هم گناه

بررسی تخصصی سریال

هم گناه

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سریال هم‌گناه که هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در اسفند‌ماه ۱۳۹۸ منتشر شد،‌ رکورد‌دار پر‌بازدید‌ترین سریال شبکۀ نمایش خانگی در این ایام شد. هم‌گناه داستان خانواده‌ای ثروت‌مند را روایت می‌کند که هر‌یک از اعضای آن با چالشی روبه‌روست. این سریال مسائلی به‌ظاهر جنجالی مانند رابطۀ پسری جوان با زنی میان‌سال، اعتیاد، نحوۀ مواجهه‌ با افراد ترنس در جامعه، بارداری از طریق رحم اجاره‌ای و … را در خود گنجانده است! تماشای این سریال در کنار نو‌جوانان نیازمند فراهم‌کردن شرایطی ویژه برای گفت‌وگو پیرامون نا‌هنجاری‌ها و چالش‌های مطرح‌شده در سریال است و تماشای آن بدون همراهی فعال بزرگ‌سالان توصیه نمی‌شود.

سال 1398 ۲۴ قسمت، هر قسمت ۵۰ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

یک مرد در تصادف غیر‌عمد کشته می‌شود. دعوای لفظی و زد‌و‌خورد فیزیکی بار‌ها مشاهده می‌شود. در تعقیب‌و‌گریز پلیس تیراندازی می‌شود و چند نفر مجروح و کشته می‌شوند. مردی در ازدحام جمعیت، توسط فردی ناشناس از ارتفاع هل داده شده و می‌میرد. صحنه‌هایی شامل تحقیر کلامی، تهدید و خشونت روانی در خانوادۀ صبوری مکرر دیده می‌شود. سیما صبوری (ترنس) به علت فشار‌های روانی که پدرش به او وارد می‌کند، اقدام به خود‌کشی می‌کند. (هرچند در جریان داستان، نمایشی‌بودن خود‌کشی معلوم می‌شود) پیمان خواهرش را تهدید می‌کند و از او می‌خواهد باعث سقط بچۀ فریبرز و نسرین بشود. پیمان متوهم است و در ذهنش با لیلا (که فوت کرده است)‌ حرف می‌زند، او با پرتاب‌کردن جسمی سنگین به طرف لیلای خیالی او را می‌کشد. فریاد‌کشیدن، توهین‌کردن و ... در قسمت‌های مختلف سریال وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

سریال با صحنۀ تصادف و کشته‌شدن یک رفتگر آغاز می‌شود. تعقیب‌و‌گریز پلیس در چند قسمت مشاهده می‌شود. سیما خود‌کشی نا‌موفقی دارد و جریان انتقال او به بیمارستان می‌تواند با ترس و اضطراب همراه باشد. همسر سابق زیبا (که مبتلا به اعتیاد است و حق سرپرستی فرزندش را ندارد) بدون اطلاع، پسرش را از حیاط خانۀ زیبا و آرمان می‌دزدد و زیبا بلاتکلیف دنبال پسرش می‌گردد. به علت ابتلای زیبا به سرطان، آرمان ترس از‌دست‌دادن او را دارد. تصویری از چهرۀ خون‌آلود لیلا بعد از درگیری با پیمان نمایش داده می‌شود. پیمان به خانۀ الناز (دهندۀ رحم اجاره‌ای برای بچه‌دار‌شدن فریبرز و نسرین) می‌رود تا بچۀ او را سقط کند و نگرانی برای اتفاقی که ممکن است برای الناز بیافتد، ‌می‌تواند ترسناک باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

همسر زیبا معتاد است و با این که قول ترک می‌دهد؛ اما باز هم مواد مصرف می‌کند و پسر نو‌جوانش متوجه می‌شود. آرمان با دختران متعددی رابطه دارد. پیمان و پرویز باند جعل اسکناس و مدرک دارند. پیمان و مادرش به دنبال انتقام‌گیری از خانوادۀ صبوری هستند. نیکی به دروغ دو نفر را به‌عنوان پدر و مادر خود به نامزدش امین و خانوادۀ صبوری معرفی می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

تلاش برای جبران خطا‌های گذشته از پیام‌های مثبت این سریال است. فرهاد بعد از سال‌ها به ایران برمی‌گردد تا به فرزندان رفتگری که با او تصادف کرده بود، رسیدگی کند. آرمان تلاش می‌کند تا در دوران بیماری زیبا از او حمایت کند و دیگران او را به خاطر این کار تشویق می‌کنند.

جزئیات
الگوی مثبت

فریبرز وقتی متوجه می‌شود پای پسرش پیمان در پروندۀ جعل اسکناس در میان است، با او برخورد و سعی می‌کند مطابق قانون عمل کند. او سعی می‌کند چالش‌های خانوادۀ صبوری را با گفت‌وگو حل کند و در بحث‌های خانوادگی وساطت کند. فرهاد برای جبران خطای گذشتۀ خود تلاش زیادی می‌کند.

از فرزند خود بخواهید دربارۀ حس انتقام‌جویی افراد با شما گفت‌وگو کند. به نظرت چه اتفاقی می‌تواند آن‌قدر مهم باشد که موجب کینه‌توزی ۲۸ ساله شود؟

از فرزند نو‌جوان خود بخواهید تصور کند اگر هر‌یک از شخصیت‌های داستان، در زندگی گذشته و حال خود به گفت‌وگو و مشورت با اعضای خانواده‌اش می‌پرداخت، سیر داستان چه تغییری می‌کرد؟

اگر فرید برای مشکلات دیگران، پیش از هر‌چیزی گوش شنوا داشت، جریان داستان چگونه پیش می‌رفت؟

جرا سیما تظاهر به خود‌کشی کرد؟ مشکلی که سیما داشت این کار او را توجیه می‌کرد؟

هر‌یک از اعضای خانوادۀ صبوری در موقعیت‌های مختلف برای آرام‌کردن جوِّ خانواده‌اش چه کاری می‌توانست انجام دهد؟

خلاصه: هر‌یک از اعضای خانوادۀ صبوری در موقعیت‌های مختلف برای آرام‌کردن جوِّ خانواده‌ و بهبود اوضاع چه‌کاری می‌توانست انجام دهد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه