• امروز : ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

شب های مافیا

بررسی تخصصی برنامه تلويزيونی

شب های مافیا

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بازیگران «شب‌های مافیا» بازی می‌کنند، اساس این بازی اتهام‌زنی و دروغ‌گویی برای پیداکردن مافیاها و اخراج آن‌ها از بازی است. دروغ‌گویی امری عادی و لازم در طول بازی است؛ چون اگر دروغ گفته نشود، پیروزی محقق نخواهد شد. این برنامه تلویزیونی به دلیل جذابیت‌هایش احتمالاً مورد علاقه‌ی نوجوانان قرار می‌گیرد؛ اما اصلاً توصیه نمی‌شود که این بازی در خانواده یا جمع دوستان انجام شود. بهتر است با جایگزین‌های جذاب دیگر، فرزندان شما برنامه‌های مفیدتری را تماشا کنند.

سال 1399 هر قسمت، 105 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 6 رأی

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

اتهام‌زنی و جدل بر سر مافیابودن یا نبودن، باعث تحت فشارقرارگرفتن بازیکنان می‌شود. در این مسیر افراد ممکن است ناراحت، دلخور یا عصبی شوند؛ چون باید از وضعیت خود دفاع یا نقش خود را پنهان کنند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

پایه و اساس این بازی بر دروغ و اتهام‌زنی است. بازیکنان هرچند در زندگی واقعی‌شان الزاماً این‌قدر دروغ نمی‌گویند، نقش بازی نمی‌کنند یا اتهام نمی‌زنند؛ اما در این بازی تنها راه برای پیروزی همین است. دروغ‌گویی در این برنامه بسیار عادی و طبیعی است و اصلاً اگر کسی دروغ نگوید، نمی‌تواند پیروز شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

ممکن است فرزندان شما عاشق این بازی یا کاملاً از آن متنفر شوند، این مسئله به روحیه‌ی فرزندان شما بستگی دارد. اگر فرزندان شما جنب‌وجوش زیادی داشته باشند و به فوتبال علاقه‌مند باشند، کمتر ممکن است از این بازی خوششان بیاید. بهترین حالت، این است که نوجوانان شما از این بازی متنفر باشند؛ چون وظیفه‌ی شما سبک‌ می‌شود و لازم نیست کاری انجام دهید. ازسوی دیگر اگر فرزندان شما به گفت‌وگو علاقه داشته و روحیه‌ی جستجوگری، به‌چالش‌کشیدن و موفقیت‌گرایی داشته باشند، احتمالاً بسیار جذب این بازی خواهند شد؛ اما باید بدانید این بازی برای ارضای این گرایش‌های شخصیتی فرزندتان، اصلاً مناسب نیست. این بازی کمک می‌کند تا دروغ‌گویی، اتهام‌زنی و تفرقه‌پراکنی برای بازیکنان بسیار عادی و طبیعی جلوه کند؛ زیرا اساساً پیروزی در مسابقه در گرو این رفتارهاست. به تأیید استادان و متخصصان، اساسا بازی‌ها و گیم‌ها چیزهایی نیستند که تنها محدود به یک مکان و زمان باقی بمانند، بلکه حالات تجربه‌شده در یک بازی می‌تواند تا مدت‌ها به‌دنبال بازیکن بیاید. این درحالی است که دروغ‌گویی از مشکلات جدی جامعه‌ی امروز ما به‌حساب می‌آید. بهترین کار این است فرزندتان را از تماشای این برنامه منع کنید و با ارائه‌ی جایگزین‌های جذاب‌تر که ممکن است اثرهای مخربشان بسیار کمتر باشد، مانع از علاقه‌مندشدن فرزندانتان به این بازی شوید. در مرحله‌ی بعد اگر فرزندتان این برنامه را تماشا کرده و به آن علاقه‌مند شده است، می‌توانید با جایگزین‌کردن بازی‌های گروهی جذاب‌تر یا حتی خرید بوردگیم‌های مربوط به این رده‌ی سنی، آن‌ها را از بازی‌کردنِ مافیا بازدارید. یادتان باشد برخورد شما نباید صرفاً سلبی و از بالا به پایین باشد. اشکال ندارد فرزندتان این بازی را تجربه کند؛ اما حداقل کاری کنید که بازی مورد علاقه‌ی او نباشد. شما می‌توانید بحث‌های عمیق‌تری نیز با فرزندتان داشته باشد، می‌توانید درباره‌ی رسیدن به هدف درست از راه صحیح، صحبت کنید و بگویید نمی‌تواند برای رسیدن به هدفش هرکاری انجام دهد.
ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

این بازی چه اجزایی دارد؟

هرکدام از نقش‌ها دقیقاً چه کاری انجام می‌دهند؟

آیا می‌شود برای رسیدن به هدف از مسیر غلطی حرکت کرد؟

چه بازی‌های جذاب دیگری وجود دارد؟

داستان برنامه تلويزيونی

«شب‌های مافیا» یک برنامه بازی و سرگرمی است که در دسته‌ی خانوادگی و اجتماعی سایت «فیلیمو» قرار گرفته است. (شب‌های مافیا به‌معنای بسته‌شدن چشمان تمام بازیکنان است) بازیگران در بازی مافیا با یکدیگر رقابت می‌کنند و در تلاش هستند تا «مافیاها» را از بازی اخراج کنند و «شهروندان» پیروز شوند. شیوه‌ی بازی به این شرح است: بازیکنان به دسته‌ی اکثریتِ «شهروند» و اقلیتِ «مافیا» تقسیم می‌شوند؛ نقش‌هایی که از ابتدا کسی جز صاحب نقش و گرداننده‌ی بازی، هیچ‌کس از آن مطلع نیست. البته مافیاها در شب اول، یکدیگر را می‌شناسند. هدف شهروندان پاکسازی مافیاها از شهر است و پیروزی مافیاها در گرو برابری با تعداد شهروندان است. در طول روز (هنگامی‌که چشم همه‌ی بازیکنان باز است) همه نقش شهروند را بازی می‌کنند و سعی دارند در میان اتهام‌زنی‌ها، گمانه‌زنی‌ها و دفاع از خود و دیگری، مافیا را شناسایی و با اکثریت آرا از بازی اخراج کنند. در طول روز هیچ‌کس نباید صریحاً یا با اشاره، نقش خود را برملا کند، بلکه تنهافهم گروه شهروندی یا گروه مافیایی اهمیت دارد. کسی که بیشترین رأی اتهام‌زنی را گرفته است، با رأی‌گیری مجدد در خواب نیم‌روزی، از بازی اخراج می‌شود. مافیاها در شب و هنگامی‌که همه خواب هستند، به‌صورت پنهانی با یکدیگر مشورت می‌کنند و تصمیم می‌گیرند به کدام شهروند شلیک و او را از بازی اخراج کنند. شهروندان نیز نقش‌هایی دارند:

شهروند ساده: بالاترین مشارکتِ آن‌ها در طول روز است و در شب هیچ نقشی ندارند،

شهردار: در طول بازی فقط یک‌بار می‌تواند دور دوم رأی‌گیری را مُلغی و مانع خروج شود یا یکی از افراد مورد اتهام را بدون رأی‌گیری خارج کند،

دکتر: هرشب می‌تواند جان یک نفر را از شلیک شب نجات دهد. او تنها یک‌بار می‌تواند جان خود را نجات دهد،

روان‌پزشک: در طول بازی می‌تواند دوبار قدرت تکلم را از افراد بگیرد، این افراد در طول روز نمی‌توانند هیچ صحبتی کنند،

کارآگاه: می‌تواند هرشب استعلام یک نفر را از گرداننده برای مشخص‌شدنِ وضعیت مافیا یا شهروندبودن بگیرد،

حرفه‌ای: هرشب می‌تواند یه یک مافیا شلیک کند؛ ولی با شلیک اشتباه خودش از بازی خارج می‌شود،

جان‌سخت: با شلیک اول کشته نمی‌شود. گرفتن استعلام افراد خارج‌شده به عهده‌ی اوست،

گروه مافیا

پدرخوانده: استعلام پدرخوانده برای کارآگاه، همیشه شهروند است. تعیین شلیک شب به عهده‌ی اوست،

دکتر لکتر: هرشب می‌تواند جان یک نفر را نجات دهد. لکتر می‌تواند جان خودش را تنها یک‌بار نجات دهد.

بازیکنان با این نقش‌ها در طول بازی و درطی شب‌ها و روزهای پشت سرهم، در تلاش هستند تا گروه مافیایی را پیدا و از بازی خارج کنند.

ادامه متن

جزئیات برنامه تلويزيونی

نام اثر: شب‌های مافیا

قالب اثر: برنامه تلویزیونی

ژانر اثر: بازی و سرگرمی

کارگردان / مؤلف: سعید ابوطالب

نام تهیه‌کننده: سعید ابوطالب

نام بازیگران: محمدرضا علیمردانی، سید جواد هاشمی، هومن حاجی‌عبداللهی، بهرنگ توفیقی، مجید واشقانی، محمدرضا شفیعی جم، حامد آهنگی، محمدرضا هدایتی، هادی کاظمی، میرطاهر مظلومی.

نام شخصیت‌ها:

شهروند ساده: بالاترین مشارکتِ آن‌ها در طول روز است و در شب هیچ نقشی ندارند،

شهردار: در طول بازی، فقط یک‌بار می‌تواند دور دوم رأی‌گیری را لغو و مانع خروج شود یا یکی از افراد مورد اتهام را بدون رأی‌گیری خارج کند،

دکتر: هرشب می‌تواند جان یک نفر را از شلیک شب نجات دهد. او تنها یک‌بار می‌تواند جان خود را نجات دهد،

 روان‌پزشک: در طول بازی می‌تواند دوبار قدرت تکلمِ افراد را بگیرد، این افراد در طول روز نمی‌توانند هیچ صحبتی کنند،

کارآگاه: او می‌تواند هرشب استعلام یک نفر را از گرداننده برای مشخص‌شدنِ وضعیت مافیا یا شهروندبودن بگیرد،

حرفه‌ای: هرشب می‌تواند یه یک مافیا شلیک کند؛ ولی با شلیک اشتباه خودش از بازی خارج می‌شود،

جان‌سخت: با شلیک اول کشته نمی‌شود. گرفتن استعلام افراد خارج‌شده به عهده‌ی اوست،

گروه مافیا

پدرخوانده: استعلام پدرخوانده برای کارآگاه، همیشه شهروند است. تعیین شلیک شب به عهده‌ی اوست،

دکتر لکتر: هرشب می‌تواند جان یک نفر را نجات دهد. او می‌تواند جان خودش را تنها یک‌بار نجات دهد.

کشور سازنده: ایران

سال تولید: 1399

زمان اثر: هر قسمت 105دقیقه

جوایز و افتخارات: ـ

مخاطب اثر: بزرگسال

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : 09014****29

۶ دی ۱۳۹۹

مناسب سن 13+ گزارش نظر
عالییییییییییییییی

عالییییییییییییییییییییییی

بزرگسال

توسط : 09903****27

۹ آذر ۱۳۹۹

مناسب سن 2+ گزارش نظر
خوب نیست

لطفا انیمیشن بتمن نقاب شبح یا mask of phantasm رو تحلیل کنید ممنون میشم

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه