• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

شهر خدا

شهر خدا

بررسی تخصصی فیلم شهر خدا

author-img

توسط : نفیسه عبداللهی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«شهر خدا» شهری فقیر و محروم در حاشیه‌ی شهر ریودژانیرو است. در این شهر دو باند بزرگ تبهکار وجود دارد که راه پول‌درآوردنشان فروش مواد مخدر و دزدی است. آن‌ها برای به‌دست‌آوردن ریاست خلافکاران و تصاحب بازار موادمخدر در شهر باهم مبارزه می‌کنند. این فیلم در کشور برزیل تولید شده است و توانسته نامزد چهار رشته ازجمله بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین فیلم و بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی در جشنواره‌ی اسکار 2002 شود.

سال 2002 ۱۳۵ دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

زپگوئنو پسر جوانی است که رئیس خلافکاران شهر شده است و از راه دزدی و فروش موادمخدر پول درمی‌آورد. او آدم خشن و بی‌رحمی است و مردم شهر را به‌راحتی می‌کشد. او کودکان شهر را تشویق می‌کند تا اسلحه دست بگیرند و برای موفق‌شدن و عضویت در گروه او، انسان‌ها را بکشند. صحنه‌های قتل و تیراندازی بی‌پرده و واضح نمایش داده می‌شود.

جزئیات
ترس

در شهر خدا، زپگوئنو و دستیارانش که نوجوان یا کودک هستند برای رسیدن به اهدافشان از اسلحه استفاده می‌کنند و به‌راحتی انسان‌ها را می‌کشند. نمایش صحنه‌های واضحی از قتل مردم باعث ایجاد ترس می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

مافیا و خلافکاران شهر خدا برای به‌دست‌آوردن پول و قدرت شروع به دزدی می‌کنند. آن‌ها به مغازه و بانک‌ها رفته و با استفاده از اسلحه و تیراندازی از آن‌ها دزدی می‌کنند. آن‌ها بعد از مدّتی شروع به فروش موادمخدر می‌کنند و خودشان هم از آن استفاده می‌کنند.

جزئیات
پیام مثبت

زمانی که سینیوره تصمیم به تشکیل باند می‌گیرد، بیشتر اعضایش کسانی هستند که زپگوئنو اعضای خانواده‌ی آن‌ها را کشته‌ است و برای انتقام‌گرفتن از او عضو یک باند دیگر شده‌اند. «ند قوی» یکی از کسانی است که به‌خاطر انتقام از زپگوئنو وارد باند سینیوره شد. اما بعد از مدّتی خودش هم به این کار علاقه‌مند شد و تبدیل به فردی خشن و آدم‌کش شد.

جزئیات
الگوی مثبت

«ند قوی» مرد مهربان و صلح‌جو بود اما بعد از اینکه زپگوئنو به نامزدش تجاوز می‌کند و تمام اعضای خانواده‌اش را می‌کشد او از زپگوئنو کینه می‌گیرد و برای انتقام از او عضو باند سینیوره می‌شود. او با کشتن مردم بی‌گناه مخالف است اما بعد از مدّتی او هم تبدیل به فردی خلافکار و آدم‌کش می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

شخصیت‌های فیلم برای رسیدن به قدرت و به‌دست‌آوردن پول شروع به استفاده از اسلحه و کشتن انسان‌ها می‌کنند. زپگوئنو که رئیس خلافکاران شهر است در کودکی شروع به این کار کرده است و برای اینکه تعداد افراد باندش بیشتر شود، کودکان شهر را تشویق می‌کند تا با اسلحه مردم را بکشند و عضو باند او شوند.

میزان خشونت و نمایش قتل بسیار زیاد است و به‌طور واضح نشان داده می‌شود. این میزان از خشونت برای کودکان مناسب نیست. اما در صورت تماشا بهتر است با فرزندان خود درباره‌ی رفتار‌های خشن شخصیت‌ها و نتایج انجام آن کار مانند انتقام صحبت کنید. میزان نمایش روابط جنسی در بین زنان و مردان فیلم بسیار زیاد است و صحنه‌هایی از روابط مردی مجرد با زنی متأهل نمایش داده می‌شود. توصیه می‌شود کودکان این صحنه‌ها را نبینند و در صورت تماشا با آن‌ها دراین‌باره گفت‌وگو کنید.

خلاصه: با فرزندان خود درباره‌ی رفتار‌های خشن شخصیت‌ها و نتایج انجام آن کار مانند انتقام صحبت کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی انتقام‌گرفتن از همدیگر و نتایج آن گفت‌وگو کنید. نظر فرزندتان را درباره‌ی شخصیت‌هایی مثل زپگوئنو و بوشکاپه بپرسید. چرا بوشکاپه عضو باند زپگوئنو نشد، بااینکه او برادرش را کشته بود؟

خلاصه: درباره‌ی انتقام‌گرفتن از همدیگر و نتایج آن صحبت کنید.

داستان فیلم

فیلم «شهر خدا» درباره‌ی شهری فقیر و محروم است که جوانان شهر از طریق دزدی و فروش موادمخدر پول درمی‌آورند. رئیس خلافکاران پسر جوانی به نام زپگوئنو است که از کودکی دزدی کرده است و با اسلحه مردم شهر را می‌کشد. یکی از اعضای باند او سینیوره نام دارد که بعد از مدّتی تصمیم می‌گیرد خودش یک باند تشکیل دهد تا بتواند تنها فروشنده‌ی موادمخدر و رئیس شهر شود.

تمام اعضای باند سینیوره کسانی هستند که از زپگوئنو کینه دارند. «نذ قوی» یکی از کسانی است که می‌خواهد از زپگوئنو انتقام بگیرد زیرا او به نامزدش تجاوز کرده است و همه‌ی اعضای خانواده‌اش را کشته است. او مرد مهربان و صلح‌جویی است و شرطش برای پیوستن به باند سینیوره این بود که کسی مردم بی‌گناه را نکشد. اما خود او هم بعد از مدّتی این شرط را فراموش می‌کند و در دزدی از بانک و مغازه‌ها مردم را هم می‌کشد.

بوشکاپه یکی از جوانان شهر خداست اما او نه عضو باند زپگوئنو است نه سینیوره. بوشکاپه به عکاسی و خبرنگاری علاقه دارد و بعد از خرید یک دوربین عکاسی، به شهری دیگر می‌رود و برای روزنامه‌ای کار می‌کند. او به‌خاطراینکه از اهالی شهر خداست به‌راحتی می‌تواند در آن شهر رفت‌وآمد کند و از درگیری‌های زپگوئنو و سینیوره برای روزنامه عکس بگیرد.

در درگیری آخر، پلیس سینیوره و زپگوئنو را دستگیر می‌کند اما زپگوئنو به پلیس پول می‌دهد تا او را آزاد کنند. او بعد از آزادی‌اش به چند نفر از کودکان که اعضای باندش هستند می‌گوید که باید از نو شروع به دزدی کنند اما آن‌ها او را می‌کشند و خودشان را رئیس شهر می‌کنند.

جزئیات فیلم

کارگردان/ مولف: Fernando Meirelles - Kátia Lund

نویسنده/ مترجم: Paulo Lins - Bráulio Mantovani

نام تهیه کننده:

نام بازیگران: ‏Alexandre Rodrigues -Leandro Firmino -Matheus Nachtergaele -Douglas Silva

شخصیت‌ها:

بوشکاپه: پسری جوان که علاقه‌ای به عضویت در باند‌های خلافکاری ندارد و به‌عنوان عکاس در دفتر روزنامه‌ای استخدام می‌شود.

زپگوئنو: پسری خشن و طمع‌کار که رئیس باند خلافکاران است و برای به دست آوردن پول و قدرت مردم را می‌کشد و موادمخدر می‌فروشد.

سینیوره: یکی از خلافکاران شهر که باندی تشکیل می‌دهد تا بتواند زپگوئنو را بکشد و خودش رئیس شهر شود.

ند قوی: مردی مهربان که بعد از عضویت در باند سینیوره فردی خشن می‌شود و مردم شهر را می‌کشد.

کشور سازنده: برزیل

کمپانی سازنده: Globo Filmes‎

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد