• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی اسباب بازی دیوان

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: دقیقه

13318 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 16 +

دیوان یک بازى دورهمی در سبک نقش‌مخفی و استنتاجی است که با الهام از بازى معروف مافیا/گرگینه در ایران توسط گروه باهمزی برای 6 الی 21 بازیکن 16 سال به بالا بازطراحى و بومی‌سازی شده است. هر دست این بازی که در آن اکثریت ناآگاه در برابر اقلیت آگاه به مقابله می­پردازند، بنا به تعداد بازیکن حاضر در بازی، بین 45 تا 120 دقیقه به طول می­انجامد.

0 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

تقابل مردمان در برابر دیوها موضوعی است که در کتب داستانی و افسانه­های قدیمی ایرانی وجود دارد و بازی کردن در چنین فضایی جذابیت خاص خود را دارد. هرچند این بازی هم مانند دیگر بازی­های نقش مخفی مناسب کودکان نیست و بهتر است سنین بیشتر از 16 سال به انجام بازی بپردازند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

عدم داشتن صداقت در زندگی خصیصه خوبی به شمار نمی­رود ولی در بازی­های نقش مخفی چنین عملی در روند بازی نقش موثری دارد. لذا بهتر است والدین با فرزندان خود در این مورد صحبت کرده و آنها را آگاه کنند که هدف بازی نه آموزش عدم صداقت بلکه آشنایی با چنین افراد و کارهایشان است تا در زندگی واقعی بتوانند در مواجهه با چنین افرادی تصمیمات درست بگیرند. همچنین والدین می­توانند در رابطه با اهمیت تک تک نفرات هر گروه در این بازی با فرزندان خود گفتگو کنند، اینکه ممکن است بازیکنان از دور بازی حذف شوند ولی افراد باقیمانده برای پیروزی تلاش می­کنند و هنگامیکه کسی برای هدفی میجنگد، نباید در میانه راه ناامید شود.

داستان اثر

روستایی کوچک توسط دیوها تهدید شده است و مردمان آن باید هر چه سریع­تر کاری کنند تا از این بیم و بلا رهایی یابند، پیش از آنکه دیوان تک تک ایشان را به کام مرگ بکشانند.

خلاصه نحوه بازی: راوی کارت­های نقش را بین بازیکنان پخش می­کند و هر بازیکن به طور مخفیانه کارت خود را دیده و از نقش خود آگاه می­شوند که با مردمان هستند یا دیوان. نقش­های گروه مردمان شامل رعیت، مفتش، حکیم‌باشی، مرغ عشق، صیاد، پیر، میت، شبگرد، ساحره و مفلوک است و ۳ نقش در گروه دیوها هستند: دیو سپید، دیو و جن. ۱ نقش هم بصورت مستقل علیه هر دو گروه است به نام دغل. در طول شب، همه بازیکنان چشم­های خود را می­بندند و با اعلام راوی، هر بار فقط نقش، یا نقش­های خاصی چشم خود را باز می­کنند و قابلیت مربوط به خود را انجام می­دهند. دیوها، که یکدیگر را می­شناسند، شب هنگام مردم را می­کشند و در طول روز وانمود می­کنند که از مردم هستند. مردمان روستا، که از هویت هیچکس مطلع نیستند، در طول روز باید کشف کنند که چه کسانی دیو هستند و با ترغیب دیگران به رای دادن علیه­شان، آنها را از میان بردارند. مردم از نقش های برای چیرگی بر دیوها بهره می‌جویند، تا روستا را از شر آنان پاک کنند. مردم در صورتی برنده می­شوند که تمام دیوها را از بازی بیرون کنند. شرط برنده شدن دیوها این است که تعدادشان مساوی یا بیشتر از مردم شود. و دغل نیز هرگاه بتواند دیگران را متقاعد کند که دیو است و او را از بازی بیرون بندازند، به تنهایی برنده بازی می­شود.

جزئیات اثر

اجزای بازی شامل 22 کارت نقش، 1 کارت راوی و یک دفترچه راهنما است. کارت­ها ضخامت قابل توجهی دارند و تصویرسازی شخصیت­ها نیز گیرا و جداب است و با حس و حال و فضای بازی همخوانی دارد. جعبه دیوان، برعکس جعبه اکثر بازی­های رومیزی که مقوایی هستند، جنس فلزی دارد و به دلیل محتویات کم بازی، جعبه­ی آن هم کوچک است و اندازه­ی جیبی آن باعث شده که حمل و نقل آن هم آسان باشد.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد دیوان

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!