• امروز : 31 تیر 1403
logo

نقد و بررسی اسباب بازی کولاژ

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

8 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

321 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 8 +

کولاژ یک بازی سرعت عملی و خلاقانه است که برای 3 تا 6 بازیکن بالای 8 سال طراحی شده است. انجام این بازی حدود 30 دقیقه زمان می‌برد و توسط گروه تولیدی نهالک تولید و به بازار عرضه شده است.

0 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

بازی کولاژ از بازی‌های جذاب و مناسب برای افرادی است که به بازی‌های سرعت عملی که با خلاقیت‌های فردی همراه است علاقه‌مندند. بازیکنان با هر سن و سطحی می‌توانند به‌راحتی در کنار هم‌بازی کرده و از بازی لذت ببرند. در صورت علاقه می‌توان با اضافه‌کردن نوار افزونه به بازی صفحه بازی را از حالت 16 تصویر به 20 تصویر رساند و هیجان و سختی بازی را کمی بالاتر برد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

والدین با انجام این بازی با کودکان می‌توانند هوش و خلاقیت فرزندان را در دو بخش جداگانه محک بزنند. به شکلی که زمانی که کودکان در نقش بازیکن هنرمند هستند ممکن است دارای توانمندی‌های خلاقانه‌ای باشند و در زمان گمانه‌زنی توانمندی‌های تشخیصی متفاوتی را داشته باشند و در بخشی قوی‌تر از بخش دیگر عمل کنند. این بازی بسیار به افزایش خلاقیت در کودکان کمک می‌کند و در صورتی که بتوان به کودکان خواندن اعداد از 1 تا 20 را آموخت در سنین زیر 8 سال هم بسیار مناسب و آموزش‌محور است.

داستان اثر

کولاژ یا کلاژ روشی در تولید آثار تجسمی است که به‌وسیله آن از کنار هم قراردادن مصالح  و مواد مختلف آثاری هنری خلق می‌شود. در این بازی هر  بازیکن در مدت‌زمان مشخص و با تعدادی تکه چوب و استفاده از قدرت خلاقیتش باید کولاژهای کوچکی ساخته و با آن مقصود خود را به سایر بازیکنان انتقال دهد.

خلاصه نحوه بازی:

ابتدا صفحه 16 قسمتی بازی را در مرکز میز قرار داده و از کاشی‌های تصاویر روی هر قسمت یک کاشی قرار می‌دهیم. سپس به هر بازیکن ده مکعب گمانه‌زنی در یک رنگ را داده و دسته کاشی‌های عدد را بر زده و به همراه ساعت شنی در کنار صفحه قرار می‌دهیم. یکی از بازیکنان به‌عنوان هنرمند در دور اول انتخاب می‌شود و قطعات چوبی بازی (دایره‌ها و چوب‌های باریک کوتاه و بلند) را در اختیار می‌گیرد. سپس از تصویر شماره 1 تا تصویر شماره 16 روی صفحه را بلند خوانده و سایر بازیکنان با کلمات آشنا می‌شوند. ممکن است تصویری دارای بیش از یک نام باشد اما نامی که هنرمند در آن دور به هر تصویر اطلاق می‌کند ملاک تمام بازیکنان خواهد بود.

سپس بازیکن هنرمند با چرخاندن ساعت شنی 2 دقیقه فرصت دارد تا با قطعات چوبی در دستش تصاویر قرار گرفته روی صفحه بازی را ساخته و سایر بازیکنان به حدس تصویر بپردازند. به این شکل که از روی کاشی‌های عدد یکی را برداشته و نگاه می‌کند و شروع به ساخت تصویر مطابق با عدد می‌نماید. سایر بازیکنان هر کدام برای هر تصویر یک‌بار فرصت دارند تا نظرشان را بدهند. بازیکنی که زودتر از سایرین تصویر را درست حدس بزند یک مکعب چوبی از خود را روی تصویر می‌گذارد و بازیکن هنرمند با کنارگذاشتن کارت عدد مربوط به آن تصویر و قطعات چوبی مورداستفاده برای ساختش کارت عدد بعدی را دیده و سریعاً با باقیمانده قطعات دستش تصویر بعدی را می‌سازد.

این روند تا پایان 2 دقیقه زمان هنرمند ادامه یافته و او سعی می­کند در این مدت‌زمان بیشترین تعداد تصویر را با کمترین قطعات بسازد تا سایرین بتوانند آن را تشخیص دهند. هر گونه صحبت و یا اشاره اضافه از طرف هنرمند در زمان ساخت تصاویر خطا محسوب می‌گردد. بعد از پایان زمان هر بازیکن به تعداد مکعب رنگی که در صفحه بابت پاسخ‌های درستش قرار داده، در صفحه امتیازشمار امتیاز کسب می‌زند بازیکن هنرمند نیز به تعداد مجموع مکعب‌های روی صفحه بازی امتیاز دریافت می‌کند. سپس بازیکنان مکعب‌های گمانه‌زنی را برداشته و کاشی‌های اعداد را بر می‌زنند و قطعات و کاشی‌ها در اختیار بازیکن بعدی قرار می‌گیرد تا به شکل بازیکن اول در نقش هنرمند ایفای نقش کند. تصاویر روی صفحه بازی بعد از پایان هر دور با کاشی‌های تصاویر جدیدی جابه‌جا می‌شود. بازی زمانی به پایان می‌رسد که تمام بازیکنان یک‌بار به‌عنوان هنرمند قرار گیرند. در پایان بازیکنی که بیشترین امتیاز را کسب کند برنده بازی خواهد بود.

جزئیات اثر

بازی شامل 1 صفحه‌نمایش تصاویر، 1 صفحه امتیاز شمار، 92 کاشی تصویری دو رو با مجموع 184 تصویر منحصربه‌فرد، 1 ساعت شنی دودقیقه‌ای، 1 نوار افزونه از عدد 17 تا 20، 4 دایره­ بزرگ چوبی، 8 دایره کوچک چوبی، 7 چوب باریک بلند، 14 چوب باریک کوتاه، 20 کاشی عدد از 1 تا 20، 60 مکعب گمانه‌زنی از هر رنگ ده مکعب و دفترچه راهنمای بازی است. کیفیت کاشی‌ها و صفحه‌های بازی خوب است. قطعات چوبی نیز کیفیت و رنگ نسبتاً مناسبی دارند. طراحی گرافیک جعبه جذاب بوده و کیفیت جعبه نیز مناسب است.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد کولاژ

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!