• امروز : 26 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی سریال کیمیای روح (2023-2022)

author-img

توسط : راضیه سیف ارزیاب کدومو

3 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

15940 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

سریال کیمیای روح ساخت کره‌جنوبی، محصول سال 2022-2023 است. این سریال که در  ژانر فانتزی، عاشقانه، اکشن و تاریخی ساخته شده، در دو فصل منتشر شد.

بستر سریال کشور خیالی دِهو است که در آن جادوگری، حرفه‌ای رایج بین مردم است و کیمیای روح، فنی ممنوعه است که با آن می‌توان روح انسان را از بدنی به بدنی دیگر منتقل کرد، در واقع کیمیاگری روح‌، به روح‌ها اجازه می‌دهد بدن خود را تغییر دهد. داستان از جایی شروع می‌شود که جانگ اوک پسری از خانواده‌ی بلند پایه‌ی جادوگری برای باز کردن منبع انرژی خود و یادگرفتن فنون جادوگری به دنبال استادی حاذق می‌گردد. او به طور اتفاقی با مودوک آشنا می‌شود و با دیدن لکه آبی چشمانش متوجه می‌شود مودوک درواقع ناکسو جادوگری بسیار ماهر است که روح خود را به این بدن ضعیف منتقل کرده و دچار مشکل شده است. این دو نفر با هم پیمان استاد شاگردی می بندند اما همزمان درگیر چالش‌های خطرناکی در دهو می‌شوند.

دیدن این سریال به دلیل وجود لحظات فانتزی و خیالی، عاشقانه و همچنین زد و خورد ها و مبارزات به افراد زیر ۱۵ سال توصیه نمی‌شود.

ژانر : اکشن تاریخی عاشقانه فانتزی

سال 2023-2022 فصل اول 20 قسمت حدودا 80 دقیقه‌ای و فصل دوم 10قسمت 80 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
32 مناسب خانواده 1 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 14 +
بر اساس 1 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال کیمیای روح، سریالی فانتزی، عاشقانه و اکشن است که حول محور مبحث جادو و سرزمینی خیالی سیر داستان حرکت می‌کند. این سریال به دلیل وجود بازیگران مطرح و همچینین و داستان پردازی توانسته مخاطبان نوجوان و جوان زیادی را به خود جلب کند.

این سریال بیانگر طمع انسان‌هایی خودخواه است که به دنبال قدرت  برای رسیدن به اهداف خود هستند و در این راستا جان دیگر مردم را به خطر می‌اندازند.

در مقابل این افراد، انسان‌هایی وجود دارد که برای ایجاد صلح و عدالت و جلوگیری از مرگ و کشته شدن مردم به نبرد با انسان‌های طمعکار رفته و با تمام توان با آن‌ها به جنگ و ستیز می‌پردازند.

عشق در ارواح فانتزی و بی نقص است. تماشای چنین عشقی برای نوجوانان ممکن است موجب فانتزی سازی شود و نتوانند به درک درستی از رابطه ی رمانتیک برسند به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در صورت مشاهده این سریال با او درباره‌ی  بازنمایی این مدل روابط صحبت کنید.

از نکات مثبت سریال می‌توان به ایجاد عزت نفس و امید به رسیدن هدف اشاره کردن.جانگ اوک با وجود شکست‌های پی در پی در یادگیری جادو و موانع پیش روی خود، امید خود را از دست نداده و به دنبال راه جدید برای رسیدن به خواسته‌ی خود است.

دیدن سریال به دلیل موارد ذکر شده برای مخاطبین زیر ۱۵سال مناسب نمی‌باشد.

خلاصه: سریال فانتزی و عاشقانه با نکات مثبت و منفی است و به دلیل وجود ناهنجاری‌های موجود بهتر است مخاطب نسخه‌ی پالایش شده‌ی آن را مشاهده کند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

به تو نظر شما جادو و سحر وجود داره؟

جادو می‌تونه چه سودی به زندگی بشر برسونه؟

به نظر تو جادو برای بشر ضرر و زیان داره؟

نظرت راجع به اینکه قهرمان داستان هویت قاتل سایه رو پنهان کرده‌‌ بود چیه؟

خلاصه: با فرزند خود راجع به جادو و و سود و زیان آن گفت‌ و گو کنید.

داستان اثر

داستان فصل اول سریال راجع به

دهو سرزمینی است که در آن جادوگران بزرگ و کوچک پرورش می‌یابند، در این کشور چهار خاندان بزرگ جادوگری به نام‌های پارک، سو، جین، جانگ وجود دارد که هر کدام از آن‌ها دارای وظایف خاصی هستند؛ برای مثال خاندان جین مسئول نگهداری اشیاء با ارزش و خطرناک جادوگری مانند سنگ یخ هستند. سنگ یخ، سنگی جادویی با قدرت زنده کردن افراد است.

این کشور پر از جادوگران ماهر است که جانگ گانگ یکی از آنهاست، او که جادوگر سلطنتی است از قدرت خود سوءاستفاده کرده و سنگ یخ را ازاد می‌کند. با آزاد کردن سنگ یخ دوباره جادوی ممنوعه‌ی کیمیای روح رونق پیدا می‌کند.

جانگ گانگ به دستور پادشاه از فن ممنوعه کیمیاگری روح استفاده می‌کند و بدن خودش و پادشاه را را تعویض می‌کند؛

بااستفاده از این جادوی ممنوعه توسط او، تا سال‌ها دهو دچار هرج و مرج می‌شود.

پادشاه که کالبدی پیر و روبه زوال و در حال مرگ دارد از این کار قصد شومی دارد؛

او که جانشینی ندارد، در بدن جانگ گانگ با همسر او صاحب فرزندی می شود، فرزندی که با ستاره‌ی پادشاهی متولد خواهد شد، و آن  کسی نیست جز جانگ اوک.

 جانگ گانگ که از راز فرمانروا با خبر می‌شود منبع های انرژی اوک را می‌بندد تا داستان تولد او همیشه به عنوان راز باقی بماند، او همه‌ی جادوگران را از باز کردن منبع انرژی آن منع می‌کند.

پس از این اتفاقات جانگ گانگ به دلیل استفاده از کیمیای روح از مقام خود کناره گیری، و از دهو خارج می‌شود.

زمانی که تمام دوستان اوک در حال پیشرفت در جادوگری هستند او ، نمی‌تواند فنی را یاد بگیرد و مدام در حال لجبازی و یافتن راهی برای بازکردن منبع انرژی خود و آموختن فنون جادوگری است، راز پنهانی تولد او نیز هر از گاهی نقل محفل مردم دهو می‌شود.

تا روزی که با مودوک روبرو می‌شود و از نشانه‌های درون چشم او متوجه می‌شود او همان ناکسو، استاد بزرگ جادوگری است.

ناکسو یا قاتل سایه کسی است که در کودکی تمام خانواده اش توسط چهار خاندان جانگ، سو، پارک، جین کشته شدند و او تحت تعلیم جین‌مو تمام عمرش به فکر انتقام از آن چهار خاندان گذشته است.

  ناکسو که توسط پارک جین زخمی شده بود به ناچار و برای فرار از مرگ روح خود را به بدن دختری خدمتکار به نام مودوک منتقل می‌کند و به یکباره تمام قدرت خود را از دست می‌دهد.

جانگ اوک که از راز او باخبر است سعی می‌کند او را مجاب کند تا از هر راهی شده به او آموزش جادوگری بدهد.

مودوک نیز در ازای بازگشت قدرت های خودش، آموزش دادن او را می‌پذیرد و با مسموم کردن جانگ اوک، استادان جادوگری را مجبور به باز کردن منبع انرژی او می‌کند.

پس از این اتفاق جانگ اوک به سرعت فنون طاقت فرسای جادوگری را به طور مخفیانه از مودوک می‌آموزد و می‌تواند به درجات بالای جادوگری برسد.

در همین برهه جادوگران به دنبال سنگ یخ گمشده می‌گردند تا توسط آن جادوی کیمیای ارواح را کنترل کنند؛ آن سنگ که توسط جین‌مو، شخصیتی شرور که باعث رواج کیمیای روح شد، مخفی شده به میان رؤسای قبایل جادوگری آورده می‌شود و به کمک آن مودوک قدرت‌های خود را به دست می‌آورد.

اما به دلیل دو راهی پیش روی خود از بازگشت دوباره‌ی قدرت‌هایش می‌گذرد و تصمیم به ازدواج به جانگ اوک می‌گیرد. جین‌مو که از وجود روح ناکسو در بدن مودوک مطلع می‌شود، دقیقا همان کاری را که با پدر ناکسو انجام داد، تکرار می‌کند. او با استفاده از یک زنگوله مودوک را وحشی کرده و از حالت عادی خارج می‌کند. مودوک به دستور جین‌مو به و صورت ناخودآگاه جانگ اوک را به قتل می‌رساند و خودش را نیز به دریا پرت می‌کند. زمانی که جسم اوک در حال سوختن است، جانگ اوک به وسیله‌ی سنگ یخی که درون او وجود دارد زنده می‌شود.

در فصل دوم سریال

ناکسو به بدن اصلی خود بازگشته با این تفاوت که دچار فراموشی شده و چیزی از گذشته به یاد نمی‌آورد، خاندان جین اعلام کرده اند ناکسو همان دختر مفقودی آن‌ها، جین بویون است.

جانگ اوک نیز پس از حادثه‌ای که از برایش رخ داد، با کمک سنگ یخ زنده مانده و تبدیل به جادوگری

بی روح شده است که به کشتن اشخاصی می‌پردازد که به مبدل روح تبدیل شده‌اند

بویون که برای فاش نشدن هویت و عدم بازگشت حافظه‌ی خود، مدت‌ها توسط مادرش در اتاقی زندانی شده، در آستانه‌ی ازدواج با مردی از خاندان سو است، اما مردی که هیچگاه او را ندیده و نمی‌شناسد.

تا اینکه یک شب جانگ‌ اوک برای نابود کردن یک مبدل روح به عمارت خانوادگی جین رفته و از وجود بویون با خبر می‌شود.

بویون به او پیشنهاد فرار کردن می‌دهد و جانگ اوک در ازای بیرون کشیدن سنگ یخ از وجودش و مرگ خود، پیشنهاد او را می‌پذیرد.

بویون با رفتن به خانه‌ی جانگ اوک و ازدواج با او به مرور حافظه‌ی خود را به دست می‌آورد.

جزئیات اثر

کارگردان: Park Joon Hwa

نویسنده: Hong Mi Ran / Hong Jung Eun

تهیه کننده: An So Jung

بازیگران Hwang Min-hyun / Jo Jae-yoon / Lee Jae Wook / Jung So-min / YGo Yoon Jung

شخصیت‌ها:

جانگ اوک: او پسر جانگ گانگ، جادوگر دربار است که بنابر خواست پدرش منبع انرژیش بسته شده، با این وجود سعی در جادوگر شدن دارد؛ جانگ اوک تا قبل از آشنایی با ناکسو، شخصیتی بازیگوش و منفعت طلب بود؛ او ابتدا شاگرد ناکسو بود ولی در ادامه رابطه‌ای عاشقانه بین آن دو به وجود آمد.

ناکسو/مودوک: ناکسو جادوگری توانا در دهو ملقب به قاتل سایه بود، او به دلیل زخمی شدن  تصمیم به تعویض بدن خود می‌گیرد، با انجام جادو روح او به بدن مودوک منتقل می‌شود. مودوک در ابتدا خدمتکاری ساده با چشمانی نابینا بود، اما به محض منتقل شدن ناکسو به بدن او چشمانش بینا می‌شود و نشان آبی کیمیای روح در چشمانش نمایان می‌شود.

او جانگ اوک را تعلیم می‌دهد تا به جادوگری ماهر تبدیل شود و در ادامه بین آن دو رابطه‌ای عاشقانه شکل می‌گیرد.

سو یول: دوست جانگ اوک و دارای شخصیتی مثبت؛ او جادوگری درستکار می‌باشد که در بین باقی جادوگرها از اعتبار زیادی بر خوردار است‌. او نیز به ناکسو علاقه‌مند است.

جین‌مو: از اعضای خاندان جین که به دلیل دست داشتن در مفقود شدن جین بویون از آن خاندان طرد شد؛ وی در ابتدا شاگرد جانگ گانگ بود و پس از او به مقام گوانجو یا جادوگر دربار در آمد، او با تصاحب سنگ یخ و استفاده از جادوی‌ کیمیای روح قدرت بسیاری پیدا کرده.

ولیعهد: جادوگری ماهر که تحت تعلیم جین‌مو و دارای شخصیت مغرور اما مهربان و خیرخواه است، او در ابتدا رقیب جانگ اوک بود اما در ادامه‌ی ماجرا آن دو با یکدیگر همکاری می‌کنند.او به مودوک علاقه‌‌مند است و سعی می‌کند او را جذب خود کند.

کشور سازنده: کره جنوبی

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : ابولفضل ابوالفضل

۲۹ اسفند ۱۴۰۲

مناسب سن 14 +

اين فيلم عاشقانه بود و فصل ٣ ام بياد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد کیمیای روح

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!