• امروز : 16 تیر 1401
logo

نقد و بررسی سریال وینچنزو (Vincenzo )

author-img

توسط : مریم رحیمی پور ارزیاب کدومو

4 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

1769 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 17 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.
«وینچنزو» یک اثر اجتماعی، حقوقی است که فساد پیچیده‌ی ساختار کره جنوبی را به تصویر می‌کشد. وینچنزو کاسانو به عنوان یک عضو سابق مافیا وارد درگیری با این فساد می‌شود و در نهایت به شیوه‌ی خود آن‌ها را شکست می‌دهد. این اثر درجه خشونت بالایی دارد.

ژانر : اجتماعی جنایی

سال 2021 فصل. 20 قسمت 70 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
14 مناسب خانواده 15 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 18 +
بر اساس 2 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

«تنها یک شیطان می‌تواند یک شیطان را شکست دهد.» پیام اصلی و محوری داستان سریال وینچنزو همین جمله است. فساد در ساختارهای اقتصادی و قضایی کره‌جنوبی به حدی شدید شده ‌است که افراد درستکار از پس آن برنمی‌آیند و در هر صورت شکست می‌خورند یا کشته می‌شوند. وکیل «هونگ یوچان» نماد همین افراد است که در قسمت سوم کشته می‌شود و وینچنزو به عنوان شخصیتی خاکستری وارد قصه می‌شود که کارنامه‌ی چندان سفیدی ندارد اما برخورد او با وکیل «هونگ یوچان» و همراهی با دختر او «هونگ چایونگ» سبب می‌شود که در قسمت‌های میانی سریال بیننده تصور کند که این شخصیت در حال تبدیل شدن به یک شخصیت سفید و مثبت است و از اعمال گذشته خود دست می‌کشد. اما نویسنده در میانه‌ی راه ورق را برمی‌گرداند. کشته شدن فجیع مادر وینچنزو سبب می‌شود که او به خوی قدیمی خود بازگردد و حاضر نشود از روش‌های درست برای مبارزه استفاده کند و در نهایت عاملان این فساد را به فجیع‌ترین شکل به قتل برساند. مسئله اینجاست که اگر بناست هر دو طرف یک مبارزه افرادی خشن، بی‌رحم، خونریز و شکنجه‌گر باشند در نهایت چه کسی گناهکار و چه کسی قهرمان است؟ از طرفی آیا برای رسیدن به هدفی مشخص می‌توان از هر وسیله‌ای استفاده کرد؟

اصول اخلاقی ایرانی، به نوجوانان می‌آموزد که برای رسیدن به هدف نباید از هر وسیله‌ای بهره برد و از طرفی مجازات افراد شرور به طور کامل در این دنیا نیست و آن‌ها سزای کارهای خود را در دنیای دیگر خواهند دید. وینچنزو اعتقاد دارد افراد شرور داستان باید همانطور که دیگران را شکنجه کرده‌اند به فجیع‌ترین شکل کشته ‌شوند تا سزای اعمال خود را ببینند. در دنیایی که آخرت در آن وجود ندارد این اعتقاد، طبیعی و تا حدی منطقی است. اما در دایره‌ی اعتقادات نوجوان ایرانی شاید چندان منطقی نباشد. از طرفی چنین نگاهی در این داستان ممکن است به نوعی بهم‌ریختگی اجتماعی منجر شود. اینکه هر فردی به بهانه‌ی مبارزه با فساد دست به اعمال خشونت‌آمیز بزند نتیجه‌ای جز هرج و مرج ندارد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با نوجوانان خود رفتارهای وینچنزو کاسانو را تحلیل کنید. در هر موقعیتی چرا چنین واکنشی نشان داد؟ آیا چنین واکنشی درست بود؟ آیا راه حل جایگزینی وجود نداشت؟

از نوجوانان خود بپرسید وینچنزو یک شخصیت مثبت بود یا منفی؟ با آن‌ها در مورد مفهوم قهرمان صحبت کنید و بپرسید از نظر آنها وینچنزو می‌توانست یک قهرمان باشد؟

ادامه متن

داستان اثر

«وینچنزو کاسانو» که نام حقیقی او «پارک جوهیونگ» است. مردی اهل کره‌جنوبی است که در کودکی توسط خانواده‌ای ایتالیایی به فرزندخواندگی پذیرفته شده‌است و حالا به عنوان مشاور حقوقی یک گروه مافیایی در ایتالیا فعالیت می‌کند. پس از مرگ رییس مافیا تصمیم می‌گیرد به کره برگردد. او از وجود گنجینه‌ای طلا در زیر یک ساختمان تجاری قدیمی در کره جنوبی اطلاع دارد و می‌خواهد با بیرون آوردن طلاها زندگی جدید و بدون دغدغه‌ای را شروع کند. پس از بازگشت به کره متوجه می‌شود که اهالی آن ساختمان تجاری حاضر به ترک محل زندگی خود نیستند، و بدون خارج شدن آن‌ها نمی‌توان ساختمان را تخریب کرد و طلاها را بیرون آورد. از طرفی یک شرکت تجاری به نام «بابل» قصد دارد ساختمان را تخریب کند و در آن مکان برجی بسازد. اهالی ساکن در ساختمان با این شرکت تجاری درگیر هستند و وکیلی متعهد به نام «هونگ یوچان» نیز به آن‌ها کمک می‌کند. وینچنزو برای دست یافتن به طلاها خود را همراه با اهالی ساختمان و وکیل «هونگ یوچان» نشان می‌دهد. از طرفی شرکت تجاری بابل که قصد دارد هرطور شده ساختمان را تصاحب کند حادثه‌ای را صحنه‌سازی می‌کند تا وکیل «هونگ یوچان» را به قتل برساند. در این حادثه وینچنزو نیز زخمی می‌شود و به کما می‌رود. پس از بیرون آمدن از کما متوجه می‌شود که به ناچار وارد بازی پیچیده‌ای شده‌است که برای بیرون آمدن از آن و دستیابی به طلاها ناچار است با شرکت تجاری بابل مبارزه کند. او با دختر وکیل «هونگ یوچان» به نام «هونگ چایونگ» همراه می‌شود تا فسادهای شرکت تجاری بابل را افشا کنند. در این مسیر هرچه جلوتر می‌روند متوجه می‌شوند که فسادهای این گروه تجاری بیشتر از حد تصور آنهاست و در تمام سیستم قضایی کره‌جنوبی نفوذ کرده است. در این کشمکش و درگیری‌ها گروه تجاری بابل، مادر وینچنزو را نیز به قتل می‌رساند. پس از این اتفاق وینچنزو پیگیری حقوقی را کنار می‌گذارد و با خوی مافیایی خود تصمیم می‌گیرد شخصا «جانگ جون وو» رییس گروه بابل و افراد همراه با او را به قتل برساند. او به طرز شدیدی از آن‌ها انتقام می‌گیرد و پس از آن کره را ترک و در یک جزیره زندگی می‌کند. «هونگ چایونگ» و باقی اهالی ساختمان تجاری نیز موفق می‌شوند ساختمان را حفظ کنند و با کمک هم فسادهای موجود را از بین ببرند.

جزئیات اثر

کارگردان: / Kim Hui-wonکیم هو وون

نویسنده: / Park Jae-bum پارک جی بوم

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : Rian Parsi

۶ خرداد ۱۴۰۱

مناسب سن 18 +

در عین القا کردن حس خشونت و ترس به مخاطب، و با مهارت نویسندگی بالا به رخ کشیدن ناهنجاری های شدید کره‌جنوبی که دولت کره تمایلی به نشون دادنش به کشور های دیگه نداره، این سریال به اسم «بابل»، «مافیا» و «انتقام» به صورت مستقیم دولت کشور کره رو هدف قرار داد و بخش زیادی از حقیقت رو آشکار کرد، اگر مخاطب ظرفیت تماشا رو داشته باشه با نکات تجربه انگیز و آموزنده این سریال خو میگیره. در بین سریال های کره ای بهترینها.

بزرگسال

توسط : ریحانه یافتیان

۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

مناسب سن 17 +

با توجه به میزان خشونت و بعضاً ناهنجاری‌هایی که داره، برای مخاطب با سن کم نمیتونه مناسب باشه. و اینکه سریال قشنگ و خاصی هست و به شخصه خیلی دوسش دارم.

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد وینچنزو

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>