• امروز : 30 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی سریال پادشاهی (Kingdom)

author-img

توسط : ریحانه یافتیان ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

5171 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 17 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

مینی‌سریال «پادشاهی» اثر ۲۰۱۹ کره جنوبی و پخش‌شده از شبکه نتفلیکس است. این سریال خوش‌ساخت برای فصل سوم تمدید شده و یک فیلم اسپین‌آف نیز دارد. سریال پادشاهی داستان سیاسی یک توطئه‌چینی و قدرت‌طلبی را در بستری تاریخی روایت می‌کند. تلاش برای دستیابی به قدرت و توطئه‌چینی‌ها در این سریال، در ژانر ترسناک و رستاخیز زامبی‌ها به تصویر کشیده‌ شده‌ است و به همین جهت میزان خشونت و ترس این سریال بالاست.

سال 2020 - 2019 دو فصل، هر فصل ۶ قسمت، هر قسمت بین ۳۵ تا ۶۰ دقیقه جزئیات کامل اثر
2 مناسب خانواده 9 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 12 +
بر اساس 1 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

مینی‌سریال کره‌ای «پادشاهی» محصول ۲۰۱۹ شبکه‌ی نتفلیکس است که همچنان ادامه‌ی آن در دست ساخت است. این سریال تاریخی که در واقع ماجرایی سیاسی را روایت می‌کند، در ژانر رستاخیز زامبی‌ها ساخته شده است. با توجه به ژانر و داستان اثر، خشونت و ترس بسیاری را در سریال شاهد هستیم. در تمام سریال انسان‌ها از دست زامبی‌ها فرار می‌کنند و برای بقای خود با آن‌ها درگیر می‌شوند. این درگیری‌ها بسیار خونین و وحشیانه هستند و به جهتِ ترسناک بودنِ ظاهر زامبی‌ها، موجب ترس مخاطب نیز می‌شوند. درگیری‌های خونینی نیز بین ولیعهد و همراهانش و درباریانِ فاسد رخ می‌دهد. با توجه به این میزان از ترس و خشونت بی‌پرده‌ای که در سریال وجود دارد، تماشای آن به مخاطبین حساس و افرادی با سن کم توصیه نمی‌شود.

این سریال در کنار ترسناک و خشونت‌آمیز بودنش، پیام‌های مثبت مهمی را نیز به مخاطب می‌رساند. مبنای داستان سریال ماجرایی سیاسی است که از درگیری بر سر قدرت صحبت می‌کند. در کل سریال توطئه‌چینی‌ها و خیانت‌های مختلفی که برای رسیدن به قدرت صورت می‌گیرد به شکلی منفور نشان داده شده و نقد می‌شوند. شخصیت‌های اصلی اما منفیِ سریال مانند ملکه و پدرش نیز به شکلی شرور و منفی به نمایش درمی‌آیند. در واقع در کلِ اثر شاهد نقدهای اجتماعی و سیاسیِ مهمی هستیم. نقد به شکاف طبقاتی موجود بین فقرا و اغنیا که در دنیای امروزه و کره جنوبی فعلی نیز به وفور به چشم می‌خورد؛ از مهم‌ترین نقدهایی است که مطرح می‌شود. نقد به مدیریت ناصحیح و فاسد بودن درباریان (دولتی‌ها) نیز از دیگر نقدهای مهمی‌ست که با دنیای امروز نیز هم‌خوانی بسیاری دارد. کره جنوبی با فساد گسترده‌ای در بخش‌های مختلف کشور مواجه است و عدم مدیریت صحیح در بخش‌های مختلف به ویژه حوزه‌ی اقتصادی نیز موجب رنجش مردم شده است. سازنده‌ی سریال توانسته نقد به اوضاع جامعه‌ی خویش و حتی جامعه‌ی جهانی را در قالب یک داستان تخیلی به نمایش بگذارد. مخاطب سریال می‌تواند بر این نقدهای بجا و زیرکانه تمرکز کند و وضعیت کشورهای مختلف در مقایسه با هم را نیز بررسی کند. به این فکر کنید که چرا در تمام دوران‌ها (گذشته و حال حاضر) و در تمام سرزمین‌ها (کره جنوبی، ایران و کل جهان) فساد وجود دارد؟ ریشه‌های احتمالی آن چه چیزهایی هستند و چه راه‌حل‌هایی برای ریشه‌کنی آن به ذهنتان می‌رسد؟

همچنین به این فکر کنید که چرا شخصیت‌هایی مثل ولیعهد و هاک‌جو که هر دو قدرتمند و باهوش و جسور بودند؛ به شکلی متفاوت عمل می‌کردند. چرا یکی از آن‌ها دل‌رحم و جویای حقیقت و دیگری بی‌رحم و فاسد بود؟ مقایسه‌ی شخصیت‌های مثبت و منفیِ سریال می‌تواند موضوع جالبی برای صحبت با اطرافیان پس از تماشای سریال باشد.

ضمناً توجه داشته باشید که مواردی در سریال به نمایش درمی‌آیند که موافق عرف و دین ما نیستند. مصرف مشروبات الکلی و نمایش آیین‌های خرافی شرقی از جمله مواردی هستند که چندین‌بار در سریال به چشم می‌خورند. به همین جهت علاوه‌بر توصیه به تماشای نسخه‌ی سانسور شده، توصیه می‌شود به تفاوت‌های فرهنگی و مذهبی توجه کافی داشته باشید.

خلاصه: خشونت و ترس سریال بالاست و تماشای آن به افراد حساس و یا سنین کم توصیه نمی‌شود. با توجه به وجود موارد خلاف عرف و شرعِ ما، تماشای نسخه‌ی سانسور شده و نیز هوشیاری نسبت به تفاوت‌های فرهنگی و مذهبی توصیه می‌شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

برای اینکه به داستان و پیام سریال عمیق‌تر فکر کنید، از سوال‌های زیر استفاده کنید:

- تصور ملکه و پدرش از قدرت و اختیاراتی که بدست می‌آوردند چه بود که هر کاری برای رسیدن به آن انجام دادند؟

- اگر جای مویانگ (محافظ شخصی ولیعهد) بودی و مجبور بودی بین کار درست و منفعت شخصی خود یکی را انتخاب کنی، چه انتخابی می‌کردی؟

- دلیل اینکه ولیعهد به دروغ گفت بگویند کشته شده و از قدرت به نفع شاهزاده‌ی جوان کناره‌گیری کرد چه بود؟

خلاصه: درباره‌ی انتخاب‌هایی که هر یک از شخصیت‌های اصلی در بزنگاه‌ها کردند، فکر و بحث کنید.

داستان اثر

با کشف گیاهی که مردگان را زنده می‌کند، دنیای زندگان به دنیایی تاریک تبدیل می‌شود. پزشکی با استفاده از این گیاه، امپراتور را که فوت کرده بود به زندگی بازمی‌گرداند. بی‌خبر از این موضوع که این شخص زنده نخواهد شد بلکه مرده‌ی متحرک (زامبی) خواهد بود که به خوردن گوشت انسان تمایل شدیدی دارد! امپراتور، کارآموزِ پزشک را گاز گرفته و او را آلوده می‌کند. در این بین «یئونگ شین‌جین» که یک پسر جوان و شکارچی ببر است، با مشاهده‌ی قحطی و گرسنگی مردم، کارآموزِ مُرده را به خورد مردم می‌دهد! با خوردنِ گوشتِ این جسد، بیماری بین مردم همه‌گیر شده و مرده‌های متحرک به دیگر افراد حمله می‌کنند و کم‌کم این بیماری در همه‌جا گسترش می‌یابد. در این بین ملکه و پدرش «هاک‌جو» در صدد هستند که فرزند آینده‌ی ملکه را به عنوان ولیعهد جایگزین کنند و ولیعهد جوان «لی‌ چانگ»، بر سر حفظ جایگاه خود با آن‌ها می‌جنگد. با همه‌گیریِ بیماری، اوضاع کشور و قصر بسیار خطرناک می‌شود و ولیعهد و محافظش شخصاً وارد عمل می‌شوند. همزمان «سوبی» که یک پرستار و از بازماندگان شیوع بیماری است، به همراه «یئونگ شین‌جین» به ولیعهد و دیگر همراهانش می‌پیوندند و تلاش می‌کنند به نجات مردم پرداخته و نیز علت و درمان بیماری را کشف کنند. نهایتاً و پس از کشمکش‌های بسیار ‌و کشتارهای گسترده، مرگ امپراتور و توطئه‌ی هاک‌جو و ملکه بر همه مشخص می‌شود. در واقع مشخص می‌شود که هاک‌جو این بیماری را برای مقابله با نیروهای ژاپنی همه‌گیر کرده بوده و ملکه نیز باردار نبوده و قصد داشته نوزاد پسر یک رعیت را فرزند خود جا بزند. با ورود و شیوع بیماری به قصر، تمام افراد از جمله ملکه بیمار شده و نهایتاً در نبرد با ولیعهد و اطرافیانش کشته می‌شوند. ولیعهد و چند تن دیگر نیز با افتادن در دریاچه نجات می‌یابند (انگلِ بیماری با حضور آب از تن آن‌ها خارج میشود). در انتهای فصل دوم سریال شاهد عزلت‌نشینی لی چانگ و به قدرت رسیدن شاهزاده‌ی جعلی (که در واقع پسر محافظ ولیعهد بود!) هستیم. فصل دوم با این ماجرا به پایان میرسد که مشخص می‌شود در ابتدای امر یک بازرگان این گیاه را به افراد کره‌ای فروخته و گیاه و بیماری را به این کشور وارد کرده است و حالا زن جوان و جنگجویی به نام آشین با ولیعهد و پرستار روبرو می‌شود.

جزئیات اثر

کارگردان: کیم سئونگ‌هون / Kim Seong-hun

نویسنده: کیم ایون‌هی، پارک این‌جه / Kim Eun-hee, Park In-je

نام تهیه کننده: لی سونگ‌جون / Lee Sung-joon

نام بازیگران: جو جیهون، بائه دونا، کیم سونگ‌کیو، ریو سونگ‌ریونگ، جئون سئوک‌هو، کیم هی‌جون، کیم سانگ‌هو، هئو جون‌هو / Ju Ji-hoon, Bae Doona, Kim Sung-kyu, Ryu Seung-ryong, Jeon Seok-ho, Kim Hye-jun, Kim Sang-ho, Huh Joon-ho

نام شخصیت‌ها:

ولیعهد لی چانگ: از پسران امپراطور و ولیعهد فعلی که فرزند ملکه‌ی مادر نیست و تاج و تختی که قرار است به او برسد، با باردار شدن ملکه‌ی فعلی به خطر می‌افتد. او فردی شجاع، جسور و رزمنده است.

پرستار سوبی: پرستاری که یکی از دو بازمانده‌ی شیوع بیماری در «دونگنه» است. او با هوش و تلاش بسیار خود سعی می‌کند اطلاعاتی در مورد بیماری جمع کرده و راه درمانی بیابد.

چو هاک‌جو: او رئیس شورای ایالتی چوسان، رهبر قبیله‌ی هااون‌چا و پدر ملکه است. او فردی بی‌رحم است که سعی می‌کند با دسیسه‌چینی علیه امپراتور، فرزند ملکه را به عنوان ولیعهد جایگزین کند.

یئونگ شین‌جین: یک شکارچی ببر ماهر که از دیگر بازماندگان شیوع بیماری در «دونگنه» است. او مهارت بسیاری در استفاده از تفنگ دارد.

چو بئوم‌پال: قاضی منطقه «دانگنا» و برادرزاده‌ی چو هاک‌جو است. او فردی ترسو و ناتوان و در عین حال مهربان و دل‌رحم است.

نایب‌السلطنه ملکه چو: همسر امپراتورِ در گذشته و ملکه‌ی فعلی دربار که دختر چو هاک‌جو است. او با توطئه و ابراز اینکه باردار است، سعی می‌کند فرزند خود را به عنوان ولیعهد جایگزین کند.

مویانگ: محافظ شخصی لی چانگ که بسیار وفادار و مهربان است. او برای کشف علت بیماری و نیز محافظت از ولیعهد، همسر باردار خود را در شهر رها کرده و با ولیعهد همراه می‌شود.

آهن‌هیون: یک فرمانده‌ی سابق که قهرمان جنگی دانسته می‌شود. او خودخواسته خود را بازنشسته کرده بود اما با شیوع بیماری و نیز توطئه‌چینی علیه ولیعهد، مجدد به میدان بازگشته و با ولیعهد همراه می‌شود. او در جوانیِ لی چانگ، مربی او بود.

کشور سازنده: کره جنوبی

کمپانی سازنده: AStory

انتشار دهنده: Netflix

جوایز و افتخارات: برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد توسط «جو جی‌هون» و برنده‌ی جایزه‌ی بهترین نویسنده توسط «کیم ایون‌هی» و برنده‌ی جایزه‌ی فنی در بخش جلوه‌های بصری در دومین جوایز محتوای آسیا

مخاطب اثر: جوانان

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : Artin tajgardoon

۱۸ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

واقعا یکی از بهترین سریال هایی هست که تو عمرم دیدم حتما ببینید

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد پادشاهی

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!