• امروز : ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

مجنون

بررسی تخصصی سریال Maniac

مجنون

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

در آینده‌ای نزدیک، یک شرکت داروسازی از روش جدیدی برای درمان اختلالات روانی استفاده می‌کند که تاکنون آزمایش نشده است. اوون و آنی که هر دو از این اختلالات رنج می‌برند، در طی درمان توسط این شرکت با یکدیگر آشنا و درگیرِ اتفاقات عجیب و غریبی می‌شوند

سال 2018 10 قسمت جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

تمامی اتفاقات خشن سریال در رؤیای شخصیت‌ها رخ داده و حالت خیالی و فانتزی دارد. در چند صحنه اوون به قصد خودکشی خود را از ارتفاع به پایین می‌اندازد؛ اما هیچ صدمه یا جراحتی نمی‌بیند. در صحنۀ تصادف شدید آنی و خواهرش با یک کامیون، جراحت و خون‌ریزی آنی کاملاً مشهود است. در برخی صحنه‌ها نیز شاهد قتل همراه با خون‌ریزی‌های شدیدی هستیم؛ برای مثال در یک صحنه که در رؤیای اوون اتفاق می‌افتاد پدر او، مته را به سر شخصی فروکرده و او را به قتل می‌رساند. صحنه‌هایی از تیراندازی‌های شدید و به طبع آن کشته‌شدن برخی شخصیت‌ها نیز در سریال وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در برخی صحنه‌ها نیز شاهد قتل همراه با خون‌ریزی‌های شدیدی هستیم؛ برای مثال در یک صحنه که در رؤیای اوون اتفاق می‌افتاد پدر او، مته را به سر شخصی فروکرده و او را به قتل می‌رساند. صحنه‌هایی از تیراندازی‌های شدید و به طبع آن کشته‌شدن برخی شخصیت‌ها نیز در سریال وجود دارد. به علت فانتزی‌بودن این صحنه‌ها، شدت ترس کاهش پیدا می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

آنی و آزومی در اکثر صحنه‌ها در حال سیگارکشیدن هستند. تمامی شخصیت‌ها از جمله اوون و آنی به تناوب فحاشی کرده و از کلمات نامناسبی استفاده می‌کنند. رابرت دارای انحرافات جنسی است و در نسخۀ اصلی خودارضایی او نمایش داده می‌شود. (خیال او از رابطۀ جنسی نیز به‌صورت انیمیشن مشاهده می‌شود) شخصیت‌های اصلی و به‌خصوص آنی دائماً قرص‌های روان‌گردان و مواد مخدر مصرف می‌کنند. در یکی از صحنه‌های مربوط به رؤیای اوون، شخصیت‌ها در حال نوشیدن مشروبات الکلی و مستی، با یکدیگر می‌رقصند. آزومی و رابرت نیز چندبار یکدیگر را می‌بوسند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

خانواده هیچ نقش بنیادینی در سریال ندارد، خانوادۀ اوون او را تحت فشار قرار می‌دهند تا با یک شهادت دروغ، برادر گناه‌کارش را نجات دهند. مادر آنی نیز بدون دلیل، او را ترک کرده است. چندین‌بار در سریال به بی‌نظم جهان و اتفاقی‌بودن پیدایش جهان اشاره می‌شود. صداقت اوون در دادگاه و عدم بیان دروغ یکی از نکات مثبت این سریال است.

جزئیات
الگوی مثبت

اوون با وجود تهدیدهای خانواده، حاضر به شهادت دروغ نشده و صادقانه به گناه برادرش اقرار می‌کند. اوون در ماجرای نجات بیماران از دست کامپیوتر نیز نقش به‌سزایی دارد. شخصیت او در طول داستان تغییر یافته و شجاعت در رفتار او دیده می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

«مجنون» سریالی با مضامین روان‌شناختی همراه با زمینۀ کمدی است. اگرچه خشونت سریال شکل فانتزی داشته و در رؤیای شخصیت‌ها اتفاق می‌افتد؛ اما به دلیل خون‌ریزی‌های فراوان و استفاده از سلاح و ابزار‌آلات مختلف، دارای شدت بالایی است. شخصیت‌های سریال دائماً در حال استعمال دخانیات هستند و مشروبات الکلی نیز نوشیده می‌شود. فحاشی، توهین و تحقیر در دیالوگ‌ها موجود است. برخی محتواهای جنسی هم‌چون بوسیدن و خود‌ارضایی نیز در نسخۀ اصلی سریال مشاهده می‌شود. خانواده نقش فرعی و منفی در سریال دارد و شخصیت‌های اصلی از خانواده خود دوری می‌کنند.

باوجود کمدی‌بودن سریال، زمینۀ سریال سیاه و ناراحت‌کننده است، شخصیت‌ها از افسردگی و اختلالات روانی رنج برده و قرص روان‌گردان استفاده می‌کنند. نوع روایت داستان پیچیده و مبهم است و مناسب مخاطبان کم‌سن‌و‌سال نیست. مرز خیال و واقعیت در سریال مشخص نیست، بنابراین با توجه به شناختی که از سطح خیال‌پردازی فرزند خود دارید، دربارۀ این سریال تصمیم‌گیری کنید. مجنون جزء آثاری نیست که والدین بتوانند آن را با خیال راحت و بدون مسئولیت برای فرزندان خود پخش کنند. لازم است والدین در مورد مرز خیال و واقعیت و اهمیت نقش خانواده در روند زندگی شخصیت‌ها با فرزند خود صحبت کنند.

خلاصه: سریال پیچیده و فانتزی که شدتِ خشونت و ناهنجاری‌های اجتماعی در آن بالاست.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

دربارۀ تأثیرات داروهای روان‌گردان و مواد مخدر بر آنی صحبت کنید، با این سؤال فرصت مناسبی برای صحبت دربارۀ این ویژگی منفی آنی فراهم می‌شود.

دربارۀ برخی اختلالات روانی که در سریال نام برده می‌شود، تحقیق کرده و آن‌ها را با فرزند خود به اشتراک بگذارید، گفت‌وگو در این‌مورد یک فرصت آموزشی را برای شما و فرزندتان ایجاد می‌کند.

کدام بخش‌های سریال واقعی و کدام بخش‌ها خیالی هستند؟ با این سؤال می‌توانید مرز خیال و واقعیت را برای فرزندتان مشخص‌تر کنید.

خلاصه: کدام بخش‌های سریال واقعی و کدام بخش‌ها خیالی هستند؟

داستان سریال

اوون و آنی هر دو افرادی تنها و جامعه‌گریز هستند که به دور از خانوادۀ خود زندگی می کنند. اوون از افسردگی رنج می‌برد و سابقۀ خودکشی ناموفق نیز داشته است. آنی پس از مرگ خواهرش در یک تصادف، به مصرف قرص‌های روان‌گردان و مخدر اعتیاد پیدا کرده است. یک شرکت داروسازی، دارو و روش درمان جدیدی برای بیماری‌های روانی پیدا کرده است و برای اطمینان از تأثیر آن، آزمایشی ترتیب می‌دهد. اوون و آنی در طی این آزمایش با یکدیگر آشنا می‌شوند. در این روش درمانی، در هر مرحله بیماران یک قرص را مصرف کرده و وارد رؤیاهایی نشأت‌گرفته از خاطراتشان می‌شوند. تمامی این فرایند توسط یک کامپیوتر پیشرفته و دارای احساسات انسانی انجام شده است. با مرگ یکی از مجریان آزمایش، کامپیوتر دچار افسردگی شده و توانایی خود در انجام وظایف به بهترین شکل را از دست می‌دهد. اختلالات کامپیوتر باعث به‌خطر‌افتادن جان بیماران می‌شود؛ اما در نهایت اوون و آنی، آن‌ها را نجات می‌دهند. اوون با رهایی از آزمایش باوجود فشارهای خانواده‌اش حاضر به انجام شهادت دروغ برای رهایی برادر گناه‌کارش از مجازات نمی‌شود. اوون و آنی پس از اتمام آزمایش و بهبود‌یافتن، زندگی جدیدی را آغاز می‌کنند.

ادامه متن

جزئیات سریال

  1. کارگردان/ مؤلف: / Cary Joji Fukunaga کری جوجی فوکوناگا
  2. نویسنده/ مترجم: Patrick Somerville / پاتریک سامرویل
  3. نام تهیه‌کننده: Emma Stone Jonah Hill, / اما استون، جونا هیل
  4. نام بازیگران: Emma Stone Jonah Hill, Sonoya Mizuno, Justin Theroux, / سونویا میزانو، جاستین تروکس، جونا هیل، اما استون.
  5. نام شخصیت‌ها: اوون: او فردی افسرده و تنهاست که دور از خانواده‌اش زندگی می‌کند و از مشکلات روانی رنج می‌برد. اوون برای حل مشکلات روانی خود وارد آزمایش عجیبی می‌شود. آنی: پس از مرگ خواهرش بر اثر یک تصادف افسرده شده و به داروهای مخدر معتاد شده است. او نیز به دور از خانواده‌اش زندگی می کند. آنی برای مصرف بیشتر قرص‌های مخدر وارد آزمایش می‌شود. آزومی: او مسئول اجرای آزمایش است و کامیپوتر اصلی که وظیفۀ انجام آزمایش را دارد، ساختۀ اوست. جاستین: پس از مرگ دکتر رابرت، به کارش بازگشته و مسئولیت کل آزمایش را به‌دست می‌گیرد. او دچار انحرافات جنسی است و با مادرش اختلافات شدیدی دارد.
  6. کشور سازنده: آمریکا
  7. کمپانی سازنده: نتفلیکس
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه