه

186078 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

مجموعه عروسکی و کمدی «مهمونی» تازه‌ترین ساخته ایرج طهماسب است که از پلتفرم نماوا پخش می‌شود. در این برنامه هم آقای طهماسب با عروسک‌های جدید داستان‌های بامزه‌ای دارد. در دیوار به دیوار خانه، یک تالار عروسی است و کارکنان تالار با آقای طهماسب رفاقت و رفت‌وآمد دارد. «سهیلا خانم»، «کته خانم»، «نوروز» و خیلی از شخصیت‌های جدید، کارکنان تالار هستند. آقای طهماسب دوستان جدیدی دارد اما همچنان باید مانند برنامه‌های گذشته خرابکاری‌های این دوستان را چاره کند.

آقای طهماسب در خلال گفت‌وگو با شخصیت‌ها پیام‌های مثبتی از جمله احترام به بزرگترها و آداب معاشرت را آموزش می‌دهد. عروسک پسرک گل فروش عادت به فحاشی دارد و از الفاظ نامناسبی استفاده می‌کند و نمایش آن می‌تواند برای کودکان تقلیدپذیر باشد. اما آقای طهماسب با مهربانی با او صحبت می‌کند و ناسزا گفتن او را مذمت می‌کند.

ژانر : کمدی

سال ۱۴۰۰ کمدی جزئیات کامل اثر
61 مناسب خانواده 37 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 10 +
بر اساس 13 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

در مجموعه «مهمونی» مانند دیگر آثار ساخته شده توسط ایرج طهماسب، از شخصیت‌های عروسکی‌ استفاده شده است و به همین جهت باعث می‌شود تا کودکان و خردسالان هم از مخاطبان این سریال باشند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در این سریال شخصیت‌پردازی عروسک‌ها کمی متفاوت است و در دیالوگ‌های آن‌ها از الفاظ نامناسبی استفاده می‌شود که تماشای آن مناسب کودکان نمی‌باشد و امکان الگوپذیری و تقلید از آن‌ها توسط کودکان وجود دارد. آقای طهماسب هم در ابتدای برنامه متذکر می‌شود که این برنامه برای بزرگسال ساخته شده است و مخاطب آن‌ها هستند. به همین خاطر ممکن است محتوا و شوخی‌‌های برنامه برای کودکان قابل درک نباشد.

 عروسک بچه نقش کودک کار را ایفا می‌کند و  به‌واسطه محیطی که در آن رشد کرده است، تبدیل به شخصیتی تند و بی‌ادب شده است. این عروسک چهره بانمک و دوست داشتنی دارد و محبوبیت آن می‌تواند باعث افزایش میزان تاثیرگذاری و تقلید در کودکان شود.

در هر قسمت مهمانی به برنامه دعوت می‌‎شود و آقای طهماسب با آن‌ درباره احساساتشان گفت‌وگو می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد تا یک جمله را با احساسات مختلف بازی کنند. این تکرار گفت‌وگو در هر قسمت و تاکید آقای طهماسب بر احساسات انسان‌ها نکته قابل توجهی است. پیشنهاد می‌‎شود شما هم این بازی را با فرزندتان انجام دهید و دراین‌باره گفت‌وگو کنید.

خلاصه: عروسک‌های مجموعه رفتارهای ناهنجاری دارند که مناسب کودکان نیست و ممکن است از آن‌ها یاد بگیرند و تقلید کنند. 

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

تو کدام عروسک را بیشتر دوست داری؟ به‌نظرت بی‌ادبی و بی‌احترامی‌های بچه کار خوبی است؟ به‌نظرت علت این رفتارهای تند و عصبی بچه چیه؟ چرا همه به بچه تذکر می‌دادند و از او ناراحت بودند؟ آقای طهماسب برای ترک این رفتار بچه به او چه راه حلی یاد داد؟ به‌نظرت آقای طهماسب باید چه برخوردی داشته باشد تا بچه مودب شود؟ علت علاقه آقای طهماسب به مگسی چیست؟ شخصیت مگسی چه ویژگی دارد؟

خلاصه: به‌نظرت بی‌ادبی و بی‌احترامی‌های بچه کار خوبی است؟

داستان اثر

آقای طهماسب به تازگی نقل مکان کرده است و خانه جدید او در کنار تالار عروسی قرار دارد. کارکنان تالار رابطه دوستانه‌ای با آقای طهماسب دارند و در خانه او رفت‌وآمد دارند و از مهمانان او پذیرایی می‌کنند. یکی از کارکنان عروسکی کته خانم است که هر شب خواب عجیبی می‌بیند و منتظر است تا مردی زیبا و خوش هیکل، سوار بر اسب سفید به سراغ او بیاد و از او خواستگاری کند. عروسک‌های دیگری هم به خانه آقای طهماسب سر می‌زنند. مگسی و پشه عروسک‌هایی هستند که در هر قسمت از تجربیات و اتفاقاتی که برایشان افتاده برای آقای طهماسب تعریف می‌کنند. بچه پسرک گل فروشی است که در نزدیکی تالار کار می‌کند و با درخواست قیمه خانم، او هم به خانه آقای طهماسب می‌آید و با او هم‌خانه می‌شود. شاباش و دیجی هم از کارکنان تالار بوده‌اند که به امید پیشرفت کردن، کار در تالار را رها می‌کنند و به خانه آقای طهماسب می‌آیند تا از طریق آشنایی با مهمانان او معروف و مشهور بشوند.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: ایرج طهماسب

نویسنده/ مترجم: پانیذ زنگنه، روجا بهبهانی

نام تهیه کننده: حسن خدادادی

نام بازیگران: ایرج طهماسب، سارا صبری، علی زرمهری، سهیل رهبر زارع، هوتن شکیبا، کاظم سیاحی، سهیل مستجابیان

نام شخصیت ها: بچه: پسرک گل فروشی که کودک کار است و در نزدیکی تالار عروسی مشغول به کار است. او به پیشنهاد قیمه خانم هم‌خانه آقای طهماسب می‌شود و با او زندگی می‌کند. پشه: عروسک پشه شخصیت مودبی است که طبق غریزه‌اش از دیگران درخواست نیش زدن دارد. قیمه: پیرزن مهربانی که مسئولیت کارهای آشپرخانه را برعهده دارد و برای مهمانان آقای طهماسب غذا درست می‌کند. کته خانم: او از کارمندان تالار عروسی است و منتظر است تا شاهزاده سوار بر اسب سفیدش برسد و با او ازدواج کند.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : راضیه سیفی

۷ مرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

برنامه مهمونی خیلی مسخرس اصلا مناسب بچه ها نیست همش درمورد ازدواج واینا مثلا بچه چیه دوست دختر داره واقعا آقای طهماسب برات متاسفم با این برنامه درست کردنت مثلا برای بچهاس واقعا متاسفم

بزرگسال

توسط : محمد ربیعی

۱۴ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

به نظر من سریال مهمونی یکی از بهترین سریال ها و جذاب ترین سریال های جهان است و من کنجکاوم که بدانم مهمونی چه زمانی به اتمام می‌رسد شخصیت مورد علاقه من روحی نیز می باشد و حرف هایش نیز خیلی خوب میباشد اما صدای داد بلندش گوشخراش است

بزرگسال

توسط : نیکان توکلی

۱۹ تیر ۱۴۰۱

مناسب سن 11 +

سلام من نیکان توکلی هستم من میخواستم در برنامه مهمونی ایرج طهماسب شرکت کنم

بزرگسال

توسط : نیکان توکلی

۱۹ تیر ۱۴۰۱

مناسب سن 11 +

سلام من نیکان توکلی هستم من میخواستم در برنامه مهمونی ایرج طهماسب شرکت کنم

بزرگسال

توسط : علیرضا امامی

۴ تیر ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

خوب است

بزرگسال

توسط : علیرضا امامی

۴ تیر ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

خوب است

بزرگسال

توسط : محمد امین چکی پور

۱۹ خرداد ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

بچه

بزرگسال

توسط : محمد اسماعیل

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

مناسب سن 10 +

برنامه خوبیه اگه تنوع عروسکاشون‌ بیشتر بود بهتر میشد

بزرگسال

توسط : حسین افراخته

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

مناسب سن 10 +

خیلی عالیه

بزرگسال

توسط : مریم ری

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

مناسب سن 18 +

ظاهرش برای بچه‌هاست ولی محتواش نه زیاد. در واقع محتواش برای بزرگسالان هم جذابیت کافی نداره و دیالوگ‌های شخصیت‌ها دیگه تکراری شدن...

بزرگسال

توسط : علیرضا صالحی زاده

۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

در واقع این اثر برای کودکان دیروز هست که الان برای خودشون بزرگ شدن بنابراین نمیشه زیاد مناسب کودکان دیدش مخصوصا کودکانی در سن 4 تا 7 سال که در اوج سن تربیتی خودشون هستن و بعضا خیلی ررفتار هارو کپی می کنن از نامناسبباتش می تونم به رفتار های بچه (بادوم) اشاره کنم بکه به شوخی دیالوگ هایی مثل "خفه شو" "گمشو" و غیره بگم که برای بزرگسال ها شاید چیز بدی نباشه اما برای کودکان به نظرم اصلا مناسب نیست این حرفا

بزرگسال

توسط : حسین حسینی

۸ فروردین ۱۴۰۱

مناسب سن 18 +

باسلام باوجود عملکرد جناب طهماسب در طی سالهای گذشته ، متاسفانه در این اثر که باز به جهت بکارگیری شخصیت های عروسکی طیف خردسال و کودک را نیز پای تماشای مجموعه مینشاند به هیچ وجه رعایت این گروه سنی در نوشتار دیالوگ ها و شخصیت سازی عروسک ها نشده ، من به شخصه دو قسمت رو کامل دیدم و اجازه ندادن دخترم ببینه

بزرگسال

توسط : 09353****20

۶ فروردین ۱۴۰۱

مناسب سن 12 +

چنگی به دل نزد...

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد مهمونی

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!