• امروز : 31 تیر 1403
logo

نقد و بررسی اسباب بازی ورووردز

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

8 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

400 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 8 +

ورووردز  یک بازی کارتی استنتاجی و سریع با شباهت‌های فراوان به بازی Insider است. این بازی ترکیبی از بازی بیست سوالی و بازی‌های سبک مافیا است. ورووردز مناسب افراد با سن 8+ سال بوده و انجام هر دور آن حدود 10 دقیقه زمان می‌برد . ورووردز برای بازی 4 تا 12 نفر طراحی شده با اینکه با اجرای قوانین خاصی که در دفترچه بازی آمده به شکل‌های 2 و 3 نفره نیز قابلیت اجرا دارد. گروه تولیدی گیم­باز آن را تولید و عرضه کرده است.

1 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

بازی ورووردز  بازی بسیار جذابی برای خانواده‌هایی است که بسیار علاقه‌مند به بازی‌های نقش مخفی و در سبک مافیا هستند؛ اما به دلیل کم‌بودن تعداد افراد نمی‌توانند از این سبک بازی‌ها لذت کافی ببرند. این بازی باتوجه‌به عدم خروج بازیکن تا پایان روند بازی و مدت‌زمان کوتاه هر دور و احتمال چرخش نقش‌ها در چند دور بازی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی نسبت به بازی مافیا باشد. همچنین تنوع نقش‌های بازی در تعداد بالاتر بسیار به جذابیت‌های بازی می‌افزاید؛ اما در انجام چنین بازی‌هایی باید به این نکته توجه داشت اگر بازیکنان نخواهند با صداقت و بدون تقلب به بازی بپردازند بازی بدون هیچ خروجی مثبت و کیفیتی دنبال خواهد شد. در تعدادهای بالا و یا جمع‌هایی که احتمال سرزدن تقلب از طرف بازیکنان وجود دارد پیشنهاد می‌شود در هر دور یک بازیکن از روند بازی خارج شده و به‌عنوان راوی بیرونی بازی را هدایت و بازیکنان را کنترل نماید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

والدین ابتدا باید تم و شخصیت‌های داستان بازی را به شکل افسانه و دنیای فانتزی برای کوکان بازگو و تفهیم کنند تا کودکان در جریان بازی خود را در نقش بازیگر دانسته و در پایان بازی از نقش داستان خارج شوند. به دلیل فضای آکنده از پنهان‌کاری دربازی‌های نقش مخفی بهتر است با کودکان در سنین پایین­تر از 10 سال کمتر این بازی‌ها انجام شود. در این بازی به دلیل وجود دو فاز بیست سوالی و استنتاج کشف شخصیت، تا می‌توانید مشارکت کودکان را در فاز اول برای حدس کلمه و بخش بیست سوالی پررنگ کنید؛ چون بسیار در روند تکامل هوش کلامی و استنتاجی‌شان به شکل مثبت مؤثر است.

داستان اثر

زوزه­ی یک گرگینه از دوردست‌ها به گوش می‌رسد و شما فقط 4 دقیقه وقت دارید تا واژه­ی جادویی را پیدا کرده و شهر خود را از شر این تهدید نجات دهید. اگر شهروندان بتوانند با پاسخ‌های مختصر شهردار و بدون افشاشدن هویت غیب‌گو واژه­ی جادویی را به زبان بیاورند گرگینه تا ابد از شهر شما رانده خواهد شد.

خلاصه نحوه بازی:

ابتدا به تعداد یک کارت بیشتر از تعداد بازیکنان از بین کارت­های شخصیت برداشته و آنها را خوب بر زده  و به هر بازیکن یک نقش به شکل مخفی می‌دهیم. یک کارت باقی‌مانده را به پشت در وسط میز قرار می‌دهیم. در هر تعداد بازیکن یک کارت گرگ، یک کارت شهردار، یک کارت غیب‌گو و یک کارت شهروند در بازی قرار دارد و با اضافه‌شدن نفرات سایر کارت‌های گرگ، شهروند، محافظ، خائن و چیز طبق جدول درج شده در دفترچه به بازی اضافه می‌شود. برای گرفتن زمان بازی از تایمر ساعت گوشی یکی از بازیکنان استفاده کنید. توکن‌های بازی را در مرکز میز قرار داده و با مشخص‌شدن بازیکنی که کارت شهردار را دارد در اختیارش قرار می‌دهیم. شهردار ابتدا کارتش را رو کرده و سپس کارت و وسط میز را به شکل پنهانی دیده از هویت دوم خودش باخبر می‌شود  و آن را نزد خود نگه می‌دارد. بازی در دو فاز اصلی روز و شب برگزار می‌شود.

در فاز شب بازی تمامی بازیکنان چشم‌هایشان را بسته و یکی از بازیکنان با همان چشم‌بسته (معمولاً شهردار) اعمال شب را انجام داده و به نوبت نفرات را از خواب بیدار می‌کند. ابتدا شهردار چشم‌هایش را بازکرده سپس روی دفترچه واژه­ی جادویی یک کلمه به انتخاب خودش نوشته و آن را در مرکز میز قرار می‌دهد و چشم‌هایش را می بندد. سپس راوی انتخابی بازی (معمولاً شهردار) غیب‌گو را بیدار کرده و غیب‌گو کلمه نوشته شده روی دفترچه بازی را می‌بیند و چشم‌هایش را می‌بندد. سپس از گرگینه یا گرگینه‌های بازی درخواست می‌شود بیدار شده و واژه­ی نوشته­شده روی دفترچه را ببینند و با همدیگر نیز آشنا شوند (در صورت حضور 2 گرگینه در بازی) سپس آنها نیز چشم‌هایشان را بسته و مجدد شهردار بیدار شده و دفترچه کلمه جادویی را به پشت برمی‌گرداند و با اعلام راوی تمام بازیکنان بیدار می‌شوند و بازی وارد فاز روز می‌شود.

در فاز روز بازی به دو بخش تقسیم می‌شود. در بخش اول تمامی بازیکنان با پرسیدن سؤال‌های مختلف از شهردار طی مدت‌زمان 4 دقیقه سعی در کشف واژه می‌کنند. طبیعتاً گرگینه‌ها تلاش دارند تا به شکل غیر فاحش با سؤالات خود مسیر شهر را منحرف کرده و از شکل پرسش‌ها غیب‌گو را شناسایی نمایند درعین‌حال غیب‌گو تلاش دارد به شکل غیرمستقیم و بدون اینکه هویتش فاش شود شهروندان را در مسیر پیداکردن واژه جادویی هدایت کند. شهردار تنها با استفاده از توکن‌های در اختیارش و بدون هیچ اشاره­ی دیگری به سؤالات بازیکنان پاسخ می‌دهد. توکن پاسخ‌های شهردار به بازیکنان داده می‌شود و در مقابل بازیکنان برای تجزیه تحلیل‌های بعدی قرار می‌گیرد. اگر بازیکنی در طی روال پرسشگری‌ها توانست واژه ی جادویی را حدس بزند همان لحظه بخش اول فاز روز به پایان رسیده و شهر در این بخش با موفقیت عمل کرده و پیروز می‌شود اینجاست که گرگینه‌های بازی کارت‌هایشان را رو کرده و بازی وارد بخش دوم فاز روز می‌شود. در بخش دوم فاز روز گرگینه یا گرگینه‌های بازی باید پس از چند ثانیه مشورت بتوانند هویت شخص غیب‌گو را حدس زده و فاش نمایند. اگر حدسشان درست باشد باز هم تیم گرگینه برنده خواهد بود و اگر نتوانند پیشگو را تشخیص دهند شهروندان شهر پیروز رقابت می‌شوند.

البته اگر در زمان 4 دقیقه شهروندان نتوانند واژه را حدس بزنند در همان زمان بخش اول فاز روز پایان‌یافته و بازیکنان باید در بخش دوم فاز روز با مشورت و بررسی روند پاسخ‌ها و جریان بازی هر کدام به یک نفر به‌عنوان گرگینه رأی دهند. شخصی که بیشترین رأی را دریافت کند کارتش را رو می‌کند. اگر گرگینه بود شهروندان پیروز نهایی بوده و اگر اشتباه بود تیم گرگینه پیروز نهایی می‌شوند.

توجه داشته باشید اگر کارت شهردار دست بازیکنی نبود مجدد کارت‌ها جمع‌آوری و پخش می‌شود تا یک نفر کارت شهردار را در دست داشته باشد.

جزئیات اثر

بازی شامل 13 کارت شخصیت (2 گرگینه، 1 غیب‌گو، 1 شهردار، 6 شهروند، 1 خائن، 1 محافظ و 1 چیز)، 51 توکن (36 توکن بله یا خیر، 12 توکن شاید، 1 توکن خیلی نزدیک، 1 توکن خیلی دور و 1 توکن پاسخ درست)، 1 دفترچه یادداشت واژه جادویی به همراه دفترچه راهنمای قوانین بازی است. کیفیت و جنس کارت‌های بازی بسیار مناسب و ضخیم بوده و توکن‌ها نیز کیفیت و ظاهر خوبی دارند. جعبه بازی نیز کیفیت خوبی دارد.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد ورووردز

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!