• امروز : 18 بهمن 1401
logo

نقد و بررسی سریال موش بزرگ/دهن‌لق (Big Mouth/Big Mouse)

author-img

توسط : مریم رحیمی پور ارزیاب کدومو

2 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

663 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 17 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
«موش بزرگ» سریالی در ژانر حقوقی، جنایی است که ماجرای وکیلی معمولی را روایت می‌کند که به طور اتفاقی و از روی بدشانسی درگیر یک شبکه بزرگ از ثروت، قدرت و فساد می‌شود. او تلاش می‌کند تا ریشه‌های فساد در این شبکه را کشف و نابود کند. با توجه به داستان، این سریال درجۀ بالایی از خشونت و ناهنجاری دارد.

ژانر : جنایی حقوقی

سال 2022 16 قسمت 60 دقیقه جزئیات کامل اثر
5 مناسب خانواده 6 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

«موش بزرگ» داستان شهری است که به شدت درگیر فساد سازمان‌یافته شده‌است. شهرداری، زندان، انواع صنایع، بیمارستان و سیستم حقوقی درگیر این فساد هستند. در این بین شخصیت اصلی داستان یعنی چانگ‌هو به طور اتفاقی وارد مبارزه علیه این فساد می‌‌شود. چانگ‌هو می‌تواند بعد از اینکه بی‌گناهی خودش را اثبات کرد از معرکه کنار بکشد اما همراه همسرش تصمیم می‌گیرد که به خاطر مردمی که دچار رنج و سختی شده‌اند به مبارزه ادامه بدهد و در این راه حتی حاضر می‌شوند که جان خود را هم فدا می‌کنند.

این سریال علاوه بر جذابیت داستانی و تعلیق بالا برای کشف معما، قصۀ خوبی برای گفت‌وگو در مورد نحوۀ مبارزه با فساد و ظلم دارد. هیچ‌یک از طرفین این قصه به طور کلی پاک و عاری از گناه نیستند اما می‌توان در مورد عملکرد هر یک صحبت کرد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

در مورد شهر گوچون و مشکلاتش صحبت کنید. چطور فساد در ابعاد مختلف این شهر نفوذ کرده‌بود و راه حل چنین مشکلی چه بود؟

در مورد تلاش‌های چانگ‌هو و همسرش برای افشا کردن حقیقت صحبت کنید.

ادامه متن

داستان اثر

«پارک چانگ‌هو» وکیل جوان و کارنابلدی است که تابه‌حال در هیچ یک از پرونده‌هایش موفق نشده به همین ترتیب بدهی زیادی دارد و در آستانۀ جدا شدن از همسرش است. در همین شرایط شهردار شهر گوچون «چوی دوها» از او می‌خواهد تا وکیل سه نفر از افراد سرشناس شهر باشد که به تازگی به خاطر پروندۀ قتلی به زندان افتادند. شهردار صراحتاً اعلام می‌کند که دنبال وکیلی هستند که کاری بلد نباشد و صرفاً دستورات آن‌ها را اجرا کند. چانگ‌هو به دلیل وضعیت دشوار زندگی‌اش و نیاز به پول، درخواست شهردار را می‌پذیرد اما همین مسأله سبب می‌شود که وارد یک بازی پیچیدۀ قدرت شود. بعد از مدتی او را به جرم اینکه یکی از مشهورترین تبهکاران گمنام کره جنوبی، به نام «موش بزرگ» است، دستگیر می‌کنند و مدارک زیادی را در محل کار او می‌یابند. چانگ‌هو که از این وضعیت به شدت شوکه شده به زندان می‌رود و احساس می‌کند که دیگر همۀ زندگی‌اش را باخته است و راهی برای نجات ندارد. او که مدرکی برای اثبات بی‌گناهی‌اش ندارد، تلاش می‌کند که خودش را بکشد اما هر بار تلاش برای خودکشی نتیجۀ عکس می‌دهد و اهالی زندان تصور می‌کنند که او واقعا موش بزرگ است. در نهایت چانگ‌هو تصمیم می‌گیرد که خودش را به جای موش بزرگ جا بزند و با پیدا کردن تبهکار واقعی بی‌گناهی‌اش را اثبات کند. در این جریان همسرش که بسیار به او وفادار است نیز همراه می‌شود و به کمک هم تلاش می‌کنند تا موش بزرگ واقعی را پیدا کنند. چانگ هو و «می‌هو» یک شبکۀ عظیم از فساد را کشف می‌کنند که انواع جرائم مانند اختلاس، قتل، کشتار دسته جمعی و ... را در پروندۀ خود دارد و تصمیم می‌گیرند که این شبکه را رسوا کنند. در نهایت و پس از کشمکش فراوان، چانگ‌هو هویت واقعی موش بزرگ را کشف می‌کند اما تبهکار واقعی، کشته می‌شود و شبکه زیرزمینی طرفداران او، چانگ‌هو را به عنوان موش بزرگ بعدی انتخاب می‌کنند. شبکۀ طرفداران موش بزرگ، در حقیقت افرادی هستند که به طور ناشناس تلاش می‌کنند تا فساد افراد سرشناس، مانند شهردار را برملا کنند و آن‌ها را به سزای اعمالشان برسانند. در نهایت همسر چانگ‌هو در این درگیری و در اثر نزدیکی به مواد سمی، به سرطان خون دچار می‌شود و می‌میرد و چانگ‌هو زندگی خود را به عنوان موش‌بزرگ و انتقام‌گیرنده از قاتلان همسرش ادامه می‌دهد.

جزئیات اثر

کارگردان: جانگ یونگ‌چول Jang Young-chul

نویسنده: کیم هارام Kim Ha-ram

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد موش بزرگ/دهن‌لق

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!