• امروز : ۸ بهمن ۱۳۹۹

دزد و پلیس

بررسی تخصصی برنامه تلويزيونی Dozd Va Police

دزد و پلیس

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

8 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

دو خلافکار جنس‌های سردستۀ باند را گم کرده‌اند و حالا برای زنده‌ماندن باید تلاش کنند جنس‌ها را پیدا کنند. میزان خشونت این سریال نسبتا بالاست و استفاده از خشونت از طرف شخصیت‌های دوست‌داشتنی داستان، احتمال تقلید فرزندتان را بالا می‌برد. البته شخصیت‌های داستان مهربان و وفادارند و به اشتباهاتشان پی می‌برند

سال 1391 40 دقیقه(هر قسمت) جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت و درگیری فیزیکی به شکل‌های مختلف و در خیلی از نماها دیده می‌شود. صحنه‌هایی نظیر چک‌زدن، یقه‌گرفتن، چاقوکشیدن، درگیری مسلحانه و... . همچنین خشونت‌های کلامی و روانی مانند فریادزدن یا توهین‌کردن هم در این مجموعه دیده می‌شود. ناصر در نقش قاچاقچی مواد، شخصیت بسیار پرخاشگری دارد و حتی به پیرمرد نابینا هم رحم نمی‌کند و او را می‌زند. داوود هم اگرچه شخصیت تندخویی دارد، اما بیشتر خشونت او محدود به داد و فریاد است. در چند صحنه بین نیرو‌های پلیس و خلافکاران درگیری گسترده و تیراندازی دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این مجموعه صحنۀ ترسناک ندارد، اما بعضی از صحنه‌ها مثل صحنۀ درگیری مسلحانۀ پلیس با اشرار، ممکن است نگران‎کننده باشد. همچنین در بعضی از صحنه‌ها ممکن است نگران شخصیت‌های اصلی فیلم شوید؛ صحنه‌هایی مثل تیرخوردن داوود یا شکنجه‌شدن ناصر. در یکی از قسمت‎‌ها هم جنازۀ سردستۀ باند خلافکاران نشان داده می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

می‌توان گفت موضوع این مجموعه با ناهنجاری‌ها اجتماعی پیوند خورده است. معمولا در فضای این مجموعه، صحنه‌هایی مثل بازکردن پنهانی درها، دزدی موبایل، ردوبدل‌کردن مواد، زورگیری و... دیده می‌شود. همچنین در چند قسمت، محیط زندان و محیط باند تولید و فروش مواد مخدر دیده می‌شود. در بعضی از صحنه‌ها هم «فریبا» با پدرش غیرمودبانه حرف می‌زند.

جزئیات
پیام مثبت

اگرچه بسیاری از خلاف‌ها در این سریال عادی نشان داده می‌شود، اما تولید و فروش مواد مخدر در کلّ مجموعه، کاری نادرست و قبیح است. به‌علاوه، داوود و فریبا در پایان سریال می‌خواهند خلاف را کنار بگذارند و سالم زندگی کنند. از دیگر پیام‌های این سریال این است که پلیس نهاد قدرتمندی است که برای سلامت جامعه تلاش می‌کند.

جزئیات
الگوی مثبت

ناصر پلیسی زحمتکش و فداکار است که برای مبارزه با مواد مخدر از زندگی خودش گذشته است و مدت‌هاست بین خلافکاران زندگی می‌کند. او در این راه تیر می‌خورد و شکنجه می‌شود. در کنار او، داوود با اینکه خلافکار است، اما به ناصر وفادار می‌ماند. او برخلاف ظاهر خشنش فردی مهربان است و در مواقع حساس حتی برای نجات جان دیگران حاضر است خودش را فدا کند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بپرسید چرا داوود و فریبا درگیر خلاف شده‌اند؟

از فرزند خود بپرسید آیا هرکس خلافکار است آدم بدیست؟

از فرزند خود بپرسید آیا دروغ گفتن ناصر به داوود کار غلطی بود؟

از فرزند خود دربارۀ میزان خشونت در رفتار داوود و ناصر سوال بپرسید.

خلاصه: از فرزند خود بپرسید چرا داوود و فریبا درگیر خلاف شده‌اند؟

آنچه لازم است والدین بدانند

اگرچه خشونت‌های فیلم آزاردهنده نیست و ناهنجاری‌های اجتماعی هم به شکل کاری نادرست نمایش داده می‌شود، اما باید توجه کنید که اگر فرزندتان این سریال را در سنین پایین تماشا می‌کند، به‌خاطر جذابیت شخصیت داوود و ناصر، آن‌ها را الگو قرار می‌دهد و متوجه زشتی کارهایشان نمی‌شود پس اگر فرزند خردسالتان این مجموعه را تماشا می‌کند، به او  توضیح دهید چرا کارهای داوود و ناصر بد است و نتیجۀ این کارها چه می‌شود. هرچند فضای طنز این مجموعه بار روانی خشونت‌هایش را کم می‌کند، اما همین عامل می‌تواند خشونت را جذاب نشان دهد؛ به‌ویژه اینکه این خشونت خیلی وقت‌ها از طرف شخصیت‌های اصلی فیلم اتفاق می‌افتد. بعضی صحنه‌های درگیری و شکنجه ممکن است باعث ترسیدن فرزندتان در سنین بسیار پایین شود.

خلاصه: ممکن است فرزندتان در سن پایین داوود و ناصر را الگو قرار دهد.

داستان برنامه تلويزيونی

«ناصر» و «داوود» دو خلافکارند که به دلیل ضربه‌ای که به سر ناصر خورده است، به دردسر افتاده‌اند. ناصر همه‌چیز را فراموش کرده و یادش نمی‌آید جنس‌های «مهندس» را که تولیدکنندۀ شیشه است، کجا گذاشته است. مهندس بسیار بی‌رحم است و اگر داوود و ناصر جنس‌ها را به‌موقع به دست او نرسانند کشته می‌شوند. آن‌ها در مسیر پیداکردن این جنس‌ها، ماجراهای زیادی تجربه می‌کنند. مثلا ناصر جای جنس‌ها را یادش نمی‌آید و وقتی هم یادش می‌آید دسترسی به آن آسان نیست. ناصر در خانۀ داوود زندگی می‌کند و خواهر داوود که در بازکردن درِ گاوصندوق ماهر است به آن‌ها در این مسیر کمک می‌کند. ناصر در طول این ماجراها، کم‌کم خاطراتی از گذشته را به یاد می‌آورد و در ادامه متوجه می‌شود که او مامور پلیس مبارزه با مواد مخدر بوده و به شکل نفوذی بین خلافکاران آمده است تا از آن‌ها جاسوسی کند و درنهایت باند تولید مواد مخدر را متلاشی کند. اما به علت ضربه‌ای که به سرش خورده بود، همه‌چیز را فراموش کرده و تا بخشی از داستان فکر می‌کند که واقعا خلافکار است. ناصر و داوود درنهایت با همکاری ادارۀ مبارزه با مواد مخدر موفق می‌شوند باند «مهندس» و «دکتر» را متلاشی کنند.

جزئیات برنامه تلويزيونی

کارگردان: سعید آقاخانی

نویسنده: مهراب قاسم‌خانی

نام بازیگران:

بهنام تشکر _ هومن برق‌نورد _ شقایق دهقان

قالب اثر: برنامه تلویزیونی

کشور سازنده: ایران

شرکت سازنده: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه