• امروز : 13 فروردین 1402
logo

نقد و بررسی سریال ۱۹۲۳

author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

2392 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

سریال آمریکایی 1923 که در سال‌های 2022 و 2033 تولید شد، ادامه‌ای بر سریال 1883 محسوب می‌شود. در این سریال شاهد دردسرهای آمریکایی‌ها در مسیر متمدن‌شدن هستیم. مشکلاتی از قبیل؛ خشکسالی، حمله آفات به مزارع، درگیری بر سر مرتع، تندروی‌های دینی و .... .

خانواده داتن که موضوع اصلی سریال هستند، با خشونت و قانون خودنوشته، سعی بر برقراری نظم، عدالت، زنده نگه‌داشتن نام خانوادگی و اقتدار خود دارند یا تیونا که دختری‌ سرخ‌پوست است، برای رهایی از چنگال راهبه‌های متعصب و سخت‌گیر که سعی بر تغییرات همه جانبه او دارند، آن‌ها را می‌کشد، به ما یادآوری می‌کنند که غرب وحشی، چه‌طور جایی‌ست!

همین خشونت‌ها و بی‌رحمی‌هایی که با قساوت تمام انجام می‌گیرند، به همراه صحنه‌های دلهره‌آوری که در آفریقا از حمله حیوانات وحشی شاهد آن هستیم، باعث شده تا نسخه پالایش شده فیلم، برای گروه سنی کمتر از 15 سال نامناسب باشد.

ژانر : وسترن

سال 2022-2023 دو فصل- هر فصل 8 قسمت 50 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
مناسب خانواده 2 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال 1923، درباره حوادث آمریکا در همان سال‌ها تولید شده‌است. در این داستان، گاوداری و گوسفندچرانی، از شغل‌های مهم و پردرآمد آمریکاییان معرفی می‌شود و بسیاری از درگیری‌ها و خونریزی‌ها، به خاطر مراتع و چراگاه‌ها بوجود می‌آید. این سریال در شروع روند نیازآفرینی و مصرف‌گرایی که آغاز آن از آمریکا بود، ساخته شده‌است و در آن به ابزارهای آرایشی خانم‌ها که در آن زمان توجیحی برای استفاده از آن وجود نداشت ولی امروزه پرکاربرد شده اشاره دارد.

اکثر خشونت‌های سریال در مدرسه مذهبی که سعی بر نابودی فرهنگ سرخ‌پوستی و جایگزینی فرهنگ آمریکایی دارد، رخ می‌دهد و به تحریف‌شدن دین مسیحیت و ناکارآمدی آن می‌پردازد و به ما یادآوری می‌کند که هیچ آموزه‌ای با زور، تهدید یا ارعاب، درونی نمی‌شود و فقط موجب خشم یادگیرنده خواهد شد.

ناهنجاری‌های اجتماعی سریال، در پشت پرده استعاره رخ می‌دهند و ممکن است به چشم مخاطب کم سن، بزرگ جلوه نکند، اما تاثیر خود را خواهند گذاشت؛ مثلا الکساندر که با نامزدش به آفریقا آمده، عاشق اسپنسر و سبک زندگی او شده و با او فرار می‌کند. یا جک و الیزابت که به‌خاطر اتفاقاتی که برای گله افتاده، ازدواجشان به تاخیر افتاده، بدون انجام مراسم مذهبی با یکدیگر ازدواج کرده و بچه‌دار می‌شوند. این دست ناهنجاری‌ها، تلاش می‌کنند تا در طولانی مدت تاثیرات مخربی بر فرزندان گذاشته و فرهنگ فاسد غربی را جایگزین فرهنگ ایرانی- اسلامی کنند. پس هنگام تماشای نسخه پالایش‌شده، به رده سنی سریال توجه کنید و با فرزندان واجد شرایط تماشا، حتما درباره این فرهنگ نادرست صحبت کرده و بی‌تفاوت از کنار آن عبور نکنید.

خلاصه: سریالی درباره آمریکا و مشکلات آن در سال 1923 که به علت وجود ناهنجاری‌های اجتماعی و خشونت، برای گروه سنی کمتر از 15 سال توصیه نمی‌شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

داستان فیلم در چه شرایط تاریخی رخ می‌دهد؟ دلیل اهمیت چراگاه‌ها برای آمریکاییان چه بود؟ چرا تیونا به مدسه دولتی فرستاده شده بود؟ و چه چیزی مانع اطاعت او از قوانین می‌شد؟ آیا می‌توان اصالت و فرهنگ یک نفر را تغییر داد؟ دلیل خشم تیونا چه بود؟ او چه کارهای دیگری برای رهایی از مدرسه می‌توانست انجام دهد؟ اگر شما به جای تیونا بودید، چه راهی انتخاب می‌کردید؟

خلاصه: درباره تصمیم تیونا، دلیل و راه‌های جایگزین آن با یکدیگر صحبت کنید.

داستان اثر

داستان فیلم در قرن بیستم و در سال 1923 میلادی رخ می‌دهد. آمریکا که در مسیر تمدن قرار داد، مصائب بسیاری را بر سر راه بومیان خود می‌بیند. خشکسالی، قحطی، حمله ملخ‌ها و ... از جمله آن‌ها هستند. خانواده داتن، که از خانواده‌های اصیل و بومی آمریکا هستند، بر سر مرتع‌ها و علفزارهای گاوهایشان با گوسفنددارها دعوا دارند و در نتیجه همین کشمکش، افراد بسیاری را از دست داده و جیکوب، پدر سالار خانواده، مجروح می‌شود. در پی این اتفاق، کارا، همسر جیکوب، از برادرزاده همسرش اسپنسر می‌خواهد که به خانواده برگشته و به جای عمویش، پدر سالار شود. اسپنسر که در آفریقا مشغول شکار شیر و ببر است و با همسرش روزگار می‌گذراند، به محض دریافت خبر، راهی غرب شده و می‌داند که سفر بی‌بازگشتی را شروع کرده‌است.

از طرف دیگر، مشکل تغییر بومیان و اصلاح فرهنگ آن‌ها برای آمریکایی‌های مهاجر دردسرساز شده‌است. تیونا که دختری سرخ‌پوست است و در مدرسه دولتی، مشغول به تحصیل مذهب مسیحیت و آداب خانه‌داری‌ست، نمی‌تواند توهین‌ها و تحقیرهای راهبه‌ها را تحمل کرده و با کشتن دو راهبه متعرض به جسم و جانش، از مدرسه می‌گریزد و به دنبال سرنوشت تازه خود می‌رود.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: Taylor Sheridan

نویسنده/ مترجم: Taylor Sheridan

نام تهیه کننده: Michael Friedman

نام بازیگران: Helen Mirren- Harrison Ford- Brandon Sklenar- Jerome Flynn- Darren Mann- Isabel May- Brian Geraghty

نام شخصیت ها: جیکوب: پدرسالار و بزرگ خانواده داتن، که به همراه همسرش کارا در مزرعه‌شان زندگی می‌کنند. او گله‌‌ای بزرگ از گاوها را که متعلق به خانواده‌شان است اداره می‌کند و حاضر است از جان خود، برای در امان ماندن خانواده و گله گاوها بگذرد.

کارا: همسر جیکوب، زنی مقتدر و مسلط به امور است. او هنگامی که شوهرش در بستر بیماری قرار دارد، مدیریت خانواده و گله را بر عهده دارد.

اسپنسر: برادرزاده جیکوب، که بعد از جنگ به آفریقا رفته و شکارچی ببر و شیر است. او به درخواست همسر عمویش، کارا، و به‌خاطر در خطربودن خانواده‌اش راهی غرب می‌شود.

الکساندرا: دختری که به‌خاطر مراسم ازدواجش راهی آفریقا شده ولی به اسپنسر و سبک زندگی او علاقه‌مند شده و با او می‌گریزد.

تیونا:دختری سرخ‌پوست که در مدرسه دولتی-مذهبی، زیر نظر افراد مذهبی درس می‌خواند و به‌خاطر آزارهای روحی و جسمی که متحمل می‌شود، از آن‌جا می‌گریزد.

کشور سازنده: ایالات متحده آمریکا

کمپانی سازنده: 101 Studio

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد ۱۹۲۳

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!