• امروز : 27 مهر 1400
logo

نقد و بررسی سریال یک لیتر اشک (1 Litre of Tears)

author-img

توسط : ریحانه علیپور ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 14 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سریالی براساس زندگی واقعی دختری به نام «آیا کیتو»، که در سن نوجوانی به بیماری لاعلاجی دچار می‌شود. سریال با ورود  آیا به دبیرستان آغاز می‌شود؛ زمانی‌که او اتفاقات عجیبی را تجربه می‌کند که بعداً مشخص می‌شود چیزی جز علائم بیماری نیستند. او برای مقابله با این بیماری، نبرد سختی در پیش می‌گیرد. تماشای این درام مخاطب را به سمت دید جدیدی از زندگی سوق می‌دهد.

سال 2005 11 قسمت، هرقسمت تقریباً 48 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این اثر براساس زندگی دختری به نام «آیا کیتو» ساخته شده است که در سریال با نام «آیا ایکیوچی» شناخته می‌شود. او سال 1977 در 15سالگی دچار بیماری فساد مخچه‌ای شد. بیماری‌ای که بسیار بی‌رحم است و فرد رفته‌رفته تمام توان حرکتی خود را از دست می‌دهد، این بیماری قابل‌درمان نیست و هرگز متوقف نمی‌شود. بیمار با انجام توانبخشی و مصرف دارو تنها می‌تواند روند پیشرفت بیماری را کندتر کند.

دیدن دختری به سن‌وسال او که چطور با مشکلاتش مواجه می‌شود حیرت‌آور است، اینکه او چطور با ترس‌هایش می‌جنگد و به قول خودش قدم‌به‌قدم رو به جلو حرکت می‌کند و در میان سیاهی‌ها به دنبال نور امیدی می‌گردد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

این سریال به‌خوبی توانسته مشکلات و سختی‌ها، تلاش و کوشش و همین‌طور احساسات آیا و اطرافیانش را به تصویر بکشد. درواقع، مخاطب به‌خوبی می‌تواند با این سریال ارتباط بگیرد و به‌راحتی متوجه پیام‌های داستان شود. ولی گفت‌وگو با فرزندان می‌تواند فرصتی باشد تا با احساسات و افکار فرزندان آشنا شد و به آن‌ها کمک کرد عمیق‌تر درمورد موضوعات مختلف فکر کنند.

شما می‌توانید درمورد تغییر اطرافیان آیا با فرزندتان صحبت کنید، برای مثال، می‌توانید از فرزندتان بپرسید علت تغییر آکو چه بود؟ مهم‌ترین درسی که از این سریال یاد گرفتی چه بود؟ کدام ویژگی آیا تو را بیشتر شگفت‌زده کرد؟ در بین نوشته‌های آیا، کدام جمله تو را بیشتر تحت تأثیر گذاشت؟ به غیر از آیا، کدام شخصیت داستان برایت جالب بود؟

ادامه متن

داستان اثر

دختری به نام «آیا ایکیوچی» وقتی تنها 15 سال دارد، به بیماری فساد مخچه‌ای دچار می‌شود. این بیماری به‌تدریج امکان حرکت تمام اعضای بدن او را سلب می‌کند، به‌طوری‌که در ادامه حتی توانایی صحبت‌کردن را هم از دست می‌دهد. آیا و خانواده‌اش پس از این اتفاق ناگوار، رنج‌های زیادی متحمل می‌شوند، ولی این بیماری زندگی آن‌ها را نیز تغییر می‌دهد.

آیا از 14سالگی خاطرات روزمره‌ی خود را می‌نوشت، ولی از 15‌سالگی به درخواست پزشکش، از آن برای ثبت علائم و روند بیماری استفاده می‌کند. در خلال قسمت‌های مختلف سریال، مطالبی از نوشته‌های آیا در فیلم گنجانده شده است.

ادامه متن

جزئیات اثر

کارگردان: Shôsuke Murakami/ شوسوکه موراکامی

نویسنده: Michiru Egashira/Aya Kitô/Satomi Ohshima/Rie Yokota/ میچیرو اگاشیرا/ آیا کیتو/ ساتومی اشیما/ ری یوکوتا

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه

افزودن دیدگاه در مورد یک لیتر اشک

مناسب برای رده سنی
این اثر چطور بود

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>