• امروز : 26 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی سریال پارادوکس قاتل (killer paradox)

author-img

توسط : سحر صادق ارزیاب کدومو

3 هفته پیش

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

6886 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 18 +

سریال قاتل پارادوکس اثر 2024 نتفلیکس است که زندگی دانشجویی به نام لی تانگ را روایت کند. او به طور اتفاقی بعد از دعوا در فروشگاهی که کار می‌کند ، مشتری را به قتل می‌رساند. بعد از این ماجرا متوجه می‌شود فردی که به قتل رسانده ، قاتلی زنجیره ای است و او توانایی شناسایی افراد بد کار را دارد و تصمیم می‌گیرد تا آنها را نیز بکشد. در عین حال کارآگاهی به نام جانگ نان گام نیز به دنبال پیدا کردن اوست. این اثر به دلیل ناهنجاری و خشونت بالا به افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود.

ژانر : جنایی معمایی

سال 2024 8 قسمت 50 دقیقه ای جزئیات کامل اثر
-1 مناسب خانواده 3 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

ایجاد عدالت به هر شیوه ای توسط قهرمانی که شاید کسی او را نمی‌شناسد و در محدود قانون نیز عمل نمی‌کند یکی از پرطرفدارترین موضوعاتی است که با زیر سوال بردن سیستم قضایی توجه مخاطب را به خودش جلب می‌کند.

در این اثر شاهد عدالت تاریکی هستیم که در اصل با عدالت ارزشمندی که مخاطب به دنبال آن می‌گردد بسیار متفاوت است. این مفهوم در سریال تنها به افراد قدرتمندی ختم می‌شود که با بدست گرفتن قدرت خود سعی در انجام اقدامی در سطح جامعه دارند که به اشتباه آن را عدالت می‌دانند.

با توجه به این موضوع ،عدالت در این اثر مفهوم پوچی محسوب می‌شود که سراسر سریال درحال القای آن است و بیننده اثر با نادیده گرفتن این مساله ، دچار تحریف فکری در این حوزه  می‌شود.

اشاره اثر درباره مفهوم عاقبت افراد گناهکار و به تباهی رسیدن آنها به نوعی است که سعی دارد ذهن بیننده  را به اعمال خود جوش و نادرست سوق دهد. بنابراین باید به این نوع پردازش در اثر توجه لازم را کرد.

 این نکته را نیز در ذهن خود داشته باشید که شکل گیری این نوع نادرست از اجرای عدالت در ذهن مخاطب از موضوعات قابل توجه  این اثر محسوب می‌شود. به دلیل آنکه با بدست گرفتن مجازات افراد گناهکار به شیوه های منحصر به فرد توسط افراد مختلف و نه یک سیستم کلی و قانونی ، بیشتر از دستیابی به عدالت به هرج مرج خواهد رسید.

بنابراین کسب آگاهی درباره مفهوم عدالت و شیوه اجرای صحیح آن علیرغم محتوای این اثر ، از ضروریاتی است که برای درک بهتر بیننده لازم است.

باید در نظر داشت که اثر درحال نمایش برابری لذت های جنسی با لذت کشتن انسان ها است و این موضوع از پررنگ ترین ناهنجاری های سریال است .‌

با توجه به میزان خودکشی در کره جنوبی و به تصویر کشیدن آن در آثار مختلف خود ، می توان حدس زد که بحث و گفت و گو درباره این پدیده ناخوشایند و علل ایجاد آن از اهمیت خاصی برخوردار است .

 از جمله آنکه در بخشی از سریال شاهد اشاره به موضوع خودکشی دختران به دلیل تجاوز به عنوان یکی از علل های خودکشی هستیم که موضوع قابل تاملی است.

همچنین سریال به این موضوع اشاره می‌کند که ترسیم افراطی قهرمان های خیالی در ذهن باعث بروز تفکراتی می‌شود که گاها تشخیص صحیح واقعیت از دنیای خیال را برای افراد سخت می‌کند.

نمونه این موضوع در رفتار روبین به طور آشکار مشاهده می‌شود . او که خانواده اش به قتل رسیده اند با تصور خود در جایگاه قهرمان های خیالی به دنبال مجازات مجرمان است.

در سکانس های پایانی اثر نیز با نمایش نشانه های واضحی در سریال شاهد این موضوع هستیم که لی تانگ به این نوع از سبک زندگی و کشتن افراد ادامه خواهد داد که نتیجه گیری نامطلوب اثر محسوب می‌شود و مخاطبین باید آن را در نظر داشته باشند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره علل خیانت با فرزند خود به گفت و گو بپردازید. خودکشی از آسیب های اجتماعی  برخی جوامع  محسوب می‌شود ، نظر فرزند خود را درباره این مسئله جویا شوید. عدالت مفهوم ارزشمندی است که برای هر جامعه ضروری است ، نظر فرزندتان درباره این مفهوم چیست؟ خلاصه: از نظر شما ارزش قانون در چه ابعادی مطرح است ؟

داستان اثر

شخصیت ها:

لی تانگ : دانشجویی که هدف مشخصی در زندگی ندارد و علاوه برآن به کارهای پاره وقت  مشغول است. او از توانایی برای شناسایی انسان های بدکار نیز برخوردار است.

جانگ نان گام : کارآگاه بخش جنایی که برای پیدا کردن لی تانگ و دستگیری او در تلاش است .

سونگ چون : مردی که در گذشته کارآگاه بوده و مسبب به کما رفتن پدر جانگ نان گام است. او که  فکر می‌کند باید با کشتن انسان های ظالم ، عدالت را برقرار کند  بعد از فهمیدن قدرت لی تانگ سعی در پیدا کردن و همکاری با او را دارد.

رو بین : هکری جوان است که در گذشته پدر و مادرش را به قتل رساندن و حال هدف او برقراری عدالت است . او که به دلیل ضعف جسمانی نمی‌تواند مستقیما برای هدفش بجنگد و با پیدا کردن لی تانگ سعی‌ می‌کند از توانایی او برای شناسایی و کشتن آدم ها استفاده و با او همکاری کند.

داستان اثر:

لی تانگ زندگی معمولی در خانه ای جدا از خانواده برای خود تشکیل داده است اما همچنان احساس سردرگمی می‌کند. روزی که در فروشگاه مشغول انجام کارهای پاره وقت است متوجه حضور مشتری می‌‌شود که گویا مست است و بعد از خرید کردن به همراه دوستش از آنجا می‌روند.

 لی تانگ پس از گذشت چندین ساعت و تمام شدن شیفت کاری اش در زمانیکه به سمت خانه می‌رود به طور اتفاقی دوباره با آنها مواجه می‌شود . این درحالیست که یکی از آنها را افتاده روی زمین پیدا می‌کند و از دوست او می‌خواهد تا به کمکش برود اما او بی اعتنایی می‌کند . بین او و لی تانگ درگیری رخ می‌دهد و لی تانگ به طور اتفاقی او را با چکشی که از فروشگاه قرض گرفته بود می‌زند و باعث مرگش می‌شود.

او بعد از این اتفاق شوکه می‌شود و محل حادثه را ترک می‌کند. حس گناه و ترسی که او بابت این حادثه دارد زندگی اش را مختل می‌کند. او درحالیکه تصمیم می‌گیرد تا خود را تحویل پلیس دهد متوجه می‌شود که فردی که کشته است ، قاتلی زنجیره ای است که زمان زیادی تحت تعقیب پلیس بوده . این موضوع خیال او راحت می‌کند و از تسلیم کردن خود به پلیس منصرف می‌شود. حال آنکه همه شواهد و مدارکی که بتواند لی تانگ را به این قتل متهم کند به طور اتفاقی از بین رفته است.

جانگ نان گام به عنوان مسئول این پروند جنایی ، تحقیقات خود را شروع می‌کند و از لی تانگ نیز بازجویی می‌کند و متوجه چیزی غیر عادی نمی‌شود.

در این حین دختری عجیب که شاهد این جنایت بوده است  ، سعی دارد تا از او باج گیری کند و از لی تانگ می‌خواهد تا هرماه مبلغی را به او بدهد. لی تانگ که خود وضعیت مالی خوبی ندارد ، نمی‌خواهد زیر بار این کار برود و به همین دلیل آن دختر را به طرز فجیعانه به قتل می‌رساند.

بعد از این حادثه نیز بار دیگر تمامی مدارک علیه او از بین می‌رود و متوجه می‌شود که آن دختر مشکلات روانی داشته است که حتی والدین خود را نیز به قتل رسانده است و جسد آنها در خانه اش پیدا شده است.

لی تانگ که حسابی گیج شده است و نمی‌تواند به این سکوت ادامه دهد، تصمیم می‌گیرد تا خودکشی کند اما از پس اینکار نیز برنمی‌آید.

او بار دیگر نیز با همین وضعیت مواجه و مجبور به قتل دیگری می‌شود. بعد از این ماجرا لی تانگ قاطعانه تصمیم می‌گیرد با مدارکی که علیه خود دارد ، خودش را تسلیم کند اما در بین راه به طور اتفاقی دزدی به او می‌زند و مدارک را نیز به همراه کیفش از او می‌دزدد.

در ادامه  لی تانگ با روبین آشنا می‌شود . روبین نیز با قانع کردن او درباره این موضوع که لی تانگ توانایی ویژه در تشخیص انسان های بدکار دارد و بدون دخالتش ، مدارک علیه او درباره جنایت ها از بین می‌برد ، از لی تانگ می‌خواهد تا با یکدیگر برای از بین بردن انسان های بدکار همکاری کند.

لی تانگ پس از قبول پیشنهاد روبین از سئول می‌رود تا در شهری دیگر نقشه های خود را  عملی کنند. پس از گذشت چندین ماه از این اتفاقات کارآگاه نان گام ارتباطی بین روبین و لی تانگ پیدا می‌کند و سعی می‌کند این را اثبات کند.

روبین با فهمیدن این قضیه سعی می‌کند از لی تانگ محافظت کند .او کاری می‌کند تا باعث تعلیق کارآگاه نان گام از کارش شود و این موضوع برای او محدودیت ایجاد کند.

در این مدت نیز قدرت لی تانگ افزایش یافته و با دیدن افراد می‌تواند حس کند که آنها در شرف انجام کار اشتباه یا خطرناکی هستند.

در همین حال سونگ چون که از وجود کسی مثل لی تانگ باخبر می‌شود سعی می‌کند تا از طریق روبین او را پیدا کند. او  با کشتن افرادی دیگر، باعث می‌شود تا کارآگاه نان گام  فکر کند که مسبب آن قتل ها نیز لی تانگ است . حال او علیرغم حکم تعلیقی خود به دنبال پیدا کردن لی تانگ می‌رود.

کارآگاه نان گام پس از کشته شدن پدرش توسط سونگ چون متوجه ارتباط او با این قتل ها می‌شود و به دنبالش می‌رود. در ادامه او با کمک روبین توانست با سونگ چون روبرو شود و علیرغم تصمیمش به دستگیری سونگ چون مجبور به کشتن او می‌شود.

لی تانگ نیز که برای نجات روبین در آنجا حضور داشت نتوانست او را نجات دهد. حال کارآگاه نان گام تصمیم را بر عهده خود لی تانگ می‌گذارد که اگر می‌خواهد تسلیم شود و در غیر اینصورت طبق نقشه ای که روبین کشیده است می‌تواند فرار کند اما به او یادآوری می‌کند که در نهایت دستگیر خواهد شد.

مثل همیشه تمام مدارک علیه لی تانگ از بین می‌رود . بنابراین لی تانگ به کشور دیگری مهاجرت می‌کند. در همین زمان کارآگاه نان گام که در اظهاراتش به دروغ از لی تانگ رفع اتهام می‌کند بعد از آن از کار خود استعفا می‌دهد.

لی تانگ نیز پس از مدتها متوجه می‌شود که روبین به عنوان متهم شناخته شده و دیگر کسی به دنبال دستگیری او نیست پس دوباره به سئول بازمی‌گردد و گویا برگشت او شروع دوباره ای از ماجراهای قبلی اش خواهد بود.

جزئیات اثر

کارگردان: Lee Chang-hee نویسنده: Kim Da-min تهیه کننده: Jung Soo-jin / Kim Soo-ho/ Kim Ji-yeon بازیگران: Cho Woo-shik/Son Suk-ku/ Lee Hee-joon کشور سازنده: کره جنوبی کمپانی سازنده: Netflix  

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد پارادوکس قاتل

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!