• امروز : 17 خرداد 1402
logo

نقد و بررسی سریال ۱۸۹۹

author-img

توسط : معصومه جمالی ارزیاب کدومو

3 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

3564 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 14 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

سریال «1899» اثری چندزبانه از خالقان سریال معروف دارک، باران بو اودار و یانتیه فریزه است که در همان سبک اما ماجرایی کاملا متفاوت بازگشته است. این سریال درباره‌ی گروهی از مهاجران اروپایی است که از کشورهای مختلف به لندن آمده‌اند تا با یک کشتی بخار به نیویورک بروند و زندگی جدید و بهتری را آغاز کنند. ولی سفر آن‌ها با پیدا شدن کشتی پرومتئوس تبدیل به کابوسی وحشتناک می‌شود. این مجموعه تلوزیونی موفق به دریافت جوایزی از American Society  و Golden Frog  شده است و تحسین منتقدان را در بر داشته است. سریال 1899 با صرف بودجه‌ی حداقلی 60 میلیون یورویی گران‌ترین سریال تلوزیونی آلمان در تمام دوران بوده است.

ژانر : ترسناک درام علمی و تخیلی معمایی

سال 2022 8 قسمت 50 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 2 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

در داستان گره‌هایی ایجاد می‌شود که ایجاد کشش در مخاطب نماید ولی این امر سبب می‌شود که گاه تفکیک بین واقعیت و رویا سخت و دشوار شود. به طور کلی داستان دارای پیچیدگی‌های زیادی است که فهم سیر داستان را سخت می‌کند. پدر مورا در ابتدای داستان او را در دیوانه خانه‌ای حبس می‌کند و هرچه دخترش التماس می‌کند که واقعیت را درباره‌ی مسافران کشتی پرومتئوس به او بگوید، پدر توجهی نمی‌کند و ناگهان مورا با صدای پدرش از خواب بیدار می‌شود. مورا نمی‌داند که همه‌ی آن‌چه را دیده کابوس بوده یا بخشی از خاطراتش است.

کاپیتان کشتی به تازگی همسر و فرزندانش را در آتش‌سوزی از دست داده است. همسر او بنا به دلایلی از جمله نبودن طولانی مدت همسرش و عدم دریافت توجه کافی از سوی او دست به خودسوزی و قتل هرسه دخترش با آتش می‌زند. این امر سبب روان‌پریشی در کاپیتان می‌شود. البته لازم به ذکر است که صحنه‌ی مستقیم و واضحی از آن نمایش داده نمی‌شود.

نویسنده سعی کرده است طرز تفکر درباره‌ی زنان و جایگاه‌شان را درآن دوره‌ی زمانی را در ذیل داستان بگنجاند. خانم‌ها از شان و رتبه‌ی اجتماعی پایین‌تری نسبت به مردان بهره‌مند هستند و این به وضوع قابل مشاهده است. برای نمونه «مورا فرانکلین» زنی که با وجود تخصص در علم اعصاب و روان صرفا به خاطر جنسیت اجازه‌ی طبابت ندارد. فاصله‌ی طبقاتی حاکم در آن دوران به وضوح نمایش داده می‌شود. افرادی که ثروتمند و جزء قشر غنی جامعه‌اند از اتاق‌های مجلل و امکانات عالی بهره‌مند می‌شوند. از سویی دیگر گروهی از مردم در طبقه‌ی زیرین کشتی و در انبار ذغال‌سنگ ساکن شده‌اند. قانون کشتی به هیچیک اجازه‌ی ورود به محدوده‌ی دیگری نمی‌دهد. لازم به ذکر است مورا در قسمتی که یک زن باردار  جانش در معرض خطر است و بند ناف به دور جنین پیچیده شده ، جنین را در شکم مادر می‌چرخاند و او را نجات می‌دهد که البته صحنه‌ای از آن نمایش داده نمی‌شود.

خلاصه: پیچیدگی‌های داستان فهم داستان وتفکیک بین رویا و واقعیت را سخت می‌کند. خودسوزی و فرزندسوزی در داستان رخ می‌دهد. روند قصه به گونه‌ای است که در مخاطب ایجاد شک و تردید نسبت به همه‌چیز و همه‌کس می‌کند. مسافران به دو دسته‌ی فقیر و غنی دسته‌بندی می‌شوند. تفکر برتری جنسیتی مرد در جامعه حاکم است. 

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

معماهای داستان گاه گیج‌کننده است. روند داستان را از آن‌ها بپرسید. این امر سبب می‌شود فهم درستی از سیر داستان پیدا کنند.

فضای داستان ایجاب می‌کند درباره‌ی فرهنگ و تفاوت نگرش‌ها در دوران‌های مختلف با فرزندان خود صحبت کنید.

نظر فرزندتان را درباره‌ی امکان سفر در زمان بپرسید.

درباره‌ی پیشرفت‌های علمی در دوران‌های مختلف با فرزندان خود صحبت کنید و از آن‌ها بپرسید با این روند چقدر احتمال دارد که به قدرت سفر در زمان دست یابیم؟

 

خلاصه:

درباره‌ی پیشرفت‌هایی که درعلم حاصل شده و احتمال سفر در زمان در آینده با فرزندان خود گفتگو کنید.

 

داستان اثر

داستان همان‌طور که از نامش پیداست در سال 1899 اتفاق می‌افتد. گروهی از مهاجران اروپایی که از کشورهای مختلف به لندن آمده‌اند تا شهر را به مقصد نیویورک ترک کنند. آن‌ها به دنبال دستیابی به زندگی بهتر راهی این سفر پر ماجرا می‌شوند ولی با پیدا شدن کشتی «پرومتئوس»،که چهارماه ناپدید شده همه چیز به هم می‌ریزد. ناخدای کشتی با دریافت تلگرافی از کشتی گمشده به سمت آن تغییر مسیر می‌دهد ولی با ورود آن‌ها به کشتی گمشده اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد. تمام هزار و اندی مسافر داخل کشتی ناپدید شده‌اند و پسر بچه‌ای را زندانی در کمد پیدا می‌کنند که حرف نمی‌زند و تنها یک هرم اسرارآمیز به آن‌ها می‌دهد. این شروع اتفاقات عجیب و گره‌هایی است که داستان پیش می‌برد و بیننده را در جای خود میخکوب می‌کند. از قسمت هفتم گره‌ها یکی یکی باز می‌شود پاسخ معماها داده می‌شود. هریک از مسافران داخل کشتی گذشته‌ی پر رمز و رازی دارد و این امر در سیر داستان به نمایش درمی‌آید . آنچه آن‌ها را با یکدیگر متحد می‌کند رهایی از شرایط کنونی است.شرایطی که گاه آن‌ها را به سمت مرگ سوق می‌دهد. نکته‌ی قابل توجه در نحوه‌ی ارتباط ‌گیری مسافران در کشتی است؛ آن‌ها از نژادهای مختلف بدون فهمیدن زبان یکدیگر، منظور هم را درک می‌کنند.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: باران بو اودار، یانتیه فریز/ Baran bo Odar- Jantje Friese

نام شخصیت ها:

مائورا فرانکلین: پزشک متخصص علوم اعصاب و روان که به دنبال نامه‌ای از سوی برادرش که چهار ماه پیش در یک کشتی مفقود شده ؛ سوار کشتی‌ای به مقصد نیویورک می‌شود. از جمله شخصیت‌های اصلی داستان که نقش مهمی در روند داستان دارد.

ایک لارسن: ناخدای کشتی مسافربری که خانواده اش را بر اثر خودکشی با آتش از دست داده است. بدین سبب گاهی دچار روان‌پریشی می‌شود.

کشور سازنده: آلمان و آمریکا

کمپانی سازنده: Dark Ways_ Netflix

جوایز و افتخارات: نامزد دریافت Golden Frog در سال 2022، کسب جایزه Critics Choice  در بخش ترجمه به زبان‌های خارجی در سال 2023

مخاطب اثر: بزرگسال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد ۱۸۹۹

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!