• امروز : 1 اردیبهشت 1403
logo

نقد و بررسی فیلم شبگرد (Nightcrawler)

author-img

توسط : زهرا ملک‌ثابت ارزیاب کدومو

10 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

1581 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

زمانی که لوئیس بلوم، یک دزد خره¬پای ناامید از کار، اتفاقی وارد دنیای خبرنگاری جنایی می‌شود، در ثبت فیلم از اتفاقات جنایی و حوادث، مرز بین ناظر و عامل حادثه را محو می‌کند تا در کاری که شروع کرده بهترین باشد. این فیلم که درباره فضای حاکم بر رسانه¬ها و تولید اخبار جعلی به دست آن¬ها است و بازنمایی رسانه از اخبار و حوادث را نشان می¬دهد، در ژانر تریلر روانشناختی ساخته شده که به دلیل خشونت و ناهنجاری بالا مناسب تماشا برای افراد زیر 15 سال نیست.

ژانر : تریلر روانشناختی مستند

سال 2014 117 دقیقه جزئیات کامل اثر
0 مناسب خانواده 3 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

خشونت، ناهنجاری اجتماعی و فضای تاریک سه شاخص اصلی سازنده این فیلم است از آنجایی که تقریبا هیچ یک از اعمال شخصیت‌های اصلی فیلم مورد مجازات و پیگرد جدی قرار نمی­گیرد و در آخر شخصیت اصلی با وجود تمامی‌بی­رحمی‌ها، بی‌اخلاقی‌هایی که به خرج داده بود در کار خود موفق می‌شود و به همین خاطر ممکن است شخصیت جذابی از او در ذهن مخاطب شکل بگیرد یا در برخی موارد مخاطبی که در سنین نوجوانی است ترغیب به الگوگیری از او شود. حتی تماشای نسخه پالایش شده این فیلم نیز برای کودکان و نوجوانان زیر 15 سال توصیه نمی‌شود .

نکته‌ای که در خصوص این فیلم می‌تواند بسیار قابل توجه باشد، پرداخت آن به مسئله رسانه‌ها و تولیدات آن­ها با نگاهی انتقادی است. فیلم در این زمینه به نکات حائز اهمیتی اشاره کرده و دید تازه و متفاوتی از دنیای خبرنگاری و رسانه به نوجوان می‌دهد.

پیشنهاد می­کنیم این فیلم را با فرزندان خود ببینید و در خصوص پیام­های آن با آن­ها گفت‌وگو کنید. حتی می­توانید تجربیاتی که خود شما از این فضای رسانه‌ها دارید با آن‌ها در میان بگذارید و نظر آن‌ها را جویا شوید.

                                                                                                                   

خلاصه:  این فیلم یک اثر با سطح خشونت نبستا بالا است که می‌توانید در مورد عادی و غیرقابل پیگیری و مجازات بودن آن­ و همچنین نقش رسانه‌ها در بازنمایی غیرواقعی اخبار حوادث و جریانات، با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

پیشرفت و موفقیت در کار و زندگی تا چه حد ارزشمند است و برای رسیدن به آن­ها می­توانیم تا چه حدودی پیش برویم؟

آیا تمام چیز‌هایی که در اخبار و رسانه‌ها وجود دارد درست است؟ چطور می­توانیم آن‌ها را ارزیابی کنیم؟

خلاصه: در خصوص رفتار‌هایی که لو و دیگر شخصیت‌های فیلم نشان می­دادند و همچنین اثرات رفتار‌ها و کار آن‌ها در زندگی دیگران بهتر است با فرزندان خود گفت‌وگو کنید .

 

داستان اثر

داستان اثر: لوییس بلوم دزد خرده­پا و خونسردی است که با سرقت اموال عمومی, روزگار می­گذراند؛ او سخت به دنبال شغلی پردرآمد­تر است. شبی به طور اتفاقی با صحنه تصادفی مواجه می­شود و می­بیند علاوه بر پلیس و نیروهای امدادی، عده‌ای فیلمبردار نیز بر سر صحنه حاضر هستند که فیلم‌های خود را به مبالغ هنگفتی به شبکه‌های تلوزیونی می­فروشند. لو نیز با شنود مکالمات پلیس خود را به صحنه‌های حوادث می­رساند و فیلم آن‌ها را به یکی از شبکه‌های تلوزیونی می­فروشد. لو بعد از مدتی یک دستیار استخدام می‌کند و به یک کارگردان اخبار حوادث پیشنهاد می­دهد در برابر بالابردن موقعیت کاری­اش با او همکاری کند. رفته رفته عطش او برای فیلمبرداری از حوادث زیاد می­شود تا حدی که در برخی از آن‌ها جزئیات صحنه را برای فیلمبرداری بهتر تغییر می­دهد. یک شب وقتی لو و دستیارش در حال گشت­زنی هستند از بیسیم پلیس گزارش تیر­اندازی در یک خانه را می­شنوند و خود را زودتر از پلیس به محل می­رسانند؛ لو به داخل خانه می‌رود از افرادی که تیر خورده‌اند فیلمبرداری می­کند. بعد از پخش فیلم از اخبار، لو به دروغ به پلیس که پیگیر ماجرا است می‌گوید که از ضاربان فیلمی ‌ندارد و آن‌ها را به طور واضح ندیده است. لو به سراغ ضاربان می­رود و بعد از پیدا کردن آن‌ها به پلیس گزارش می­دهد و در محل حاضر می­شود تا از ماجرا فیلم­برداری کند. لو بلافاصله بعد از ماجرا فیلم را به نینا می­رساند. پلیس به دفتر می­آیند و از نینا می‌خواهند فیلم پخش نشود ولی نینا می­گوید کارش مخالف قانون نیست و فیلم را پخش می­کند . لو به اداره پلیس می­رود و داوطلبانه به سوالات آن‌ها پاسخ می‌دهد و هر گونه دست داشتن در ماجرا را تکذیب می‌کند و می‌گوید اتفاقی خودرو ضاربین را در نزدیکی خانه خود دیده است. در آخرین سکانس فیلم لو را می­بینیم که تیم جدیدی جمع کرده و با ابزار و وسایل پیشرفته به سراغ ادامه کار خود می­رود.

جزئیات اثر

کارگردان: Don Gilroty

نویسنده: Don Gilroty

نام تهیه کننده: Jennifer Fox / Tony Gilroy / Jake Gyllenhaal

نام بازیگران: Jake Gyllenhaal / Rene Russo / Riz Ahmed / Bill Paxton

نام شخصیت‌ها:

 لوییس بلوم : یک دزد خرده­پا ولی زیرک و خونسرد است که با سرقت امول عمومی ‌زندگی خود را می­گذراند اما به طور اتفاقی وارد دنیای خبرنگاری جنایی می­شود  و می‌خواهد هر طور شده راه پیشرفت خود را هموار کند.

نینا رومینا : یک کارگردان اخبار جنایی شبانه در یکی از شبکه‌های تلوزیونی است که شغل خود را در خطر می­بیند و به دنبال فرصتی برای نجات موقعیت شغلی خویش است.

ریچارد (ریک): یک جوان بیکار و بی­پول و فرصت طلب است که برای کسب درآمد به هر کاری تن می­دهد.

کشور سازنده: امریکا

کمپانی سازنده: bold Films

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد شبگرد

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!