• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

گیسو (عاشقانه ۲)

گیسو (عاشقانه ۲)

بررسی تخصصی سریال

author-img

توسط : پریسا نوری پور ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

18 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  سریال «گیسو» فصل دوم مجموعه‌ی «عاشقانه» است. مدارک پولشویی حاج یونس که در فصل پیش توسط گیسو (همسر صیغه‌ای او) ربوده شده بود به دست رضا (پسر حاج یونس) می‌رسد. پلیس در جریان این پرونده قرار گرفته و از طرف دیگر شرکای حاج یونس نیز درصدد گرفتن پول‌های بادآورده‌ی حاج یونس هستند. حاج یونس از رضا تقاضا می‌کند که پول‌ها را به دست صاحبان اصلی خود برساند. از سوی دیگر رضا و پیمان و سهیل نیز وارد پروژه‌ی تبلیغاتی جدیدی برای رستوران کتایون آزاد شده‌اند که این می‌تواند پای کتایون و نازی مدیر مالی رستوران را به زندگی رضا و سهیل باز کند. ژانر این اثر عاشقانه و جنایی است و تمامی خانواده‌های این سریال دارای زندگی‌هایی نابه‌سامان و پراختلاف هستند.

سال 1399 17 قسمت(هر قسمت 247 دقیقه) جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

وقتی محسن پسر حاج یونس متوجه می‌شود که گیسو زنده است، دو نفر قاتل را اجیر می‌کند و با پرداخت پول کلانی دستور به قتل گیسو را می‌دهد. آنها گیسو را تعقیب می‌کنند و با اسلحه چرخ ماشین او را پنچر کرده و ماشین او را به سمت دره منحرف می‌کنند و او را می‌کشند. در صحنه‌های دیگری حاج یونس نیز توسط شرکایش تهدید به قتل می‌شود و به همین خاطر با کمک رضا از خانۀ خود به محل دیگری نقل مکان می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

این اثر یک محصول خانوادگی است، اما شخصیت‌های این اثر هیچکدام از یک خانواده‌ی طبیعی و نرمال برخوردار نیستند. شخصیت و زندگی پیمان باز و عیاش‌گونه و غیرمتعهدانه است. او که در فصل پیش با درسا (دخترخاله‌ی پگاه) ازدواج کرده بود به خارج از کشور رفته بود اینبار بدون درسا به همراه زن دیگری به نام لوسیا برمی‌گردد که مشخص نیست باهم ازدواج کرده‌اند یا خیر و در برابر سوال‌های خانواده‌ی درسا، به آنها توهین کرده و درسا را خیانتکار خطاب می‌کند. ظاهر او یعنی آرایش مو، لباس و خالکوبی‌های دست و صورتش نیز غیر متعارف است. سهیل و پگاه نیز در شرف جدایی هستند. سهیل تمام دارایی خود را فروخته و مهریه‌ی پگاه را پرداخت کرده است و خود نیز در یک مسافرخانه‌ی محقر زندگی می‌کند. پگاه شأن سهیل را رعایت نمی‌کند و مدام او را به باد سرزنش می‌گیرد و به او توهین و فحاشی می‌کند. آن دو علی‌رغم علاقه‌ای که به یکدیگر دارند هیچکدامشان از غرور خود پایین نمی‌آیند و رفتارهایی خودخواهانه از خود بروز می‌دهند. حاج یونس که وجهه‌ای مذهبی دارد، از موقعیت خود سوءاستفاده کرده و دست به پولشویی می‌زند. او در فصل پیش نیز زنی جوان به نام گیسو را به صیغه‌ی خود درآورده بود. محسن، پسر حاج یونس نیز ظاهری مذهبی دارد، اما در پشت‌صحنه پدرش را همراهی کرده و در این فصل گیسو را می‌کشد. کتایون آزاد و نازی هوشیار که صاحب و مدیر مالی رستورانی معروف هستند با دیدن سهیل و رضا بدون رعایت هیچگونه عرف و چهارچوبی در اولین دیدار از ظاهر آنها تعریف کرده و تمایل خودشان را برای برقراری ارتباط نشان می‌دهند. به طور کلی، حجاب و آرایش بازیگران زن و نیز ظاهر و لباس مردان در این سریال مناسب و متعارف نیست. توهین، تهمت، فریب، روابط خارج از تعهد و بدنظری در این اثر به وفور نمایش داده می‌شود.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

جایگاه خانواده در این اثر متزلزل است. چراکه تمامی خانواده‌های این مجموعه دارای اختلاف، کشمکش و یا نابه‌سامانی هستند. زندگی پگاه و سهیل رو به جدایی است. پیمان که به تازگی از درسا جدا شده است با زن دیگری که بزرگ‌شده‌ی ایتالیاست به ایران بازمی‌گردد و او را همسر جدید خود معرفی می‌کند. حاج یونس که در فصل پیش زن جوانی به نام گیسو را به صیغه‌ی خود درآورده بود حالا با ارتباط سرد همسر اصلی خود مهین بانو که ده سال از او بزرگ‌ترست روبه‌رو شده است. رضا نیز به تازگی همسر خود یعنی ریحانه را از دست داده و با دختر کوچکش دنا تنها زندگی می‌کند. والدین می‌توانند با فرزندان خود درباره‌ی علت این اختلاف‌ها و سردی‌ها صحبت کنند و رفتارهای آسیب‌زای زوج‌ها را در این اثر مورد ارزیابی قرار بدهند. فی‌المثل زندگی سهیل و پگاه به دلیل پرخاشگری‌ها و توهین‌های پگاه و خودخواهی‌ها و غرور هر دوی آنها رو به نابودی است. و یا پیمان به دلیل تمایل به داشتن زندگی‌ باز و خارج از چهارچوب همواره با شکست و فریب و تنهایی مواجه است.

حاج یونس که آلوده به پولشویی است، هم مورد پیگرد قانون و هم از طرف شرکای خود مورد تهدید و آزار قرار گرفته است. پسر بزرگش محسن نیز که در این پرونده با او همدست است توسط پلیس بازداشت شده است، اما حاج یونس به جای آنکه با قانون همکاری کند از پسرش رضا می‌خواهد که پول‌ها را به صاحبان اصلیش بازگرداند تا نه گرفتار زندان شود و نه  شرکایش به پول‌ها دسترسی داشته باشند. درواقع حاج یونس خطرناک‌ترین راه را انتخاب کرده است. راهی که می‌تواند برای رضا خطرآفرین باشد. والدین می‌توانند از فرزندان خود بخواهند که شخصیت و اعمال حاج یونس را مورد انتقاد و ارزیابی قرار بدهند و راه درستی که حاج یونس می‌تواند در پیش بگیرد را از فرزندان خود بپرسند.

کتایون آزاد و نازی هوشیار، دو زنی هستند که پیمان، رضا و سهیل در طی انجام پروژه‌ای تبلیغانی با آنها آشنا می‌شوند. کتایون و نازی علی‌رغم داشتن موقعیت بالای اجتماعی، در دیدار اول رفتاری خاص در قبال سهیل و رضا از خود بروز می‌دهند. رفتاری که تمایل آنها را به برقراری ارتباط با سهیل و رضا را نشان می‌دهد. والدین می‌توانند در این زمینه با فرزندان خود درباره‌ی مفهوم عزت نفس صحبت کنند، بهترین رفتاری که نه ناشی از غرور است و نه ناشی از وادادگی.

خلاصه:

در این اثر جایگاه خانواده و احترامی که زن و شوهر باید برای یکدیگر قائل بشوند زیر سوال است. مقوله‌ای چون پولشویی، توسط افرادی که ظاهری مذهبی دارند اتفاق می‌افتد و آنها برای جبران عمل خود راهی نادرست مثل دور زدن قانون را در پیش می‌گیرند. روابط آزاد نیز در این اثر بدون پرده نمایش داده می‌شود.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا پگاه و سهیل نمی‌توانند با یکدیگر صحبت کنند؟ چرا آنها در بروز احساسات خود صداقت ندارند و دچار اشتباه و خطا می‌شوند؟

چرا ریحانه و رضا از حاج یونس فاصله گرفته بودند؟

پیمان چگونه شخصیتی دارد؟ آینده‌ی او را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

چرا حاج یونس از طریق قانون پیگیر کار خود نمی‌شود؟

آیا حاج یونس و محسن خطاکارند؟

روی خوش نشان دادن کتایون و نازی به سهیل و رضا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خلاصه:

چرا زوج‌های این سریال نمی‌توانند با یکدیگر صحبت بکنند و مشکلاتشان را حل کنند؟

داستان سریال

«گیسو» که در ادامه‌ی مجموعه‌ی «عاشقانه» ساخته شده است، اینک با همان شخصیت‌ها از زاویه‌ی دیگری قصه‌پردازی می‌کند. مدارک فساد مالی حاج یونس که در فصل پیش توسط گیسو (همسر صیغه‌ای او) دزدیده شده بود، حالا توسط خود گیسو که گویا زنده است برای رضا، پسر حاج یونس ارسال می‌شود. از طرفی دیگر، پرونده‌ی این ماجرا نیز به دست پلیس افتاده است. شرکای حاج یونس نیز در پی دست‌یابی به پول‌ها، مدام او را تهدید به قتل می‌کنند. حاج یونس که خود را در چنین منجلابی می‌بیند از رضا می‌خواهد که پول‌ها را به دست صاحبان اصلی‌اش برگرداند. رضا که به تازگی همسرش را از دست داده است با اکراه خواسته‌ی پدرش را می‌پذیرد. سهیل که در گیرودار جدایی از پگاه است، با خواسته‌ی عجیب پگاه روبه‌رو می‌شود. پگاه که به خاطر اشتباه سهیل دیگر قادر به بچه‌دارشدن نیست، از سهیل می‌خواهد که قبل از طلاق به او کمک کند تا سرپرستی یک بچه را به عهده بگیرد. پیمان نیز با دختری به نام لوسیا وارد ایران می‌شود و مشخص می‌شود که از درسا (دخترخاله‌ی پگاه) جدا شده است. سهیل و پیمان که به مشکل مالی برخورده‌اند از رضا می‌خواهند که شرکت ورشکسته‌ی تبلیغاتی مشترکشان را دوباره به راه بیندازند. رضا نیز با این شرط که پیمان و سهیل او را در پرونده‌ی پدرش کمک کنند خواسته‌ی آنها را می‌پذیرد. اولین پروژه‌ی تبلیغاتی آنها برای رستوران زن ثروتمندی به نام کتایون آزاد است که با مدیر مالی خود نازی هوشیار وارد زندگی این سه مرد می‌شوند.

جزئیات سریال

کارگردان: منوچهر هادی

نویسنده: علیرضا کاظمی‌پور- سعید جلالی

نام تهیه کننده: هومن کبیری

نام بازیگران:

محمدرضا گلزار- ساره بیات- حسین یاری- هومن سیدی- هانیه توسلی- مسعود رایگان- بیژن امکانیان- بهاره رهنما- شمسی فضل‌الهی- سانیا سالاری- آزاده ریاضی- همراز اکبری- جولیا پانلی

نام شخصیت ها:

سهیل بقایی: همسر پگاه است که زندگی آنها با بحران و اختلاف و سردی همراه است. او شریک رضا و پیمان در یک شرکت ورشکسته‌ی تبلیغاتی است.

پگاه دادگر: همسر سهیل و یک پزشک زنان و زایمان است. پگاه زنی مغرور و پرخاشگر است که قادر به بچه‌دار شدن نیز نمی‌باشد.

رضا شکیبا: او پسر یونس شکیبا است که با فوت همسرش درگیر مسائل مالی پدرش می‌شود.

یونس شکیبا: پدر رضا و یک حاجی بازاری متنفذ سیاسی است. او با همدستی پسر بزرگش محسن، ثروت زیادی را از طریق پولشویی به دست آورده است.

پیمان رستاک: او برادر زن رضاست. مردی عیاش و فرصت‌طلب که زندگی باز و خارج از عرفی دارد.

کتایون آزاد: او مدیر یک رستوران بزرگ و معروف است که از طریق شرکت تبلیغاتی رضا، پیمان و سهیل با آنها آشنا می‌شود.

نازی هوشیار: دوست و مدیر مالی رستوران کتایون است.

لوسیا: او زنی است که به همراه پیمان و به قصد پیدا کردن والدین ایرانی‌اش وارد ایران می‌شود.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: شبکه‌ی نمایش خانگی

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه