• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

پژمان

پژمان

بررسی تخصصی سریال pezhman

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 سال پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

پژمان جمشیدی که قبلا فوتبالیست معروفی بوده حالا چند فصل است که بدون تیم مانده. او کم‌کم متوجه می‌شود که دارد محبوبیتش را از دست می‌دهد و مثل گذشته کارها به راحتی و به واسطه محبوبیتش پیش نمی‌رود. همچنین مثل گذشته درآمد بالا هم ندارد

سال 1391 45 دقیقه(هر قسمت) جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در هر قسمت چندین صحنه درگیری و داد و بیداد دیده می‌شود که در بیشتر آنها شخصیت‌های اصلی و دوست‌داشتنی فیلم دخیلند. البته که تقریبا همه‌ی این صحنه‌ها شکلی خنده دار دارند. صحنه‌هایی مثل دعواهای پژمان با نامزدش یا مدیربرنامه‌هایش که معمولا سر مسائل احمقانه شروع می‌شود و زود هم فراموش می‌شود. درگیری‌های فیزیکی هم به همین شکل شامل صحنه‌هایی است که معمولا خنده دارند صحنه‌هایی از قبیل یقه گرفتن، چک زدن یا هل دادن.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری‌های اجتماعی هم مثل خشونت بیشتر اوقات به شکلی خنده دارد و از طرف شخصیت‌های دوست داشتنی اتفاق می‌افتد. شیطنت بچه‌ها در حد سر و صدا کردن و اذیت کردن در خانه در بیشتر قسمت‌ها دیده می‌شود. بد دهنی بسیار محدود است و در حد الفاظی مثل بتمرگ، مرتیکه، گمشو و... به گوش می‌رسد. بیشتر ناهنجاری‌های فیلم سوء استفاده پژمان از موقعیتش است. او در بسیاری از صحنه‌ها دروغ می‌گوید یا حسادت می‌ورزد و در چند صحنه مثل رفتن ورود ممنوع قانون را زیر پا میگذارد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

این سریال سعی می‌کند با نمایش مضحک رفتارهای غلطی که در جامعه می‌بینیم آن‌ها را نقد کند به خصوص رفتارهایی مثل توجه بیش از حد به ظاهر، تجمل و مصرفگرایی، سو‌ء استفاده از موقعیت اجتماعی، دروغگویی و... در این بین پیام‌های مثبت دیگری چون احترام به بزرگتر یا اهمیت خانواده دیده می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

هیچ کدام از شخصیت‌های این سریال کاملا مثبت یا کاملا منفی نیستند. پژمان فردی به شدت پرخرج و مغرور است که به مرور بعضی از این رفتارهای غلطش را کنار می‌گذارد. البته او فردی مهربان و خوش‌قلب است. وحید که مدیر برنامه‌هایش است همیشه به او وفادار است و تنهایش نمی‌گذارد. روانشناسی که صدایش را می‌شنویم فردی منطقی است و سعی می‌کند مشکلات بیماران را با راه حل‌های عقلانی حل کند. بنفشه از طرفی خود را بالاتر از دیگران می‌بیند اما برای فرهنگ و تاریخ کشورش اهمیت قائل است. پریسا به مسائل اجتماعی مثل کودکان کار اهمیت می‌دهد اما خانواده و بچه‌های خودش را فراموش کرده.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

از آنجایی که این سریال با نمایش اعمال نادرست و اشتباه سعی می‌کند آن‌ها را نقد کند کارهای نادرستی از طرف شخصیت‌های اصلی آن به خصوص پژمان نمایش داده می‌شود  . کارهایی مثل خرید بی دلیل اجناس تجملی، بی توجهی به قانون، سوء استفاده از موقعیت اجتماعی و ... نمایش و نقد این رفتارها در مجموع می‌تواند مفید باشد اما ممکن است فرزندتان در سنین پایین و به خصوص پیش از 9 سالگی متوجه زشتی این رفتارها نشود. بهتر است اگر کار نادرستی از شخصیت‌های اصلی سر می‌زند به او گوشزد کنید و پشیمانی آن شخصیت از آن کار را تذکر دهید.

خلاصه: ممکن است کودکان در سن کم متوجه نقد سریال به رفتارهای نادرست شخصیت‌ها نشوند

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

پژمان چه ویژگی‌های مثبت و منفی اخلاقی دارد؟

مشکل اصلی پژمان چیست؟ چگونه می‌تواند مشکلش را حل کند؟

جایگاه پژمان به عنوان یک ستاره فوتبال در جامعه چیست؟ چرا مردم او را دوست دارند؟

خلاصه: پژمان چه ویژگی‌های مثبت و منفی اخلاقی دارد؟

داستان سریال

پژمان جمشیدی که قبلا فوتبالیست معروفی بوده حالا چند فصل است که بدون تیم مانده. او کم‌کم متوجه می‌شود که دارد محبوبیتش را از دست می‌دهد و مثل گذشته کارها به راحتی و به واسطه محبوبیتش پیش نمی‌رود. همچنین مثل گذشته درآمد بالا هم ندارد . کم‌کم حسابش خالی می‌شود و منبع درآمدی ندارد و مجبور می‌شود از خانه گران قیمتش صرف نظر کند. در تمام سریال مدیر برنامه‌هایش همراه اوست و سعی می‌کند به او کمک کند  اما موفق نمی‌شود. این سریال داستان دست و پنجه نرم کردن پژمان جمشیدی با مسائل روزمره پس از دوران شکوفایی‌اش در فوتبال است

جزئیات سریال

کارگردان: سروش صحت

نویسنده: پیمان قاسم‌خانی _ مهراب قاسم‌خانی

نام بازیگران:پژمان جمشیدی _ سام درخشانی _ بهاره رهنما _ شقایق دهقان

ژانر اثر: خانوادگی

کشور سازنده: ایران

شرکت سازنده: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد