• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

فالکون و سرباز زمستان

فالکون و سرباز زمستان

بررسی تخصصی فیلم The Falcon and The Winter Soldire

author-img

توسط : غزل لالوند ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

در این سریال، «جان واکر» کاپیتان آمریکای جدید می‌شود. ابرقهرمان‌های داستان بارها ‌با گروه ابرانسان‌ها درگیر ‌می‌شوند و ‌‌‌در این درگیری‌ها «لمار» می‌میرد، جان واکر در پی انتقام او، یک بی‌گناه را می‌کشد و از مقام کاپیتانی اخراج می‌شود. درنهایت او و دوستانش گروه را متلاشی می‌کنند. فیلم سطح بالایی از زد‌وخورد، هیجان و اضطراب دارد. صحنه‌های تعقیب‌وگریز در سریال به مقدار زیادی به چشم می‌خورد. اما به‌جز یک صحنه، فاقد خشونت‌های بالا یا قتل‌های خونین است. ازآنجاکه ازسوی قهرمانان فیلم رفتار‌‌های خشن و هیجان‌انگیز سر می‌زند، احتمال اینکه ازسوی نوجوانان مورد‌ تقلید قرار بگیرد زیاد است.

سال 2021 288دقیقه/6قسمت 48دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

سریال سطح بالایی از زد‌وخورد و درگیری از سوی قهرمانان مثبت و منفی سریال را به نمایش می‌گذارد. خشونت در سریال بیشتر از نوع اکشن و زدوخوردهای بدون خونریزی است اما دقایقی که حاوی چنین صحنه‌هایی‌ است بسیار زیاد است. همچنین لحظات فراوان تعقیب‌وگریز از سوی قهرمان فیلم به نمایش درمی‌آید که فرزندان ما ممکن است از آن‌ها تأثیر بگیرند. چندمورد قتل هم در سریال وجود دارد که به‌جز صحنه‌ای که جان واکر یک ابرانسان را به طرز خیلی خشن و خونینی می‌کشد، بقیه گذرا هستند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

از همان دقایق اول سریال، شاهد صحنه‌های ترس و خشونت فراوان و جنگ‌های هوایی و تیراندازی به سوی قهرمان هستیم که دلهره و استرس زیادی به بیننده می‌دهد،. این ترس و خشونت‌ها پی‌درپی در دقایق زیادی اتفاق می‌افتند که البته خاصیت این‌گونه ژانرهاست. تمامی لحظات درگیری در سریال، حاوی ترس و هیجان کشته یا مصدوم‌شدن قهرمانان سریال است که از این نظر بار منفی زیادی برای بیننده‌ی نوجوان ما به همراه دارد. چون قهرمانان مثبت سریال با گروهی ابرانسان که قدرت و توانایی زیادی دارند روبه‌رو هستند، تمامی مبارزات و درگیری‌ها شدید و پر از ترس، استرس و خشونت می‌باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چند صحنه شاهد نوشیدن الکل از سوی قهرمانان مثبت سریال هستیم. تخطّی از قانون از سوی ابرانسان‌ها و مبارزه علیه قانون موضوع اصلی داستان است. زدوخوردهای خیابانی و چاقوکشی از سوی شخصیت‌های مختلف داستان دیده می‌شود. سوءاستفاده‌ی دولت از قدرت علیه پناهندگان و مردم بی‌پناه دیده می‌شود و تبعیض نژادی علیه سیاه‌پوستان هم یکی از محور‌های در سریال است.

جزئیات
پیام مثبت

سارا، خواهر فالکون، دو فرزند دارد و مادری مجرّد است. او به‌دنبال حفظ قایقی است که میراث خانوادگی آن‌هاست. فالکون علی‌رغم مسئولیت‌های اجتماعی‌اش، به کمک خانواده می‌شتابد و سعی در حفظ میراث خانواده دارد. او هنگامی که کاپیتان آمریکا می‌شود، باوجود تبعیض نژادی حاکم بر جامعه، با عدالت رفتار می‌کند و سعی در دفاع از حقوق پناهندگان و مردم ستم‌دیده دارد و مستقیم با سناتور و دولت طرف می‌شود. او از قدرت و جایگاه قدرت سوءاستفاده نمی‌کند. وقتی سارا و فالکون نیاز به کمک و حمایت دارند، آشنایان و دوستان قدیمی آن‌ها به کمکشان می‌آیند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

قهرمانان اصلی داستان همگی الگوهای مثبتی را به نمایش می‌گذارند. جان واکر نمی‌تواند خشم و اندوه خود را به‌خاطر مرگ دوستش کنترل کند و انسان بی‌گناهی را می‌کشد. اما در آخر از عصبانیت خود پشیمان می‌شود. بارنز که در زندگی قبلی خود یک قاتل بی‌رحم بوده است اکنون اندوهگین و پشیمان از کردار خود، به‌دنبال جبران اشتباهات گذشته‌ خویش است و از یوری به‌خاطر کشتن پسر بی‌گناهش طلب بخشش می‌کند. سم ویلسون باوجود ابرقهرمانی و کاپیتان آمریکا بودن، از قدرتش برای اعتراض به ظلم دولت و حمایت از پناهندگان، مردم مظلوم و و اعتراض بر علیه ضدنژادپرستی استفاده می‌کند. وقتی سارا به کمک نیاز دارد برادرش همواره درکنار اوست. دوستان و همسایگان آن‌ها برای جبران محبت‌های خانواده‌ی ‌ویلسون، به کمک آن‌ها می‌شتابند و آنان را در زمان سختی ‌و نیازمندی تنها نمی‌گذارند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

چند قهرمان مشغول مبارزه با گروه ابرانسان‌ها هستند و در این راه هر دو گروه نسبت به هم هیچ‌گونه رحم و شفقتی ندارند. والدین باید بدانند که سریال حاوی صحنه‌های تعقیب‌وگریز و زدوخورد بسیار زیادی ازسوی هر دو طرف مثبت و منفی است که هم موجب دلهره و اضطراب می‌شود و هم چون سریال اکشن و ابرقهرمانی است می‌تواند مورد تقلید، تحسین و تمجید نوجوانان واقع شود. لازم است والدین سوای پیام مثبت فیلم، به نوجوانان تذکّر دهند که با دیدن این‌گونه فیلم‌ها، هرگز تحت تأثیر جلوه‌های ویژه و دنیای اکشن سریال قرار نگیرند و از دنیای واقعیت جدا نشوند.

خلاصه: سریال پر از ماجراجویی، صحنه‌های اکشن و زدوخورد است و به چرایی نیاز جامعه به قهرمانان، ورای هر رنگ و نژادی می‌پردازد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

فرزند خود را به چالش بکشید و راجع‌به اینکه چرا سم ویلسون سپر را به ارتش تحویل داد گفت‌وگو کنید. بپرسید اگر جای سم ویلسون بودی، آیا سپر را به دولت پس می‌دادی یا از ابتدا خود مسئولیت را به عهده می‌گرفتی؟ چرا جامعه احساس نیاز به یک قهرمان دارد و مسئولیت کاپیتان امریکا چیست و اصولاً انسان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا قهرمان شناخته شود؟ درباره‌ی هدف کارلی و طرز فکر گروه آن‌ها و درست یا غلط‌بودن روش آن‌ها فرزندان را به تفکّر و چالش بکشید. آیا رنگ و نژاد می‌تواند معیار درستی برای قضاوت یا انتخاب باشد؟

خلاصه: با فرزند خود درباره‌ی تخیّلی‌بودن تمام وقایع داستان گفت‌وگو کنید و او را برای درک فضای موجود در سریال کمک و راهنمایی نمایید.

داستان فیلم

فالکون و سرباز زمستان مشغول مبارزه با فلگ اسمشر‌ها که گروهی از ابرانسان‌ها هستند که به شعار یک جهان و یک مردم معتقد هستند. «فالکون» سپر «استیو» را به ارتش تحویل می‌دهد و ارتش جان واکر را به‌عنوان کاپیتان آمریکای جدید انتخاب می‌کند اما به نظر می‌رسد که او توانایی لازم برای جایگاه جدید را ندارد. سرباز زمستان، فالکون و لمارو، کاپیتان امریکا، بارها و بارها با گروه ابرانسان‌ها که درحال قاچاق سرم ابرانسان‌ساز برای تشکیل ارتشی بزرگ هستند، درگیر می‌شوند و در این درگیری‌ها لمار می‌میرد و جان واکر در پی انتقام لمار، یک بی‌گناه را می‌کشد و به‌این‌ترتیب از مقام کاپیتانی و ارتش اخراج می‌شود.

اما او دست بردار نیست و با تزریق سرم، خود را به یک ابرانسان تبدیل می‌کند. فالکون کاپیتان امریکای جدید می‌شود و با همکاری تمام قهرمانان داستان، کارلی رئیس ابرانسان‌ها می‌میرد. بقیه‌ی گروه دستگیر می‌شوند و داستان با سخنان ضدنژاد‌پرستی فالکون به سناتور و اعضای دولت به پایان می‌رسد.

جزئیات فیلم

کارگردان: Kari Skogland Showrunner

نویسنده: Malkom Spellman  -  Derek Kolstad

تهیه‌کننده: Malkom Spellman

بازیگران: Anthony Mackie - Sebastian Stan - Emily Vancamp - Daniel Bruhl - Wyatt Russell - Erin Kellyman

شخصیت‌ها:

فالکون: یک کماندوی سابق ارتش است. او برای نبردهای هوایی، با استفاده از یک بسته‌ی مخصوص که برای پرواز طراحی شده آموزش دیده است که در پایان فیلم انتقام‌جویان، کاپیتان آمریکا سپر خود را به او می‌دهد. اما در طول سریال وی همچنان از تجهیزات خود استفاده می‌کند.

باکی بارنز: یک ابرسرباز و بهترین دوست استیو راجرز، کاپیتان آمریکای قبلی است که پس از اینکه تصور می‌شد در جریانات جنگ جهانی دوم در طی نبردی کشته شده است، توسط هایدرا شست‌وشوی مغزی داده شده بود.

هلموت زیمو: که به زیمو معروف است در فیلم‌های قبلی شخصیتی شرور بوده است. وی خانواده‌ی خود را در فیلم انتقام‌جویان از دست داده بود و باعث فروپاشی انتقام‌جویان شد سپس توسط پلنگ سیاه دستگیر شد. بعدها مشخص شد که او سال‌ها درحال نبرد با با تیم‌های ابرانسانی بوده و با پروژه‌ی ابرانسان‌ها مخالف است.

شارون کارتر : مأمور سابق شیلد که در طی این این سریال اکنون برای سی.آی.ای کار می‌کند که در اواخر سریال فاش می‌شود که وی کارگزار قدرت است.

جان واکر: مأمور دولت امریکا که مدّت کوتاهی کاپیتان امریکای جدید می‌شود.

کارلی مورگنتا : دختر نوجوان ابرانسانی که برای خود ارتشی از ابرانسان‌ها به نام فلگ اسمشر تشکیل داده و رؤیای تشکیل یک جهانِ برابر را در سر دارد.

کشور سازنده: امریکا

کمپانی سازنده: Marvel Studios Disney

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد