• امروز : ۸ بهمن ۱۳۹۹

هم گناه

بررسی تخصصی سریال

هم گناه

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سریال هم‌گناه که هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در اسفند‌ماه ۱۳۹۸ منتشر شد،‌ رکورد‌دار پر‌بازدید‌ترین سریال شبکۀ نمایش خانگی در این ایام شد. هم‌گناه داستان خانواده‌ای ثروت‌مند را روایت می‌کند که هر‌یک از اعضای آن با چالشی روبه‌روست. این سریال مسائلی به‌ظاهر جنجالی مانند رابطۀ پسری جوان با زنی میان‌سال، اعتیاد، نحوۀ مواجهه‌ با افراد ترنس در جامعه، بارداری از طریق رحم اجاره‌ای و … را در خود گنجانده است! تماشای این سریال در کنار نو‌جوانان نیازمند فراهم‌کردن شرایطی ویژه برای گفت‌وگو پیرامون نا‌هنجاری‌ها و چالش‌های مطرح‌شده در سریال است و تماشای آن بدون همراهی فعال بزرگ‌سالان توصیه نمی‌شود.

سال 1398 ۲۴ قسمت، هر قسمت ۵۰ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

یک مرد در تصادف غیر‌عمد کشته می‌شود. دعوای لفظی و زد‌و‌خورد فیزیکی بار‌ها مشاهده می‌شود. در تعقیب‌و‌گریز پلیس تیراندازی می‌شود و چند نفر مجروح و کشته می‌شوند. مردی در ازدحام جمعیت، توسط فردی ناشناس از ارتفاع هل داده شده و می‌میرد. صحنه‌هایی شامل تحقیر کلامی، تهدید و خشونت روانی در خانوادۀ صبوری مکرر دیده می‌شود. سیما صبوری (ترنس) به علت فشار‌های روانی که پدرش به او وارد می‌کند، اقدام به خود‌کشی می‌کند. (هرچند در جریان داستان، نمایشی‌بودن خود‌کشی معلوم می‌شود) پیمان خواهرش را تهدید می‌کند و از او می‌خواهد باعث سقط بچۀ فریبرز و نسرین بشود. پیمان متوهم است و در ذهنش با لیلا (که فوت کرده است)‌ حرف می‌زند، او با پرتاب‌کردن جسمی سنگین به طرف لیلای خیالی او را می‌کشد. فریاد‌کشیدن، توهین‌کردن و ... در قسمت‌های مختلف سریال وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

سریال با صحنۀ تصادف و کشته‌شدن یک رفتگر آغاز می‌شود. تعقیب‌و‌گریز پلیس در چند قسمت مشاهده می‌شود. سیما خود‌کشی نا‌موفقی دارد و جریان انتقال او به بیمارستان می‌تواند با ترس و اضطراب همراه باشد. همسر سابق زیبا (که مبتلا به اعتیاد است و حق سرپرستی فرزندش را ندارد) بدون اطلاع، پسرش را از حیاط خانۀ زیبا و آرمان می‌دزدد و زیبا بلاتکلیف دنبال پسرش می‌گردد. به علت ابتلای زیبا به سرطان، آرمان ترس از‌دست‌دادن او را دارد. تصویری از چهرۀ خون‌آلود لیلا بعد از درگیری با پیمان نمایش داده می‌شود. پیمان به خانۀ الناز (دهندۀ رحم اجاره‌ای برای بچه‌دار‌شدن فریبرز و نسرین) می‌رود تا بچۀ او را سقط کند و نگرانی برای اتفاقی که ممکن است برای الناز بیافتد، ‌می‌تواند ترسناک باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

همسر زیبا معتاد است و با این که قول ترک می‌دهد؛ اما باز هم مواد مصرف می‌کند و پسر نو‌جوانش متوجه می‌شود. آرمان با دختران متعددی رابطه دارد. پیمان و پرویز باند جعل اسکناس و مدرک دارند. پیمان و مادرش به دنبال انتقام‌گیری از خانوادۀ صبوری هستند. نیکی به دروغ دو نفر را به‌عنوان پدر و مادر خود به نامزدش امین و خانوادۀ صبوری معرفی می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

تلاش برای جبران خطا‌های گذشته از پیام‌های مثبت این سریال است. فرهاد بعد از سال‌ها به ایران برمی‌گردد تا به فرزندان رفتگری که با او تصادف کرده بود، رسیدگی کند. آرمان تلاش می‌کند تا در دوران بیماری زیبا از او حمایت کند و دیگران او را به خاطر این کار تشویق می‌کنند.

جزئیات
الگوی مثبت

فریبرز وقتی متوجه می‌شود پای پسرش پیمان در پروندۀ جعل اسکناس در میان است، با او برخورد و سعی می‌کند مطابق قانون عمل کند. او سعی می‌کند چالش‌های خانوادۀ صبوری را با گفت‌وگو حل کند و در بحث‌های خانوادگی وساطت کند. فرهاد برای جبران خطای گذشتۀ خود تلاش زیادی می‌کند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بخواهید دربارۀ حس انتقام‌جویی افراد با شما گفت‌وگو کند. به نظرت چه اتفاقی می‌تواند آن‌قدر مهم باشد که موجب کینه‌توزی ۲۸ ساله شود؟

از فرزند نو‌جوان خود بخواهید تصور کند اگر هر‌یک از شخصیت‌های داستان، در زندگی گذشته و حال خود به گفت‌وگو و مشورت با اعضای خانواده‌اش می‌پرداخت، سیر داستان چه تغییری می‌کرد؟

اگر فرید برای مشکلات دیگران، پیش از هر‌چیزی گوش شنوا داشت، جریان داستان چگونه پیش می‌رفت؟

جرا سیما تظاهر به خود‌کشی کرد؟ مشکلی که سیما داشت این کار او را توجیه می‌کرد؟

هر‌یک از اعضای خانوادۀ صبوری در موقعیت‌های مختلف برای آرام‌کردن جوِّ خانواده‌اش چه کاری می‌توانست انجام دهد؟

خلاصه: هر‌یک از اعضای خانوادۀ صبوری در موقعیت‌های مختلف برای آرام‌کردن جوِّ خانواده‌ و بهبود اوضاع چه‌کاری می‌توانست انجام دهد؟

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال هم‌گناه داستان خانوادۀ ثروت‌مند صبوری را روایت می‌کند که با چالش‌های مختلفی روبه‌رو هستند. زنی (لیلا) همسرش را ترک می‌کند و بیست‌و‌هشت سال به همراه پسرش مخفی می‌شود تا در آینده از شوهرش (فریبرز) و خانوادۀ شوهرش انتقام بگیرد. توصیه می‌شود به‌طور ویژه در رابطه با خط داستانی زندگی فریبرز و لیلا با فرزندان خود صحبت کنید. از فرزند خود بخواهید به دید انتقادی با این ماجرا روبه‌رو شود. از او بخواهید دربارۀ حس انتقام‌جویی فکر کند و در‌این‌باره با او گفت‌وگو کنید.

لازم است والدین بدانند گفت‌وگو با نوجوانان دربارۀ صحنه‌هایی که بین جوانان خانواده و بزرگ‌ترها تنش‌و‌درگیری رخ می‌دهد، خیلی مهم است. تفکر و گفت‌وگو دربارۀ اینکه هر‌یک از اعضای خانوادۀ صبوری برای آرام‌کردن جو و حفظ احترام دیگری چه نقش‌هایی می‌توانستند ایفا کنند، حائز اهمیت است. دربارۀ اهمیت حفظ حرمت جمع با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

هم‌چنین در قسمت یازدهم فصل دوم سریال،‌ مخاطب متوجه می‌شود که پیمان بیماری روانی دارد و با توهم مادر مرده‌اش زندگی می‌کند و در خیالات خود او را به قتل می‌رساند. توصیه می‌شود با گفت‌وگو نسبت به درک فرزندان خود از این موضوع (بیماری روانی پیمان) اطمینان پیدا کنید.

به نوجوانان خود از اهمیت ایجاد فضای گفت‌وگو در خانه برای حل مشکلات بگویید و برای شنیدن صحبت‌های فرزندتان پیش‌قدم شوید. گفت‌وگو دربارۀ روابط عاشقانه و عاطفی در سنین نو‌جوانی اهمیت دارد. سعی کنید روابط عاطفی فیلم را بهانه‌ای برای گفت‌وگو پیرامون ویژگی‌های روابط عاطفی سالم و نا‌سالم قرار دهید.

تفکر انتقادی در سنین نو‌جوانی بیش از پیش در حال رشد است، می‌توانید‌ در قسمت‌هایی از سریال که دارای نا‌هنجار اجتماعی است (مانند جعل اسکناس، استعمال مواد مخدر و ...) از نو‌جوان خود بخواهید دربارۀ علت بروز این نا‌هنجاری‌ها در جامعه فکر کند.

خلاصه: گفت‌وگو دربارۀ اینکه هر‌یک از اعضای خانوادۀ صبوری برای آرام‌کردن جو و حفظ احترام دیگری چه نقش‌هایی می‌توانستند ایفا کنند، حائز اهمیت است.

داستان سریال

«هم‌گناه» داستان زندگی خانواده‌ای ثروت‌مند و قدیمی به‌نام خاندان «صبوری» است که صاحب شرکت پخش گل‌و‌گیاه هستند. این سریال داستان چالش‌ها و مسائل هر‌یک از اعضای خانوادۀ صبوری را روایت می‌کند. از داستان‌‌های پر‌رنگ سریال ماجرای «فریبرز»، سرهنگ پلیس، است که ۲۸ سال پیش همسر و پسرش او را ترک کرده‌اند. او بعد از سال‌ها پسرش، «پیمان» را، پیدا می‌کند و او را به خانوادۀ صبوری معرفی می‌کند. پیمان در یک باند جعل اسکناس فعالیت می‌کند. داستان دیگر مربوط می‌شود به «فرهاد» که در جوانی هنگام رانندگی مردی را با تصادف به قتل می‌رساند و فرار می‌کند، او بعد از سال‌ها برمی‌گردد تا به اعضای خانوادۀ آن مرد کمک کند.

«آرمان»، فرزند فریده صبوری، درگیر رابطۀ عاشقانه با زنی مطلقه و میان‌سال می‌شود که این موضوع مخالفت اعضای خانواده را در پی دارد.

«فرید» برادر بزرگ خانوادۀ صبوری، سعی می‌کند برای دیگران تصمیم بگیرد و آن‌ها را مدیریت کند؛ اما این موضوع خوشایند اعضای خانواده نیست، به‌ویژه فرزند فرید که ترنس است، برای عمل تغییر جنسیت با فرید به مشکلات زیادی می‌خورد و اقدام به خودکشی می‌کند. (خود‌کشی نا‌موفق)

جزئیات سریال

کارگردان/ مؤلف: مصطفی کیایی

نویسنده/ مترجم: محسن کیایی، علی کوچکی

نام تهیه‌کننده: مصطفی کیایی

نام بازیگران: پرویز پرستویی، محسن کیایی، مسعود رایگان، هنگامه قاضیانی، حبیب رضایی، مهدی پاکدل، هدیه تهرانی، پدرام شریفی، رؤیا تیموریان، افسانه چهره‌آزاد، شاهرخ فروتنیان، افسانه ناصری، احسان کرمی، روشنک گرامی، سوگل خلیق.

نام شخصیت‌ها:

فریبرز صبوری (پرویز پرستویی): او شوهر لیلا و نسرین، پدر پیمان و نیکی (پریا) و رئیس پلیس است. فریبرز، فریده، فرید و فرهاد، خواهر و برادر هستند. فریبرز سال‌ها پیش وقتی به خانه برمی‌گردد متوجه می‌شود همسر (لیلا) و پسرش (پیمان) خانه نیستند و او را ترک کرده‌اند. او مدت زیادی دنبالشان می‌گردد و بعد با نسرین ازدواج می‌کند. فریبرز بعد از حدود سی‌سال بی‌خبری از همسر اولش، حین تلاش برای دستگیری باند جعل اسکناس به ریاست شخصی با لقب «گور‌کن»، با برادر‌زن خود، پرویز کوهی که یکی از عوامل این باند است، ملاقات می‌کند و پسر او را در صحنۀ جرم دستگیر می‌کند. او با پرویز شرط می‌کند که در‌صورت ملاقات لیلا و پسرش پیمان، پسر پرویز را آزاد ‌کند.

لیلا کوهی (هنگامه قاضیانی): همسر اول فریبرز، لیلا حدود سی‌سال پیش به همراه پسرش پیمان، در‌حالی‌که نیکی (پریا) را باردار بوده، به‌خاطر فشار‌های خانوادۀ صبوری همسرش، فریبرز را، ترک کرده است. بعد از آن لیلا با پیمان زندگی می‌کند و خودش را از فریبرز و خانوادۀ او مخفی می‌کند و به همراه پیمان برای انتقام‌گرفتن از خانوادۀ صبوری (که مخالف ازدواج لیلا و فریبرز بوده‌اند) برنامه‌ریزی می‌کند. در قسمت‌های پایانی متوجه می‌شویم لیلا در سال‌های اخیر فوت کرده و صرفاً توهمی در ذهن پیمان بوده است.

پیمان (پدرام شریفی): فرزند فریبرز و لیلا و برادر نیکی (پریا). پیمان بعد از حدود سی‌سال در‌حالی‌که ظاهراً اکراه دارد، تحت فشار دایی‌اش (پرویز کوهی که فرزندش توسط پلیس دستگیر شده است) با پدرش، فریبرز و خانوادۀ صبوری ملاقات می‌کند تا فریبرز به‌عنوان سرهنگ پلیس، فرزند پرویز را آزاد کند. او به ظاهر به دختر‌‌عمویش، سارا، ‌علاقه دارد. پیمان رئیس یک باند جعل اسکناس است و به‌نام «گورکن» معروف است. او کینۀ زیادی از خانوادۀ صبوری دارد و دائماً در‌صدد انتقام‌گرفتن از آن‌هاست. پیمان به دلیل مشکل روانی توهم زنده‌بودن مادرش را دارد و در خیالاتش با او حرف می‌زند. (هر‌چند تا قسمت‌های پایانی سریال مخاطب متوجه این موضوع نمی‌شود)

فرهاد صبوری‌ (مهدی پاکدل): برادر کوچک‌تر فریبرز و فرید. فرهاد در جوانی هنگام رانندگی با رفتگری تصادف می‌کند و او را می‌کُشد. بعد از مطرح‌کردن این اتفاق با برادر بزرگش، فرید، با حمایت او برای تحصیل به آلمان می‌رود. فرهاد سال‌ها بعد به ایران برمی‌گردد تا به خانوادۀ آن رفتگر کمک کند. او متوجه می‌شود فرزندان آن رفتگر، هدیه و حمید، تحت نظر بهزیستی زندگی می‌کنند. عموی هدیه قصد دارد او را به عقد مرد میان‌سالی در‌بیاورد تا بدهی‌اش را به آن مرد بپردازد. فرهاد بدون اطلاع‌دادن به خانوادۀ خود، وارد جریان می‌شود و با اصرار با هدیه ازدواج می‌کند، فرهاد به هدیه می‌گوید ازدواجشان سوری است و فقط برای جلوگیری از عقد هدیه با آن مرد و حمایت از هدیه و حمید این کار را کرده است و او و هدیه باید به‌زودی ازهم طلاق بگیرند. فرهاد در گذشته با دختری به نام لیدا قرار ازدواج گذاشته است و بعد از ازدواج با هدیه و علاقه‌مند‌شدن تدریجی به او، لیدا را رها و ارتباطش را با او قطع می‌کند.

فرید صبوری (مسعود رایگان): رئیس شرکت گل‌و‌گیاه خانوادۀ صبوری، برادر بزرگ‌تر فریبرز و فرهاد و شوهر مژگان است. فرید دو فرزند به نام‌های سارا و سیما دارد. سیما ترنس هست و می‌خواهد عمل تغییر جنسیت انجام دهد؛ اما فرید به‌شدت مخالف است و می‌خواهد او به هر اجباری ازدواج کند،

هدیه (ساقی حاجی‌پور): دختری نوزده‌ساله و یتیم است که بعد از فوت پدرش در تصادف رانندگی به همراه برادر کوچک‌ترش، حمید، به بهزیستی می‌رود. عموی هدیه قصد دارد او را به اجبار، به عقد مردی در‌بیاورد که با او اختلاف سنی زیادی دارد. هدیه بعد از آشنایی با فرهاد به او دل می‌بندد و سعی می‌کند فرهاد را به خود علاقه‌مند کند تا از او طلاق نگیرد،

آرمان دربندی (محسن کیایی): پسر ایرج و فریده که از هم طلاق گرفته‌اند.‌ خواهر‌زادۀ فرید، فریبرز و فرهاد. آرمان به سبک‌‌سری و بی‌خیالی معروف است و چالش‌های زیادی با خانواده‌اش به‌ویژه دایی فرید دارد. آرمان عاشق زنی (زیبا فخری) می‌شود که پانزده‌سال از خودش بزرگ‌تر است. او از زیبا حمایت و تلاش می‌کند به زیبا و پسرش کمک کند.

زیبا فخری (هدیه تهرانی): زنی مطلقه است که با وانت باربری می‌کند تا خرج زندگی خودش و پسرش را در‌بیاورد. همسر سابق او مرد معتادی است که به زور از زیبا پول می‌گیرد. زیبا با آرمان آشنا می‌شود و در ابتدا از ایجاد رابطۀ عاطفی با او دوری می‌کند؛ اما بعد با او وارد رابطه می‌شود. زیبا به بیماری سختی دچار می‌شود و آرمان در این دوران از او مراقبت می‌کند.

 

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه